Bir devrenin antolojisi. LA3160 Mic Pre-ampl.

Başlatan Mr_YAMYAM, 27 Eylül 2016, 18:01:15

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 23 Kasım 2016, 17:04:42Abi o neeeeeyyyyyy gudurdum burda ya şarkıdaki bass ı bile net bir şekilde duydum ben burda  :-[
Hoparlörler masanın üzerinde olduğu için uğultu yapıyordu. Yani masayı sallıyor bu da mikrofonu titretiyordu.
Ben de bassları ecik kısarak kaydettim  ;D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Kasım 2016, 17:10:06Hoparlörler masanın üzerinde olduğu için uğultu yapıyordu. Yani masayı sallıyor bu da mikrofonu titretiyordu.
Ben de bassları ecik kısarak kaydettim  ;D
yetmez yetmezzz bu iş burda bitemezzz  >:( yalnız abicim gürültü kaldırmayı kullanmışsın sanki arada sesler kısılıyordu  ;D ayrıca ben ciğerde yemedim ben hep soru sordum sende cevapladın  :D  :D  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 23 Kasım 2016, 17:14:54yetmez yetmezzz bu iş burda bitemezzz  >:( yalnız abicim gürültü kaldırmayı kullanmışsın sanki arada sesler kısılıyordu  ;D ayrıca ben ciğerde yemedim ben hep soru sordum sende cevapladın  :D  :D  :D
Şavalak şaban kafamı sabit tutmuyorum ki. Mikrofon tam önümde iken bazen sağa sola dönüyorum sesin tonu haliyle değişiyor.
Bi mikrofon işini halledemedin o yüzden yedin beni. Kaç sayfadır anlatıyorum hala başlardayız.

seron

Onursal abicim bak,
Ben cahal bir adem olduğum için ölçüm biçime çok önem ver...
Yahu kısaca o ses iyi, benim yaptığım kayıt iyi değil.
BEn müzikten bahsetmiyorum. Boşta konuşurken sesin çok eyi çıkmış. İşte diyorum ki ucuz mikrofonla bu kaliteyi yakalamışsan zaten benim istediğim de bu. Az daha gidip behringer alacaktım senin yüzünden :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 23 Kasım 2016, 17:58:43Onursal abicim bak,
Ben cahal bir adem olduğum için ölçüm biçime çok önem ver...
Yahu kısaca o ses iyi, benim yaptığım kayıt iyi değil.
BEn müzikten bahsetmiyorum. Boşta konuşurken sesin çok eyi çıkmış. İşte diyorum ki ucuz mikrofonla bu kaliteyi yakalamışsan zaten benim istediğim de bu. Az daha gidip behringer alacaktım senin yüzünden :D
Ben sana behringer al dedim mi  :))
Esasen al da denmez alma da denmez.
Kişi ölçüm tekniğini bilirse hangi aleti alması gerekiyorsa onu alır.
Ucuz bir ekipmanla belli kriterlerde bu kadar kalite yakalanabiliyor, o halde pahalı donanımlar bizlere ne kazandırır?
Bu mikrofonun çıkış seviyesi biraz düşüktür. Eğer behringer gibi bir mikrofon alırsak çıkış seviyesi biraz daha yüksek olacaktı. Bize ne kazandıracaktı?
Gürültü seviyemiz takribi -40 ila -50 lerde olduğuna göre mik kazancımızı biraz daha kısacaktık. Dolayısı ile daha düşük bir seviye gürültü elde edecektik. En nihayetinde en baba mikrofonu kullanırsak gürültü seviyemiz -60 larda olacaktı. Çünkü donanımımızın minumum gürültüsü budur. (Eh hiç te fena sayılmaz yani)
Bizim Mustafil gibi bu gürültü seviyesi beni kurtarmaz -72 olsun dersek o zaman ses kartımızı değiştirip biraz daha pahalı kartlardan kullanacağız. Ki uygun gürültü seviyesine ulaşabilelim. O da yetmedi ne yapacağız.
İşte burada profesyonel disiplin gereklidir. Yani sistem yapılandırılması.
İyi bir ses kartı. (Sendeki hurda creative bile uygundur) temin edilir.
Kartın line seviyesi kullanılacaktır.
Line girişine bir mixer temin edilir.
İki mikrofon imkanı olan uyduruk mikser. Fiyatı bir amatör için fazla değildir.
http://www.electromiles.com/behringer-eurorack-ub1002fx-10-kanal-deck-mikser
6 mikrofon destekli uyduruk bir mixer.
http://www.electromiles.com/behringer-eurorack-ub1832fx-pro-18-kanalli-deck-mikser
Bu mixerler çok pahalı olmayıp bilimsel bir disiplinle kullanılırsa bir amatör için studio imkanı sunar.
Elbette ki bu mixerler kaliteli değillerdir. Anca temin edilecek uygun kalitede mikrofonlarla tatminkar bir kayıt yapılabilir.
Eğer işi tam anlamıyla bilimsel kriterlere göre yapmak istersek bütçe aşırı kabarır.
http://www.electromiles.com/behringer-eurodesk-sx4882-48-kanalli-deck-mikser
Bu mixerle studio kalitesine erişilemezse de tatminkar kayıtlar yapılabilir.

Ama studio kalitesine erişmek istediğimizde hayal gücümüz zorlanır.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-muzik-studyo-ekipmanlari-efsane-yamaha-pm5d-inanilmaz-temizlikte-0-dan-farki-yok-361264056/detay
Bu ikinci el olup üst sınıf değildir.

Bu ise teknolojideki son noktadır.
http://www.studer.ch/en-US/products/vista-1-black-edition

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Kasım 2016, 17:28:22Şavalak şaban kafamı sabit tutmuyorum ki. Mikrofon tam önümde iken bazen sağa sola dönüyorum sesin tonu haliyle değişiyor.
Bi mikrofon işini halledemedin o yüzden yedin beni. Kaç sayfadır anlatıyorum hala başlardayız.

@Mr_YAMYAM abicim gel upc1228ha yı kullanalım sen bir kutu belirle ben o kutudan alayım baska türlü olmayacak  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 23 Kasım 2016, 23:01:33@Mr_YAMYAM abicim gel upc1228ha yı kullanalım sen bir kutu belirle ben o kutudan alayım baska türlü olmayacak  :D
Yapabileceğinden şüpheliyim.
Ama büyük bir disiplinle söylediklerimi uygularsan en azından bilimsel birşeyler uygulayabiliriz.
En büyük ders.
Tek mikrofon iki mikrofonu dövemez.
Öyleyse amaç şu olmalıdır.
Bir tane eski CD ROM kutusu bulacaksın. Eski bir CD ROM bulup içini boşaltabilirsin. Bana söylemeden üzerinde hiçbir tadilat veya ekleme yapmayacaksın. Kafana göre montaj yapmayacaksın.
Sana vermiş olduğum UPC veya LA şemadan iki adet baskı devre yapacaksın. 4 adet yapıp iki tane yedek yapabilirsin. İki kanal yani stereo mikrofon devresi kuracağız.
Bu devreyi CD ROM kutusu içerisine ilmine göre yerleştirip iki adet mikrofon takacağız. Çıkışımız da stereo olacağı için line girişine uygun olacak.
Ama ilk devrede kullanmış olduğun bazı malzemeler gibi olmayacak. Eski hurdalardan bol kondansatörlü devre kartları alacaksın ve 1uF veya benzeri değerde kaliteli kondansatör temin edeceksin. (Şemayı incele)
Malzemeleri temin ettikten sonra fotolarını çekip buraya iliştireceksin. Ben onay verirsem yapıma başlayacağız
Tabiiki senin PC nin besleme sorununu saymıyorum. O cızırtı yine olursa birşey diyemem. Çünkü o cızırtı devrelerle ilgili değil.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Kasım 2016, 23:16:35Yapabileceğinden şüpheliyim.
Ama büyük bir disiplinle söylediklerimi uygularsan en azından bilimsel birşeyler uygulayabiliriz.
En büyük ders.
Tek mikrofon iki mikrofonu dövemez.
Öyleyse amaç şu olmalıdır.
Bir tane eski CD ROM kutusu bulacaksın. Eski bir CD ROM bulup içini boşaltabilirsin. Bana söylemeden üzerinde hiçbir tadilat veya ekleme yapmayacaksın. Kafana göre montaj yapmayacaksın.
Sana vermiş olduğum UPC veya LA şemadan iki adet baskı devre yapacaksın. 4 adet yapıp iki tane yedek yapabilirsin. İki kanal yani stereo mikrofon devresi kuracağız.
Bu devreyi CD ROM kutusu içerisine ilmine göre yerleştirip iki adet mikrofon takacağız. Çıkışımız da stereo olacağı için line girişine uygun olacak.
Ama ilk devrede kullanmış olduğun bazı malzemeler gibi olmayacak. Eski hurdalardan bol kondansatörlü devre kartları alacaksın ve 1uF veya benzeri değerde kaliteli kondansatör temin edeceksin. (Şemayı incele)
Malzemeleri temin ettikten sonra fotolarını çekip buraya iliştireceksin. Ben onay verirsem yapıma başlayacağız
Tabiiki senin PC nin besleme sorununu saymıyorum. O cızırtı yine olursa birşey diyemem. Çünkü o cızırtı devrelerle ilgili değil.

E abicim zaten önceki devre de Cd rom kutusu içindeydi upc yi yapalım tekrardan  fakat ben kartları yeniden basmak istiyorum da nasıl basabilirim hangi basım tekniğiyle daha kolay olur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 23 Kasım 2016, 23:26:34E abicim zaten önceki devre de Cd rom kutusu içindeydi upc yi yapalım tekrardan  fakat ben kartları yeniden basmak istiyorum da nasıl basabilirim hangi basım tekniğiyle daha kolay olur
Bildiğin yol en iyi yoldur.
Ütüleme yolu en bilindik yoldur.
Önceki CD ROM kutusunu kafana göre monte ettiğin için iptal oldu.
Montaj planını bilimsel disipline göre yapmalısın.
CD ROM kutusunun ön tarafı da metalle kapatılmalıdır. Yani kartlar nefes alamayacaklar.
CD ROM kutusu olmazsa bile her tarafı kapalı bir metal kutu olabilir. PC ye takacaksın diye önermiştim.
Özellikle eski TV TUNER kutuları oldukça iyidir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Kasım 2016, 23:32:57Bildiğin yol en iyi yoldur.
Ütüleme yolu en bilindik yoldur.
Önceki CD ROM kutusunu kafana göre monte ettiğin için iptal oldu.
Montaj planını bilimsel disipline göre yapmalısın.
CD ROM kutusunun ön tarafı da metalle kapatılmalıdır. Yani kartlar nefes alamayacaklar.
CD ROM kutusu olmazsa bile her tarafı kapalı bir metal kutu olabilir. PC ye takacaksın diye önermiştim.
Özellikle eski TV TUNER kutuları oldukça iyidir.

Peki hangi kağıdı kullanmalıyım ne tür baskı

Mr_YAMYAM

Mustafa281

@Mr_YAMYAM abicim bu mikrofon da neymiş böyle başlı başına harika tak kullan her cihaz ile de uyumluymuş ve fiyatıda çok iyiymiş bir bak  :D  https://www.amazon.com/Rode-NT-USB-USB-Condenser-Microphone/dp/B00KQPGRRE

Mr_YAMYAM

seron

Onur ağabey,
Ben çöpçü adamım bilirsin.(bilir misin? ::) )
şu program gürültü mü kaldırıyor bir bakıver hele.
yazılar gavurca olunca tam şeyedemedim.
https://sourceforge.net/projects/noisegator/?source=directory

Mr_YAMYAM

seron

Onu gördüm abi de, canlı(LİNE-MİCROPONE) kayıtta işe yaramaz mı?
Hani bana yararsa mustafaya da yarar dediydim. neyese indirdim evde bir bakayım.

Mustafa281

@Mr_YAMYAM abicim bir tanidik sayesinde hem kagidi buldum hemde bastirdim şimdi nasil yapilacagini bana tarif eder misin  ;D

Mr_YAMYAM

Olmamış  >:(
Sonradan kaç tane malzeme ilave etmiştik. Şimdi o malzemeleri takabilmen için yine kartı mıncıklayacaksın.
Montajın da kabaracak.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Kasım 2016, 19:07:45Olmamış  >:(
Sonradan kaç tane malzeme ilave etmiştik. Şimdi o malzemeleri takabilmen için yine kartı mıncıklayacaksın.
Montajın da kabaracak.
Güzel abicim eğer o kartı ben tekrardan çizip mıncıklarsam mahvolur kartı senin düzenlemen gerekir

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 26 Kasım 2016, 19:17:26Güzel abicim eğer o kartı ben tekrardan çizip mıncıklarsam mahvolur kartı senin düzenlemen gerekir
O zaman ecik beklemen lazım.
Uygun bir zaman gerekli modifiyeleri yaparım.

Mustafa281

Mr_YAMYAM

@Mustafa281
Senin devreyi modifiye ettim.
Umarım aceleden yanlışlık yapmamışımdır.

Mustafa281

@Mr_YAMYAM abicim bende istedigin mikrofonlardan birini buldum bitanecik cikti  :D  :D

Mr_YAMYAM

Hah bu kaliteli mikrofon işte.
Eğer bozuk değilse çok iyi netice alırsın.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Aralık 2016, 02:18:28Hah bu kaliteli mikrofon işte.
Eğer bozuk değilse çok iyi netice alırsın.

Bilmiyorum abi saglam mi bunlardan bulmaya calisacagim artik

Mr_YAMYAM

Bulamazsan YATAN da var. 17 TL lik olanlardan iki tene alırsın.
Jaklarını da temin etmeyi unutma. Stereo jak olmalıdır.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Aralık 2016, 02:22:09Bulamazsan YATAN da var. 17 TL lik olanlardan iki tene alırsın.
Jaklarını da temin etmeyi unutma. Stereo jak olmalıdır.

Unutmuyorum 3 pin olacak yani stereo  ;D

Mustafa281

@Mr_YAMYAM  abicim son olarak ben proteus u kuramadim sıkıntılar çıktı bunun bana pdf sini alip buraya atar misin yarin bastirayim  :D

Mr_YAMYAM

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Aralık 2016, 02:57:53Yoh onu yapamam işte.
PDF ye çevirecek program yok bende.

Tamam abicim bu devre tamam dimi ben başka yerde baskı devresini alsam yanlislik yok dimi  :D

Mr_YAMYAM

Bana ne soruyon O'na ne kızıyon.  >:(
Dün gece senin için acele acele baskı devreyi değiştirdim. Sendeki çalışan devrenin son hali ile bir kıyasla hata bulursan bana de şurada hata var diye.
Hata var mı yok mu diye test edebilmem için benim de o devreyi yapmam lazım .

memleket

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar
Şemada ve PCB de yeni düzeltmeler yapılmıştır.
En güncel şema ve PCB yi yayınlıyorum.
[attach]7350[/attach]
[attach]7352[/attach]
Ayrıca Proteus çizimini de yeniden yayınlıyorum.
Giriş kondansatörleri bazı yerde 100nF bazı yerde ise 1uF olarak görünmektedir.
Bu kondansatörler tasarıma göre ve mikrofonun özelliklerine göre bu değerler arasında olabilmektedir.
Ayrıca devre çıkış empedansı diğer devrenin giriş direncine göre ayarlanacağı için çıkış kondansatörleri de 1uF ila 2.2uF arasında olabilecektir.

seron

Mustafa,
Arkadaşlar sana yardım ettiğine göre bana gerek kalmadı. Zaten antivirüsüm proteusun "gaçak" kullanılmasını sağlayan yamaları silmiş.
Kusura bakma olmadı o iş. Bu arada yamyam amcana söyle, cimrilik etmesin, bir dosyayı pdfye çevirmek çok mu zormuş, windowsta bunu yapan ücretsiz yazılımlar yokmuymuş, öyle söyle. İnadından arşiv yazılımı bile kurmuyor virüs bulaşır diye. Halbukine bir 7zip programı kursa, her işini görecek.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 02 Aralık 2016, 18:57:48Mustafa,
Arkadaşlar sana yardım ettiğine göre bana gerek kalmadı. Zaten antivirüsüm proteusun "gaçak" kullanılmasını sağlayan yamaları silmiş.
Kusura bakma olmadı o iş. Bu arada yamyam amcana söyle, cimrilik etmesin, bir dosyayı pdfye çevirmek çok mu zormuş, windowsta bunu yapan ücretsiz yazılımlar yokmuymuş, öyle söyle. İnadından arşiv yazılımı bile kurmuyor virüs bulaşır diye. Halbukine bir 7zip programı kursa, her işini görecek.
Yine bana sataşıyor.
Yahu arkadaş yapmıyorum zorla mı  >:(
Tüm öğleden sonramı çizimlere harcadım bir de PDF zımbırtısı için mi uğraşacağım. Sen neden yapmıyorsun.
Yahu şu benim kurduğum kurmadığım programlara karışmayın. İstediğimi kurar istediğimi kurmam.
Kuruyorsan sen kur istediğini yap. Sonra da benim PC de şunlar oluyor diye gıbızlanırsan bana gelme  >:(
Sanki zip programını kurunca sorunlar düzelecek.

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 02 Aralık 2016, 18:57:48Mustafa,
Önemli değil abicim senin yaparız ederiz demen yetti de arttı bile yine de saol  ;)

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Aralık 2016, 19:20:51Yine bana sataşıyor.
Yahu arkadaş yapmıyorum zorla mı  >:(
Tüm öğleden sonramı çizimlere harcadım bir de PDF zımbırtısı için mi uğraşacağım. Sen neden yapmıyorsun.
Yahu şu benim kurduğum kurmadığım programlara karışmayın. İstediğimi kurar istediğimi kurmam.
Kuruyorsan sen kur istediğini yap. Sonra da benim PC de şunlar oluyor diye gıbızlanırsan bana gelme  >:(
Sanki zip programını kurunca sorunlar düzelecek.

@Mr_YAMYAM abi bazı degerler arasında gelip gitmissin testler dogrultusunda mı parçanın uygunluğuna karar verecegiz

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 02 Aralık 2016, 21:31:21@Mr_YAMYAM abi bazı degerler arasında gelip gitmissin testler dogrultusunda mı parçanın uygunluğuna karar verecegiz
O değerler senin uygulamalarına göre değişebilir değerlerdir.
Bir mikrofon empedansı olsun çıkış katı empedansı olsun her bir devrenin birbirleri ile ilişkisi vardır.
Bu ihtimaller sınırsız olduğu için elindeki malzemelere göre ve devrelere göre değerleri belirleyeceksin.
Şu andaki genel şema temel olarak bir standart sayılabilir. Sadece özel durumlarda bu elemanların değerlerini değiştirmek gerekebilir.
YANİ:
Hangi değerleri kullandığında iyi netice alıyorsan o değer doğrudur.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Aralık 2016, 21:36:57O değerler senin uygulamalarına göre değişebilir değerlerdir.
Bir mikrofon empedansı olsun çıkış katı empedansı olsun her bir devrenin birbirleri ile ilişkisi vardır.
Bu ihtimaller sınırsız olduğu için elindeki malzemelere göre ve devrelere göre değerleri belirleyeceksin.
Şu andaki genel şema temel olarak bir standart sayılabilir. Sadece özel durumlarda bu elemanların değerlerini değiştirmek gerekebilir.
YANİ:
Hangi değerleri kullandığında iyi netice alıyorsan o değer doğrudur.

Bu arada Pcb basan bir yer buldum devreleri orda bastırmayı düşünüyorum daha saglikli olabilir mi  :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 02 Aralık 2016, 21:48:22Bu arada Pcb basan bir yer buldum devreleri orda bastırmayı düşünüyorum daha saglikli olabilir mi  :)
Muhtemelen.
Perakende pahalı olabilir. Buradaki vatandaş her bir çizim için 40-50TL kalıp parası alıyor. Orada daha ucuza yaptırabilirsen ne ala.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Aralık 2016, 22:03:29Muhtemelen.
Perakende pahalı olabilir. Buradaki vatandaş her bir çizim için 40-50TL kalıp parası alıyor. Orada daha ucuza yaptırabilirsen ne ala.

Burda cm2 ne 0,50 kuruş diyor benim iki adet olunca 6cm2 den 6-7 tl ye felan geliyor plaket benden zaten  :D

Mr_YAMYAM

Bizim buralarda da cm2 hesabı yapıyorlar.
İnşallah senden kalıp parası istemezler.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Aralık 2016, 23:19:05Bizim buralarda da cm2 hesabı yapıyorlar.
İnşallah senden kalıp parası istemezler.

Abi konuştukta kalıp parası felan söylenmedi bana sadece pdf ve ya proteustan kaydet getir basalım 1 gün sonra alırsın dendi

Mr_YAMYAM

O halde bu devreden 4 tane bastır.
Plaketin epoxy olsun.
İki tanesi yedekte dursun nolur noolmaz.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Aralık 2016, 23:39:26O halde bu devreden 4 tane bastır.
Plaketin epoxy olsun.
İki tanesi yedekte dursun nolur noolmaz.

Olur ben ne kadar tutacak daha ordayim  :D

Mustafa281

@Mr_YAMYAM  abi devreler geldi lakin ben sonuçtan memnun değilim yolları iyi değil silik silik ne yapıcam karar veremedim

Mr_YAMYAM

Baskı çok kötü olmuş
Tüm yolları ölçü aleti ile ölçmelisin. Kopukluk varmı.
Malzemeleri ve kutuyu bulmadan devreyi monte edersen benden yardım bekleme.
Tüm malzemeleri, kutuyu ve konnektörleri tek tek görmeliyim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın