CLASS ZD99 Havya İstasyonu Sorunu

Başlatan elevit610, 09 Ekim 2016, 20:19:22

elevit610

Uzun zamandır kullandığım bu istasyonun havya yaptığım kısım ikiye ayrıldı ve çalışmıyor ben buna çarşıdan aldığım 15-20tl lik bir havya bağlarsam çalışır mı çalışırsa bu bağlantı nasıl olmalı örnek resimler ekte mevcut bu arada istasyonun elektronik kısmında arıza yok sadece havya tarafını nasıl çözerim
Birçok gidenin her biri mutlu ki yerinden,
Birçok seneler geçti dönen yok seferinden!..

mustafayilmaz

İçerisinde triyaklı bir devre var(mış).

Bu durumda aynı güçte yeni bir havya alarak içerisine lehimleyebilirsiniz.

Havyayı istasyona lehimlemek için, başka bir havyaya daha ihtiyacınız olacak.

elevit610

havya 48w fakat piyasada 48w yok yada bulmak zor muadil olarak ne kullanılabilir?

mustafayilmaz

En yakın değer 40W sanırım.

Isı ayarını kullanmıyorsanız bu cihaza ihtiyacınız yok.

i3uz

Arkadaşında dediği gibi 40wlık bir havyada ısı ayarına gerek yok tam sınır değerde. zaten seramik uçlu havya olmadığından düşük güçlü ve statik elektriğin zarar veren malzemelerde çalıştırılması uygun değil. dolasıyla 40w havya sınır değerdir. aşağısı adamı kanser eder. lehimin parlak ve fluxsun yanması için ideal değer 48-60w havyalarda  406-408 derecedir. bence için deki triakın ne olduğuna bakıp kaç wat güç çekindiği kontrol edip 60wlık bir havya tak. ama her kalem havya 60w veya 40w değil.  sana tt t-echni-c zd-200c öneririm gerçekten mükemmel havya seramik uclu almadan önce bunu kullanırdım güçü çok iyi
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=VJES[/img]

yada bunlara hiç gerek yanında bulundurabileceğin hassas ve seramik uclu havyayı ali expresten al.
https://tr.aliexpress.com/item/60W-Temperature-Adjustable-Electric-Welding-Solder-Soldering-Iron-Handle-Heat-Pencil-Tool-Wholesale-220V-110V-EU/32616126958.html?spm=2114.13010608.0.0.bqbLbG

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

cevat1

40 wattlık havyada da ısı ayarına gerek vardır. Isı ayarının kullanılması; Elektronik malzemelerin sağlığı açısından iyidir(özellikle aktif malzemelerde), havya ucunun uzun ömürlü olması ve enerji tasarrufu açısından ısı ayarı kullanımı gereklidir.

seron

Arkadaşlar ben de i3uz'un paylaştığı resimdekine benzer onun 40Watt olanından kullanıyorum. Isı ayarı olmadığı için bir adet anahtar ve bir adet 1N4001 kullanarak idare ediyorum. neredeyse 7-8 sene oldu sanırım hala çalışıyor. ara ara kullanıyorum. bu aralar uçu korozyondan dolayı öldü sayılır. sağını solunu fare kemirmiş gibi oldu.

yarım dalga DC (yarı kapasite) ve AC (tam kapasite) olarak iki kademede kullanıyorum. aşağıdaki resme bakınız iyi kötü iş görüyor.
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=9G7V[/img]

elevit610

cevat a katılıyorum  basit havyalar sonuna kadar ısınıyor hem havyanın ömrü bitiyor hemde ucu kolay aşınıyor ayrıcada yüksek derecede lehimi çabuk çürütüyor bu yüzden bunu nasıl bağlarım ve kaç w kullanmam gerekir

kifvet

Elindeki sistem dimmerli mi yoksa termokupl üzere mi çalışıyor bilemedim havyanın ayar kısmının içini çekip koyabilir misin???

i3uz

içindeki triakın üzerindeki değeri söyle kaç watta kadar bağlayacağını söyleyelim. dişarıdan aldığın havyanın kablosunu kes, faz nötr ve toprak hattı kablosu olucak.  sarıyeşil(toprak) kablo haricindeki kabloları devre üzerindeki karta lehimle. yanı eski havyanın karta bağlı uclarına kahve ve mavi kabloları lehimle.

bana soracak olursan dediğim gibi 40wlıklara devre bağlamana gerek yok, triakın durumuna göre üzerindeki değeri söyle bize , 60wlık havya kaldırıyorsa,  onu bağla.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

İşinize karışmak istemiyorum ama arkadaşlar sırf fikir vermek için.
Hani spot lambaları ayarladığımız ayarlı anahtar yok mu dimmer, o olmaz mı?
Ben bilmediğimden soruyorum. Profesyonel bir havya seti ile böyle bir durum arasında ne gibi bir avantaj-dezavantaj vardır? konu açılmışken anlatırsanız bizler de öğreniriz. açıkçası ben hiç ihtiyaç duymadım ama demek ki lazım oluyor ki bu kadar profesyonel kullanıyor. O:)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 12 Ekim 2016, 17:58:50İşinize karışmak istemiyorum ama arkadaşlar sırf fikir vermek için.
Ben bilmediğimden soruyorum. Profesyonel bir havya seti ile böyle bir durum arasında ne gibi bir avantaj-dezavantaj vardır? konu açılmışken anlatırsanız bizler de öğreniriz. açıkçası ben hiç ihtiyaç duymadım ama demek ki lazım oluyor ki bu kadar profesyonel kullanıyor. O:)
[/quote
Alıntı yapılan: seron - 12 Ekim 2016, 17:58:50İşinize karışmak istemiyorum ama arkadaşlar sırf fikir vermek için.
Olur. :-)
:)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

i3uz

seron arkadaşın sistem o dediğin dimmer devreli havyalardan. içine spot dimmeri konulmuş. piyasada satılan ucuz havyaları bu şekilde   hassasıyet kazandırılmış. bu havyalarla smd devreler hassas devreler YAPILAMAZ. çünkü bildiğimiz elektrik soba mantğı ie çalışır ve elektrik kaçakları toprak akımları yüzünden devreler tarumar olur. bide yalıtılmış seramik uclular var. bunlarda seramığin içindedir resistans.... taşı isitir ısınan seramik demir ucu ısıtır. dolayısıyla kompenentler güvende olur. bunlarda dc voltajla kontrol edilir.
ama aşagıda havya kırma bi havya hem seramik uclu hem ac voltajlı hemde 60w vede ayarlı. gerçekten süper..
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=0Q4F[/img]
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

elevit610

seron hocam benim fikrimde bu cihazın içinde dimmer tarzı bir devre var tahminimce çünkü kırık havyayı incelediğimde içinde sıcaklığı ölçen termokupl tarzı birşey yok dimmer mantığıyla çalışıyor

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın