Windows 7 Ultimate x64 Kurulum başlıyor... sorunu hk yardım.

Başlatan ApoAtes, 27 Ekim 2016, 17:27:36

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 28 Ekim 2016, 20:54:43fiziksel hasarlara birşey yapamıyor. LLF atma yazılımında o özellik varsa o sektörleri ayırıp harddiskin elektronik kartına kaydediyor.
yoksa habire oraya veri yazacağım diye uğraşıyor. uğraşırken fiziksel ve ciddi düzeydeki bu bozukluk, kafa üzerinden geçerken kafayı bozuyor. kafa gidiyor başka sektörleri bozuyor, yayıldıkça yayılıyor ve disk çöp oluyor.
işin rizikosu işte bu.
(ben bunları nerden öğrendim lan? ::)  :) )
şayet programsal düzeyde-hafif-yazma hatası şeklinde oluşmuş bir bad sector ise,

Programsal düzeyde bad sectör nasıl oluyor ki  ;D  Program yazı yazarken kafası mı karışıyor. Ona bad sectör denmez DÖNGÜSEL ARTIKLIK DENETİMİ denilir.  ;D
Kafa hiçbir şekilde olağan hareketinden dolayı bozulmaz. Bir iz üzerinden binlerce de geçse kafa zarar görmez. Sonra kafası bozulan kafa da gidip diğer sektörleri bozmaz  :))

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 28 Ekim 2016, 20:58:57Abicim zaten ben bunları ben biliyordum kiiii  :D sadece küçük bir duyum dedim taaaa nereye getirdin lafı ayrıca kızmasaydın iyiydi  ;D
Hah işte mustafa da seronlaştı sayende. O da bilmeye başladı.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Ekim 2016, 21:02:51Programsal düzeyde bad sectör nasıl oluyor ki  ;D  Program yazı yazarken kafası mı karışıyor. Ona bad sectör denmez DÖNGÜSEL ARTIKLIK DENETİMİ denilir.  ;D
Kafa hiçbir şekilde olağan hareketinden dolayı bozulmaz. Bir iz üzerinden binlerce de geçse kafa zarar görmez. Sonra kafası bozulan kafa da gidip diğer sektörleri bozmaz  :))
Hah işte mustafa da seronlaştı sayende. O da bilmeye başladı.

Aynen o döngüsel artıklık denetimi benimde aklıma geldi lakin bir daha kızar diye hiçbir şey demek istemedim forumda kötek yemekten sıkıldım yav  ;D

seron

len kızmıyom dur :D
daha evvel kıymET'li arkadaşımız @kifvet
benim yukarıda demek isteyip diyemediğim şeyi güzel anlaştmıştı. Ama o başlığı unuttum.
yani siz anlayın gaari.
Ciddi bozukluklar LLF ile düzeltilemez.
keza benim yamyam'ın tavsiyesiyle adam etmeye çalıştığım hitaçi harddisk, yine kafa vurmaya başladı. halbukine her dediğini kağıda not alıp harfiyyen yapmıştım. niye yine sorun başladı? niye artıklık dosya denetimi cart curt da yapmaya çalışsam, hala HDtune derin derin cızgılar çiziyor? Niye hala HDtune "WARNİNG oğlum WARNİNG" diyor?
sakalım yok ki sözüm dinlensin. o HDD sorunlu çünkü.  ;)

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 28 Ekim 2016, 21:11:34len kızmıyom dur :D
benim yukarıda demek isteyip diyemediğim şeyi güzel anlaştmıştı. Ama o başlığı unuttum.
yani siz anlayın gaari.
keza benim yamyam'ın tavsiyesiyle adam etmeye çalıştığım hitaçi harddisk, yine kafa vurmaya başladı. halbukine her dediğini kağıda not alıp harfiyyen yapmıştım. niye yine sorun başladı? niye artıklık dosya denetimi cart curt da yapmaya çalışsam, hala HDtune derin derin cızgılar çiziyor? Niye hala HDtune "WARNİNG oğlum WARNİNG" diyor?
Abi bir hdd de bana lazım evdeki Western Digital arada bir kendine reset atıyor oyunun en güzel yerinde donuyor reset atıyor minidump hatası var diyor ama programla tarıyorum yok minidump klasöründeki hataları program indirip okuyorum yine hata yok anliyacagin gitti gitmek üzere  :D

seron

Dürüst olayım, minidump nedir, minidump hatası nedir; o diskin sorunu nedir bilmiyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 28 Ekim 2016, 21:11:34len kızmıyom dur :D
yani siz anlayın gaari.
Daha önceleri de söylemiştim. Kimseler hataları üzerine almaz, hep kabahati başkasında ararlar.
Ben kendi dediklerimi harfiyen @okinkurt 'un HDD ine yapmıştım.
Yahu keşke gelse de YAMYAM abi senin düzelttiğin HDD yine cazgırlık yapıyor desede ecik utansam.
Bende utanma kalmadı ki  ;D

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 28 Ekim 2016, 21:21:37Dürüst olayım, minidump nedir, minidump hatası nedir; o diskin sorunu nedir bilmiyorum.
Minidump Nedir ?

Bilgisayarınız Resetlediğinde , Mavi Ekran Hatası ve Çökme olduğunda bu hataları rapor halinde tutulan dosyadır.

Minidump Ne İşe Yarar ?

Mavi Ekran Hataları genelde sürücülerin düzgün yüklenmediğinden ve Donanım arızalarından kaynaklı blue screen ( mavi ekran ) hatalarını çözümlemeye yarayan hataları burada bulabilirsiniz. Hata ayıklama işini kolaylıkla çözmeye yarar

Bu işte abicim yani bilgisayarında eger donanımsal bir arıza var ise mavi ekran yediysen pc tekrar açıldıgı zaman win7 de bilgisayarınız bir hatadan kurtarıldı diye altta yazar minidump diye sende gidip o raporu bulup C://yerel disk-Windows-Minidump dosyasini bularak internette programi var bluescreen diye indirip okutabilirsin orda yazar mesela ram kaynakli diye yazar fakat ekran kartı diye yazmaz ekran kartinin dosyasini gösterir mesela atikmpag.sys diye

ApoAtes

@Mr_YAMYAM  usta belirtmis oldugunuz @seron 'un yollamis oldugu wdc .isoyu cdye yakip onunla actim calisti girdim hdd deki bolgeleri videoda gordugum gibi sildim sonra 100gb partition olusturup next dedim ve %100 dolup gecerken complete yerine
 "An unknown error has occurred during testing. This may be an anomaly. Check connections and retest. If the error repeats, replace the drive."
Boyle bir hata ile karsilastim :-/ hddyi simdi format dvdleri goruyor ancak kurulum yapmaya calistigimda windows ultima secip ilerliyorum kurulcak yeri secip baslatiyorum ve windows dosyalari yukleniyor (%0) olarak kaliyor hic devam etmiyor :(

----

Aradım ürünü almış olduğum yeri onarım ve değişim için kayıt açtırdım pazartesi işleme alıcaklar başka türlü olmayacak sanırım bu ya. garantili olan ürünüde tamire götürmek istemiyorum açıkcası. Bu arada vermiş olduğunuz iso dosyası ileride de muhakkak işime yarayacaktır benim kullandığım tüm HDD'ler WD'ye ait. İlginize çok çok teşekkür ederim sizi daha fazla uğraştırmak istemiyorum. Vermiş olduğunuz bilgilerden ötürüde teşekkür ederim. Kendim yapabilmek garanti sürecini beklememek isterdim ama çıkamıcam sanırım işin içinden...

Mr_YAMYAM

Harddiskinde SMART error var gibi görünüyor.
Başka bir bölüme şu yönergeleri uygulayarak yüklemeye çalış.
WD DLG ile yeniden sistemi aç.
3 bölüm formatlayacaksın ama şöyle olacak.
1inci bölüm 100 GB FAT32
2 inci bölüm 100GB FAT32
3.üncü bölüm 100 GB NTFS CLUSTERS 512
Kalan bölümü tümüyle boş bırak.
Win7 DVD yi tak ve sistemi kurmaya başla. Ama 3. bölüme kuracaksın ve sürücüyü formatlamadan direk kur diyeceksin.
Bu arada BIOS'u tam olarak sıfırladın mı bilmiyorum.

ApoAtes

Bios'u sıfırladım şimdi bu anlattığınız şekilde tekrar deneyeceğim. Hala bir umudum var bu konuda ama bakalım   ;D

Mr_YAMYAM

HDD de ciddi hatalar var gibi görünüyor. Eğer bad sectör hataları ise HDD komple kırmızılaşmış demektir.
Yukarda bahsettiğim şeyi yap. Olmazsa hiçbirşey yapmadan direk buraya yaz başka şeyler yapalım.

ApoAtes

Tamam usta şimdi başlıyorum işleme bitirip döneceğim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 29 Ekim 2016, 13:20:34Aradım ürünü almış olduğum yeri onarım ve değişim için kayıt açtırdım pazartesi işleme alıcaklar başka türlü olmayacak sanırım bu ya. garantili olan ürünüde tamire götürmek istemiyorum açıkcası. Bu arada vermiş olduğunuz iso dosyası ileride de muhakkak işime yarayacaktır benim kullandığım tüm HDD'ler WD'ye ait. İlginize çok çok teşekkür ederim sizi daha fazla uğraştırmak istemiyorum. Vermiş olduğunuz bilgilerden ötürüde teşekkür ederim. Kendim yapabilmek garanti sürecini beklememek isterdim ama çıkamıcam sanırım işin içinden...
Bu gibi hatalar WD firması tarafından takip ediliyor. Eğer garanti süresi geçmemişse ve satıcı firmanız ilgilenirse birebir değişim yaparlar.
Biz şimdilik hataların ne olduğunu anlayıp teknik olarak öğrenmeye çalışalım.

O CD ilerde çok işine yarayacaktır. Ben o CD yi @seron 'a da vermiştim ama herif tın. İlla o yazılıma kabahat buluyor da başka hata aramıyor. Eğer o programı tam anlamıyla kullanmayı becerebilirsen ilerde bu iş ile para bile kazanabilirsin.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ekim 2016, 13:57:17Bu gibi hatalar WD firması tarafından takip ediliyor. Eğer garanti süresi geçmemişse ve satıcı firmanız ilgilenirse birebir değişim yaparlar.
Biz şimdilik hataların ne olduğunu anlayıp teknik olarak öğrenmeye çalışalım.

O CD ilerde çok işine yarayacaktır. Ben o CD yi @seron 'a da vermiştim ama herif tın. İlla o yazılıma kabahat buluyor da başka hata aramıyor. Eğer o programı tam anlamıyla kullanmayı becerebilirsen ilerde bu iş ile para bile kazanabilirsin.

Dediginiz gibi diskleri ayarladim 100gb fat32 100gb fat32 100gb nfts 512kb ve ERASE dedigimde biraz bekledikten sonra aldigim hata ektani ektedir

Mr_YAMYAM

Vaziyet KEL. Acele GEL.
Dostum HDD arızasından önce senin donanımlarında da sorun görünüyor.
Ekranın 4 bit renk derinliğinde açılmış. Bunun birçok sebebi olabilir.
Tek önerebileceğim şudur.
Tüm PC yi sök. Parçaları temizle Doğru ve tam yerleştirildiğinden emin olarak yeniden tak.
PSU hatası da olabilir.
Yani çok fazla hata olasılığı var gibi görünüyor.
Eğer onboard ekran kartın varsa önce onunla bir dene. Kurulum yapmana gerek yok. WD DLG yi yüklesen yeterlidir.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ekim 2016, 14:23:10Vaziyet KEL. Acele GEL.
Tüm PC yi sök. Parçaları temizle Doğru ve tam yerleştirildiğinden emin olarak yeniden tak.
PSU hatası da olabilir.
Eğer onboard ekran kartın varsa önce onunla bir dene. Kurulum yapmana gerek yok. WD DLG yi yüklesen yeterlidir.
Onboard ile actigimda ekrandaki gruntu duzeldi

ApoAtes

Telrar denedig8mde yine ekteki gibi..

Mr_YAMYAM

Tamam. HDD de muhtemel SMART hataları var gibi görünüyor.
Şimdi kulağını kuyruğunu iyice aç ve dediklerimi harfiyen yap.
WD DLG ile HDD yi tek parça olarak STORAGE olarak formatlayabiliyormusun. (Boot drive değil storage) gidişatta seçeceksin.
Formatlayabilirsen iyi olur ama formatlayamasan da,
HDD yi başka bir PC ye tak ve bir HD tune testi yap.Ekran görüntüsünü buraya koy.
HDD yi arızalara karşı denetle komutu ver. Bozuk bölümleri düzeltip onarmaya çalış kutucuğunu da işaretle.
Başka hiçbirşey yapmadan haber bekle.

ApoAtes

Tamam ustam dediklerinizi harfiyen uygulayacağım şimdi :) sonuçları burada resim olarak paylaşırım bitince.

Mr_YAMYAM

Ben de odamı toplayayım.
İçişleri bakanı gıbızlanıyo  ;D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ekim 2016, 15:04:53Ben de odamı toplayayım.
İçişleri bakanı gıbızlanıyo  ;D
Bu içişleri bakanını hiç anlamadım doğrusu  ;D

Mr_YAMYAM

Evin iç işlerinden sorumlu bayanlara içişleri bakanı denilir.
Genellikle ellerinde süpürge veya kötek bulunur.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ekim 2016, 15:59:18Evin iç işlerinden sorumlu bayanlara içişleri bakanı denilir.
Genellikle ellerinde süpürge veya kötek bulunur.
Aslında onursal hocam ben bir arkadaşınız bir kardeşiniz gibi anlamıştım ;D kötek heryerdr karşıma cıkıyor  :)

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ekim 2016, 14:58:29Tamam. HDD de muhtemel SMART hataları var gibi görünüyor.
Şimdi kulağını kuyruğunu iyice aç ve dediklerimi harfiyen yap.
WD DLG ile HDD yi tek parça olarak STORAGE olarak formatlayabiliyormusun. (Boot drive değil storage) gidişatta seçeceksin.
Formatlayabilirsen iyi olur ama formatlayamasan da,
HDD yi başka bir PC ye tak ve bir HD tune testi yap.Ekran görüntüsünü buraya koy.
HDD yi arızalara karşı denetle komutu ver. Bozuk bölümleri düzeltip onarmaya çalış kutucuğunu da işaretle.
Başka hiçbirşey yapmadan haber bekle.

Buradan yine 1 i seçip devam edeceğim değil mi? @Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 29 Ekim 2016, 16:43:53Buradan yine 1 i seçip devam edeceğim değil mi? @Mr_YAMYAM
He.

Açıklama da yapayım ki boşa gitmesin.
1 DLG programını çalıştırır.
2 DLG bootable floppy disk oluşturur.
3 DLG ile diğer uygulama komutları için 2 disk daha oluşturur.
4 Çıkar gider.

seron

Abdurrahman ATEŞ.
Abim, abicim.
O hata mesajları harddiskinde ciddi sıkıntı olduğunu gösteriyor.
Eğer ki garantisi sürüyorsa, ki yeni aldığını söylemiştin sanırım, neden garantiye göndermiyorsun da, kaşınıyorsun.
Ben sana yamyam seni uğraştırır demedim mi? :D
Sanki WD yazılımı ile uğraşınca bozuk harddisk tamir mi olacak?
Olsa da güvenip uzun süre kullanabilecek misin?
Paketle gönder be abim...
Yeni bir harddisk böyle sıkıntı çıkarıyorsa, kaşınıyor demektir.
O hata mesajı da bunu doğruluyor:
"Test esnasında bir hata oluştu. Bu bir anomali (üretimden gelen kusur/sakatlık/arıza)* olabilir. Bağlantı kablolarını kontrol edip tekrar test ediniz. Eğer hatalar tekrar oluşursa, diski yenileyin (değiştirin/yenisini alın)"
*Anomali nedir: http://www.nedirnedemek.com/anomali-nedir-anomali-ne-demek

Bir sıkıntı çıktığında neden ilk önce harddisk HDTune raporu istiyoruz, anlaşılmıştır sanırım.
ilk mesajım:

ApoAtes

@Mr_YAMYAM DLG calistirip devam ettigimde karsima gelen ekranlar bunlar yine formati deniyor suan da.
@seron 3hafta ya oldu ya olmadi alali... zaten aldigim yer ile gorustum p.tesi gunu alicaklar benden hddyi kontrol edilmesi icin servise gonderilecek ondan sonra da degisim yapilacaktir diye dusunuyorum...

ApoAtes

Alıntı yapılan: seron - 29 Ekim 2016, 17:04:36Abdurrahman ATEŞ.
Abim, abicim.
Eğer ki garantisi sürüyorsa, ki yeni aldığını söylemiştin sanırım, neden garantiye göndermiyorsun da, kaşınıyorsun.
Paketle gönder be abim...
Yeni bir harddisk böyle sıkıntı çıkarıyorsa, kaşınıyor demektir.
O hata mesajı da bunu doğruluyor:
"Test esnasında bir hata oluştu. Bu bir anomali (üretimden gelen kusur/sakatlık/arıza)* olabilir. Bağlantı kablolarını kontrol edip tekrar test ediniz. Eğer hatalar tekrar oluşursa, diski yenileyin (değiştirin/yenisini alın)"
*Anomali nedir: http://www.nedirnedemek.com/anomali-nedir-anomali-ne-demek

Bir sıkıntı çıktığında neden ilk önce harddisk HDTune raporu istiyoruz, anlaşılmıştır sanırım.
ilk mesajım:

@seron abi burada bana söylediğiniz hiç birşeyi yapmadan geçmiyorum. Söylediğiniz herşeyi tek tek deniyorum. HD Tune denemek için farklı pcye takıyorum ancak taktığımda PCyi aşırı derecede donduruyor hiç birşeyin açılmasına izin vermiyor. Şimdi @Mr_YAMYAM belirttiği gibi direk format attım farklı bir pcye bakıp hdtune testi için tekrar deneyeceğim.

seron

Tamam tamam. Benim anlattıklarıma lüzum kalmamış zaten, disk bozuk.
Ama ben fazla zorlama çünkü öyle adam olmaz demek istiyorum.
Tesadüfen o program diski biçimlendirir. Kurulum başarılı olur. Bu defa güvenilmez, nerede bırakacağını bilemezsin.
O yüzden onla uğraşmayı bırak gez dolaş keyfine bak. vakti gelince garantiye verirsin.

ApoAtes

Suan da tek parca halinde formatlayip jendi sistemime ekledim hddyi. Simdi hdtune taramasi yapicam. Onuda atayim her halukarda garantiyede yollayacagim zaten artik. Sansa birakamam cunku bu hddyi kullanan arkadasim ogretmen ve surekli office ile ilgili hazirladiklari belgeleri vs buraya kayit ediyordu. Dedigin gibi simdi calisir ilerde b... yoluna giderse onca veri de hikaye olmus olacak.

Mr_YAMYAM

ET'siz @seron
HDD te sıkıntı yok. (Şu an olsa da olay bu değil) Sıkıntı bilmeden bazı şeyleri yapmakta.
Yeni bir HDD durduk yerde bu kadar kısa sürede bozulmaz. Tıpkı senin uyduruk besleme ile HDD e LLF format attığın gibi, burada da bazı etkenler HDD in bozulmasına sebep teşkil etmiştir.
Konuyu iyice okumuşsan açılış ekranında ekran kartı hatasını da görmüşsündür. Bu gibi hataya sebebiyet veren birçok unsur vardır. Bu hataya sebebiyet veren bir unsur da harddiskin çabucak bozulmasına sebebiyet vermiş olabilir.
Gerçekten bilinçli insanlar sorunun sebebini bulmaya çalışırlar. Uygulama yöntemlerine suç bulmazlar.

@ApoAtes
STORAGE olarak formatlanmış bir diske işletim sistemi kuramazsın. Kurmaya da çalışmamalısın. Sonra SERON gibi gıbızlanır durursun  ;D
Ben STORAGE olarak formatla ki öncelikle diskte SMART hatası var mı bakalım demiştim.
Bu hata analizi sadece bad sektörler için olmayacaktır. Sisteminde başka donanım hataların varsa PSU gibi tespit etmemize yardımcı olacaktır.
Şimdi işi kotarıp format atmayı becerebilsen bile belkide 1 hafta sonra aynı hatayı alacaksın.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ekim 2016, 17:27:55ET'siz @seron
HDD te sıkıntı yok. (Şu an olsa da olay bu değil) Sıkıntı bilmeden bazı şeyleri yapmakta.
Yeni bir HDD durduk yerde bu kadar kısa sürede bozulmaz. Tıpkı senin uyduruk besleme ile HDD e LLF format attığın gibi, burada da bazı etkenler HDD in bozulmasına sebep teşkil etmiştir.
Konuyu iyice okumuşsan açılış ekranında ekran kartı hatasını da görmüşsündür. Bu gibi hataya sebebiyet veren birçok unsur vardır. Bu hataya sebebiyet veren bir unsur da harddiskin çabucak bozulmasına sebebiyet vermiş olabilir.
Gerçekten bilinçli insanlar sorunun sebebini bulmaya çalışırlar. Uygulama yöntemlerine suç bulmazlar.

@ApoAtes
STORAGE olarak formatlanmış bir diske işletim sistemi kuramazsın. Kurmaya da çalışmamalısın. Sonra SERON gibi gıbızlanır durursun  ;D
Ben STORAGE olarak formatla ki öncelikle diskte SMART hatası var mı bakalım demiştim.
Bu hata analizi sadece bad sektörler için olmayacaktır. Sisteminde başka donanım hataların varsa PSU gibi tespit etmemize yardımcı olacaktır.
Şimdi işi kotarıp format atmayı becerebilsen bile belkide 1 hafta sonra aynı hatayı alacaksın.
Şuan HDTune ile error scan bölümünde başlattım taramayı.
Başlangıç durumumuz ekteki gibi gözükmekte :)

Mr_YAMYAM

Kapat kapat.
Durdur o işlemi ve İNFO ve HEALTH yazan yerlere girip resimleri koy buraya.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ekim 2016, 17:33:20Kapat kapat.
Durdur o işlemi ve İNFO ve HEALTH yazan yerlere girip resimleri koy buraya.
Buyur usta

seron

Ben uyduruk usbyle hddye format atmazdan evvel de hatalar aynıydı ve var idi.
Görüntü bende de kötü çıkıyordu. sen buna ekran kartınla ilgili sorun var demiştin.
---------------------
Yav amaaan yine uzuyor. Tamam yapın bakalım ne yapacaksınız.

Mr_YAMYAM

Tamam
Tahmin ettiğim üzere BUFFER'lar gitmiş. Yani HDD nin önbelleği.
Ön bellek gidince de HDD de ciddi okuma yazma hataları oluşmuş ve bu hale kadar gelmiş.
BU OLAY HDD HATASI DEĞİLDİR.
Bu olay senin diğer donanımlarında bulunan başka nedenlerden kaynaklanmaktadır.
Başta PSU.
Testi zordur. Aşırı ripple veya parazit üretiyorsa bu gibi arızalara sebebiyet verebilir. Voltaj çökmesi veya benzer aksaklıklar da yaratıyorsa okuma kayıt esnasında bazı voltajların gidip gelmesi HD i öldürmüş olabilir.
Anakart üzerindeki bazı besleme entegreleri de bozuk olabilir. Ne yazık ki testi bunun da zordur.

ŞİMDİ YAPACAĞIN ŞEY.
HDD yi bu format haliyle hiç ellemeden direk servise gönder. Yenisini versinler. WD DLG ile format attığın için firma daha ilgilenebilir.

Sen bu arada elinde başka HDD varsa onunla sistemini test etmelisin. Anca genel olarak baktığımızda sisteminde ciddi hatalar olduğu aşikar.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ekim 2016, 17:43:37Tamam
Tahmin ettiğim üzere BUFFER'lar gitmiş. Yani HDD nin önbelleği.
Ön bellek gidince de HDD de ciddi okuma yazma hataları oluşmuş ve bu hale kadar gelmiş.
BU OLAY HDD HATASI DEĞİLDİR.
Bu olay senin diğer donanımlarında bulunan başka nedenlerden kaynaklanmaktadır.
Başta PSU.
Testi zordur. Aşırı ripple veya parazit üretiyorsa bu gibi arızalara sebebiyet verebilir. Voltaj çökmesi veya benzer aksaklıklar da yaratıyorsa okuma kayıt esnasında bazı voltajların gidip gelmesi HD i öldürmüş olabilir.
Anakart üzerindeki bazı besleme entegreleri de bozuk olabilir. Ne yazık ki testi bunun da zordur.

ŞİMDİ YAPACAĞIN ŞEY.
HDD yi bu format haliyle hiç ellemeden direk servise gönder. Yenisini versinler. WD DLG ile format attığın için firma daha ilgilenebilir.

Sen bu arada elinde başka HDD varsa onunla sistemini test etmelisin. Anca genel olarak baktığımızda sisteminde ciddi hatalar olduğu aşikar.
Şimdi bu HDD sahibinin sistemine bende eskiden kalma olan 160GB bir HDD bağladım yine WD'nin. Formatlayıp güzelce kurdum şuanda pc çalışıyor. PSU konusuna gelince haklı olabilirsiniz zaten PSU'nun yetersiz de olduğunu düşünüyorum. 2dakika içerisinde bununla ilgili resim ekleyeceğim.

ApoAtes

Bu arada belirtmek isterim oturduklari binada topraklama olmadigi icin 2 kere psu yakmisligi da vardir.
Sistemi komple test etmek icin ne yapmaliyim?
Suanda 160gblik wd hddye kurmus oldugum win7 ultimate ile pcyi calistirdim

seron

Alıntı yapılan: ApoAtes - 29 Ekim 2016, 17:53:43Bu arada belirtmek isterim oturduklari binada topraklama olmadigi icin 2 kere psu yakmisligi da vardir.
:)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 29 Ekim 2016, 17:53:43Bu arada belirtmek isterim oturduklari binada topraklama olmadigi icin 2 kere psu yakmisligi da vardir.
Sistemi komple test etmek icin ne yapmaliyim?
Suanda 160gblik wd hddye kurmus oldugum win7 ultimate ile pcyi calistirdim
PSU lar topraklama olmadığı için yanmaz. Şebekedeki voltaj dalgalanmaları (SMPS lerde aralık geniştir) başta olmak üzere ani elektrik kesintileri veya bu gibi olaylar.
PSU gücü sınırda ise en ufak bir şebeke gıbızlanmasında yanabilir.
RAM gördüğüm kadarıyla tek kanal çalışıyor. Her iki RAM'i de aynı renk slota takmalısın. (Anakart yönergeleri doğrudur)
 Açılışta BIOS'a gir ve BIOS içerisindeki POWER seçeneklerinden giriş voltajlarını tam olarak oku ve bir yere kaydet.
Sonra sistemi win ile aç ve sistem voltajlarını yeniden oku.
Her iki değerleri karşılıklı karşılaştır ve resimleri iliştir. Bakalım neler görebileceğiz.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Ekim 2016, 21:44:40Daha önceleri de söylemiştim. Kimseler hataları üzerine almaz, hep kabahati başkasında ararlar.
Ben kendi dediklerimi harfiyen @okinkurt 'un HDD ine yapmıştım.
Yahu keşke gelse de YAMYAM abi senin düzelttiğin HDD yine cazgırlık yapıyor desede ecik utansam.
Bende utanma kalmadı ki  ;D

Testi tamamlamıyan disk şimdileri oyun oynatıyor :D

kifvet

Ben konuyu uzun uzadıya okumadığım için balıklama dalıyorum olaya :D
(çok vaktim yok gençler kusura bakmayın)
1.şimdi benim anlamadığım bu harddisk alındıktan sonra sırası ile hangi işlemler yapıldı?!
2.hd tune programına çok güvenmeyin çünkü hddye özel izole bi sorun varsa çok net cevap vermeyecektir.
3. @seron benden bahsetmişsin telefondan girdiğim için yeni gördüm kusura bakma:-) ama ne demeye çalıştığınızı anlayacak kadar okuyamadım konuyu:-) soruyu başka bi yerde sorarsanız cevap vermeye çalışırım elden geldiğince.
4.ben o harddiste GPTden şüpheleniyorum işlem basamakları anlatılırsa olaya daha net bakabilirim.

seron

Alıntı yapılan: kifvet - 31 Ekim 2016, 23:51:20Ben konuyu uzun uzadıya okumadığım için balıklama dalıyorum olaya :D
(çok vaktim yok gençler kusura bakmayın)
1.şimdi benim anlamadığım bu harddisk alındıktan sonra sırası ile hangi işlemler yapıldı?!
2.hd tune programına çok güvenmeyin çünkü hddye özel izole bi sorun varsa çok net cevap vermeyecektir.
3. @seron benden bahsetmişsin telefondan girdiğim için yeni gördüm kusura bakma:-) ama ne demeye çalıştığınızı anlayacak kadar okuyamadım konuyu:-) soruyu başka bi yerde sorarsanız cevap vermeye çalışırım elden geldiğince.
4.ben o harddiste GPTden şüpheleniyorum işlem basamakları anlatılırsa olaya daha net bakabilirim.

Arkadaşımız(ın arkadaşı) bu diski alıp Win10 yüklüyor.
Daha sonra Win7'ye geçmek istiyorlar ama yükleyemiyorlar. Windows yükleniyor gibi bir ekranda takılı kalıyor.
HDTune ile yaptığımız disk muayenesinde diskte ciddi sorunlar olduğunu tesbit ettik. Yamyam da bu sorunun neden ortaya çıkmış olabileceğine bakıyor. Konuyu açan arkadaştan henüz geri dönüş olmadığından sonucu bimiyoruz ama diskin garantiye gönderilmesi gerektiği konusunda mutabıkız.

Adından bahsettiğim yerde de LLF olayını gayet güzel anlattığından bahsetmiştim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 01 Kasım 2016, 17:07:24Arkadaşımız(ın arkadaşı) bu diski alıp Win10 yüklüyor.
Daha sonra Win7'ye geçmek istiyorlar ama yükleyemiyorlar. Windows yükleniyor gibi bir ekranda takılı kalıyor.
HDTune ile yaptığımız disk muayenesinde diskte ciddi sorunlar olduğunu tesbit ettik. Yamyam da bu sorunun neden ortaya çıkmış olabileceğine bakıyor. Konuyu açan arkadaştan henüz geri dönüş olmadığından sonucu bimiyoruz ama diskin garantiye gönderilmesi gerektiği konusunda mutabıkız.

Adından bahsettiğim yerde de LLF olayını gayet güzel anlattığından bahsetmiştim.
Win10 artık açılmamaya başlayınca sanırım win7 ye geçmek istiyorlar.
Alıntı YapHarddisk 2 hafta önce vatanbilgisayardan alındı. Kurulum yapmıştım ancak yaşadıkları bir kaç sorundan ötürü sistem açılmaz oldu
2 hafta kadar kısa süre kullanılan bir HDD te bu denli sorunlar oluşuyorsa ben o harddiske kabahat bulmam.
Kabahat genellikle kullanıcılardadır  :D
Bir HDD bu şekilde nasıl bozulabilir.
1 En önemli sebep. HDD çalışırken ve de özellikle kayıt yaparken enerjisini kesmek.
Kullanıcı böyle bir davranışta bulunmuşmudur acaba  ;)  Sanmam .
Bir HDD de sadece izler yoktur. Elektronik donanımlar da bulunur ki, bunların bazıları bu gibi kaba hareketlere son derece duyarlıdır.
2 Gevşek besleme kabloları veya kablolama sistemleri.
PC çalışırken enerji gidip gelmesi HDD yi çalışırken çıkartmakla aynı şeydir.
3 PSU yeterli değildir veya kötü bir üretimdir. PC de oluşabilecek olası bir aşırı yüklenme ile bazı voltajları tamamen düşürüyor veya kesiyor olabilir. Bu durum da bir HDD nin bu şekilde bozulmasına sebeptir.
Verilen detaylar bilimsel bir şekilde incelendiğinde görülmüştür ki ;
Dedim ki;
Alıntı YapHDD de ciddi hatalar var gibi görünüyor. Eğer bad sectör hataları ise HDD komple kırmızılaşmış demektir.
Yukarda bahsettiğim şeyi yap. Olmazsa hiçbirşey yapmadan direk buraya yaz başka şeyler yapalım.
Alıntı YapVaziyet KEL. Acele GEL.
PSU hatası da olabilir.
Keza bazı sözler iddiaları doğrulamaktadır.
Alıntı YapBu arada belirtmek isterim oturduklari binada topraklama olmadigi icin 2 kere psu yakmisligi da vardir.
Anlaşılacağı üzere PC nin BESLEME sorunu önceden beri bulunmaktaydı  8)
@seron  bir besleme ünitesinin bir donanım üzerindeki etkilerini bilemediği için sağa sola saldırıp guduruyor  :D
Alıntı yapılan: seron - 28 Ekim 2016, 21:11:34Ciddi bozukluklar LLF ile düzeltilemez.
Ve inatla HDD e kabahat bulup hiç araştırma yapmıyor  :D

SONUÇ:
Bir donanımın arızalanması belli sebeplere dayanmaktadır.
Normal koşullarda çalışan bir donanım yıllarca hizmet verebilir. Kullanım hataları veya en önemli unsur olan PSU hataları o donanımın ömrünü bu kadar kısa sürede bile bitirebilmektedir.
HATIRLATMA:
Arıza sebeplerine değindim ki yeni bir HDD alındığında aynı olay tekrarlanmasın. Önce sebebi tespit edip tedavi edebilirse sonraki aksaklıklara meydan verilmeyecektir.
Eğer Apo arkadaşımız hah formatı attık sistem çalışıyor diyerek esas arızayı gidermeden işi bitirirse o arıza bir süre sonra yine başgösterecektir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 29 Ekim 2016, 17:04:36Abdurrahman ATEŞ.
Abim, abicim.

ilk mesajım:
Şu meseleyi de kaşımadan edemeyeceğiğm.
Bir yazılımı kullanmak genel görüntüde çok basit gibi görünebilir. Ama tekniğin ince detaylarını bilen bir kişi en ufak ünlemin bile ne anlama geldiğini bilir.
Alıntı yapılan: ApoAtes - 29 Ekim 2016, 13:20:34@Mr_YAMYAM  usta belirtmis oldugunuz @seron 'un yollamis oldugu wdc .isoyu cdye yakip onunla actim calisti girdim hdd deki bolgeleri videoda gordugum gibi sildim sonra 100gb partition olusturup next dedim ve %100 dolup gecerken complete yerine
 "An unknown error has occurred during testing. This may be an anomaly. Check connections and retest. If the error repeats, replace the drive."
Boyle bir hata ile karsilastim :-/ hddyi simdi format dvdleri goruyor ancak kurulum yapmaya calistigimda windows ultima secip ilerliyorum kurulcak yeri secip baslatiyorum ve windows dosyalari yukleniyor (%0) olarak kaliyor hic devam etmiyor :(
En önemli unsurun burada DURING TESTING (Test esnasında) olduğunu anlayabilmek her yiğidin harcı değildir.
WD yazılımı o diske format atmadan önce test uygulamaktadır. Olası SMART hatalarında bu uyarı görülmektedir.
SMART hataları nedir.
Kabaca HDD in elektronik donanımlarında oluşan belli başlı hatalar demektir.
NEDEN BU ŞEKİLDE ANLATMAK ZORUNDAYIM.
Teknik olayların gelişimi net üzerinden tek bir done ile anlaşılamaz. Esas ve kesin sonuca gidebilmek için ŞUNU YAP, BUNU İNCELE, ŞUNU YAPINCA NE OLUYOR gibi yönergelerle bilgi toplanıp sonuca gidilmeye çalışıyoruz.
Eğer o arıza ile ben meşgul olsaydım, belki de 5-10dk gibi kısa sürede HDD nin bozulmuş olduğunu, HDD nin bozulma sebeplerini ise verilen donelere göre belki de birkaç saat içerisinde çözebilecektim.
Ama amaç bir arkadaşımıza yardımcı olabilmek ise elbette o arkadaşımızın uygulamalarını tek tek sormamız gereklidir.
Bir ikinci unsur ise.
Tekniği bilerek az çok bilgi sahibi olan arkadaşlarımız da olabilir. O kişi bu gibi olaylarla karşılaştığı zaman sonucu net bir şekilde anlatır ve ilgili aksaklıkları detaylandırır.
Aklına gelmeyen veya küçük bir unsuru gözardı etmesi durumunda diğer arkadaşlardan bir tanesi ŞUNU ŞÖYLE YAP diyerek soruna net çözüm getirebilir.
Konunun en başında YENİ BİR HDD AL demiş olsaydık acaba ne olurdu  8)

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Kasım 2016, 17:48:10@seron  bir besleme ünitesinin bir donanım üzerindeki etkilerini bilemediği için sağa sola saldırıp guduruyor  :D Ve inatla HDD e kabahat bulup hiç araştırma yapmıyor  :D
Ben yamyam'ın beni anlaması çabasından vazgeçtim. İzleyen arkadaşlar varsa yanlış anlaşılma olmasın diye genele açıklayayım.

Ben yamyam'ın bilgisiz ya da yanlış bilgili olduğunu hiçbir zaman hiçbir yerde iddia etmedim, etmiyorum. zaten daha evvel meydana gelen bir iddia olayı neticesinde tevbe etmiş bulunuyorum.

yalnız, yanlış anlaşılarak da olsa elalemin içinde kendimi aşağılanmış gibi hissettiğimden, açıklama yapmak zorundayım:

-seron, bir besleme ünitesinin donanımlar üzerindeki etkilerini biliyor.

-seron, o harddiskin programla neyle düzeltilemeyeceğini, neticede(dayanamadım, haticeyi geçen geçe vurdum) servise gitmek zorunda olduğunu söylüyor.
-seron, arızanın neden ortaya çıktığını ve nasıl düzeltileceğini ise başkalarına bırakıyor.
-seron, güç kaynağının sorunlu olabileceği sonradan söylendiği için, baştan tahminde bulunamamıştı; o da söylenseydi, ihtimallere onu da eklerdi.
-yine de bilgisi kadarıyla üşenmeden yardımcı olmaya çalıştı ve "kusursuz bilgi"ye sahip olduğunu hiçbir zaman söylemedi.
-seron başka bir ortamda insanların sorunlarını çözüyor ve sayısız teşekkür alıyor. bir sürü takipçisi var ve zaman içinde site yönetiminin sevgisini kazandığı için bir dediğini iki etmiyorlar. birileri de seron'u şavalak şaban zannediyor.

teknik konularda bilgili olunduğu kadar insan ilişkileri konusunda da duyarlı ve bilgili olunmalıdır.

Mr_YAMYAM

Öyleyse her fırsatını bulduğunda YAMYAM seni uğraştırır demedim mi demeyeceksin.

Ben artık teşekkürden vazgeçtim. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu. Vatandaş işini görsün yeter.

ApoAtes

Alıntı yapılan: seron - 01 Kasım 2016, 18:51:26Ben yamyam'ın beni anlaması çabasından vazgeçtim. İzleyen arkadaşlar varsa yanlış anlaşılma olmasın diye genele açıklayayım.

Ben yamyam'ın bilgisiz ya da yanlış bilgili olduğunu hiçbir zaman hiçbir yerde iddia etmedim, etmiyorum. zaten daha evvel meydana gelen bir iddia olayı neticesinde tevbe etmiş bulunuyorum.

yalnız, yanlış anlaşılarak da olsa elalemin içinde kendimi aşağılanmış gibi hissettiğimden, açıklama yapmak zorundayım:

-seron, bir besleme ünitesinin donanımlar üzerindeki etkilerini biliyor.

-seron, o harddiskin programla neyle düzeltilemeyeceğini, neticede(dayanamadım, haticeyi geçen geçe vurdum) servise gitmek zorunda olduğunu söylüyor.
-seron, arızanın neden ortaya çıktığını ve nasıl düzeltileceğini ise başkalarına bırakıyor.
-seron, güç kaynağının sorunlu olabileceği sonradan söylendiği için, baştan tahminde bulunamamıştı; o da söylenseydi, ihtimallere onu da eklerdi.
-yine de bilgisi kadarıyla üşenmeden yardımcı olmaya çalıştı ve "kusursuz bilgi"ye sahip olduğunu hiçbir zaman söylemedi.
-seron başka bir ortamda insanların sorunlarını çözüyor ve sayısız teşekkür alıyor. bir sürü takipçisi var ve zaman içinde site yönetiminin sevgisini kazandığı için bir dediğini iki etmiyorlar. birileri de seron'u şavalak şaban zannediyor.

teknik konularda bilgili olunduğu kadar insan ilişkileri konusunda da duyarlı ve bilgili olunmalıdır.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Kasım 2016, 19:24:33Öyleyse her fırsatını bulduğunda YAMYAM seni uğraştırır demedim mi demeyeceksin.

Ben artık teşekkürden vazgeçtim. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu. Vatandaş işini görsün yeter.

Öncelikle konuyu takip eden ve yardımcı olmaya çalışan herkesten özür dilerim bu kadar geç zamanda yazdığım için...
Birbirimizi de kırmaya başlamışız bakıyorum konumunda kabahati oldu sanırım birazcık bundan ötürü de özür dilerim sizlerden.
İşten dolayı doğru düzgün vakit bulamadığım için yazmaya hiç fırsatım olmadı. Günde 15-16 saat çalışınca gelip yemek yiyip uyuyorum bu da haliyle sıkıntı oluyor. Neyse PC nin durumuna geçecek olursak PC'de kesinlikle güç kaynağı sorunu olduğunu ve yetersiz kaldığını ve aynı zamanda bir önceki yıllardır kullanılan HDD'nin ömrünü doldurduğundan değil PSU'dan ötürü bozulduğunu öğrenmiş olduk. HDD'yi garantiye yolladık ve sağ olsunlar 1 hafta içinde sıfırını bize ileteceklerini belirttiler.
PSU yu değiştirdik şimdi HDD'yi bekliyoruz. Konu çözülmüştür diye işaretleyip aktarılan tüm bilgiler için teşekkür ediyorum ve konunun silinmemesini içerisindeki bilgilerden ötürü rica ediyorum.
Herkese hayırlı geceler.

Konu çözüldü butonu kalkmış sanırım bulamadım ;D ;D ;D