Kablosuz klavyeyi kablolu hale getirmek

Başlatan 07 Osman, 11 Ocak 2017, 17:22:18

07 Osman

Merhaba uzun yıllar önce severek kullandığım ve atmaya kıyamadığım A4tech marka kablosuz klavye/fare setim var.  Son zamanlardaki denemelerimde sık sık bağlantı kopması gibi sınıtılar yaşıyorum.  Klavyenin içindeki devreye klasik usb veya ps/2 bağlantılı bir klavye gibi bağlantı eklenerek kablolu hale getirilebilir mi ? Klavyenin elektronik devresinin resimlerini çeksem yardımcı olabilirmisiniz ?

erg123

Mustafa281

Sanmıyorum arada alici-verici var basit bir iş değil olursada uğraştırır.

erg123

Alici verici data transferi yapmiyor mu usb de bu var klavye elektrigini pilden almiyormu buda usb de var

Mustafa281

Alıntı yapılan: erg123 - 11 Ocak 2017, 22:59:20Alici verici data transferi yapmiyor mu usb de bu var klavye elektrigini pilden almiyormu buda usb de var
Bence olmaz çünkü usb alıcı devresinin içinde minik bir kart var verici bu karta komutları gönderirir yani şu ki  klavyeyi bağlamak istiyorsanız D+ ve D- kablolarını klavyenin neresinden alıpta pcye bağlamayı düşünüyorsunuz bunu bize açıklayın ?

erg123

Ben icini gormedigimden pek birsey diyemem sadece mantik yuruturum. "D+ ve D- kablolarını klavyenin neresinden alıpta pcye bağlamayı düşünüyorsunuz bunu bize açıklayın ?" Dediniz o klavyede verici karta bu girisler yok mu gene diyorum mantik olarak dusunuyorum. Kafama yatmayan 3v mu yoksa bost lu 5 v ile mi calisiyor

07 Osman

Arkadaşlar, bu gün resimlerini atacağım, şu an işteyim. İnşallah olur.

07 Osman

Resimler bunlar. Detaylı bilgi isterseniz akşam verebilirim devre üzerinde.

erg123

Simdi merak ettigim bu klavye kartindan yan tarafa giden kablo mause mi gidiyor mausu icindemi. Gordugum kadariyle icinde 3v var yukseltici yok

Mustafa281

Alıntı yapılan: 07 Osman - 12 Ocak 2017, 13:53:16Resimler bunlar. Detaylı bilgi isterseniz akşam verebilirim devre üzerinde.

Bu tür cihazlar her zaman hassastır yapacağınız her işlem risklidir klavyenin çöp olmasını istemiyorsanız kurcalamayın o klavyeyi harici olarak dışardan batarya ile besleyebilirsiniz ama kablolu yapmak imkansız ha datasheet okuyabiliyorsanız entegrenin üstündeki numarasını girerek bütün bilgilere ulaşabilirsiniz ama dediğim gibi sadece okumakla kalabilirsiniz.

erg123

Mustafa281 o entegrede bile a4tech etiketi var tam okuyamadim ama firma entegrenin numrasini saklar dedigin gibi hassas kart ile klavye baglantisina dikkat etmek lazim arkadas alici verici islem gormuyor demisti batarya ile beslese birsey olmaz alici verici isini nasil cozecez onu kavrayamadim bu klavyenin sistemi karisik usb den 5v gelsede 3v a dusurmek gerekir maliyet artar bu sefer klavye parasina gelir

seron

Uğraşmayın çocuklar olmaz.
25-30 Liraya A4 klavye alın kullanın. olmaz o iş.

erg123

Aynen seron ustam bu kadar teferuatli beklemiyordum buna dc dc boost falan falan lazim klavye parasi tutuyor

07 Osman

Klavye bu.  Ya dediğim gibi son zamanlarda piller yeni olmasına rağmen donuyor, işlem yapmıyor. Faresi falan artık biraz kaba geldiği için kullanmaz olmuştum. Sadece klavyeyi kullanma niyetim vardı. Ancak alıcı gözü yerinden çıkartıp yeniden takarsam falan çalışıyor bu nedenle böyle bir düşünce oluşmuştu bende. Ama nereden baksanız 10  yılın üzerinde  bir alınış tarıhi var. Ve 5-6 yıl sürekli kullanıldı.

seron

Osman,
elindeki klavyenin hemen hemen aynısının kablolu halini kullanıyorum. hatta fare de aynı ama kablolu.
sorun şu ki ÇOK MEMNUNUM. Çünkü çok sağlam malmış. ben de 2007nin sonlarında aldım hala kullanıyorum ikisinide.
fare kaba kaçmaz. ben de o tip farelerden kablosuz bulmaya çalışıyorum. çünkü ben grafik çizim video edit işi yaptığımdan farenin büyük ve kaba olup avuç içine güzel oturması gerekiyor. son çıkan farelerde iş yok. klavyeleri ise çok bozdular.

bence o klavyeyi dağıtma. zaten uymaz. çünkü ben de bir çok arkadaşımız gibi klavye söküp içine baktım. bağlantı noktaları kablolu ile katiyyen uymuyor. o şeffaf paddan genen film kablonun bacak adedi bile farklı. o şekilde uğraşmaktansa, tamiri mümkünse tamir etmeye çalışalım, öyle kullan. değilde yeni set alacaksın. o kalitedeki setler 45-50TLden aşağı değil sanırım. ama bir kez almış olacaksın.

çekmeme sorununun nedeni çok. devre kartında elemanlar yer mi değiştirdi, odada çalışan modem vb cihazların sinyali girişim mi yapıyor,zamanla eskimiş, iyi çekmek için anten mi istiyor derken çok vakit kaybedilir. anlayan arkadaş varsa yardımcı olsunlar bence tamir et onu. ben onun sıfırını dahi alamıyorum pahalı geliyor. dönüştürmeye çalışmak için ise çok özel çeviricilere ihtiyaç var ki o da düyanın parasına denk gelir. bulabilirsen anten uçlarına bir bakır tel bağlayıp anten gibi dışarı uzat bakalım ne yapıyor?

mustafayilmaz

Birkaç yıl önce, A4 tech kablosuz mouse almıştım. Fakat yeni alınan bir cihazda sürekli kopmalar yaşanıyordu, bende iade ettim.

Bu cihaz pilden tasarruf edeyim derken, iletişimi koparıyor.

Yani siz uzun süre kullandığınızı söylüyorsunuz. Yakın zamanda sürücüde bir güncelleme yaptınız mı?

Daha eski bir sürücüye geri dönüp dener misiniz?

07 Osman

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 13 Ocak 2017, 21:52:58Birkaç yıl önce, A4 tech kablosuz mouse almıştım. Fakat yeni alınan bir cihazda sürekli kopmalar yaşanıyordu, bende iade ettim.

Bu cihaz pilden tasarruf edeyim derken, iletişimi koparıyor.

Yani siz uzun süre kullandığınızı söylüyorsunuz. Yakın zamanda sürücüde bir güncelleme yaptınız mı?

Daha eski bir sürücüye geri dönüp dener misiniz?

İşin açıkçası,  sürücüsü vardı, siyah disket ile vermişlerdi :)  Xp ve win 7 kullandığım zamanlar  multimedya tuşları daha etkin kullanmak adına yüklerdim.  Ama son zamanlarda kullanımlarımda işletim sistemi win8.1 olduğundan Allah varya hiç kurmadım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın