Havadaki GSM Sinyallerini Arttırmak

Başlatan Mustafa281, 22 Aralık 2016, 21:25:21

Mustafa281

Biliyorum yine zor iş ama bir iki düşüncelerim var havadaki gsm sinyallerini yükseltmek için Rf anfi kullanabilir miyiz? Bunu bir televizyon anteni aracılığı ile yapılabilir mi?
Yani televizyon anteninin çıkışını Rf anfi sayesinde yeniden yükseltebilir miyiz? Evet ama bu seferde mhz sorunu olacaktır çünkü telefon sinyalleri Ghz ile iletilir diye biliyorum.

-Bunu tartışalım herkes bir iki bişeyler yazarsa sevinirim.

i3uz

bu işi yapan cihazlar gsm repeater olarak geçer . eskiden piyasada bulunmuyordu güzel fiyatlara yapıyordum. şimdi 80tlye bile bulabiliyorsun. genelde garajlara tünellere bodrum kattaki işletmelere , dışarıdaki baz sinyalını, çekmeyen bölgeye aktarmak için kullanıyor. dışarıdaki baz sinyalı iyi ise pasif gsm repeaterda  yapılabilir.   tabi bu işi yapabilmen için spectrum analyzerin olması lazım ..
bu sistemin çalışma prensibi , iki adet rf anfi kullanılmaktadır. dışarıdaki sinyalı içeri basmak , içeridekini de dışarı basmak dolasıyla çift yönlü çalışır. bu rf anfiileride eski büyük cep telefonlarının rf anfi katını sökerek yapıyordum. ericson 388 bu iş için mükemmel 5watt güce sahip. tabi bu turksel ve vodefone için avea içinse ericson a1018 in modulunu kullanıyordum. karaköy pasajındada pasif olan bir sistem yaptım. rg6 bakır kablo ile ,iki ucuna gsm anteni takarak bu işi yapabilirsin. antenleride pirinç saçtan yapılmalı taki bu antenlerin tepkilerini spectrum analyzer ile görmen lazım. ama deneme yanılma yönüyle bulabilirsin. bu konuda hala ekmek kapısı var. hazır modullerlede pazarlamasınıı yapabilirsin.

https://www.aliexpress.com/item/Lintratek-Completed-Set-CDMA-GSM-850-mhz-Cell-Phone-Signal-Repeater-17dBm-65dB-Gain-Cellular-Mobile/32499427100.html?spm=2114.10010108.1000023.4.Tpg1cq
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mustafa281

Alıntı yapılan: i3uz - 23 Aralık 2016, 02:31:10bu işi yapan cihazlar gsm repeater olarak geçer . eskiden piyasada bulunmuyordu güzel fiyatlara yapıyordum. şimdi 80tlye bile bulabiliyorsun. genelde garajlara tünellere bodrum kattaki işletmelere , dışarıdaki baz sinyalını, çekmeyen bölgeye aktarmak için kullanıyor. dışarıdaki baz sinyalı iyi ise pasif gsm repeaterda  yapılabilir.   tabi bu işi yapabilmen için spectrum analyzerin olması lazım ..
bu sistemin çalışma prensibi , iki adet rf anfi kullanılmaktadır. dışarıdaki sinyalı içeri basmak , içeridekini de dışarı basmak dolasıyla çift yönlü çalışır. bu rf anfiileride eski büyük cep telefonlarının rf anfi katını sökerek yapıyordum. ericson 388 bu iş için mükemmel 5watt güce sahip. tabi bu turksel ve vodefone için avea içinse ericson a1018 in modulunu kullanıyordum. karaköy pasajındada pasif olan bir sistem yaptım. rg6 bakır kablo ile ,iki ucuna gsm anteni takarak bu işi yapabilirsin. antenleride pirinç saçtan yapılmalı taki bu antenlerin tepkilerini spectrum analyzer ile görmen lazım. ama deneme yanılma yönüyle bulabilirsin. bu konuda hala ekmek kapısı var. hazır modullerlede pazarlamasınıı yapabilirsin.

https://www.aliexpress.com/item/Lintratek-Completed-Set-CDMA-GSM-850-mhz-Cell-Phone-Signal-Repeater-17dBm-65dB-Gain-Cellular-Mobile/32499427100.html?spm=2114.10010108.1000023.4.Tpg1cq
Elinizde öyle bir devre var mı benim için alan küçük tek oda için yapacağım hani o oda da çeksin yeter

seron

Mustafa ven i3uz'dan aladığım kadarıyla yaptırması pahalıya gelecek. sanırım o yüzden kaynak göstermiş. yani alacaksan o linkteki fiyata katlanmalısın. İlave olarak yapıp satmayı planlıyorsan hala gideri var diyor.

i3uz

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 23 Aralık 2016, 19:24:19Elinizde öyle bir devre var mı benim için alan küçük tek oda için yapacağım hani o oda da çeksin yeter
Bu devreleri spectrum analyzer olmadan yapman mümkün değil.. he yaparsın ama sinyaller okadar hassaskı kendi içinde osilasyona geçerek konuşuyor. faraday kafes yaparak tüm baska sinyallerden izole ederek düzgün çalışır hale getirmelisin. bunuda görebilmen lazım analyzer lazım. sen tek oda için düşünüyorsan pasifini yap.. dışarıda iyi çekiyorsa içeri o sinyali rg6 içi bakır olan kablo ile taşı..

aşagıdaki antenden iki tane yap birini dışarı birini içeri tak. senin işini görecektir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mustafa281

Alıntı yapılan: i3uz - 24 Aralık 2016, 19:55:48Bu devreleri spectrum analyzer olmadan yapman mümkün değil.. he yaparsın ama sinyaller okadar hassaskı kendi içinde osilasyona geçerek konuşuyor. faraday kafes yaparak tüm baska sinyallerden izole ederek düzgün çalışır hale getirmelisin. bunuda görebilmen lazım analyzer lazım. sen tek oda için düşünüyorsan pasifini yap.. dışarıda iyi çekiyorsa içeri o sinyali rg6 içi bakır olan kablo ile taşı..

aşagıdaki antenden iki tane yap birini dışarı birini içeri tak. senin işini görecektir.

Sorun dışarda da iyi çekmiyor işte

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 24 Aralık 2016, 19:12:27Mustafa ven i3uz'dan aladığım kadarıyla yaptırması pahalıya gelecek. sanırım o yüzden kaynak göstermiş. yani alacaksan o linkteki fiyata katlanmalısın. İlave olarak yapıp satmayı planlıyorsan hala gideri var diyor.
Abicim Aliexpress e güvenmiyorum ben daha çok kendim yapmak istemiştim

i3uz

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 24 Aralık 2016, 21:12:00Abicim Aliexpress e güvenmiyorum ben daha çok kendim yapmak istemiştim
Alıntı yapılan: Mustafa281 - 24 Aralık 2016, 21:10:54Sorun dışarda da iyi çekmiyor işte
Dışarıda telefonla konusulabilecek düzeyde değilse bu cihazlarda bişey yapamaz.  Sonuçta bulunduğun bölgede cihaza 1 geliyorsa içeri 1 atar pasif anten... aktifde 1 geliyorsa 3 artar ama bu artış seni yanıltır. Sonuçta giriş sinyali zayıf , bu aynı şeye benzer ince borudan su geliyor çok su gelsin diye ince boruya kalın bir boru ek yapıyorsun su artışı olmuyor ..dolasiyla beslediğin sinyal tatmin etmeliki çıkış verimli olsun. He dersen ben merak ediyorum diye bir tane telefonları rf katındaki modullerden birini sök. Eski olanlardan sinyal girişine anten tak çıkışına anten tak . Bundan iki tane yap. Bir giriş bir çıkış içerde olsun aynı şekilde bir giriş bir çıkışta dışarıda olsun. Resimdeki rf anfi modeli gibidir eskilerin hepsi. Sen bulduğun amfiyi böyle bagla
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın