PC Kasa Neyle/Nasıl Boyanır?

Başlatan seron, 04 Mart 2017, 21:47:37

seron

Arkadaşlar,
Konu belli.
Elimde kulllanmadığım eski bir kasa var. Biraz "Retro" olayına merak saldım.
Bu nedenle bu kasayı ve
elimdeki SAMSUNG CRT monitörü BEYAZ'a boyamak istiyorum.

İnternet üzerinde birçok çeşit video ve resimli anlatım buldum ama yapılan işleri pek beğenmedim. Çünkü işler genellikle üstünkörü yapılmış ve boya işlemi kasayı parlak hale getiriyor.
Ben orjinal bir kasaymış gibi MAT olsun, ayna gibi olmasın istiyorum.

Nasıl yapılacağını bilen varsa anlatabilir mi?
-İşlem basamakları
-Boya türü/adı, malzeme; ya da malzeme listesi gibi birşeyler lazım.
Ne önerirseniz kar... :)

07 Osman

Akrilik boya ile boyanır.  Akrilik boyalar özellikle parlak mobilyaları  boyayarak mat bir görünüm veren boyadır. Hem fırça izleri falan görünmez.   Dediğin gibi diğer  sprey tarz boyalar  biraz daha orjinallikten uzak  olurlar.  Ayrıyetten  kasa ve monitördeki havalandırma deliklerine çözüm bulabileceksen  yapışkan folyolar var  çok geniş renk ve desen  çeşitliliğine  sahip, onlara da bakabilirsin. 

seron

Teşekkür ederim.
Araştırdım. Fakat "su bazlıdır" deniyor. En ufak sürtünmede kalkmaz değil mi?
Püskürtme gerecim yok. Sprey olanlardan alacağım. Bilginiz varsa marka önerebilir misiniz kalite olanlardan?
Monitör sorun değil. Plastik kasayı arkadan sökeceğim. Öne ise ekranı korumak için bant + gazete kullanacağım.

07 Osman

Vallaha ben genelde küçük 100-200 gramlık küçük şişelerini gördüm.   Çünkü normal yağlı boyalardan falan biraz pahalı. Genelde hobi amaçlı kullanım alanı var diye biliyorum.  Bildiğim belli bir  marka yok.  Benim gördüğüm  birkaç yerde normal mdf diye tabir ettiğimiz mobilyayı bu boyayla boyadığınızda  aynı senin crt monitörün plastiği gibi hafif pütürlü gibi mat bir şekle dönüştürmüştü.  Yoksa sürekli kullandığım bir ürün değil.  Sürtünme olayına gelince tabiiki, bu kasaların orjınali fırın boya denilen sıcak ortamlarda boyanıyor, onlar kadar da dayanıklı olmayacaktır.

Ben genelde çevremde zigon sehpa, orta sehpa gibi zamanla orjinal renginden sıkılan yada üzeri zamanla deforme olmuş bu gibi ürünleri tekrar değerlendirmek adına  insanların kullandığını gördüm.  Biliyorsun böyle ürünler yağlı boya ile boyanmıyor, yani boyanırken homojen bir dağılım sağlanamıyor,  onun için akrilik boya tercih sebebi.  İstersen şöyle 100 gramlık bir kutu alıp, bilgisayar kasasının saç kapağının iç kısmında bir deneme yaparsın, hoşuna giderse devam edersin.  Sprey olanları piyasada varmıdır bilgim yok,  ama fırçaylada uygulanıyor diye biliyorum.

seron

Teşekkür ederim.
Fırça olmaz; sprey olacak.
Aha da buldum:
http://www.hepsiburada.com/casati-akrilik-sprey-boya-400-ml-mat-beyaz-p-HBV000000AFZF?magaza=Karahisarl%C4%B1yap%C4%B1&wt_gl=cpc.nelk.yapi-market-banyolar.pla&gclid=CJCtpqL3wdICFQefGwodHxsCDg
çok pahalı değil ve tam istediğim gibi.
Fazla da uzun düşünmeye gerek yok; ne de olsa nostalji amaç.
Teşekkürler tekrar.

Bu arada bilgi.
İnternet ortamında yaptığım araştırmalarda bu kasa boyama olayını ciddiye almış şahıslara rastladım. Araştırılırsa gerek yerli gerekse yabancı kaynaklara ulaşılabilir.
bir örnek vereyim ve konuyu çözüme kavuşturalım:
https://www.youtube.com/watch?v=IK5lxe0gZDA

07 Osman

Hadi bakalım, sonuçları bekliyoruz. Before - after  şeklinde :)

i3uz

boyadınmı bilmiyorum ama hertürlü boya işlemi yapmadan önce tahta, metal, taş, kaya, plastik, karton gibi her malzemede sprey vernik var 3 lira 5 lira gibi birmilyoncularda var. ondan al boyayacagın yüzeye sıstemli şekilde sık.. ondan sonra nalburdan kaliteli 14tlye güzel bir sprey boya al. onu uygula göreceksin mükemmel olucak. burdaki püf nokta vernik sprey.. boyanın akip gitmesini önlüyor. sıktıgın yüzeyde durmasını sağlıyor.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Teşekkür ederim.
Geçen gün nalbura gittim adi boyalar vardı rezalet.
İyisinden almam için sanayi'ye gitmem lazım. Burada kaliteli malzeme sanayide var sadece.
Bu hafta içinde gidebilirsem halledip foto paylaşırım. Beyaz sistem+Windows 98 :) Evin bir köşesine koyup dantel örteceğim üstüne :D

Olmazsa boşveririz. Eskiye merak saldım ama ikinci el beyaz kasa-monitör bulunmadığı için bu yola başvurdum.

07 Osman

Aslında beyaz kasayı nereden bulursun söyleyim mi sana ?  Kepezden sallan aşağı doğru, Ferro Krom fabrikasını geç sağdan Akdeniz Sanayi Sitesine gir.  Hemen 150-200 metre sonra sağda hurdacı  vardı  bir  tane  kocaman.  Eğer 15 yıl önceki yerini değiştirmediyse. Oradan bedava bile bile bulursun beyaz  kasa. Hata monitör bile bulunur. Taş çatlasın senin alacağın boya parasına 20-25 TL ye bu ikisi alınır.

seron

Sanayi sitesi, ilerde sağda... Hurdacı... ::)
Tamam önce oraya bir bakayım. Ama açıkçası zannetmiyorum çoktan çöpe gitmiştir onlar yaa... :(
Dur bakalım hayırlısı.
----------
Yahu arkadaşlar,
Bu konuya bu kadar ilgi geleceğini gerçekten bilmiyordum.
Yani gerçekten şaşırttınız beni teşekkürler.
Çünkü takdir edersiniz ki burası elektronik sitesi. Kim ne yapsın bir delinin beyaz sistemini. :D
Daha geçen yıla kadar modern bilgisayarlar için beyaz kasa satılıyordu, vardı. Şimdi onu da kaldırmışlar.
İleri zekalı(!) oyuncu gençler için alengirli oyuncu kasaları satılıyor.
Bense eski günlerin anısına böyle bir işe giriştim ama,
Allah razı olsun katılım da geldi yani.
Kullanmak için değil, dediğim gibi evimin bir köşesinde antika bir radyo var. Diğer köşeye de bunu koymak istiyorum.

07 Osman

Aslında  resmi dairelerin %95 inde sizin aradığınız şekilde  eski tip kasa ve crt  monitörler  arşivlerde  toz içinde  bekliyor.  İlköğretim okullarında  falan yüzlerce adet olur  genelde.   Hiç tanıdığınız bir okul müdürü  falan yok mu?

Hurdacıda onlar çöpe gitmişse  yenileri  gelmiştir.  Hurdacı sonuçta :)

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 09 Mart 2017, 15:53:24Aslında  resmi dairelerin %95 inde sizin aradığınız şekilde  eski tip kasa ve crt  monitörler  arşivlerde  toz içinde  bekliyor.  İlköğretim okullarında  falan yüzlerce adet olur  genelde.   Hiç tanıdığınız bir okul müdürü  falan yok mu?

Hurdacıda onlar çöpe gitmişse  yenileri  gelmiştir.  Hurdacı sonuçta :)
Tanıdığım okul müdürü yok. Örtmen-mörtmen de yok.
Beyaz kasa-monitör olayı ben lisedeyken vardı. MS-DOSlu bilgisayarlar biz mezun olduktan sonra XP nin modası geçene kadar kullanıldı. Ölü makineler ise genellikle toptan hurdacıya satılır.
Geçen yıl Antalya adliyesinin bilgisayarları bir firmaya toptan verilmiş. Başka bir firma ise ihaleyle yeni bilgisayar dağıtmış.
Amma gel gelelim, siyah.
Çok da uğraşmaya değmez. Dediğim gibi, olursa olur, olmazsa boşveririz. Benimkisi hastalık.
Boyamak daha iyi sanırım...
Sararmış kasa için gezmektense kendi işini kendin yapacaksın. Tirtemiz :D

erg123

Seron ustam ben yaptigim seyi soyliyeyim belki kafana yatar fikir verir. Elimde tufek vardi namlu parca parca pasliydi bunu menevis boya ile boyuyorlar genelde bende kiyaslama yapinca epoksi daha iyi diye epoksi sprey boya buldum Bodrumda 3 kat sıkıp ustune polisan 3 kat mat vernik attim parlama yapmamasi icin istedigim sonucu aldim ama soyulma muhabetine gelince bilemiyorum 3 ay oldu ellimi surmedim duruyor

seron

Havalar yağmurlu olduğundan sanayiye gidemedim. Şayet gidersem orada soracağım. Uzun süreli sürtünmeler o kadar önemli değil de, bir sürtünmede iki sürtünmede hemen kalkacaksa sıkıntı demektir. Yani kireç badana gibi olmasın, kapatsın, ama parlak yüzey de olmasın.
Yani demek istediğim eskiden walkmanları discmanları boyadıkları (fabrika) boyadan bulursam ne ala. ki o boya da ne adla satılır bilmiyorum.
teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın