Pc Güç Kaynağı

Başlatan Probody, 02 Aralık 2016, 23:57:20

Probody

Herkeze merhabalar elimde high power ae-a550-v1 modeli psu var , bilgisayarı açtım 5sn sonra pat diye ses geldi psudan içini açtım garanti bitik bu arada, resimde görünen 8 bacaklı entegre opamp galiba yanmış,aynısı bulunabilirmi ...

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Probody - 02 Aralık 2016, 23:57:20Herkeze merhabalar elimde high power ae-a550-v1 modeli psu var , bilgisayarı açtım 5sn sonra pat diye ses geldi psudan içini açtım garanti bitik bu arada, resimde görünen 8 bacaklı entegre opamp galiba yanmış,aynısı bulunabilirmi ...
o entegre bence opamp değil
muhtemel UC serisi PWM entegresidir
bence o kopan parça oralarda bir yerdedir, o parçayı bulursan arızayı çözme işin kolaylaşır.
bu arada o entegre öyle uçtuysa,
Mosfetler de gitmiştir....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Probody - 02 Aralık 2016, 23:57:20Herkeze merhabalar elimde high power ae-a550-v1 modeli psu var , bilgisayarı açtım 5sn sonra pat diye ses geldi psudan içini açtım garanti bitik bu arada, resimde görünen 8 bacaklı entegre opamp galiba yanmış,aynısı bulunabilirmi ...
4 bacaklı envai çeşit entegre var banada opamp gibi geldi çok eski bir güç kaynağının içinde bu entegreden görmüştüm o Lm393 idi ama bunu hemen alıp oraya takma öyle bişey yapma ilk önce araştır adnan hocamında dedigi gibi kopan parcasi varsa eger bulunursa cok daha iyi olur

gevv

topxxx veya viperxxx serisi  entegreler olabilir emin değilim tam kod veremem  ama  büyük ihtimal fsdm311  olabilir

fsdm311  datasheet bilgilerine göre yanık entegrenin bacak bağlantılarına bakın  aynı ise fsdm311  denersiniz

Probody

Probody

Yeni fark ettim  bu entegre 7 bacaklı

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Probody - 04 Aralık 2016, 21:38:31Yeni fark ettim  bu entegre 7 bacaklı

O zaman gevv'in dediklerine dikkat et

O entegrenin içinde hem osc, hem pwm, hem mosfet var
Ve hemen yanındaki trafoyu sürüyor, o trafo da büyük güç kaynağının osc, pwm, feedback ve protect devrelerini besliyordur
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Probody

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 04 Aralık 2016, 21:45:54O zaman gevv'in dediklerine dikkat et

O entegrenin içinde hem osc, hem pwm, hem mosfet var
Ve hemen yanındaki trafoyu sürüyor, o trafo da büyük güç kaynağının osc, pwm, feedback ve protect devrelerini besliyordur

pcb nin arkasında .. E206420 NE5000A 94V-0 yazıyor... google a yazınca sony tv power supply kartı geliyor..

Probody

Alıntı yapılan: gevv - 03 Aralık 2016, 10:11:41topxxx veya viperxxx serisi  entegreler olabilir emin değilim tam kod veremem  ama  büyük ihtimal fsdm311  olabilir

fsdm311  datasheet bilgilerine göre yanık entegrenin bacak bağlantılarına bakın  aynı ise fsdm311  denersiniz

ustam 7 bacaklı, 3.bacağı yok. dediğiniz serilerden bir entegre olabilir

gevv

TNY278   (sıkca karşılaştığım bir malzeme) olabilir   karşılaştırın

pek rastlamadığım ama top258 de bir ihtimal

Kapibara

Arkadaşların dediği gibi, TNY veya TOP serisi olması muhtemel zira TNY278 ve TOP258 nin 3 nolu pini yok.
Pcb nin altında büyük ihtimalle asıl güç kaynağını süren ikinci bir smd tip smps entegresi vardır.
Patlayan bu entegre ise güç kaynağının +5V stanby bölümüyle ilgili olmalı çünkü benzer bir arıza ile karşılaşmıştım.
Entegrenin çevre elemanlarını kontrol edip TNY278 ve TOP258 serisine uyuyor mu bir kontrol edin.
http://html.alldatasheet.com/html-pdf/139794/POWERINT/TNY278G/384/1/TNY278G.html

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın