pcbway

Kdenlive Video Editor Artık Windowsta Çalışıyor!

Başlatan seron, 20 Ocak 2017, 19:22:16

seron

Merhaba arkadaşlar.

Linux kullanıcılarının bir anlamda "sony vegas'ı" olan kdenlive gelişmiş video kurgu programı, artık windows kullanıcıları için indirilebilir. Yakın zamana kadar kdenlive ekibinin 2016 yılının sonlarında hazır olacağını müjdelediği yazılım, biraz gecikme ile indirmeye sunuldu.

Bu program, özellikle pahalı video editörlerini satın alamayan kullanıcılar için büyük bir avantaj! Çünkü bu editör, ücretsiz-kapalı kaynak muadillerinin hiçbirisinin içermediği gelişmiş bazı özelliklere sahip. Bu özellikler birçok ücretsiz-kapalıkaynak kodlu programın içerisinde olabilse de, bu "özel" özellikleri kullanabilmeniz için programı satın almanız gerekiyordu. Kdenlive ise bu özellikleri size ücretsiz-özgür olarak sunuyor.

NEDİR BU ÖZELLİKLER?

Görülmesi istenmeyen yerleri sansürleme:
Birçok gelişmiş video programında sigara gibi, açık sahne gibi veya marka adları gibi yerlerin çeşitli efektlerle sansürlenmesi özelliği vardır. Fakat bu özelliğe sahip programlar Sony Vegas(şimdi adı değişti), Edius, Adobe Premiere gibi fiyatı el yakan fiyatlara sahip yazılımlar. Kdenlive ise bu işi size kolaylıkla sunuyor. gerekli ayarlara girerek videonun sansürlenmesini istediğiniz yerini işaretliyorsunuz. gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra program, video oynarken dahi o işaretlediğiniz yeri otomatik tanıyıp takip ediyor ve orayı sizi uğraştırmadan mozaikliyor.

Renk Düzeltme, Keskinlik, Kontrast vb ayarlamaları: yanlış ışık veya çekim koşulları nedeniyle istenen tonlamalarda kaydedilememiş bir videonuzun, veya elinizdeki "vintage" bir sinema filminizin renk, ışık, keskinlik, kontrast, hue and saturation(bir çeşit renk düzeltme ayarı) yapmanız gerekebilir. Bunu piyasadaki birçok program yapabilse de az önce dediğim gibi fiyatları el yakıyor ve ücretsiz olanları da tatmin edemiyor veya bu özelliği kullanmanız için sizden ücret istiyor(hani ücretsizdi?). Lakin Kdenlive ile gayet etkin şekilde resim kalitenizi ayarlayabiliyorsunuz.

Kolay kullanım ve çok fazla ayar imkanı: Çok fazla ayar denilince karmaşa da beraberinde geliyor ve birçok kullanıcı bunu sevmiyor ama, karmaşanın fazla olması bir anlamda kullandığınız programın yeteneklerinin fazla olduğuna işaret ediyor ve dolayısıyla daha etkileyici videolar hazırlamanıza imkan sağlıyor.

NEREDEN İNDİREBİLİRİM?

Linux'da
Kdenlive video editörünün Linux sürümünü kullandığınız Linux dağıtımının yazılım merkezine bağlanarak, ya da muhtemelen sisteminizde kurulu olan Synaptic ile; veyahut en güncelini kurmak istiyorsanız direkt olarak "repo" dediğimiz yazılımın deposuna bağlanıp indirebilir ve kurabilirsiniz.

Windows'da
Metnin sonunda verilmiş bağlantıya tıklatarak anasayfasına gidin.
Sayfanın yukarısından "Download (indir)" kısmına geçin.
Sayfayı aşağı kaydırarak aşağı-ortalardaki WINDOWS başğını görün. Hemen sağında, MAC için henüz çalışıldığını göreceksiniz; yakında onu da sunacaklardır.
Windows başlığı altında yazanları sizin için çevireyim:

AlıntıWindows

İlk Windows test sürümü olan Kdenlive 16.12.1, KDE sunucularından indirilebilir.

Kurulum (FFmpeg indirilmesini gerektirir):

   - Kdenlive dosyasını indirip zipten çıkartınız (kdenlive-windows)
   - FFmpeg, dosyasını Zeranoe.com'dan 64 bit indirin. (zaten çeviriyi yaptığım yerde linki var arkadaşlar tıklatmanız yeterli.)
   - FFmpeg dosyasını ayıklayın(arşivden çıkarın)
   - FFmpeg "bin" alt klasörünün (.dll ve .exe dosyalarını klasörü değil) içeriğini kdenlive-windows klasörü içine kopyalayın.
    -FFmpeg "presets" alt klasörünü kdenlive-windows klasörü içinde kopyala (bu defa içindekileri değil klasörü
   - Kdenlive'i kdenlive.exe dosyasından kdenlive-windows klasöründen başlatın, kapatın ve yeniden açın.

İndirme Linki:
http://files.kde.org/kdenlive/release/Kdenlive-16.12.1-w64.zip.mirrorlist
(mavi renkli download file düğmesi)
FFmpeg eklentisi için windows başlığı altındaki turuncu  FFmpeg shared 64bit build linkine tıklayın.

Şahsi bilgisayarımdaki denemeler olumlu sonuç vermiştir:
(ekli resimleri görmek için üye olmalı veya giriş yapmalısınız )
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.