hoparlör olcukeri ve devre cikisi

Başlatan bekir_kurtkan, 24 Ekim 2016, 22:54:26

bekir_kurtkan

bu devrede kac ohm / kac wat hoparlor ve sub kulanmaliyim cikis gucu nedir bilen varmi

Mr_YAMYAM

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ekim 2016, 23:14:02Bu devre çıkışında hoparlör kullanamazsın.

peki ne yapicam hocam birde stereo yapip devreyemi bagliycam bu devre tek basina bir ise yaramiyomu yani

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: bekir_kurtkan - 24 Ekim 2016, 23:28:21peki ne yapicam hocam birde stereo yapip devreyemi bagliycam bu devre tek basina bir ise yaramiyomu yani
O devre şu işe yarar.
Stereo kaynak içerisine kodlanmış arka sesleri ayrıştırarak uygun olarak 5.1 SURROUND elde eder. Esasen devrenin devamı da vardır.
Bunlar şunlardır.
8KHz BPF
DOLBY B type NR (Modifiye edilecek) Ancak şimdilik bunları yapmasan da olur. İlerde iyi netice alırsan denemek için yapabilirsin.

Bu devreyi kullanabilmen için 6 tane ampli çıkış katı yapmalısın. Yani devrenin her bir çıkış uçlarına bir tane ampli bağlamalısın.
Genel ampli güçleri şöyle olmalıdır.
L-R ve center=10W Takribi
Surroundlar 5 er Watt
Subwoofer ortalama 30W civarı.
Böylece SURROUND sistem yapmış olursun.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: bekir_kurtkan - 24 Ekim 2016, 23:28:21peki ne yapicam hocam birde stereo yapip devreyemi bagliycam bu devre tek basina bir ise yaramiyomu yani

Bu devrenin çıkış sayısı kadar amplifikator yapıp çıkışına baglayacaksin
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Ekim 2016, 23:44:14Bu devrenin çıkış sayısı kadar amplifikator yapıp çıkışına baglayacaksin
Önce ben dedim hocam. Lütfen yemeğimi çalmayınız  ;D
Şaka şaka.
Benim önerim ampli konusunda şudur.
5 adet LM1875 entegresi ile 5 kanal ampli yapılır. Her birisinden 10 ar Watt güç alınacaktır.
1 adet te LM3886 ile 40W güçlü BASS amplisi yapılır.
Her iki entegrenin de besleme gerilimleri ve teknik olarak giriş değerleri uygun olduğu için sorunsuzca yapılıp kullanılabilir.
Tek unsur seviye kalibrasyonları için her bir amplinin girişlerine birer trimpot bağlanmalıdır.

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ekim 2016, 23:50:15Önce ben dedim hocam. Lütfen yemeğimi çalmayınız  ;D
Şaka şaka.
5 adet LM1875 entegresi ile 5 kanal ampli yapılır. Her birisinden 10 ar Watt güç alınacaktır.
Her iki entegrenin de besleme gerilimleri ve teknik olarak giriş değerleri uygun olduğu için sorunsuzca yapılıp kullanılabilir.
Tek unsur seviye kalibrasyonları için her bir amplinin girişlerine birer trimpot bağlanmalıdır.

peki hocam elinizde varmi lm1875 ve lm 3886 ile yapilmis bir devre

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ekim 2016, 23:50:15Önce ben dedim hocam. Lütfen yemeğimi çalmayınız  ;D
Şaka şaka.

Ben telefondan baglandigim için yazıp gönderdikten sonra görebiliyorum hocam
:)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

bekir_kurtkan

hocam bu devre uygunmudur baktim lm1875 ile tda ayni gozukuyo sanirim nasil olur sizce

Mr_YAMYAM

Bunların hiçbirisi olmaz.
Sadece çıkış katı yapılması lazım.
Yani ister tda 2030 kullan istersen de LM1875 kullan sadece çıkış katını 5 adet yapmalısın.
Yani 5 tane LM1875 veya TDA 2030
Bass anfisi için de sadece tek LM3886 çıkış katı
ALTTAKİ BLOK ŞEMAYA BAK.
Her bir ampli girişinde 25K trimpot olmalıdır. Ampli seviyelerini bu trimpotlarla bir kez ayarlayıp bırakırsın.
Ana volüm matrix decoderden önce konulmalıdır.

asma

Alıntı yapılan: bekir_kurtkan - 24 Ekim 2016, 22:54:26bu devrede kac ohm / kac wat hoparlor ve sub kulanmaliyim cikis gucu nedir bilen varmi
Bu devreyi ekleyip açtığın 3. başlık , değil mi.
Bu devrenin , senin amacına uygun olmadığını , bu haliyle işine yaramayacağını öğrendin.
Şimdi , bu devreden vazgeçer de şu devre için yardım istiyorum dersen , tepki alırsın.
Benden uyarması.  ;)
Montajını bitirdikçe resim eklersen , sonunda bir kuru teşekkür edersen , her takıldığın yerde yardım bulursun.
Bu konudan devam edip 5.1 sistemini tamamlayabilirsin.
Kolay gelsin.

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: asma - 25 Ekim 2016, 09:36:58Bu devreyi ekleyip açtığın 3. başlık , değil mi.
Bu devrenin , senin amacına uygun olmadığını , bu haliyle işine yaramayacağını öğrendin.
Şimdi , bu devreden vazgeçer de şu devre için yardım istiyorum dersen , tepki alırsın.
Benden uyarması.  ;)
Montajını bitirdikçe resim eklersen , sonunda bir kuru teşekkür edersen , her takıldığın yerde yardım bulursun.
Kolay gelsin.
ben devreden vazgectim demedimki hocam her cikisina anfilikator eklemelisin cevabini alinca bunlari ekleyebilirmiyim diye sordum benim amacim s
Alıntı yapılan: asma - 25 Ekim 2016, 09:36:58Bu devreyi ekleyip açtığın 3. başlık , değil mi.
Benden uyarması.  ;)
Kolay gelsin.
ben devreden vazgectim demedimki hocam benim yapmak istedigim surround devreydi dolbynin yerlesim semasini tamamlayip tesekkur ettim hoparlor baglantisini sordum dolby devresinin cikislarina anfi kati yapacagimi ogrendim hangi anfileri kullanmam gerektigi ile ilgili bilgi almak icin 2 anfi devresi koydum devreden vazgecmedim yani istedigim devreye tesekkur ile ulasiyorum kendimi yanlis ifade ettim sanirim kusura bakmayin

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ekim 2016, 01:36:59Bunların hiçbirisi olmaz.
Sadece çıkış katı yapılması lazım.
Yani ister tda 2030 kullan istersen de LM1875 kullan sadece çıkış katını 5 adet yapmalısın.
Yani 5 tane LM1875 veya TDA 2030
Bass anfisi için de sadece tek LM3886 çıkış katı
ALTTAKİ BLOK ŞEMAYA BAK.
Her bir ampli girişinde 25K trimpot olmalıdır. Ampli seviyelerini bu trimpotlarla bir kez ayarlayıp bırakırsın.
Ana volüm matrix decoderden önce konulmalıdır.

tesekkur ederim hocam sanirim demek istediginizi anladim bu devreye cikis kati tasarlamam lazim insallh basaririm

i3uz

kendin için mi yoksa proje amaçlımı yapmak istiyorsun bilmiyorum ama kendin için yapıcaksan sadece dolbyi yap. bütün çıkışlar için aşşagıdaki üründen 3 çift al. sadece basss çıkışa ampli yap yada elinde ses sistemi varsa onu bağla.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: i3uz - 25 Ekim 2016, 10:11:46kendin için mi yoksa proje amaçlımı yapmak istiyorsun bilmiyorum ama kendin için yapıcaksan sadece dolbyi yap. bütün çıkışlar için aşşagıdaki üründen 3 çift al. sadece basss çıkışa ampli yap yada elinde ses sistemi varsa onu bağla.

kendim icin yapiyorum bu devreyi elimde buna benze 1+1 bilgisayar hoparloru var 2 adet daha alsam olurmu yani ama entegre farkli bi sorun arzetmezmi

asma

Ben daha önceki tecrübelerime dayanarak öngörüde bulundum. İş biraz zora girdimi daha basit çözümlere yönelme olur. Yoğun bir çalışmanın ardından sonuca ulaşmayan proje rafa kaldırılır. Yeni konu , yeni devre için yardım istenir. Yorum olmazsa sitem edilir. Ya da yorumlar iğneleyici olabilir.
Bunu siz pes edersiniz , vazgeçersiniz şeklinde değil , aman vaz geçmeyin , yön değiştirmeyin anlamında yorumlamanızı isterim.
Tamam kabul ediyorum , bir devre için 3 konu niye açtın diyerek çıkışıyorum ama :) o benim moderatör yanım.
Diğer yarım olumlu ve yardım severdir. :D

Konuya dönecek olursak ; PC hoparlörünüzün ses kalitesinden memnunsanız 1 tane daha alabilirsiniz. Böylece dört kanal için amplifikatör+besleme , hoparlör+kabin elde etmiş olursunuz. Üzerinde değişiklik yapmayacağınız için bu ürünler farklı uygulamalar için de kullanılır.
Bas sistemi için amp. ve hoparlör arayışına girebilirsiniz. Mevcut hoparlörünüzün 4-5 kat güçlüsü olsun yeter.  4+1 hazır.
Geriye 5. mi kaldı. (Center)
Bas için lm1875 kurduğunu düşünelim. Aynı besleme aynı devreden bir tane daha ama daha düşük güç bir çıkış olabilir.
Bass çıkışına 4 ohm / 20-30W hoparlör bağlarsın , merkez için 8ohm iki kanal 10W hoparlör kullanırsan, bas çıkışın 18W olurken merkez 9W olur. Center için ayrıca potansiyometre olur. Mevcut hoparlörlerinizi 3w kabul edersek , merkez hoparlörü 5-6w civarında güçte sürersiniz. Center için basit bir filtre eklersiniz. 250-300Hz in üzerini , 6-8kHz in altını verir. Bu size film izlerken konuşmaları net dinleme şansı verir. (Alt yazılı ise kısma şansınız da var)
 Seçenekler sizin isteğiniz / amacınız doğrultusunda değişebilir.

Kolay gelsin.

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: asma - 25 Ekim 2016, 13:22:59Ben daha önceki tecrübelerime dayanarak öngörüde bulundum. İş biraz zora girdimi daha basit çözümlere yönelme olur. Yoğun bir çalışmanın ardından sonuca ulaşmayan proje rafa kaldırılır. Yeni konu , yeni devre için yardım istenir. Yorum olmazsa sitem edilir. Ya da yorumlar iğneleyici olabilir.
Bunu siz pes edersiniz , vazgeçersiniz şeklinde değil , aman vaz geçmeyin , yön değiştirmeyin anlamında yorumlamanızı isterim.
Tamam kabul ediyorum , bir devre için 3 konu niye açtın diyerek çıkışıyorum ama :) o benim moderatör yanım.
Diğer yarım olumlu ve yardım severdir. :D

Konuya dönecek olursak ; PC hoparlörünüzün ses kalitesinden memnunsanız 1 tane daha alabilirsiniz. Böylece dört kanal için amplifikatör+besleme , hoparlör+kabin elde etmiş olursunuz. Üzerinde değişiklik yapmayacağınız için bu ürünler farklı uygulamalar için de kullanılır.
Bas sistemi için amp. ve hoparlör arayışına girebilirsiniz. Mevcut hoparlörünüzün 4-5 kat güçlüsü olsun yeter.  4+1 hazır.
Geriye 5. mi kaldı. (Center)
Bas için lm1875 kurduğunu düşünelim. Aynı besleme aynı devreden bir tane daha ama daha düşük güç bir çıkış olabilir.
Bass çıkışına 4 ohm / 20-30W hoparlör bağlarsın , merkez için 8ohm iki kanal 10W hoparlör kullanırsan, bas çıkışın 18W olurken merkez 9W olur. Center için ayrıca potansiyometre olur. Mevcut hoparlörlerinizi 3w kabul edersek , merkez hoparlörü 5-6w civarında güçte sürersiniz. Center için basit bir filtre eklersiniz. 250-300Hz in üzerini , 6-8kHz in altını verir. Bu size film izlerken konuşmaları net dinleme şansı verir. (Alt yazılı ise kısma şansınız da var)
 Seçenekler sizin isteğiniz / amacınız doğrultusunda değişebilir.

Kolay gelsin.
kabul ediyorum ayni devre icin 3 konu actim orada sacmaladim farkindayim ama ben bu devre kurma isini cok dusundum simdi acik liseyede baslayinca icraata girmeye basladim.benimde bir prensibim vardir kim olursa olsun yardim istedigim zaman nekadar zorlarsa zorlasin ignelesin ben okunu uzerinde daha fazla dururum simdi elimde bir dolbi decoder devresi hazir bu devrenin cikislari icin ampli hazirlamam lazim elindeki pc hoparlorunun sesi iyi 50k pot kullanilmis hoparlor degerleri 4 ohm 3 w bunun gibi birtane daha aldim varsayalim bakalim anlamismiyim bu elimdeki sistemle ayni degerde alacagim sistemi FL - FR- BL-BR YE bagladim geriye cent ile bass kaliyo diilmi lm3886 li bass devrelerine baktim hifi devreler var genellikle siz bu bass ve cent icin yapabilecegim bir devre onerirmisiniz cunku cok devre var genelde besleme katlari 24 volt elinizde dolby icin cikis ampli kati yapabilecegim devre varmi peki

bekir_kurtkan

peki cikis kati olarak boyle birsey kursam nasil olur hocam

asma

Alıntı yapılan: bekir_kurtkan - 25 Ekim 2016, 14:03:44simdi elimde bir dolbi decoder devresi hazir bu devrenin cikislari icin ampli hazirlamam lazim elindeki pc hoparlorunun sesi iyi 50k pot kullanilmis hoparlor degerleri 4 ohm 3 w bunun gibi birtane daha aldim varsayalim bakalim anlamismiyim bu elimdeki sistemle ayni degerde alacagim sistemi FL - FR- BL-BR ye bagladim geriye cent ile bass kaliyo diilmi
Aynen öyle
Bass kanalı için lm3886 önerilirken diğer kanalların 10W olacağı ön görülmüş.
Sizin 2,5-3W lık uydularınız için fazla büyük olur. Bence lm1875  uygun bir seçim olur.
Bass hoparlör seçip satın almakta sorun değil , lm1875 li amp. yapmakta.
Kabin tasarımı/yapımı işin zor kısmı. Pek yardımcı olamam. Hazır kolon alma yoluna gidilebilir.
Merkez kanalı için ayrı (veya aynı kutu içinde) amfi devresi , kabin ve hoparlör temini yerine basite kaçıp, senin için de uygunsa bir çift daha pc hoparlörü alırsın. Stereo jakı söker mono yaparsın. Paralel iki hoparlör gibi çalışan center hoparlörün olur. Önceki önerimde olduğu gibi diğer kanallardan biraz daha yüksek ses verebilir. 3+3
Hoparlör konusunda karar verilirse gerisi kolay. Aktif kolon mu olacak (besleme , amp. , hoparlör hatta diğer kart aynı kabinde) ayrı ayrı mı

5.1 decoder kartı için kaç VA besleme trafosu kullandınız?  Tek trafoyla halletmek mümkün.

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: asma - 25 Ekim 2016, 16:18:36Aynen öyle
Bass kanalı için lm3886 önerilirken diğer kanalların 10W olacağı ön görülmüş.
Sizin 2,5-3W lık uydularınız için fazla büyük olur. Bence lm1875  uygun bir seçim olur.
Bass hoparlör seçip satın almakta sorun değil , lm1875 li amp. yapmakta.
Kabin tasarımı/yapımı işin zor kısmı. Pek yardımcı olamam. Hazır kolon alma yoluna gidilebilir.
Merkez kanalı için ayrı (veya aynı kutu içinde) amfi devresi , kabin ve hoparlör temini yerine basite kaçıp, senin için de uygunsa bir çift daha pc hoparlörü alırsın. Stereo jakı söker mono yaparsın. Paralel iki hoparlör gibi çalışan center hoparlörün olur. Önceki önerimde olduğu gibi diğer kanallardan biraz daha yüksek ses verebilir. 3+3
Hoparlör konusunda karar verilirse gerisi kolay. Aktif kolon mu olacak (besleme , amp. , hoparlör hatta diğer kart aynı kabinde) ayrı ayrı mı

5.1 decoder kartı için kaç VA besleme trafosu kullandınız?  Tek trafoyla halletmek mümkün.

8
 hepsi tek kutu icinde planliyorum hocam 5.1 decoder icin suan hic birsey yapmadim desem yeridir hocam malzemeleri alip devreye basliyacagim malum calisirken hem o hem is olmuyor ayni anda aksamlari kursa gidiyorum vakit buldukca devreyle ugrasiyorum suan tasarim ve cizim asamasinda sizin oneriniz nedir besleme kati icin tek trafomu cift trafomu dolbyn beslemesi 12 v bu pc hoparloru usp oldugu icin 5 volt ayrica bass icinde ayri besleme lazim herhalde yanlis anlamadiysam tabiki okudum formlarda ve memleket adli kullanici tasarlamis 2x20 w lm1875 li devre ondan tasarlasam 5 adet lm1875 li devre tasarlasam nasil olur diger bolumu basit kismi uzunda surse bunlari yapmam eninde sonunda bitecek ve istedigim sisteme kavusucam

bekir_kurtkan

Mr_YAMYAM

Son sözlerimi belirteyim.
Bir SURROUND sistemde sistem uyumu ve kalibrasyonu çok önem arzeder.
Şunu kullanayım, olmazsa yerine şunu kullanayım demek tüm sistemi işe yaramaz hale bile getirebilecektir.
PROLOGIC SİSTEMLERDE TEMEL KALİBRASYON DEĞERLERİ.
BUNLAR SON DERECE ÖNEMLİDİR.
1) Sistem temel hesabı center hoparlör ile başlar. Referans center hoparlördür.
Kullanıcıya olan uzaklığı doğrultusunda hoparlör kazancı ampli kazancı gibi unsurlar direk etkilidir. Center hoparlörün referans değerlerinin değişmesi demek tüm sistemin referansını değiştirecektir.
Temel ölçümler.
90 dbA/SPL duyarlılıktaki bir hoparlör ideal seçenektir. Ancak ucuz hoparlör tercih edilmesi durumunda ampli gücü değişecektir. İdeal duyum seviyesi olan 90 dbA için gerçek ampli gücü 1-2W olacaktır. (Gerçek anlamdaki güç)
Eğer ucuz hoparlörlerden kullanılacaksa hoparlör kazancına göre takribi 4-8W ampli gücüne ihtiyaç duyulur. (LM1875 ihtiyacı karşılayacaktır.)
2) Ana hoparlörler. Merkez hoparlöre göre eşdeğer güçte olmalıdır. Ancak matriks decoderde centre summing yapılmışsa ana hoparlörler yani LEFT RIGHT 3 db daha yüksek ayarlanmalıdır. Dolayısı ile daha fazla güç ihtiyacı doğacaktır. Ancak verilmiş olan LM1875 entegresi bu gücü karşılayacaktır.
3) Surroundlar. Kulak mesafesine yakınlığı hesap edilerek hesabı yapılır. Surroundlar kulağa daha yakın yerleştirildiği için genel olarak 3 db daha az güçte çalıştırılmalıdır. Bu değer aynı zamanda decoder verilerine bağlı olup 90' faz shift yapılmış ve modifiye NR ile BPF ilave edilmiş ise birkaç db daha düşürülmesi gereklidir. Genel güç ihtiyacı surroundlar için merkez çıkışının yarısı kadar alınabilir.
4) Sub bass. (LFE)
Temel olarak bass gücü 12db yüksek alınmaktadır. Ancak bu gibi devrelerdeki maliyet sözkonusu olacağı için 9 db lik bir headroom seviyesi yeterli olacaktır. Kullanılan decoderde bu kalibrasyon yapılmış ise 4W lık bir center çıkış gücü için..;
4W referans seviye. Center'e göre. 0db =4W
+3db=8W
+3db=16W
+3db daha = 32W eder.
Toplamda 32W lık bass gücü bize 9 db lik headroom seviyesi sağlayacaktır. Uygun bir hoparlör ile.
Bu hesaplamalar en basite indirgenmiş hesaplar olup, amatör arkadaşların anlayabileceği şekildedir. Dolayısı ile merkez hoparlör ila diğer hoparlörlerin bire bir uyumu da sözkonusu olmaktadır. Tek farklı hoparlör sub bass olacaktır ki bass bölgesinde çalışabilen 20-30cm lik uygun kazançta bir hoparlör ideal olacaktır.
BU BİLGİLER IŞIĞINDA.
Yanlış veya uyumsuz sistemler veya hoparlörler için yapılacak masraflar sistemi işe yaramaz hale getirebileceğinden boşa harcama demek olacaktır.
Bu sebeple ideal ve uyumlu bir sistem için en ideal öneri;
Kendinden tweeterli araba hoparlörlerinin 10 veya 13cm lik olanından 5 adet alınır. Çift satılıyorsa 3 çift yeterlidir. (Birisi yedekte dursun) uygun fiyatla temin edilebilir. Bu sisteme ilave olarak ta 20cm lik (İstenirse 30cm) bir de bass hoparlör temin edilirse ...
SİSTEM RAHATLIKLA KALİBRE EDİLEBİLECEKTİR.
Burada tek yapılması gereken ahşap hoparlör kabinleridir ki ister kişi kendisi yapar, isterse bir marangoz ile de anlaşabilir. 10-13cm Lik hoparlörler için takribi ebatlar çok büyük olmayacaktır. 15X15X25 ideal ölçülerdir.

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ekim 2016, 20:50:44Son sözlerimi belirteyim.
Bir SURROUND sistemde sistem uyumu ve kalibrasyonu çok önem arzeder.
Şunu kullanayım, olmazsa yerine şunu kullanayım demek tüm sistemi işe yaramaz hale bile getirebilecektir.
PROLOGIC SİSTEMLERDE TEMEL KALİBRASYON DEĞERLERİ.
BUNLAR SON DERECE ÖNEMLİDİR.
1) Sistem temel hesabı center hoparlör ile başlar. Referans center hoparlördür.
Kullanıcıya olan uzaklığı doğrultusunda hoparlör kazancı ampli kazancı gibi unsurlar direk etkilidir. Center hoparlörün referans değerlerinin değişmesi demek tüm sistemin referansını değiştirecektir.
Temel ölçümler.
90 dbA/SPL duyarlılıktaki bir hoparlör ideal seçenektir. Ancak ucuz hoparlör tercih edilmesi durumunda ampli gücü değişecektir. İdeal duyum seviyesi olan 90 dbA için gerçek ampli gücü 1-2W olacaktır. (Gerçek anlamdaki güç)
Eğer ucuz hoparlörlerden kullanılacaksa hoparlör kazancına göre takribi 4-8W ampli gücüne ihtiyaç duyulur. (LM1875 ihtiyacı karşılayacaktır.)
2) Ana hoparlörler. Merkez hoparlöre göre eşdeğer güçte olmalıdır. Ancak matriks decoderde centre summing yapılmışsa ana hoparlörler yani LEFT RIGHT 3 db daha yüksek ayarlanmalıdır. Dolayısı ile daha fazla güç ihtiyacı doğacaktır. Ancak verilmiş olan LM1875 entegresi bu gücü karşılayacaktır.
3) Surroundlar. Kulak mesafesine yakınlığı hesap edilerek hesabı yapılır. Surroundlar kulağa daha yakın yerleştirildiği için genel olarak 3 db daha az güçte çalıştırılmalıdır. Bu değer aynı zamanda decoder verilerine bağlı olup 90' faz shift yapılmış ve modifiye NR ile BPF ilave edilmiş ise birkaç db daha düşürülmesi gereklidir. Genel güç ihtiyacı surroundlar için merkez çıkışının yarısı kadar alınabilir.
4) Sub bass. (LFE)
Temel olarak bass gücü 12db yüksek alınmaktadır. Ancak bu gibi devrelerdeki maliyet sözkonusu olacağı için 9 db lik bir headroom seviyesi yeterli olacaktır. Kullanılan decoderde bu kalibrasyon yapılmış ise 4W lık bir center çıkış gücü için..;
4W referans seviye. Center'e göre. 0db =4W
+3db=8W
+3db=16W
+3db daha = 32W eder.
Toplamda 32W lık bass gücü bize 9 db lik headroom seviyesi sağlayacaktır. Uygun bir hoparlör ile.
Bu hesaplamalar en basite indirgenmiş hesaplar olup, amatör arkadaşların anlayabileceği şekildedir. Dolayısı ile merkez hoparlör ila diğer hoparlörlerin bire bir uyumu da sözkonusu olmaktadır. Tek farklı hoparlör sub bass olacaktır ki bass bölgesinde çalışabilen 20-30cm lik uygun kazançta bir hoparlör ideal olacaktır.
BU BİLGİLER IŞIĞINDA.
Yanlış veya uyumsuz sistemler veya hoparlörler için yapılacak masraflar sistemi işe yaramaz hale getirebileceğinden boşa harcama demek olacaktır.
Bu sebeple ideal ve uyumlu bir sistem için en ideal öneri;
Kendinden tweeterli araba hoparlörlerinin 10 veya 13cm lik olanından 5 adet alınır. Çift satılıyorsa 3 çift yeterlidir. (Birisi yedekte dursun) uygun fiyatla temin edilebilir. Bu sisteme ilave olarak ta 20cm lik (İstenirse 30cm) bir de bass hoparlör temin edilirse ...
SİSTEM RAHATLIKLA KALİBRE EDİLEBİLECEKTİR.
Burada tek yapılması gereken ahşap hoparlör kabinleridir ki ister kişi kendisi yapar, isterse bir marangoz ile de anlaşabilir. 10-13cm Lik hoparlörler için takribi ebatlar çok büyük olmayacaktır. 15X15X25 ideal ölçülerdir.

tesekkur ederim hocam ozaman sizinde soylediginiz gibi lm 1875 li devreyi tasarlayim decoderin cikisina bagliyarak istedigimiz sonucu aliyoruz demektir. bu konuda bizleri aydinlattiginiz icin cok tesekkur ederim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: bekir_kurtkan - 25 Ekim 2016, 22:57:34teşekkür ederim hocam ozaman sizinde soylediginiz gibi lm 1875 li devreyi tasarlayim decoderin cikisina bagliyarak istedigimiz sonucu aliyoruz demektir. bu konuda bizleri aydinlattiginiz icin cok teşekkür ederim
Bass ampli ile uyumlu olduğu için LM1875 i önerdim. İlla bu entegreye bağlı değilsiniz.
5W civarı çıkış verebilen herhangi bir entegre de olabilir. Ama bu sefer besleme devresi sorunu olacaktır. LM1875 ve LM3886 2X18V ile çalıştığından sadece 2X18V ve yaklaşık 200W lık bir trafo ile tüm devrelerin (Matrix decoder, ton kontrol isteniyorsa vs) besleme sorunu rahatlıkla halledilir.
Her LM1875 amplinin girişine birer adet 25K civarı trimpot konulmalıdır ki ses düzeyleri kalibre edilebilsin. Eğer bu kalibrasyon yapılmazsa tüm hoparlörler dengesiz çalışacağı için 5.1 yapmanın anlamı kalmayacaktır.
Tekrar edeyim.
5 adet LM1875 li ampli ve bir adet te LM3886 ideal olacaktır. Burada bir unsuru da belirteyim
LM3886 pahalıdır ve temini zor olabilir. Bunun yerine LM1875 te kullanılır.
Bu durumda LM1875 ten max çıkışı alabilmek için 4 ohm kazançlı bir bas hoparlör kullanılırsa 30W a kadar güç elde edilebilecektir.
Diğer LM1875 lerin kazançlarını da hoparlörlerimize göre ayarlayıp ta 3W gibi bir değerde ayarlarsak hem tüm devremiz homojen olacaktır hem de ucuz yöntemle meseleyi halledebileceğiz.
Esas mesele oto hoparlörlerinin kutularını yapmakta ki bu işler hem zevkli hem de kişisel tercihlerin uygulanabileceği bir unsurdur.
Yani ağaç işleri elinden gelen birisi kolonları çok şık tasarlayıp yapabilir.
NOT:
LM1875 entegresi ile arkadaşımız @memleket stereo ampli yapmış ve başarılı netice almıştır. Kendisinden öneri alabilirsin.

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ekim 2016, 23:50:55Bass ampli ile uyumlu olduğu için LM1875 i önerdim. İlla bu entegreye bağlı değilsiniz.
5W civarı çıkış verebilen herhangi bir entegre de olabilir. Ama bu sefer besleme devresi sorunu olacaktır. LM1875 ve LM3886 2X18V ile çalıştığından sadece 2X18V ve yaklaşık 200W lık bir trafo ile tüm devrelerin (Matrix decoder, ton kontrol isteniyorsa vs) besleme sorunu rahatlıkla halledilir.
Her LM1875 amplinin girişine birer adet 25K civarı trimpot konulmalıdır ki ses düzeyleri kalibre edilebilsin. Eğer bu kalibrasyon yapılmazsa tüm hoparlörler dengesiz çalışacağı için 5.1 yapmanın anlamı kalmayacaktır.
Tekrar edeyim.
5 adet LM1875 li ampli ve bir adet te LM3886 ideal olacaktır. Burada bir unsuru da belirteyim
LM3886 pahalıdır ve temini zor olabilir. Bunun yerine LM1875 te kullanılır.
Bu durumda LM1875 ten max çıkışı alabilmek için 4 ohm kazançlı bir bas hoparlör kullanılırsa 30W a kadar güç elde edilebilecektir.
Diğer LM1875 lerin kazançlarını da hoparlörlerimize göre ayarlayıp ta 3W gibi bir değerde ayarlarsak hem tüm devremiz homojen olacaktır hem de ucuz yöntemle meseleyi halledebileceğiz.
Esas mesele oto hoparlörlerinin kutularını yapmakta ki bu işler hem zevkli hem de kişisel tercihlerin uygulanabileceği bir unsurdur.
Yani ağaç işleri elinden gelen birisi kolonları çok şık tasarlayıp yapabilir.
NOT:
LM1875 entegresi ile arkadaşımız @memleket stereo ampli yapmış ve başarılı netice almıştır. Kendisinden öneri alabilirsin.

tesekkur ederim hocam bende @memleket arkadasimiza danismayi ve oneri almayi dusunuyodum .lm1875 2x20 w ampli yapmis konuyu okudum onerilerinize baktim oyuzden bu devreye yogunlastim besleme kati ton kontrol hepsi vardi arkadasimizin yaptigi amplide dusunceleri ve onerileri benim icin degerli olacaktir

seron

Alıntı yapılan: asma - 25 Ekim 2016, 16:18:36Merkez kanalı için ayrı (veya aynı kutu içinde) amfi devresi , kabin ve hoparlör temini yerine basite kaçıp, senin için de uygunsa bir çift daha pc hoparlörü alırsın. Stereo jakı söker mono yaparsın. Paralel iki hoparlör gibi çalışan center hoparlörün olur.
@asma hocam bir yanlış anlaşılma oldu.
stereo jakın neresini söküp mono yapar?
Erkek fiş tarafını mı? kablonun ucunu mu birleştirir?
Çünkü bir mono erkek jakı > stereo dişil jaka takarsan cihaz çıkışının kanalın birini kısadevre edersin diye biliyordum.
?

asma

Şöyle oluyor , 3,5mm lik stereo erkek jak a sahip PC hoparlörünün  jakını kesip atıyoruz. :)
Yerine mono jak takıyoruz.
Enkoder kartımızın çıkışları ayrı ayrı.
L-R olanları dişi stereo 3,5mm jaka bağlıyoruz. İki adet stereo çıkış oldu.
Center ve bass için mono bağlantı olmalı. Yukarıdaki bağlantı onun için.
  Bu sistem basit ve ucuz olabilir ama ucuz etin yahnisi yavan olabilir. Ben de merkezi diğerlerinden farklı önerdim ama Yamyam ustanın önerisi gibi olmaz. Biri amatör , biri profesyonel öneri gibi.

Kolay gelsin.

seron

Hocam sizi yoruyorum ama olmaz. Tabi yanlış anlamadıysam.
bakın, dediğinizi yaparsa(k) şöyle bir sorun ortaya çıkar:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=R9SW[/img]
pardon sağdaki şekilde kısadevre yazısını görmezden gelin silmeyi unuttum.

Ben konuyu biraz takip ettim. ucuz hoparlörlerden ses sistemi yapılmaya çalışılıyor. ben de yapmıştım.
anlatmak istediğiniz şeyde şuna takıldım:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=WPBF[/img]
ve
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=Q26S[/img]

ilk resimde şunu demek istiyorum: bir Mono jak > stereo jaka bağlanmamalıdır.
ancak jak sökülebilir ise içerden mono yapılabilir. sebebi jakın dış kısmının fiziki yapısının elverişsizliğidir resimde gösterdim.
veya jaklardan çoklu faydalanmak için farklı bir çözüm uygulanabilir.

Mr_YAMYAM

Şu iki kişiyi köteklemeden edemeyeceğim  ;D

Alıntı yapılan: seron - 26 Ekim 2016, 14:09:10@asma hocam bir yanlış anlaşılma oldu.
stereo jakın neresini söküp mono yapar?
Erkek fiş tarafını mı? kablonun ucunu mu birleştirir?
Çünkü bir mono erkek jakı > stereo dişil jaka takarsan cihaz çıkışının kanalın birini kısadevre edersin diye biliyordum.
Burada sistemin uydurulması bu gibi sorularla olmaz.

Alıntı yapılan: asma - 26 Ekim 2016, 17:01:32Şöyle oluyor , 3,5mm lik stereo erkek jak a sahip PC hoparlörünün  jakını kesip atıyoruz. :)
Yerine mono jak takıyoruz.
Enkoder kartımızın çıkışları ayrı ayrı.
L-R olanları dişi stereo 3,5mm jaka bağlıyoruz. İki adet stereo çıkış oldu.
Center ve bass için mono bağlantı olmalı. Yukarıdaki bağlantı onun için.
  Bu sistem basit ve ucuz olabilir ama ucuz etin yahnisi yavan olabilir. Ben de merkezi diğerlerinden farklı önerdim ama Yamyam ustanın önerisi gibi olmaz. Biri amatör , biri profesyonel öneri gibi.
Kolay gelsin.
Centre hoparlör için yapılmış olan bu öneri tümüyle yanlış bir uygulama olacaktır.
İki adet aktif hoparlörü birbirleri ile parelel çalıştırırsak 2 katı güçte çalışan bir mono ampli gibi olacaktır. Bu da ses seviyesini 3db daha artıracaktır.
Zaten ana hoparlörlere göre (L-R) 3 db daha düşük olması gereken centre seviyesini normalinden 3 db daha artıracak olursak 4 katı fazla güçle çalışacak demektir.
Yani merkez hoparlörler bas bas bağırırken L-R hoparlörlerden çok daha az ses çıkacaktır.
Surroundlarda ise zaten çok az efekt sesleri olacağı için (Kayıt tekniği -3db dir) bunlar da iyice zayıf kalacaktır.
EEE NOOLDU.
Vatandaş sistemi dinlerken sadece ön sesleri ağırlıklı olarak duyabilecek diğer sesleri duyabilmek için çaba gösterecektir.
Bu gibi pasif devrelerde dinamik seviye, ana hoparlörlere göre oldukça düşüktür. (En yüksek ulaşılabilir dinamik alan 30db dir) Bu da passif surround dinlemelerde yeterli görülmüş dinamik alan seviyesidir. Zaten en fazla elde edilebilecek seviye budur.
Her bir hoparlörün kazancı bu dinamik alanın seviyesine direk etki etmektedir. Yani merkez hoparlörün kazancı biraz dahi artırılmış olsa bu dinamik alan değerinden yiyecektir. Keza ana hoparlörler uygunsuz olarak fazla açılmışsa diğer efektleri hemen hemen yok edebilecektir.
Bu sebeple yukarda belirttiğim üzere..
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ekim 2016, 20:50:44Bir SURROUND sistemde sistem uyumu ve kalibrasyonu çok önem arzeder.
Ancak bu gibi çin işi basit hoparlörleri de mantığına uygun kullanma şansımız vardır.
Bu sebeple @asma  hocamızın önerisini şu şekilde düzeltmek isterim. (Kızmazsa tabii)  :))
Amaç sadece decoderi test edip nasıl bir performans verdiğini test etmek ise;
Resimlerde görülen hoparlörlerden (kendi içinde amplisi olan) ki bunlar 0.2W civarı güç verebilen aletlerdir, 3 çift temin edilir.
tüm hoparlörlerin seviye ayarları eşitlenir. (Bunun için imkan yoksa girişlerine birer trimpot takmak yeterlidir. Veya decoder çıkışlarına) Her bir hoparlör her bir çıkışa irtibatlanarak en fazla 1 metre dinleme mesafesinde kulak hizasına yerleştirilir.
Hoparlörlerden birisi centre diğeri sub bass olacağı için bass yeterli çıkmayacaktır. Şimdilik bass ses seviyesi gözardı edilip olduğu kadarıyla dinlenilir.
Yapılan testlerde SURROUND efektleri doğru ve istenildiği gibi alınabiliyorsa..;
Ya benim önermiş olduğum LM serisi entegreler ile ciddi bir çok kanallı ampli yapılarak sistem oturtulur, ya da istenirse hazır 5.1 olarak satılan ve içerisinde decoder barındırmayan bir ses sistemi alınarak neticeye ulaşmaya çalışılır.
Ancak her durumda LM1875 gibi bir sistemin kalitesine erişilemeyecektir. Çünkü LM1875 kalitesindeki üretimler bir zamanların kaliteli AUDIO-VIDEO centre olarak adlandırılan ampli olarak satılmakta idi.

seron

Ben birşeyi sisteme uydurmaktan ziyade, ortada bir yanlış var gibi görünüyor, onu soruyorum.
Ha, yanlış anlamışımdır, zaten yanıt gelecektir.

O kadar entegreyle neyin uğraşılacağına;
Uygun güçte masaüstü hoparlörler var baslı masslı. ondan alır kullanırsın, bana daha mantıklı geliyor.
3+1 ön hoparlör olur. bası ması merkezi kendinden zaten.
iki tane de biraz iyisinden 1+1(stereo) masaüstü alırsın, onları arkaya koyarsın. tabii USBli olmayacak. Ve priz uzaklığı uygun olursa çok iyi olur.
Ben daha evvel yapmıştım, bir oyunu oynarken denedim, oldu.
jakı-makı kesmedim;
iki adet stereo ucu, biri maviye biri yeşile bağladım. REALTEK'den de "çıkış 4 kanal kardeşim" dedim. Oyundan ses çıkışını ona göre açtım.
fıstık gibi olduydu.
yukarıdaki amaç bu anlattığımdan farklı sanırım.
ben bu kadar anlıyorum bu işten. sadece bilgi amaçlı okuyorum lazım değil yani...

asma

@seron mono dişi jak a mono erkek jak takıyoruz. Hoparlörlerin stereo kulaklık jakını iptal edip r ve l girişlerini aynı yere bağlıyoruz. Stereo hoparlörler paralel hoparlör çifti oluyor. Kısa devre yok.
@Mr_YAMYAM Kızılacak bir durum yok hocam.
Ben küçük amfili hoparlör çözümü için öneride bulundum. Her çiftin kendi ses ayar potu olduğu için senin önerindeki prensibe uyar.
Daha önce basit bir ilave ile band geçirgen filtre eklenip filmlerde konuşmaları yükseltme şansı olur dedim. Müzik dinlerken filtre iptal , seviye düşük olarak kullanılır. Yani küçük , esnek ve kişinin beklentilerine göre yeterli bir sistem olabilir.
Sizin önerinizin alternatifi olamaz.
Bu arada o hopalörlerden 3 çift kullanma fikri üzerine yorum yazmıştım.

Kolay gelsin.

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asma - 26 Ekim 2016, 19:08:56Bu arada o hopalörlerden 3 çift kullanma fikri üzerine yorum yazmıştım.
Kolay gelsin.
Doğru olan öneri budur.
3 çift hoparlör kullanılır.
1 inci çift L-R
2 inci çift SL ve SR
3. çift in bir kanalı centre olur diğer kanalı sub bass. Bass yok denecek kadar az çıksa da söylediğim gibi decoderi test için diğer 5 hoparlör önemlidir.
Bu durumda sizin yazılarınıza karşı çıktım ki yanlış anlaşılma olmasın diye.
Yani jakların birleştirilerek yapılması teknik olarak daha fazla ayar gerektirecek ve daha sıkıntılı olacaktır. ET'siz @seron 'un yanlış olur kısa devre eder yorumları da tartışmayı daha farklı boyutlara çekiyordu.
BU ÖNERİDEKİ DOĞRU UYGULAMA ŞÖYLEDİR.
İyi kalite ses kaynağı, (CD/DVD okuyucu veya PCM WAV formatlı PC dosyaları) MP3 gibi dosyalar kesinlikle sistemi test etmek için uygun değildir.
Bu ses kaynağının L-R uçları DOLBY MATRIX decodere girer. Bir CD/DVD okuyucu veya PC
Decoderden çıkan 6 kanal her bir ampli girişine irtibatlanarak test yapılır.
Test sonucunda arka efekt sesleri ve sağ sol kanal efektleri tam olarak algılanabiliyorsa decoder iyi çalışıyor demektir.
Bu testten sonra istenirse benim önerdiğim LM1875 li ampli yapılır ve iyi bir cihaz ortaya çıkar.

seron

ben konuyu farklı boyutlara çekeceğim gıcıklık değil mi? :D

şimdi hocam, waw veya orjinal CDlerden test yapmak daha iyi olabilir; çok kanal desteği olabileceği için.
ben bu konuyu hiç bilmiyorum. cahilim. :D
şimdi bu arkadaşımız bir konu açtı, güçlü ve iyi + çoklu çıkış istiyor. bunun için alternatif çözümler bekliyor, iyi.

ama şimdi bende waw uzantılı CD'den çekme müzikler var. var da, bunlar çoklu çıkışlı değil. stereo. CD orjinal. kayıt yapılırken iki kanal yapılmış.

şimdi ben bu konuları anlamıyorum. 4 çıkış olması için 4 kanal mı kayıt yapılması gerekiyor? yoksa işin içine "dekoder" mi giriyor.
bizi biraz döversen, arkadaşı da boşa uğraştırmamış oluruz. şayet amacı mp3 tarzı müzik dinlemek ise, boş boşuna o kadar mı uğraşacak, onu öğrenelim.

soruyu ben sormuyorum arkadaş soruyor olsun ;)  :D belki de "yol yakınken ben döneyim" diyebilsin.

asma

@seron Devre şemasında passive decoder yazıyor.
Stereo ses bilgisini yapay olarak 5.1 yapıyor. 3D etkisini arttırmak amaçlı.
Kayıt çok kanallı yapıldığında kaynağın çıkışından (PC ses kartı gibi) çok kanallı ses bilgisi alınır. Kanal sayısı kadar amp. gerekir. Kanalların farklı amaçlarda çalışması gerektiğinden Mr_Yamyam ın belirttiği gibi farklılıklara özen göstermek yeterlidir.

Kolay gelsin.

seron

Ben ilk sayfadaki devreyi hiç görmemişim. Tamam anladım teşekkürler.
Ben konuya ortadan dahil olduğumdan asıl meseleyi anlamamışım.
Dediğiniz gibi iki çıkışı yapay olarak çokladığını gördüm devrenin.
Bu durumda konuyu sizlere devrediyorum. aradan çekileyim. :)

Mr_YAMYAM

Şu ikisini yine döveyim  >:(
PAATT KÜÜT HÖRRŞŞKK SMACK THUD !
Bir prologic decoder yapay iş yapmaz. Bahsetmiş olduğunuz üzere stereo sesi yapay olarak kanallara ayırıp ta arka sesler miş ön seslermiş ayırmaz. (Bilmin mantalitesine bile aykırı)
Belki insanlar böyle birşey yapabilirler ama teknik asla kafasına göre ayrım yapmaz.
NE DEMEK YAPAY  >:(
Bir stereo kayıt tekniğinde tüm seslerin iki iz içerisine kaydedilmesi sözkonusudur. Yani önden gelen sesler, yanlardan gelen sesler ve hatta arkadan gelen sesler.
Bu sesler stereo sistemlerde kaydedilemiyor mu sizce ?
Öyleyse sizin tabirinize göre bir stereo sisteme sadece 2 enstruman yerleştirilebilecektir. Biri sağa biri sola.  ;D
NERDE DİĞERLERİİİ

Mr_YAMYAM

ÖZEL AÇIKLAMA:
ET'siz @seron 'u Antalyada kafasını masaya yapıştırıp bir güzel dövmüştüm  ;D
Orada şu testi yapmıştık.
Benim uyduruk ÇAY amplisi ve iki adet minisinden hoparlör ile bir eser dinletmiştim.
O eser içerisindeki bir enstrumanın ayaklanarak sağa sola koşturduğunu da özellikle belirtmiş ve bunu anlamasını istemiştim.
Çok ta güzel anlamış ve de gudurmuştu  ;)
BU DURUMDA:
İki hoparlör arasında gezen bu enstruman nasıl oluyor da gezebiliyor. O enstruman soldan sağa ya da sağdan sola giderken arada hayali veya yapay hoparlörler mi vardı ?
Başka hoparlör olmadığına göre bu enstruman nasıl ortalık yerde dolaşabiliyordu ?  ;)  ;D  ::)
Bu enstruman daha da gıcıklık yapıp hoparlörlerin dış tarafında en sağa ya da en sola ve hatta dinleyicinin arka tarafına doğru  gidebilirmiydi  :P
Kimbilir belki de bu enstruman dinleyicinin arkasına doğru (BACK) da geziyor ama ortam akustiği uygun olmadığı için farkedilmiyor olabilirmiydi?
SURROUND DECODERLER (DOLBY PROLOGIC veya DTS NEO) kafasına göre gezen bu enstrumanı takip ediyor olabilir mi  ;D
Bu anlattıklarımın tekniğini kavrayabilen arkadaşlar nispeten konuyu anlamaya başlayacaklardır.

asma

Evet yine  Mr_YAMYAM kendi doğrularını sıralayıp , ben doğruyum , ben biliyorum demeye başladı.
Bakalım sonumuz ne olacak.

Başlığa eklenen devreyle senin anlatıkların arasında uçurum var. Yeni açtığın konuyu da okuyup , sonra şu direnç oranlarıyla oynayıp op-amplarla yapılan devreye bakıyorum. Ne orada ne son mesajlarında yazdıklarınla burada bağ kuramıyorum.
Yapay kelimesini mi beğenmedin? Sahte diyelim , uydurma diyelim. Sen söyle ne diyelim. Prologic decoder demeyelim ne dersek diyelim.

Tamam bir konuda geçen tüm kavramları ayrıntısına kadar yazıp anlatman güzel bir şey ama sen resimin adı dolby diye dolby labratuarlarını anlatıyorsun , 5.1 terimi var diye surround u anlatıyorsun. Bu devrenin basit bir kandırmacadan ibaret olduğunu söyleyince vay bilime aykırı vay şöyle vay böyle.
Abi bu devre senin anlattığın şey değil. Bir bak devreye ne olur.
Sonra  yine döv , bir şey demiyorum.

Kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asma - 28 Ekim 2016, 02:43:24Evet yine  Mr_YAMYAM kendi doğrularını sıralayıp , ben doğruyum , ben biliyorum demeye başladı.
Bakalım sonumuz ne olacak.

Başlığa eklenen devreyle senin anlatıkların arasında uçurum var. Yeni açtığın konuyu da okuyup , sonra şu direnç oranlarıyla oynayıp op-amplarla yapılan devreye bakıyorum. Ne orada ne son mesajlarında yazdıklarınla burada bağ kuramıyorum.
Yapay kelimesini mi beğenmedin? Sahte diyelim , uydurma diyelim. Sen söyle ne diyelim. Prologic decoder demeyelim ne dersek diyelim.

Tamam bir konuda geçen tüm kavramları ayrıntısına kadar yazıp anlatman güzel bir şey ama sen resimin adı dolby diye dolby labratuarlarını anlatıyorsun , 5.1 terimi var diye surround u anlatıyorsun. Bu devrenin basit bir kandırmacadan ibaret olduğunu söyleyince vay bilime aykırı vay şöyle vay böyle.
Abi bu devre senin anlattığın şey değil. Bir bak devreye ne olur.
Sonra  yine döv , bir şey demiyorum.

Kolay gelsin.
@asma  hocam.
Ben doğrularımı anlatmıyorum. Bu doğrular zaten devrenin içerisinde gizli.
Bu matrix decoderi ben yıl 2000 de yapmış idim zaten. Bu decoderin de nasıl çalıştığını biliyorum.
Bir stereo kayıt içerisine arka sesler de kodlanabilir. Faz farkı ile belirlenen bu sesler genellikle 90-180' faz farkı içerirler. 180' faz farkı ile kaydedilmiş bir sesi SUMMING yapan tek opampa girersen çıkıştan alacağın seviye 0 (sıfır) olacaktır.
İZAHI: Arka sesler ters fazlı olduğu için merkez hoparlörden çıkmaz.
Aynı şekilde 0 faz farkı ile (Aynı fazda) sesi fark kuvvetlendiricisine (BACK) girersen sonuç yine sıfır olacaktır.
İZAHI: Ön ve tam ortadaki sesler, arka hoparlörlerden çıkmaz.
Ama sıfır faz farkı ile kaydedilmiş bir sesi summing ampliye (Decoderde centre) girersen +3db lik bir kazançla yükseltilerek çıkış aldığını göreceksin. (Bu sebeple centre kalibrasyonu -3db olmalıdır)
İZAHI: Stereo içerisindeki merkez sesler merkez hoparlöre 3db yükseltilerek verilir.
Matrix decoderlerin, virtual surround sistemlerin ve eskilerdeki QUADROPHONIC sistemlerin çalışma mantığı budur.

Burada anlatılmak istenen şey esasen yapılan olayın bir SAHTE, YAPAY ya da uydurma olmadığıdır.
Matrix decoderler faz farkları esaslarına öre çalışırlar. Bu faz farkları ise sadece stereo (2 kanallı) sistemlerde olabilir. Tek kanallı yani mono sistemlerde faz farkı daima 0 dır.
Eğer stereo yani 2 kanal içerisine de tek bir kanal kaydedilmiş ve hiçbir faz farkı içermiyorsa o ses te mono demektir. Bu sesler temel olarak merkez yani tam önden geliyor demektir

DOLBY konusuna gelirsek.
SURROUND konularında belli başlı 3 firma bulunmaktadır.
DOLBY, DTS ve SRS
Bu firmaların muhtelif üretimleri bulunmaktadır ve temel aynı mantık üzerine imal edilmişlerdir. Sadece SRS de STEREO EXPAND tekniği uygulanmıştır. (Konumuzdan ayrıdır)
Dolby nin üretimi DOLBY PROLOGIC olarak adlandırılmaktadır. Stereodan surround.
DTS'in üretimi DTS NEO 6 Stereodan 6 kanal surround ses çıkışı.

Sizlerin YAPAY olarak adlandırmış olduğunuz şey aslında kayıt ve iletim tekniğinin çok kanallı olmadığıdır. Yani sizler SURROUND diyince çok kanallı kaydedilmiş ve okunan sistemler olarak anlıyorsunuz. HAYIR.
Stereo yani iki kanal sesi de çok kanala ayırarak dinleyebiliriz. Ancak bu ayırma işlemi bize fazla bir dinamik alan kazandırmaz.
Çok kanallı kayıt tekniğinde her bir kanalın dinamik alanı sistemin dinamik alanı ile direk ilgilidir. Yani her bir ampli sistemi 90db dinamik alana sahipse tüm hoparlörlerden sistemin izin vermiş olduğu ölçüde dinamik alan seviyesinde fark alabiliyoruz demektir.
Ama stereodan ayırma işleminde teknik olarak en fazla 30db lik bir dinamik alan seviyesinde dinleme yapabilmekteyiz.
Bu anlattıklarımı pratik olarak test etmiş ve uygulayan iki arkadaşım şu anda bu forumdadırlar.
Bunlar @memleket  ve @ozgurece dir. Yalansa gelip beni dövsünler  ;D
Ancak arkadaşlarımız virtual surround tekniğini uyguladıkları için en fazla 3db lik bir dinamik alan ayrımı ile arka ve ön sesleri AYIRTEDEBİLMEKTEDİRLER.

Açmış olduğum konuda belirttiğim üzere SURROUND konusu birçok teknik içermektedir. Tek bir başlık altında incelenip konuyu tatlıya bağlamak mümkün olmamaktadır.
ÖZEL NOT.
Ben sevdiğim arkadaşlarıma takılmayı da severim. Döverim dövdüm ettim gibi kelimelerimin yanlış anlaşılmayacağını düşünür, aslında orada mizansel olarak, YANLIŞ BİLİYORSUN ya da YAZDIKLARIN YANLIŞTIR demek istiyorum.
Bu ifadelerim ancak birbirlerini seven kişiler arasında doğru olabilir.
Yanlış anlaşılmayacağını düşündüğüm için de konuyu zevkli hale getirmek için arada bir böyle ifadeler kullanırım.
Asma hocamızı da bilgili ve kendime yakın bulduğum için ve seron ile aynı fikri paylaştığı için böyle ifade kullandım.
Umarım yanlış anlaşılmamıştır.

bekir_kurtkan

ben bu devredi entegre ile klemensleri areste bulamiyorum yardimci olabilirmisiniz

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: bekir_kurtkan - 28 Ekim 2016, 15:22:02ben bu devredi entegre ile klemensleri areste bulamiyorum yardimci olabilirmisiniz
Klemens kullanma.
Her bir giriş ve çıkış için tek tek PAD kullan. Böylece girişlerin ve çıkışların ayrı ayrı olur ve monte ederken karıştırmazsın.
Devrenin aynısını yapmaya da çalışma. O stereo bir devredir ve bundan 3 adet yapmak zorundasın. Bunun yerine LM1875 ten tek kanal devre çiz ve bu devreyi 6 adet olarak yan yana çoğalt.
LM1875 i proteusta arama. TO220 veya TO202 kılıfındaki 5 bacaklı herhangi bir kılıf, LM1875 e uygun olacaktır. Eğer kütüphanende 5 bacaklı TO220 kılıf bulamazsan 3 bacaklı TO220 kılıfını al ve iki adet pad daha ilave et iş tamamdır.

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Ekim 2016, 15:32:45Klemens kullanma.
Her bir giriş ve çıkış için tek tek PAD kullan. Böylece girişlerin ve çıkışların ayrı ayrı olur ve monte ederken karıştırmazsın.
Devrenin aynısını yapmaya da çalışma. O stereo bir devredir ve bundan 3 adet yapmak zorundasın. Bunun yerine LM1875 ten tek kanal devre çiz ve bu devreyi 6 adet olarak yan yana çoğalt.
LM1875 i proteusta arama. TO220 veya TO202 kılıfındaki 5 bacaklı herhangi bir kılıf, LM1875 e uygun olacaktır. Eğer kütüphanende 5 bacaklı TO220 kılıf bulamazsan 3 bacaklı TO220 kılıfını al ve iki adet pad daha ilave et iş tamamdır.

tesekkur ederim hocam budevrenin aynisi yapmamak icin 6 kanak anfi yapacaktim ama sormya cekindim dayak yemeyelim diye

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: bekir_kurtkan - 28 Ekim 2016, 15:40:31tesekkur ederim hocam budevrenin aynisi yapmamak icin 6 kanak anfi yapacaktim ama sormya cekindim dayak yemeyelim diye

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Ekim 2016, 15:44:41Ben sevdiğim arkadaşlarımı döv9erim. KASAP misali  ;D
Her bir amplinin girişine 25K TRİMPOT koymazsan dayağı haketmişsin demektir.

diyer bir hususta trimpottu ama baska bi konu altinda baska bir arkadasimiza bahsetmussiniz nasil bulacagini simdi gonul rahatligi ile cizime gecebilirim

Mr_YAMYAM

Çizimlerini önce burada resimlersen dayak yeme pahasına da olsa yanlışları önceden düzeltebilirsin.  :)
Bizim @memleket  arkadaşımıza böyle tarif etmiştim. Biraz dayak yese de sonuçtan memnun kalmıştı.  8)  ::)

bekir_kurtkan

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Ekim 2016, 17:14:08Çizimlerini önce burada resimlersen dayak yeme pahasına da olsa yanlışları önceden düzeltebilirsin.  :)
Bizim @memleket  arkadaşımıza böyle tarif etmiştim. Biraz dayak yese de sonuçtan memnun kalmıştı.  8)  ::)

bekir_kurtkan

cizdigim devreyi ares sekliyle nasil kayit ediyoruz

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: bekir_kurtkan - 29 Ekim 2016, 12:02:04cizdigim devreyi ares sekliyle nasil kayit ediyoruz
Sol taraftan save layout yap.
Görüntüyü ekran alıntısı alarak foruma koyarsan daha iyi olur.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın