Eski Masaüstü PC Hoparlör HUM Sorunu

Başlatan seron, 08 Nisan 2017, 13:49:47

seron

Merhaba arkadaşlar, esselamü aleyküm.

PC'min çıkışına bağladığım ve sesinden gayet memnun kaldığım bir stereo hoparlör setim var.
Bu set hurdadan gelme olduğundan biraz elden geçirdim: sağ hoparlöre giden kabloyu değiştirdim, çürümüş.
Bilgisayardan gelen stereo kablo da eskimiş, onu da değiştirdim, gayet güzel çalıyor.

Fakat kulaklık takınca Hum sesi işitiyorum. Volüm düğmesini kısınca da hafiften geliyor, açınca da geliyor.
Trafo manyetizması girişim mi yapıyor, yoksa hattan mı alıp yükseltiyor bilmiyorum.
Bu ufacık trafoyu teneke kesip kaplamak istiyorum.
Ne dersiniz?
(Trafoyu okuyup not almayı unutmuşum özür dilerim. Özelliklerini bilmiyorum fotolardan bakarak orada gözüken 1TL ile kıyaslayıp tahminde bulunmak mümkün olabilir belki.)

seron

Fotoların hepsini kabul etmemiş site. Yüklemeye devam ediyorum:

seron

Regüle yok abi, direkt kart üzerinde doğrultup kondansatörlemiş vermiş girişe.
Şimdi evde değilim, öneriler biriksin, eve gidince dediklerin aklımda. Teşekkürler.

Mr_YAMYAM

Sorun trafodan kaynaklanmıyor.
POT sonuna kadar kısıldığında bile HUM olduğuna göre INPUT SHORTED yine gürültü var.
Önce grounding meselelerini halledelim.
[attach]7963[/attach]
[attach]7965[/attach]

seron

Tamam abi anladım.
Sana değerleri getireyim. Anladığın üzere Diyot köprüsünün çıkışı o.  ;)
Sistem zero point'e birleştirmeyi nasıl yapayım? Yani kalın kablo ile ek mi yapayım? Çünkü oraya yetişmezler. Bu, soru-1 ikincisi yanıtından sonra gelecek.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 08 Nisan 2017, 14:41:53Tamam abi anladım.
Sana değerleri getireyim. Anladığın üzere Diyot köprüsünün çıkışı o.  ;)
Sistem zero point'e birleştirmeyi nasıl yapayım? Yani kalın kablo ile ek mi yapayım? Çünkü oraya yetişmezler. Bu, soru-1 ikincisi yanıtından sonra gelecek.
Dikkatle dinle.
Önce tüm baskı devreyi görünür şekilde resimle. Gerekirse pota giden kabloları da sök. Hatta baskı devreyi sökebiliyorsan daha iyi olur.
Sonra malzeme yüzeyini baskı devre fotosuna uygun şekilde resimle. Yani yamuk yumuk ters mers olmasın. Baskı devreyi tepeden çektiğin gibi devreyi sağa yatır ve öyle çek.
Ki malzemeleri takip ederken karıştırmayalım.
Foto çekerken mümkünsa 800X600 çözünürlük kullan. Aydınlatma yeterli olsun. Aydınlatma yeterli değilse ya flaş kullan ya da balkona çık.

seron

:(
Abi o dediklerini yapamam.
Pot, karta lehimli.
Ayrıca volüm düğmesinin derince bir çukur şeklinde deliği var taaa dibinden somunlamışlar. bu somunu sökebilecek lokma seti yok elimde.
yani kartı oradan çıkarabilmem için völüm oyuntusunun içinden plastik kasayı kırmam gerekecek...
Her çözüm çabasına sorunla cevap veriyorum ama maalesef durum bu...
Ama yine de uygun açılardan güzelcene foto almaya çalışayım, yapabilirsem.

Mr_YAMYAM

Pireyi öldürmek için OBÜS topu kullanıyorsun :D 
Pot kapağını açabilmişsen bir cımbızla somuna saldırdığında rahatlıkla açılabilmesi lazımdır.
Tek koşul cımbızın az mukavemetli olması ve ecik güç harcamandır.

seron

Peki.
Yarın görüşelim o zaman.
Hoşçakalın.
-----------------
Hoşçakalmayın :D
Ne demişler? Bu gününün işini yarına bırakma...
 ::) Ama dur, "Akşamın işine sabah gülermiş" sözü ne olacak? :D
Neyse.
@Adnancoskun hocam trafoyu uzaklaştırıp yakınlaştırarak kulaklıkla dinledim. bir değişme yok. elimde regüle devresi olmadığından, şimdilik temiz DC olayını askıya alalım. olmadı elimdeki LM317lerle falan birşeyler yaparız.

Yamyam usta, al bakalım.

seron

Haa söylemeyi unuttum:
-Volüm potu hangi durumda olursa olsun hum effect seviyesi sabit, az duyuluyor.
-O kondansatörün değeri 16Volt 1000uF.
-Gölgede kaldığını sonradan farkettiğim direncin değeri mavi-gri-kahve.
-Volüm düğmesi ile on-off anahtarı arasında kalan düğme "3D sound" düğmesi.
Teşekkürler.

Mr_YAMYAM

ŞİMDİ HEMEN EVE KOŞ VE RESİMDEKİLERİ AYNEN UYGULA.
[attach]7977[/attach]
1000uF luk kondansatörün değişmesi de gerekebilir ama daha sonra.

seron

Tamam.
Jumper at dediğin yere jumper atınca,... peki altta kalan yol ne olacak? kalsın mı?
stereo "Signal in" şasesi bağlı. Tamam, onu da sökeyim.
Biraz internette takılmak istiyorum. Müsait oldukça gelip yanıtlarım abi.
Sağ ol.

Mr_YAMYAM

Bak iyi dinle.
Orada bir yanlış bağlantı noktası var. Bahsettiğim o yolu keseceksin. Yani potun bağlı olduğu şase yolu entegrenin şasesine değil direk ana kondansatörün şasesine gidecek. Kısa ve kalın bir telle iyi olur.
ÖNEMLİDİR:
Tüm hoparlörlerin şase bağlantıları (Kablolamaları) direk ana kondansatörün eksi ucuna yapılmalıdır.
[attach]7979[/attach]

seron

Tamam abi o yolu önceki resimden görmüştüm zaten.
Kalın telle pot ucu sistem sıfır noktasına alınacak.
Signal in (hop şase zannettiğin uç stereo in bölgesi, sökersem ses karaoke efekte dönüşür)
Hoparlörlerin her ikisinin de (-) uçları sökülüp sıfır noktasına alınacak.
Bahsettiğin yerden de maket bıçağınla çizililecek.
Doğru de'mi? resim ekliyorum:

Mr_YAMYAM

RESMİ ÇİZERKEN BİLE HATA YAPMIŞSIN.
Bağlantılar artı uca gitmiş. Eksi uca gidecek.
Bir de kulağını kuyruğunu aç beni iyi dinle.
Her hoparlörün iki kablosu vardır. Bunlar nereden bağlanıyorlar.?
Hoparlörlerin şase bağlantıları yukarda ise olmaz. Kondansatörün eksi ucuna direk bağlanacak.

seron

Tamam abi şimdi hatamı gördüm sen gitmeden yetiştireyim diye acele etmiştim ondan yanlış yapmışım.
Hatta alttaki beyaz kabloyu da yanlış göstermişim: sol hoparlörün kablosu beyaz değil> kırmızı-siyah.
Ben çizdiğin resimleri bilgisayarıma kopyaladım. evde dikkatlice halledip sana döneceğim.

Mr_YAMYAM

@Adnancoskun  hocam tüm sözlerini geri almış ve korkudan tüymüş ;D
Halbuki ilerde daha iyi netice için regüle işine bile girebilirdik.

seron

Regüle işi sırada.
Dediklerin genellikle dip ses(gürültü) ile alakalı.
Ama yine de biz önlemimizi alıp devreyi doğru haline getirelim, olmasın, regüle işine bakacağız.
Yanlış hatırlamıyorsam elimde LM317 gibi birşeyler vardı. Hiç olmadı, 547, 2222 lerle falan basit bir regülatör yapar denerim. Ama kondansatörü böyültmek için yedek varmıydı bilmiyorum. Bir kontrol eder icabına bakarız. Zira regülasyon konusunda haklı. Herifler bir transistör koymaya üşenmişler :D

Mr_YAMYAM

Benim tavsiyelerimi dikkatlice yaparsan regüleye gerek kalmaz.
Ama biraz daha kaliteli ses için regüle işine girebiliriz.
Bu iş için öncelikle trafo voltajını ölçmek gereklidir.
Sanırım o devre ÇAY (TEA) lı :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Nisan 2017, 20:30:06Sanırım o devre ÇAY (TEA) lı :D
ÇAY-2025B yanlış değilsem. Setin sesinden çok memnunum. 4-5Metre ötedeyken bile hoparlörler sanki yanımdaymış gibi. Ama belli bir mesafeden sonra zayıflıyor. "Dinamik alan"la alakalı bir durum sanırım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 08 Nisan 2017, 21:33:13ÇAY-2025B yanlış değilsem. Setin sesinden çok memnunum. 4-5Metre ötedeyken bile hoparlörler sanki yanımdaymış gibi. Ama belli bir mesafeden sonra zayıflıyor. "Dinamik alan"la alakalı bir durum sanırım.
Hoparlörlerin kazancını (sensitivity) ve frekans responsunu genişletebilirsen daha geniş mekanlarda da eşit ses duyabilirsin.
Halk deyimi açıklama ile.KISACA:
Hoparlörleri büyütürsen.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Nisan 2017, 19:50:13@Adnancoskun  hocam tüm sözlerini geri almış ve korkudan tüymüş ;D
Halbuki ilerde daha iyi netice için regüle işine bile girebilirdik.

estağfirullah hocam
hani bir dizi vardı ekmek teknesi
orada Heredot cevdet vardı
Ehline müracaaat edelim diye
:D

ehli gelince ve benim söyleyeceklerim ve söylediklerimi fazlasıyla söyleneceği için demiştim

:D
Takipteyim ama hocam.... :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Abi dediklerini elden geldiğince ititzlikle yapmaya çalıştım.
Elbette hatalar da çıkabilecektir.
Ekli resimlerde detaylı görebilirsin.
Bakır tel kullandım.

SONUÇ:
Vınlama sesinde değişiklik olmadı.
Hatta biraz daha belirginleşti gibi geldi.

Resimde sol aşağıda bir kondansatör koymuşum dikkat edersen: 25V 2200uF.
Bu kondansatörü sistem sıfır noktasındaki kondansatöre paralel değdirince, çat pat etti ve Hum'u bastırdığını gördüm.
Ne dersin bu condansatörü takayım mı?
İkincisi
@Adnancoskun hoca buradaysan buradayım de :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Nisan 2017, 18:01:061000uF luk kondansatörün değişmesi de gerekebilir ama daha sonra.
O kondansatör değer değiştirmiş veya kurumuşsa değiştirilmelidir.
25V 2200uF iyi olur. Daha yüksek değere gerek yok.
Hoparlörlerin şase bağlantılarını tam göremedim resimlerde.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Nisan 2017, 12:45:32Hoparlörlerin şase bağlantılarını tam göremedim resimlerde.
Sanırım yanlış ya da eksik anladığım için ben yanlış yapmış olabilirim.
Soldan ilk resme dikkat edersen,
Hoparlörlerin ikisinin de (-) kablolarını, bakır tel ile beraber sistem sıfır noktasına lehimledim.
Bunu demek istememiş miydin?

ozgurece

Onursal Hocam Seron Arkadaşımızın yaptığı gibi bende modifiye yapmak istiyorum , Seste herhangi bir sorun yok ama sizin önerinizle board üzerindeki yapılacak eleman değişiklikleri ile ses kalitesinde daha güzel bir sonuç alabiliriz. Teşekkürler. (Resimler yüksek çözünürlüklü üzerinde tıklayınca büyütebilirsiniz)

Mr_YAMYAM

@ozgurece.
Senin ampli 5W civarı güç verebilen bir anfi.
Senin anfini de modifiye edebilir gerekirse daha iyi ses elde etmeye çalışırız.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 09 Nisan 2017, 12:49:57Sanırım yanlış ya da eksik anladığım için ben yanlış yapmış olabilirim.
Soldan ilk resme dikkat edersen,
Hoparlörlerin ikisinin de (-) kablolarını, bakır tel ile beraber sistem sıfır noktasına lehimledim.
Bunu demek istememiş miydin?
Tamam şimdi gördüm. Resim pek net değildi.

seron

O halde şimdi o kondansatörü bir değiştirelim.
Şayet tatminkar netice elde edemezsem, bu defa Adnan hocayı çağıralım.
Yeni gördüm, elimde LM7812 var. Eğer bu iş için olur derse onu kullanayım; cık -ı-ıh olmaz derse beraber regülatör yapalım.
Regüle devresinin bu sorunu bıcak gibi keseceğinden eminim. Çünkü 1000+2200uF paralel bağlanınca hum effect insan kulağıyla duyulamaz seviyeye indi. Bu da demektir ki hum sesi şaselemeden veya trafo manyetizmasından değil.
Elim değmişken trafoya çekiçle bir iki tıklatırım o vızzzz boşluk sesini kesmeye çalışırım.

NOT:
özgürecenin hoparlör 3W.
Benim bu resimde gösterdiğim hoparlörle beraber aldığım bir beyaz set daha var.
O setin de hoparlörleri 4Ohm-3Watt idi.
Bir kenara atılmış bir VCD Player içerisinden 8Ohm-5Watt TV hoparlörü çıktı. Bunları o sete bağladım ve sonuç: hoparlörler evi yıkıyor. Bildiğin müzik seti gibi oldu.
Eğer bu tip Hoparlörlerden bulunabilirse o creative dehşet hale gelebilir, benden söylemesi.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 09 Nisan 2017, 13:07:55O halde şimdi o kondansatörü bir değiştirelim.
Şayet tatminkar netice elde edemezsem, bu defa Adnan hocayı çağıralım.
Yeni gördüm, elimde LM7812 var. Eğer bu iş için olur derse onu kullanayım; cık -ı-ıh olmaz derse beraber regülatör yapalım.
Regüle devresinin bu sorunu bıcak gibi keseceğinden eminim. Çünkü 1000+2200uF paralel bağlanınca hum effect insan kulağıyla duyulamaz seviyeye indi. Bu da demektir ki hum sesi şaselemeden veya trafo manyetizmasından değil.
Elim değmişken trafoya çekiçle bir iki tıklatırım o vızzzz boşluk sesini kesmeye çalışırım.

Trafonun vızz sesini çekiçle halledemezsin. En iyi çare verniklemektir.
7812 yi kafana göre takamazsın. Önce trafo geriliminin ölçeceksin. Sonra bu gerilime gere regüle entegresi seçip regüle edeceksin.
Trafo çıkışın 9V AC ise ideal olan 8V regülatör (7808) en fazla. İdeali 7806 dır.
Trafo çıkışın 12V ise ideal olan 7809 kullanmaktır.
Aynı yöntemi Özgür de kullanabilir.

seron

Tamam, birkaç saat içinde durumdan haberdar edeceğim. Şu an internette takılıyorum.
özgür hoparlörün aynı tip olup 5W olandan bulabilirse denemesinde zarar yok.

ozgurece

Evet o hoparlörler bunlara benzer ise elimde var.  Yahu şu kıytırık vcd mp-3 player amma sağlam çıktı halen çalışıyor ama hoparlörleri kullanabiliriz.

seron

8Ohm-5W offf tamamdır. Çok kıyak hoparlördür onlar. Eskicilerde bulabilsem siparişle alacağım o derece yani.
İyi de, onun hoparlörleri creativenin kasasına uyacak mı?

ozgurece

Malesef orjinal gibi olmaz ama uydurma olarak kenarlarında hafif boşlukla montajlanır. Şimdi benim anladığım  7806 ile regüle edilmiş DC 6 voltu boarda bağlayarak daha temiz bir ses alabilecekmiyiz.?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 09 Nisan 2017, 13:43:26Malesef orjinal gibi olmaz ama uydurma olarak kenarlarında hafif boşlukla montajlanır. Şimdi benim anladığım  7806 ile regüle edilmiş +6 voltu boarda bağlayarak daha temiz bir ses alabilecekmiyiz.?
Sadece regüle, daha temiz ses elde etmek için yeterli olmaz.
Regüle daha fazla S/N sağlasa da band genişliği düşük üretimlerde bunun hiçbir anlamı olmayacaktır. Çünkü duyulabilir frekans bandımız oldukça dardır.
Öncelikle amplimizin band genişliğini mümkün mertebe artırbilmeliyiz. Keza bunun uç noktası olan hoparlörlerimizin de büyütülmesi şarttır.

Mr_YAMYAM

@ozgurece 
Resimde görülen dirençleri söküp yerine 100 ohm takabilirmisin?
[attach]7991[/attach]
Bu değişim ses çıkışını epey düşürecektir.
Sonuçtan sonra diğer değişikliği bildireceğim.

ozgurece

Mr_YAMYAM

İyi de ses düştü mü.
Ne kadar düştü. Seste herhangi bir değişim oldu mu?

seron

O kadar düştü ki paralel C attım demeye getiriyor.
Ben de eve gidemedim. daha doğrusu gidemiyorum. anahtarım evde kalmış ve de bizimkiler düğüne gimiş :D
Neyse akşama uygulamaları yapar sonucu bildiririm.
Özgürece eğer o yassıları(hop) takarsan olmaz yanlardaki boşlukları kapatmadığın sürece verim alamazsın. sende malzeme boldur bulup kesersin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 09 Nisan 2017, 15:41:00O kadar düştü ki paralel C attım demeye getiriyor.
Ben de eve gidemedim. daha doğrusu gidemiyorum. anahtarım evde kalmış ve de bizimkiler düğüne gimiş :D
Neyse akşama uygulamaları yapar sonucu bildiririm.
Özgürece eğer o yassıları(hop) takarsan olmaz yanlardaki boşlukları kapatmadığın sürece verim alamazsın. sende malzeme boldur bulup kesersin.
ADAM... Pardon BEYEFENDİ çoktaan sistemin modifiyesini yaptı da tatminkar ses elde etti bile :D
Şu aralar harıl hurul hoparlörlerin iç izolasyonu ile uğraşıyordur.

ozgurece

Evet şu anda test yapıyorum gerçekten şu minik kabinlerden çıkan bass sesi şaşırtıcı, iki adet direnç değişimi , kondansatör ilavesi ve izlasyon ile oldukça tatmin edici ses . Teşekkürler Onursal Hocam.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 09 Nisan 2017, 16:16:31Evet şu anda test yapıyorum gerçekten şu minik kabinlerden çıkan bass sesi şaşırtıcı, iki adet direnç değişimi , kondansatör ilavesi ve izlasyon ile oldukça tatmin edici ses . Teşekkürler Onursal Hocam.
ET'siz @seron 
Okudun mu.?
Okuduktan sonra gudurdun mu   ;D

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 09 Nisan 2017, 16:21:43Nası yaptınız onu? :o
Bana niye demiyonuz? :'(  >:(
1347 kere söylemiş olmalıyız.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.150.html
Ampliler ve tasarım prosedürleri konusunda da detaylıca incelenmişti.
Amplimizin kazancı çok yüksek ise beraberinde gürültüleri ve harmonikleri de yükseltecektir.
Doğal olarak ampli kazancımızı uygun bir seviyeye çekiyoruz. Kazanç belirleyici elemanlar R-C sabiteleri ile belirlendiği için ortada roll-off denilen bir frekans eğrisi vardır. C kondansatörümüzün değeri sabit olmak üzere direnç değişimi ile ampli kazancımız roll-off alçak frekans bölgesine doğru eşitlenme gösterecektir. Yani aşırı kazanç bölgesi olan medium frekanslar aşağı çekilecek, buna karşılık bass bölgesinde nispi düzelme görülecektir.
Nispeten görülebilen tiz bölgesi kazanç düşümüne karşı uygun değerde parelel kondansatör ilavesi ile ampli kazancımızı tiz bölgesinde artırırsak (Uygun değerde kondansatör ilavesi) tatminkar bir netice elde edebileceğiz.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Nisan 2017, 16:47:321347 kere söylemiş olmalıyız.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.150.html
Ampliler ve tasarım prosedürleri konusunda da detaylıca incelenmişti.
Amplimizin kazancı çok yüksek ise beraberinde gürültüleri ve harmonikleri de yükseltecektir.
Doğal olarak ampli kazancımızı uygun bir seviyeye çekiyoruz. Kazanç belirleyici elemanlar R-C sabiteleri ile belirlendiği için ortada roll-off denilen bir frekans eğrisi vardır. C kondansatörümüzün değeri sabit olmak üzere direnç değişimi ile ampli kazancımız roll-off alçak frekans bölgesine doğru eşitlenme gösterecektir. Yani aşırı kazanç bölgesi olan medium frekanslar aşağı çekilecek, buna karşılık bass bölgesinde nispi düzelme görülecektir.
Nispeten görülebilen tiz bölgesi kazanç düşümüne karşı uygun değerde parelel kondansatör ilavesi ile ampli kazancımızı tiz bölgesinde artırırsak (Uygun değerde kondansatör ilavesi) tatminkar bir netice elde edebileceğiz.

Haa... İyi o zaman. Benim bassa ihtiyacım yok şimdilik. Kalsın.

Az önce evden geldim.
Kondansatörü büyüttüm. Fakat bu defa 1000uF devreden çıktığı için biraz hum duyulsa da, tahammül edilir seviyede kaldı.
Bahsettiğin şaseleme uygulaması, kalın telin kartın yerine iyi oturmasına mani olması nedeniyle iptal edildi ve herşey geri alındı.
Cızırdaya trafo, trafo muhafazasının kerpetenle sağından solundan sıkılmasıyla tamamiyle susturuldu.
Cihaz toplandı ve şu an kullanımdadır.
Bakır tel, kartı terine oturtmaya çalışırken zorlama sonucu sistem sıfır noktasındaki entegreye doğru giden yolu sıfır noktası da dahil kaldırdı. Bu nedenle daha fazla ellemeden onarım yapıp herşeyi topladım ve de regülasyon işi için fırsat bulamadım.

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum sağolun. Uzun zamandır elim devre kartına havyaya dokunmamıştı özlemişim :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 09 Nisan 2017, 18:08:06Haa... İyi o zaman. Benim bassa ihtiyacım yok şimdilik. Kalsın.

Sen adam.. pardon YAMYAM olmazsın.
İşte kestirip attın bile. Benim bass a ihtiyacım yok
İhtiyacın olan şey LEBLEBİ ise satıcısında ganimet gibi :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Nisan 2017, 18:24:13Sen adam.. pardon YAMYAM olmazsın.
İşte kestirip attın bile.
Yahu ihtiyacım olsaydı/O kadar önemli birşey olsaydı,
Yamyam emmim bana da birşeyler önerebilirdi.
Ama önermedi.
E seron ne yapsın? :)

Mr_YAMYAM

Ne önermemi istiyorsun ?
Yüksek dinamik alanlı süper fidelity ses sistemi mi?
Yoh yoh önermeyeyim senin bass'a ihtiyacın yok ;D

seron

Şimdi bak şöyle izah edeyim.
Benim elimdeki cihaz bu.
önceki Eski cihaz benim ömrümü çürütmüş farkında olmamışım.
bu Cihaz bu haliyle bana gayet şipirdek geldi ve de gayet işimi görüyor.
Yedek hoparlörüm yok.
Bir iki direnç+kondansatör ile daha iyi yapabilirsin diyorsan denerim.
Eve gitmeden evvel özgürden görüp gıskanıp evde keçe, eski atlet, eski don, giyilmiş kokar çorap, çapıt mapıt aradım bulamadım. bulamayınca da öylece topladım.
ama tekrar açabilirim de yani.
resimler yukarıda ;)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın