KENWOOD GRAPHIC EQUALIZER GE-44 Onarımı

Başlatan ozgurece, 14 Ocak 2017, 18:46:50

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Ocak 2017, 00:51:25Onursal hocam;
Bu arada bu saatte Aklıma takıldı;
Bu on/off switch'i  (off durumunda bypass sanırım)  on yapıldığında  - gerilimi geçirmiyor olabilir mi?
hani kontaklarında oksidasyon falan....
Düşünceniz doğru.
Ancak dikkatli bakılırsa trafo AC gerilimi switchten de geçiyor. Yani cihaz by-pass durumunda kendi enerjisini de kesiyor.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ocak 2017, 00:53:23Düşünceniz doğru.
Ancak dikkatli bakılırsa trafo AC gerilimi switchten de geçiyor. Yani cihaz by-pass durumunda kendi enerjisini de kesiyor.

power switchinden bahsetmiyorum sağdaki 2 tane yanyana olan switch den solda olanından bahsediyorum eq on/off olanından.
evet hocam bypass durumunda evet,
ama  on yapıldığında iletmesi gereken - gerilimi iletemiyormudur?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ozgurece

Az önce kontrol ettim Power switch sağlam. Tüm switcleri W40 ile temizledim kontrol ettim. Teşekkürler.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2017, 01:00:38Az önce kontrol ettim Power switch sağlam. Teşekkürler.
power switch'i değil, diğer 2 li olanlardan soldaki. eq on/off olanından,

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Ocak 2017, 00:55:54power switchinden bahsetmiyorum sağdaki 2 tane yanyana olan switch den solda olanından bahsediyorum eq on/off olanından.
evet hocam bypass durumunda evet,
ama  on yapıldığında iletmesi gereken - gerilimi iletemiyormudur?
Resimleri yeniden kontrol ettim.
Hocam o switchlerde gerilim ile ilgili kontrol yok.
Birisi kayıt cihazını bypass ediyor diğeri de EQ ı.
Zaten opampın birisine dokunduğunda ses nispeten düzeliyor denildiğine göre benim aklıma hep besleme sorunları geliyor.
Şimdilik aklıma takılan, neden beslemedeki voltajların eşit olmadığı ve entegrenin 8 nolu ucunda 2.5V gibi voltaj olmasıdır.

ozgurece

Evettt TAMAM Oldu. Girişteki 4 Kondansatörü değiştirdim OK. Şimdi ses PC hoparlörlerinden çok net çıkıyor, 470 mf 50 volt 2 Adet Yenilendi, 470mf 16V Yerine 470 mf 25V Taktım şipirdek çalışıyor. Arızalı kondansatör 470 mf 16 Volt olan 1 kapasitör(KATİL) tam kısa devre gösteriyor. Görünüşte sapasağlam ama ölçümde ortaya çıktı, Katil .En başından bize söylese ya kardeşim ben arızalıyım değiştir beni diye bu kadar kişiyi uğraştırıyor. :))  Şu an sorunsuz ,Acaba şu durumda Anfiye bağlayıp denesek bir sorun olurmu ?
resim.com/DBqNn6][/url]

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2017, 11:35:04Evettt TAMAM Oldu. Girişteki 4 Kondansatörü değiştirdim OK. Şimdi ses PC hoparlörlerinden çok net çıkıyor, 470 mf 50 volt 2 Adet Yenilendi, 470mf 16V Yerine 470 mf 25V Taktım şipirdek çalışıyor. Arızalı kondansatör 470 mf 16 Volt olan 1 kapasitör(KATİL) tam kısa devre gösteriyor. Görünüşte sapasağlam ama ölçümde ortaya çıktı, Katil .En başından bize söylese ya kardeşim ben arızalıyım değiştir beni diye bu kadar kişiyi uğraştırıyor. :))  Şu an sorunsuz ,Acaba şu durumda Anfiye bağlayıp denesek bir sorun olurmu ?
resim.com/DBqNn6][/url]

ellerine sağlık, bağla anfiye ver coşkuyu,
he mi Mr_YAMYAM HOCAM.....?

Adnancoskun

Peki
o kondansatör kısadevre de
 R201 düman atmıyormuydu?
:)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Ocak 2017, 12:53:17ellerine sağlık, bağla anfiye ver coşkuyu,
he mi Mr_YAMYAM HOCAM.....?
Ben olsaydım şimdi çoktaan bağlamıştım bile.
Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2017, 11:35:04Evettt TAMAM Oldu. Girişteki 4 Kondansatörü değiştirdim OK. Şimdi ses PC hoparlörlerinden çok net çıkıyor, 470 mf 50 volt 2 Adet Yenilendi, 470mf 16V Yerine 470 mf 25V Taktım şipirdek çalışıyor. Arızalı kondansatör 470 mf 16 Volt olan 1 kapasitör(KATİL) tam kısa devre gösteriyor. Görünüşte sapasağlam ama ölçümde ortaya çıktı, Katil .En başından bize söylese ya kardeşim ben arızalıyım değiştir beni diye bu kadar kişiyi uğraştırıyor. :))  Şu an sorunsuz ,Acaba şu durumda Anfiye bağlayıp denesek bir sorun olurmu ?
Şüphelerimde haklıymışım demekki.
Ne demiştim. BESLEME SORUNU.
O kondansatörler de besleme devresinin temel yapı taşlarından oldukları için kısa devre olunca beslemeyi off ediyorlar.

ozgurece

Evet AdnanCoskun Hocam ben daha önce direncin ısındığını farkettim ama Elektronik bilgim ve tecrübem çok az olduğu için bunu düşünemedim, direnç watlı olduğu için sanıyorum ısınmayı kaldırdı. İşte kondansatör görünüşde şişme çatlak deformasyon yok.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ocak 2017, 13:23:23Ben olsaydım şimdi çoktaan bağlamıştım bile.Şüphelerimde haklıymışım demekki.
Ne demiştim. BESLEME SORUNU.
O kondansatörler de besleme devresinin temel yapı taşlarından oldukları için kısa devre olunca beslemeyi off ediyorlar.

ona ne şüphe hocam.... :D

Mr_YAMYAM

Bir KAVGA daha mutlu sonla buluştu.
Birazdan @ozgurece  cihazı yıkayıp yağlar ve monte ederek resimleri çekerek paylaşır.
Önümüzdeki günlerde ise cihazı almış olduğu yere gidip oradaki vatandaşı gudurtmaya çalışacağı aşikar  :))

ozgurece

şu an PC hoparlörlerine takılı şipirdek vaziyette çalıyor . Ne güzelde olmuştu ya.  KENWOOD ,ha belkide çakmadır çin malı Japonlar böyle uyduruk eq yapmazlar.Çin malı üzerine basmışlar markayı. Akai anfiye bağladık gayet güzel çalıyordu Eq ayarlarını yaptık sonra ben sesi biraz daha açayım dedim Derken hafif bir duman sonra bir patlama sesi Sesi yükseltince oldu bu her neyse, Olan AKAI anfiye oldu ,  anladım ki bu patetes baskı KENWOOD  japonlar böyle uyduruk mal yapmazlar. Sabırla PC hoparlörlerini de yakmasını bekliyorum bakalım ,uyduruk hala çalışıyor.

Mr_YAMYAM

KONU İÇERİSİNDE KONU:
@Adnancoskun  hocamın fikirleri de çok önemlidir.
AKAI amplinin yanma sebepleri ne olabilir.
Olayın vuku bulması.
Ampli test için hazırlandı. EQ ampliye bağlandı. EQ a kaynak olarak CD oynatıcı bağlandı. Öngörüldüğü üzere resimdeki gibi EQ ayarları yapıldı. Ses haliyle biraz düşük idi. Ampliden ses açılırken EBU PPM in full skala saptığı görüldü. (EBU PPM ampli giriş seviyesini ölçer)
Nooluyoruz diyemeden ampli içerisinde bir patlama ve kondansatör kokuları.
Gerisi malum.
Sizce bu gibi arızanın sebepleri neler olabilir?
Patlayan parçanın STK pre devrelerinin dekuplaj kondansatörü olduğu tahmin edilmektedir.. 100uF 45V

Adnancoskun

Hocam duygu ve düşünceleriniz için teşekkür ediyorum;
kondansatör neden patlar? Şahsi fikrim
1- Kondansatör DC kaynak altında patlıyorsa  kondansatörün belirlenmiş gerilimi üzerinde bir gerilim verilmiş olabilir, veya dc üzerinde alternatif akım bileşenleri vardır, ripple vs.
2- Alternatif akım altında çalışıyorsa, belirlenmiş frekanslardan daha yüksek bir sinyal altında kalmış olabilir, bazı durumlarda sistemin yanlış inşa edilmesi, yanlış malzeme kullanılması yada başka nedenlerden dolayı kapalı devre içerisinde osilasyon oluşturup ve bu osilasyonda feedback ile sürekli artan bir frekansta çalışırsa, kondansatörün kapasitif direncini gittikçe azaltır ve kondansatör kısadevre gibi davranmaya başlar ve dolayısı ile ısınır ve patlar,
Tabi bunlar benim şahsi kanaatimdir, eksiklikleri, yada yanlışlıkları olabilir.
Tabi patlayan kondansatörün de devredeki pozisyonunu bilmek gerekir.

Mr_YAMYAM

Kondansatörün durumu.
Ana beslemeden sonra STK nın 8 nolu ucuna bağlı 100 ohm dirençten sonra olduğu tahmin ediliyor.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Ocak 2017, 12:57:12Kondansatörün durumu.
Ana beslemeden sonra STK nın 8 nolu ucuna bağlı 100 ohm dirençten sonra olduğu tahmin ediliyor.

şemayı tam hatırlamıyorum hocam ancak , 100 ohm direnç;
 ana beslemeden sonra preamplifikatörün beslemesini mi sağlıyordu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Ocak 2017, 13:08:49şemayı tam hatırlamıyorum hocam ancak , 100 ohm direnç;
 ana beslemeden sonra preamplifikatörün beslemesini mi sağlıyordu?
Şemadaki 100 ohm dirençten sonraki dekuplaj kondansatörü.
[attach]7572[/attach]
NOT:
Edinilen bilgiler doğrultusunda ampliye yüksek frekanslı bileşenler max seviyede giriş yapmış.

Adnancoskun

Sorunun net sebebi belli olmadı sanırım, sevgili gençler, nedir bu konudaki yorumlarınız.

ozgurece

AdnanCoskun Hocam, Çakma, Uyduruk,Kıytırık Kenwood Eq ın Patlattığı Güzel AKAI AM-U2 Anfiyi Onursal Hocamıza gönderdim , O sanıyorum tam olarak ne olduğunu detaylı bizlerle paylaşır. Bende Arızaya neyin sebep olduğunu merak ediyorum. Hatta bir ara bu EQ imha etmeyi bile aklımdan geçirdim.Şimdi satıcıya gidip Eq yapıldı, çalışıyor desem , Tamam çalışıyor, OK. Görünüş harika .Adam cihazı kabul eder. Ama ya yeniden başka bir müşterinin  anfisini patlatırsa ,yakarsa ,yazık, günah ,kimsenin mağdur olmasına sebep olmak istemiyorum .O nedenle şimdilik elimde tutuyorum.

olc technics

Kenwood da kriminal inceleme için Onur abiye göndermen gerekebilir. :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 19 Ocak 2017, 12:50:09Sorunun net sebebi belli olmadı sanırım, sevgili gençler, nedir bu konudaki yorumlarınız.
Teknik olarak sorunun nedenleri belli aslında.
1 EQ da tek voltaj çıkışlı transformatörden çift gerilim elde edilmiş, PSUEDO olarak sistem sıfır noktası elde edilmiştir. Doğal olarak sistem sıfır noktası ile şebeke hattı arası yüksek seviyede yüksek frekanslı potansiyel farklar içerebilir. EQ nun baskı devre yapısı ve teknik özellikleri incelendiğinde görülecektir ki sistem ground noktasında yeterli shielding (ekranlama) yoktur. Ekranlamanın nereden ve ne şekilde sağlandığı bilinmemektedir.
2 Akai ampli daha önce tarafımdan modifiye edilmişti. Modifie esnasında ampli kazancına müdahale edilmemiş olup ampli kazancı 40db gibi (Fabrikasyon değerler) gözlemlenmişti.
3 Akai amplinin band genişliğinin sağlanması amacıyla ve RIAA phono devresinin istenmemesi dolayısı ile giriş kondansatörleri iptal edilmişti. (Giriş konnektörlerinden hemen sonraki kondansatörler) Bu şekilde STK modülün band genişliği olan 100KHz e kadar sinyallerin de geçişine izin verilmiş olmuştu.
4 Akai amplinin ton kontrolü turnover frekansı üst frekans bölgesine çekilmişti. Orijinali 12KHz Sonraki 20KHz. Böylece daha kaliteli bir ses elde edilmiş, daha geniş spectrumda dinleme sağlanmıştı.
EQ nun sistem şasesi ile amplinin sistem şasesi arasındaki iletken (Kablolama) bilinmemekle beraber EQ un temel şasesi ile transformatör arasındaki fiziksel yol yüksek frekanslarda etkin olabilen bir osilatör gibi çalışabilmektedir. Bu yolun uzunluğu hassas devrelerde cm ler mertebesinde bile önem arzedebilmektedir. Technics ampli modifiyesinde bu ihtimali minumum seviyeye düşürebilmek için metal taban ve bağlı olarak BAKIR LAMA kullanılarak en güvenli hale getirilmeye çalışılmıştır. Kenwood EQ da ve AKAI amplide böyle bir önlem yoktur. Yani osilasyonlara açık bir tasarımdır.
İki cihazın birbirleri ile irtibatlanması sonucunda EQ içerisinde kulak ile duyulamayacak yüksek frekanslı bileşenler oluşmuştur. EBU PPM bunu göstermiş ama arkadaşımız @ozgurece bunu o an için anlayamamıştır.
Akai ampliye yüksek frekanslı, yüksek genlikli bileşenler uygulanması ile bu frekansları elimine etmekle görevli olan en zayıf kondansatör kısa devre haline gelmiş ve ısınarak patlamıştır.
Devrede kullanılan ana dekuplaj kondansatörleri de bu frekanslardan etkilenmiş olup güç faktörleri yüksek olduğu için herhangi bir hasara uğramamışlardır.
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Ocak 2017, 11:51:24Hocam duygu ve düşünceleriniz için teşekkür ediyorum;
kondansatör neden patlar? Şahsi fikrim
1- Kondansatör DC kaynak altında patlıyorsa  kondansatörün belirlenmiş gerilimi üzerinde bir gerilim verilmiş olabilir, veya dc üzerinde alternatif akım bileşenleri vardır, ripple vs.
2- Alternatif akım altında çalışıyorsa, belirlenmiş frekanslardan daha yüksek bir sinyal altında kalmış olabilir, bazı durumlarda sistemin yanlış inşa edilmesi, yanlış malzeme kullanılması yada başka nedenlerden dolayı kapalı devre içerisinde osilasyon oluşturup ve bu osilasyonda feedback ile sürekli artan bir frekansta çalışırsa, kondansatörün kapasitif direncini gittikçe azaltır ve kondansatör kısadevre gibi davranmaya başlar ve dolayısı ile ısınır ve patlar,
Tabi bunlar benim şahsi kanaatimdir, eksiklikleri, yada yanlışlıkları olabilir.
Tabi patlayan kondansatörün de devredeki pozisyonunu bilmek gerekir.
Adnan hocamızın teknik yorumları doğrudur.

ozgurece

Alıntı yapılan: olc technics - 19 Ocak 2017, 14:12:44Kenwood da kriminal inceleme için Onur abiye göndermen gerekebilir. :)
Evet , Onursal Hocam bu cihazın besleme katının komple yeniden yapılması gerektiğini söylemişti, ama değmez bu Eq için. Bizde Eq giriş ve çıkışına hiçbir şey takmadan sadece görsel çalıştırırız Eq a 220 volt a bağlarız ışıkları yansın yeter. ;D  Onursal Hocamızın modifiye yaptığı tüm Anfilerde zaten bant genişliği fazlası ile yeterli.

kg2006

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2017, 17:21:55şu an PC hoparlörlerine takılı şipirdek vaziyette çalıyor . Ne güzelde olmuştu ya.  KENWOOD ,ha belkide çakmadır çin malı Japonlar böyle uyduruk eq yapmazlar.Çin malı üzerine basmışlar markayı. Akai anfiye bağladık gayet güzel çalıyordu Eq ayarlarını yaptık sonra ben sesi biraz daha açayım dedim Derken hafif bir duman sonra bir patlama sesi Sesi yükseltince oldu bu her neyse, Olan AKAI anfiye oldu ,  anladım ki bu patetes baskı KENWOOD  japonlar böyle uyduruk mal yapmazlar. Sabırla PC hoparlörlerini de yakmasını bekliyorum bakalım ,uyduruk hala çalışıyor.
[img width=700 height=393.00006103515625]http://i.hizliresim.com/JqMLg5.jpg[/img]
özgür bey benzer bir olay başıma geldi ve stk 086 sub bas amfim ve onlara takılı olan 2 adet westra hoparlörler gürültüyle yandılar.sebebi bir lale jack tı.şase bağlantısındaki bi temassızlık 70 wat lık sub basta anormal bir osilasyon yaparak yanmalarına sebep olmuştu.kenwood eq.nun çıkış lale lerini kotrol edin soğuk lehim yada çatlak varmı?kullandığınız bağlantı kablosu basit ucuz modellerdense o da sebep olabilir

Mr_YAMYAM

@ozgurece
Akai ampli tamamdır. STK465 takıldı.
Patlayan kondansatörün daha kalite olanından 2 adet taktım. -V için olanı da değiştirdim.
Sigortalar orijinal olanlarla değiştirildi.
EBU PPM LED akımını minumum seviyeye düşürdüm. Neredeyse 1mA den bile küçük. Ancak besleme transistöründeki ısınma hala var. Bunun sebebi giriş voltajının ana besleme trafosundan sağlanması ve yaklaşık 26V olması.
Transistör üzerinde harcanan güç fazla olduğu için transistör aşırı ısınıyor. devrede güç çeken toplamda 4 adet LM3915 ve 6 adet opamp olup, bu opamların 4 ü dual. Kısacası devrede 10 adet opamp ve 4 adet LM3915 var.
Bu konuyu teknik olarak @Adnancoskun hocamız daha iyi açıklayabilir.
EBU PPM sapma değerleri yeniden ayarlandı. Max response elde edildi ve sonra DIN değerleri için başka bir kondansatör takıldı.
SONUÇ: Very fast ve DIN SLOW değerleri elde edildi. (Arkadaki switch)
Bir kanalın daha hızlı inmesinin sebebi bulundu. Arka swich e bağlantı sağlayan yeşil header içerden kırılmış. Temas sorunu var mış. Değiştirildi.

ozgurece

Mr_YAMYAM

Son vaziyet görüntüsü.
[attach]7596[/attach]

ozgurece

YAMYAM Hocam görünüş harika EBU PPM ler konuşuyor. Elinize kolunuza sağlık. Çok şipirdek.Sizin Marka Tescilli. Mr_YAMYAM

ozgurece

Mr_YAMYAM Hocam bu konu başlığındaki KENWOOD GRAPHIC EQUALIZER  cihazı hatırlarsanız ilk onarım aşamasında test için Eq giriş bölümüne bağladığım SONY FX-477 geçen gün açmak istediğimde hiç tepki vermedi tamamen off konumunda, çok koktum :o  , bu logic kontrollü , iki ayrı mainboard u olan değerli wolkman i komple söküp temizledim. Çok şükür ki sonunda çalıştı Bu Eq ne yaptıysa bunuda o gün sersemletmiş , FX-477 şu anda sorunsuz çalışıyor. Bu GE-44 Eq  kriminal inceleme ve İMHA için sizin belirlediğiniz uygun bir zamanda size göndermek istiyorum.  sanıyorum bu Model EQ özel üretilmiş, giriş ve çıkışına bağlanan cihazlara belli zamanlarda sinyal gönderip patlattığını patlatıyor veya pataklıyor. Allah tan Sony CD Player ı ve wolkman ı patlatamadı .Bu KENWOOD GRAPHIC EQUALIZER GE-44 cihazı Anfisine Bağlayacak bir BABAYİĞİT Aranıyor. :)

Mr_YAMYAM

Kenwood kendi başına yüksek frekans üretiyor sanırım. (Öyle bir besleme ile mümkün)
Haliyle bu yüksek frekanslar irtibatlanan tüm cihazlara bulaşabiliyor.
Yıllardır GROUNDING GROUNDING der dururum. Bu kenwood u yapanlar burada olsaydı onları da döverdim  8)
O EQ bana gelirse ilk yapacağım işlem osilaskop ile ölçüm yapmak.

Mr_YAMYAM

@ozgurece
Akainin son vaziyetleri.
Soğutucu ilmine uygun olarak tespit edilmiş ve vidalanmıştır.
[attach]7598[/attach]
Şu andaki ısı 26V AC girişe göre gayet iyidir.

LED lerin durum göstergesi.
Kırmızı panel ile.
[attach]7600[/attach]
Bu da şeffaf haliyle.
[attach]7602[/attach]
Sanırım anlaşılabilir.

ozgurece

Oo Onursal Hocam çok şipirdek olmuş Elinize sağlık, Ledlerin ışık seviyeleri fazlası ile yeterli. Süper. Soğutucu takviyeside orjinal gibi olmuş, çok güzel.

Mr_YAMYAM

Hatırlarsan fotoğraf makinası ile mavi ledleri tam çekemediğini söylemiştin.
Bak bakalım benim resimlerde çekebilmişmiyim :D

ozgurece

Evet Gerçekten nasıl yaptınız bunu ? sizin foto makine kaç MP ? ve tabiki çekim modunu nasıl yaptınız ? bende öğrenmek istiyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 22 Ocak 2017, 23:04:37Evet Gerçekten nasıl yaptınız bunu ? sizin foto makine kaç MP ? ve tabiki çekim modunu nasıl yaptınız ? bende öğrenmek istiyorum.
O çekim 2MP ile çekilmiştir. 1600X1200P
CANON A800
Spot ölçüm ile mavi ledler ölçülür ve FILL FLASH ile doldurulur.

ozgurece

Bu konuda eğitim almak gerekir ,benim sizin kadar bilgim yok ama Fotomakine Auto konumunda bu ayarlamaları otomatik yapıyor diye biliyordum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 23 Ocak 2017, 00:32:19Bu konuda eğitim almak gerekir ,benim sizin kadar bilgim yok ama Fotomakine Auto konumunda bu ayarlamaları otomatik yapıyor diye biliyordum.
Auto konumunda olsa da pozlandırma ayarları mutlaka vardır.
Pozlandırma seçeneklerinde SPOT ölçüm yapmalısın. Spot ölçüm ekranın orta kısmında küçük bir bölümde ışık ölçümü yapar.
Pozlandırılmak istenilen obje led olduğu için ışığı vardır. Dolayısı ile diğer yerler karanlık olmalıdır.
Önce spot ölçüm ile flash kullanmadan çekim yapmayı öğrenebilirsen fill flash tekniği de kolaydır.
Eğer makinada full manual seçeneği varsa daha iyi netice alınabilir.

ozgurece

Mr_YAMYAM Hocam Uyduruk marka Eq :)) (Çakma marka) bugün kargoya verdim, siz uygun zamanda gerekli incelemeyi yapıp burada paylaşırsanız Tüm Forum Arkadaşlarımız konu hakkında bilgi sahibi olacağız. Teşekkür ederiz.

Mr_YAMYAM

ozgurece

Mr_YAMYAM Hocam Adrese Teslim, Kargoyu kapınıza kadar getirecekler, sanıyorum Pazartesi teslimat olabilir ama siz takip no ile kontrol yapabilirsiniz.

ozgurece

Mr_YAMYAM hocam açıklama yazmamış, ben bu cihazla ilgili test sonucunu konuyu merak eden Forum arkadaşlarımız için paylaşıyorum. Belki Mr_YAMYAM bu konuda Teknik açıklama ile konuyu Sonlandırır.
En son Yapılan Test te anlaşıldığı üzere AKAI AM-U2 nin arızalanmasına .KENWOOD GRAPHIC EQUALIZER ın sebep olmadığı , Eq giriş için bağlanan cihazlardan veya AKAI nin Ground unun yetersiz olması nedeni ile AKAI anfi arızalanmış, çıkış Entegresi yanmıştır. ;)

Mr_YAMYAM

Son yapılan testlerde benim modifiyeli PEYNIIR ampliye zarar vermiştir.
Bu sebeple KENWOOD EQ şimdilik kaldırılmıştır.
EQ da hiçbir ground sistemi olmadığı için hem giriş tarafından, hem de çıkış tarafından bağlanan cihazlara etki edebiliyor.
EQ daki mevcut sistem sıfır noktası PSUEDO (Sahte) olarak oluşturulmuş bir sistem sıfır noktasıdır. Bu noktanın referans potansiyeli ise hiçbir şekilde belirlenememektedir. Bağlanılan iki farklı cihaz farklı çalışabilmektedir.
Bununla beraber kullanılan kablolama sistemi bile oldukça önemli hale gelmektedir. Kabloların ground bölümünde oluşabilecek kopukluk veya temassızlık bile cihazların girişine 12V civarı gerilim indüklemesi yapabilmektedir.

ozgurece

Onursal Hocam Peynir Anfinin çıkışı mı yandı ? STK 465. Nasıl bir arıza meydana geldi. ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 18 Mart 2017, 13:27:29Onursal Hocam Peynir Anfinin çıkışı mı yandı ? STK 465. Nasıl bir arıza meydana geldi. ?
Çıkış yanmadı.
Ampli tasarımı iyi olduğu için çıkışta sorun olmadı. Ama girişte kullanılan empedans uygunlaştırıcı entegrenin bir kanalı hasar görmüş. Bu entegre  dual opamp olup girişe direk kuplajlıdır. Yani girişte DC gerilim de olsa aynen yükseltmektedir.
Ancak denemeler esnasında OSİLASYONLAR için bağlantı yapmış ve osilaskopu da o yönde ayarlamış olduğum için herhangi bir unsur görememiştim.
Yani bu EQ öyle anormallikler yaratıyor ki sağ gösterip sol vurabiliyor. Daimi bir arıza da sözkonusu olmadığı için tespit edilmesi zorlaşıyor.
Bu sebeple testler için başka bir ampli temin edip devam etmem gerekiyor.

ozgurece

Mr_YAMYAM Hocam desenize bu Eq, Anfileri pataklamak için özel tasarlanmış,  :))  Üstelik Hemen değil, belli bir zaman aralığında bu işi yapıyor. Tam dediğiniz gibi Sağ Gösterip Sol vuruyor, Anfi virüsü ,Özel Tasarım.  ;D

Mr_YAMYAM

Görünüşte normal çalışıyor.
Ama dinlerken birşeyler oluyor diğer cihazlara zarar veriyor.
Benim tahminim, şaseleme tam olmadığı için bağlanılan cihazların durumuna göre cihaz osilasyon yapıyor veya çıkışa DC kaçırıyor.
Tam emin olabilmek için osilaskop ile durmadan test almak lazım. Bunun için de yanmayacak kötü bir ampli bulmam lazım.

ozgurece

Ben size minik anfili şu Desktop hoparlörleri göndereyim onlarla test edersiniz, ben bu hoparlörlerle 4 saat yakın deneme yaptım , onları pataklayamadı. :)) , o kadar uğraştım hoparlörlerin 12 voltla çalışan kıytırık anfisini patlatsın diye ama iyi anlaştılar. :))

Mr_YAMYAM

Yoh yoh.
Aklıma geldi. Benim ÇAY amplisi de vardı. Onunla test ederim.
Bakalım sorunu anlayabilecekmiyim.

ozgurece

Yok yapmayın. Yazık olur o Anfiye, uyduruk Eq için değmez Hocam emeğinize yazık ben kargoyu hazırladım , elinize geçince o Desktop Speaker ile denersiniz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın