Bir devrenin antolojisi. LA3160 Mic Pre-ampl.

Başlatan Mr_YAMYAM, 27 Eylül 2016, 18:01:15

Mustafa281

@Mr_YAMYAM hocam elinizdeki kablonun aynisindan zamaninda 1 metre almisim şaselemek için  :D  ;D

Mr_YAMYAM

Daha ne işte. Kullan onu. Mavi sol kırmızı sağ olarak jack a bağla.
Şase zaten bellidir.
Pre amplideki takacağın iki tane direncin uçlarına lehimle.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2016, 01:11:35Daha ne işte. Kullan onu. Mavi sol kırmızı sağ olarak jack a bağla.
Şase zaten bellidir.
Pre amplideki takacağın iki tane direncin uçlarına lehimle.

Peki benim potum 10K Çikiş direncim ise 100K degistirme yapmak gerekir mi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 07 Kasım 2016, 01:13:35Peki benim potum 10K Çikiş direncim ise 100K degistirme yapmak gerekir mi
Hangi POT 10K
Pre amplideki kazanç potu ise külliyen yanlış yapmışsın demektir. O potun 100K olması lazımdır.
Pre amplideki pot haricinde başka pot kullanmayacaksın. Pre anfi çıkışı iki dirençten sonra direk PC line in e gidecek.

Mustafa281

Alıntı yapılan: memleket - 01 Ekim 2016, 12:23:2710 k trimpot demiştimm...
@Mr_YAMYAM abicim benim bir suçum yok memleket abicim 10K dedi o yüzden 10K taktim beni dövme  :D  hemen yarin 100K yaparim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 07 Kasım 2016, 01:23:32@Mr_YAMYAM abicim benim bir suçum yok memleket abicim 10K dedi o yüzden 10K taktim beni dövme  :D  hemen yarin 100K yaparim
İkinizin de kafasına  >:( 
Pata küte hörrşşk SMACK

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2016, 01:28:58İkinizin de kafasına  >:( 
Pata küte hörrşşk SMACK

Yarin butun işlemleri halleder sonuci yazarim buraya  :D

Mr_YAMYAM

Tamam. Ben de yatayım.
Anfi ile uğraşıyordum senin yüzünden iptal etmiştim. Yarın montaja devam edeceğim.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2016, 01:33:47Tamam. Ben de yatayım.
Anfi ile uğraşıyordum senin yüzünden iptal etmiştim. Yarın montaja devam edeceğim.

Hocam montajinizda yardim edebilirimmm siz bana yardim ettiniz ne de olsa  ;D  ;D

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2016, 01:33:47Tamam. Ben de yatayım.

hocam
Monrajdan birkaç foto alsak,
İçimiz açılırdı..

Buarada ; opamplar bugün geldi
Hafta sonuna cıncık gibi ses hazır....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 07 Kasım 2016, 10:05:36hocam
Monrajdan birkaç foto alsak,
İçimiz açılırdı..

Buarada ; opamplar bugün geldi
Hafta sonuna cıncık gibi ses hazır....
İşte genel görüntüler.
Genel boş görüntü.
[attach]7120[/attach]
Profilden görüntü.
[attach]7122[/attach]
Malzemeler içerde
[attach]7124[/attach]
Çıkış modülü.
[attach]7126[/attach]

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2016, 13:35:56İşte genel görüntüler.
Genel boş görüntü.
[attach]7120[/attach]
Profilden görüntü.
[attach]7122[/attach]
Malzemeler içerde
[attach]7124[/attach]
Çıkış modülü.
[attach]7126[/attach]

Aslında birde "ÇOK BEGENDIM" butonu olmalı

Hocam bu arada çıkış STK mı?

Mr_YAMYAM

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2016, 13:56:06STK465 hocam.
30W güç verebilen uyduruk bir STK işte  ;D

he ya hocam uyduruktan bir çıkış :)
Ben lisedeyken 1986 da yapmıştım
Hani derlerya,
billur gibi bir ses vardı.....
Çok kıytırık çooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkk

Mr_YAMYAM

Bizim @Mustafa281 ne yaptı acaba.
Sesi soluğu çıkmıyor.
UPC Mustafayı dövdü mü nedir  ;D

Mustafa281

@Mr_YAMYAM abicim buralardayim lakin bunlari devrede kullanmak istiyorum uygun mudur  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 07 Kasım 2016, 21:17:46@Mr_YAMYAM abicim buralardayim lakin bunlari devrede kullanmak istiyorum uygun mudur  ;D
Gayetlene uygundur.
Ancak bazı şeyleri bilerek monte etmelisin.
3.5mm kulaklık jakının şasesi şaseye temaslı olduğu için buradan pre ampliye gidişte blendaj ucu pre ampli girişinde boş bırakılacak.
LALE jakların şase teması yok ise şase bağlantıları bağlanmalıdır. Bu bağlantılar pre amplinin çıkış uçlarındaki şase ucu olmalıdır. Yani şaselemenin vidası.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2016, 21:22:39Gayetlene uygundur.
Ancak bazı şeyleri bilerek monte etmelisin.
3.5mm kulaklık jakının şasesi şaseye temaslı olduğu için buradan pre ampliye gidişte blendaj ucu pre ampli girişinde boş bırakılacak.
LALE jakların şase teması yok ise şase bağlantıları bağlanmalıdır. Bu bağlantılar pre amplinin çıkış uçlarındaki şase ucu olmalıdır. Yani şaselemenin vidası.

Bugün o söylediğiniz kablo ile bağlantıları yaptım sonra verdim voltaji bir de ne duyayım berrak bir ses  :D lakin sadece kulaklik ile dinlemekle yetinebildim pc ariza yapti  :(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 07 Kasım 2016, 21:26:57Bugün o söylediğiniz kablo ile bağlantıları yaptım sonra verdim voltaji bir de ne duyayım berrak bir ses  :D lakin sadece kulaklik ile dinlemekle yetinebildim pc ariza yapti  :(
Anlaşıldığı üzere potu henüz değiştirmemişsin.

Mustafa281

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2016, 22:52:07Sonucu da yazsan da dinleyiciler duysa.

@Mr_YAMYAM yukarıda yazmıştımmm  :D fakat pc arızalı olduğu için kayıt yapıp atamıyorum kutuyuda baştan dizayn edeceğim ufaltacağım daha şirin olucak

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2016, 23:02:18Tamam.
Ben buralardayım.

Buna bir besleme devresi şey edelim dicektim olur mu olmaz mı :D @Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 07 Kasım 2016, 23:04:25Buna bir besleme devresi şey edelim dicektim olur mu olmaz mı :D @Mr_YAMYAM
Unut.
Önce bi pille çalıştırıp sağlıklı netice al da beslemeyi sonra düşünürüz.

Mustafa281

Mr_YAMYAM

@Mustafa281
Söylediklerimi yapmıyorsun veya bazı şeyleri söylemiyorsun.
POT değişince o potu ortadan fazla açamaman lazımdı. Eğer pre amplide sorun olsaydı potu açtıkça gürültünün de artıyor olması lazımdı.
En düşük seviyede bile gürültü aynı seviyelerde ki, ya başka yerlerde hata yapıyorsun ya da birşeyler saklıyorsun.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Kasım 2016, 23:00:02@Mustafa281
Söylediklerimi yapmıyorsun veya bazı şeyleri söylemiyorsun.
POT değişince o potu ortadan fazla açamaman lazımdı. Eğer pre amplide sorun olsaydı potu açtıkça gürültünün de artıyor olması lazımdı.
En düşük seviyede bile gürültü aynı seviyelerde ki, ya başka yerlerde hata yapıyorsun ya da birşeyler saklıyorsun.

@Mr_YAMYAM potu devreden ayırmıştım 7 cm uzunluğunda o dediginiz kablo ile ön panele monte etmiştim o yapıyor olabilir mi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 09 Kasım 2016, 23:07:18@Mr_YAMYAM potu devreden ayırmıştım 7 cm uzunluğunda o dediginiz kablo ile ön panele monte etmiştim o yapıyor olabilir mi
O bişey yapmıyor.
Se de birşey yapmıyorsun.
Hala 10k Lık pot varmış gibi. 100K pot olunca devre kazancı 1000 civarı olur. Bu kazançta potu açtığında gürültüler anında foşur foşur ortaya çıkması lazımdı. Aynı zamanda etrafta sinek uçsa belli olurdu.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Kasım 2016, 00:37:15O bişey yapmıyor.
Se de birşey yapmıyorsun.
Hala 10k Lık pot varmış gibi. 100K pot olunca devre kazancı 1000 civarı olur. Bu kazançta potu açtığında gürültüler anında foşur foşur ortaya çıkması lazımdı. Aynı zamanda etrafta sinek uçsa belli olurdu.

Devrede 100k potun oldugu yerde 10k direnc var ve 1mf kutupsuz kondansatör var o da 7 numarali bacaga gidiyor acaba 10K yi 100k yapmak gerekir mi @Mr_YAMYAM ve birde trimpotun oldugu yerdeki 10k direnc var o da 10mf kutuplu kondansatore gidiyor yoksa entegre mi patates

Mr_YAMYAM

Yapamazsın.
USB sadece PC ye bağlantı arabirimidir.
Senin yapacağın şimdi şudur.
1 Mikrofon kazancını artırmak. Her PC de bu ayar vardır. Genellikle +20db işareti de vardır.
2 Daha kazançlı bir mikrofon satın almak.
En başlarda söylemiş olduğum üzere...
Senin mik pre amplisine ihtiyacın yoktur. Senin uygun bir ses kartına ihtiyacın vardır. İlla pahalı olmasına gerek yoktur.
ET @seron 'a göndermiş olduğum ses kartı gibi bir ses kartı olursa ve uygun kalitede bir mikrofonun olursa kayıt işin hallolmuş demektir.

HAA NOT:
Bu ses kartının line in girişine benim pre ampliyi bağlarsan da olur.
Ama pre ampliyi ilmine uygun yapamadığın için ses tatminkar olmayabilir.
Ben yapmış olsaydım şimdi bangır bangır ses elde ederdik.

seron

mustafa sana örnek getireceğim demiştim unuttum adamım kusura bakma.
şu ekteki sesi bir dinleyip bakabilirsin.
şayet olur desen bu kalitedeki se bildiğin on board+10TLlik mikrofon+audacity ile yapıldı.
sana nasılını anlatırız.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Kasım 2016, 22:27:45ET @seron 'a göndermiş olduğum ses kartı gibi bir ses kartı olursa ve uygun kalitede bir mikrofonun olursa kayıt işin hallolmuş demektir.
o kart abimizden bir hatıra olarak dededen toruna itina ile saklanmaktadır.
mesele yapmak değil, zamanının amigasında yapılmış bir eseri edinmiş olmaktır.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Kasım 2016, 22:27:45Yapamazsın.
USB sadece PC ye bağlantı arabirimidir.
Senin yapacağın şimdi şudur.
1 Mikrofon kazancını artırmak. Her PC de bu ayar vardır. Genellikle +20db işareti de vardır.
2 Daha kazançlı bir mikrofon satın almak.
En başlarda söylemiş olduğum üzere...
Senin mik pre amplisine ihtiyacın yoktur. Senin uygun bir ses kartına ihtiyacın vardır. İlla pahalı olmasına gerek yoktur.
ET @seron 'a göndermiş olduğum ses kartı gibi bir ses kartı olursa ve uygun kalitede bir mikrofonun olursa kayıt işin hallolmuş demektir.

HAA NOT:
Bu ses kartının line in girişine benim pre ampliyi bağlarsan da olur.
Ama pre ampliyi ilmine uygun yapamadığın için ses tatminkar olmayabilir.
Ben yapmış olsaydım şimdi bangır bangır ses elde ederdik.

1-Mikrofonun kazancını artırınca dip ses tavan yapıyor.
2-Mikrofonu Emerson marka bir teyipten sökmüştüm 2 adet.
@Mr_YAMYAM Abi diyorsun ki harici pc ye monte edilebilen ses kartı al e ben ses kartını alıp pc ye taktığım zaman yine dip ses oluşturucak ama dersen usb ses kartı alıcaksın dersen o biraz pahalıya kaçar  :)

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 13 Kasım 2016, 22:37:23mustafa sana örnek getireceğim demiştim unuttum adamım kusura bakma.
şu ekteki sesi bir dinleyip bakabilirsin.
şayet olur desen bu kalitedeki se bildiğin on board+10TLlik mikrofon+audacity ile yapıldı.
sana nasılını anlatırız.

@seron abicim iyi hoş diyorsun da senin dediğini de yapamayız ses kartını hallettim ben entegresi uçtu  ;D  ;D  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 13 Kasım 2016, 23:01:031-Mikrofonun kazancını artırınca dip ses tavan yapıyor.
2-Mikrofonu Emerson marka bir teyipten sökmüştüm 2 adet.
@Mr_YAMYAM Abi diyorsun ki harici pc ye monte edilebilen ses kartı al e ben ses kartını alıp pc ye taktığım zaman yine dip ses oluşturucak ama dersen usb ses kartı alıcaksın dersen o biraz pahalıya kaçar  :)
Normal bir ses kartı dip ses oluşturmaz. Seron'a ve Özgürece ye verdiğim kartların hiç birisinde dip ses yok. @seron  sana anlatsın.
Pre amplide pot yarıdan fazla açıldığında dip ses olması normaldir. Ama bu seviyede iken ses göstergesinin de tavan yapması lazımdır. Çünkü pot ortalarda iken takribi kazanç 30-40db dir. Bu seviyede iken derinden dip ses geliyorsa ama seviye de kırmızıları geçiyorsa normaldir. Ses seviyesi sonuna kadar açıldığında bile kırmızıları geçmiyorsa sende bir anormallik vardır.

Alıntı yapılan: seron - 13 Kasım 2016, 22:43:47o kart abimizden bir hatıra olarak dededen toruna itina ile saklanmaktadır.
mesele yapmak değil, zamanının amigasında yapılmış bir eseri edinmiş olmaktır.
Aynı karttan @ozgurece  nin PC ye takmıştım.
Benim ampliye de takınca ses şıkır şıkır olmuş.
Şimdi millete hava atıyo  ;D
Bu ses kartları zamanında bir dünya parayla satılan kartlardandır. Onlara iyi bakın haa.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Kasım 2016, 23:07:12Normal bir ses kartı dip ses oluşturmaz. Seron'a ve Özgürece ye verdiğim kartların hiç birisinde dip ses yok. @seron  sana anlatsın.
Pre amplide pot yarıdan fazla açıldığında dip ses olması normaldir. Ama bu seviyede iken ses göstergesinin de tavan yapması lazımdır. Çünkü pot ortalarda iken takribi kazanç 30-40db dir. Bu seviyede iken derinden dip ses geliyorsa ama seviye de kırmızıları geçiyorsa normaldir. Ses seviyesi sonuna kadar açıldığında bile kırmızıları geçmiyorsa sende bir anormallik vardır.
Aynı karttan @ozgurece  nin PC ye takmıştım.
Benim ampliye de takınca ses şıkır şıkır olmuş.
Şimdi millete hava atıyo  ;D
Bu ses kartları zamanında bir dünya parayla satılan kartlardandır. Onlara iyi bakın haa.
Abicim o ses kartından birtanede ben alsam olmuyor mu bana da göndersen ben çok geri kalmışım ya  :D @seron abicim hala elinde duruyorsa bana versen  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 13 Kasım 2016, 23:10:51Abicim o ses kartından birtanede ben alsam olmuyor mu bana da göndersen ben çok geri kalmışım ya  :D @seron abicim hala elinde duruyorsa bana versen  :D
Ben o ses kartını hurdacıdan 20 gaymeye almıştım.
Sevdiğim arkadaşlarıma hediye ettim. Ne yazık ki sana kalmadı (Sevilmiyorsun)  :);D  :D
Ama hurdacılara gittiğimde yine böyle bir kart bulursam alırım. Elimde pahalı kartlardan var kıyamıyorum.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Kasım 2016, 23:13:57Ben o ses kartını hurdacıdan 20 gaymeye almıştım.
Sevdiğim arkadaşlarıma hediye ettim. Ne yazık ki sana kalmadı (Sevilmiyorsun)  :);D  :D
Ama hurdacılara gittiğimde yine böyle bir kart bulursam alırım. Elimde pahalı kartlardan var kıyamıyorum.

Abi ( Biliyorum Sevilmiyorum ) :):):))  Şu kartların resimlerini atsanda iki ağzımızın suyu aksa olmaz mı :D

Mr_YAMYAM

seron

Bana lazım :)
Yalnız kar çok güzel.
Zamanının GOLD serilerinden diyebilirim.
O zamanlar o kartları herkes alamıyormuş, araştırma yaptım.
İlk piyasaya çıktığında 98 desteği ile gelmiş.
XPye geçildiğinde ise firma XP desteği de vermiş fakat, artık eskidi diye desteğini çekmiş.
İnternetten bulduğum Win7 yaması diye yutturulmaya çalışılan paketin içinden virüs çıkınca ben de XP ve Linuxlu bilgisayarımda kullanıyorum. Sonuçlar gayet güzel.

Onboardın yoksa 15-20Lira sularında XP kullanmak şartıyla alıp gayet işini görürsün.
Dediğim gibi yukarıdaki sesi beğendin mi beğenmedin mi? beğendiysen ucuz bir ses kartıyla o iş yapılıyor.
ister çal ister oyna ister türkü çığır. ben onboard ile yapabiliyorsam sen varsaktaki "hırhız pazarı"ndan 5TLye yapabilirsin. ;)

Mustafa281

seron

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 13 Kasım 2016, 23:22:53Şimdi @Mr_YAMYAM abicim böyle bir kart olsa  ;D elimdeki mikrofonlarla ( Uygun Kazanç ) ile ses kaydı yapabilir miyim  8)
YAMYAM abi dövsene şunu ben üşeniyorum :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 13 Kasım 2016, 23:22:53Şimdi @Mr_YAMYAM abicim böyle bir kart olsa  ;D elimdeki mikrofonlarla ( Uygun Kazanç ) ile ses kaydı yapabilir miyim  8)
Bu herifi YAŞ ODUN ile döveceksin 10 vurup bir sayacaksın  >:(
Yahu bak seron ne diyor. Onboard gibi bir ses kartı bile olsa şıkır şıkır çalışır. Dip ses mes olmaz.
Senin PC de onboard ses kartı olmadığı için biz bunlardan öneriyoruz.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Kasım 2016, 23:25:20Bu herifi YAŞ ODUN ile döveceksin 10 vurup bir sayacaksın  >:(
Yahu bak seron ne diyor. Onboard gibi bir ses kartı bile olsa şıkır şıkır çalışır. Dip ses mes olmaz.
Senin PC de onboard ses kartı olmadığı için biz bunlardan öneriyoruz.

Dur abiiiii ne YAŞ ODUNU  ;D Hayır şimdi ben anlatamadım zamanında onboard ses kartım çalışıyor idi ama ben yaktım çipi  :)) o yüzden harici ses kartlarına yöneliyorum ki onboard ses kartım bile dip ses yapıyordu hemde kısacık bir kablo ile lakin istediğim kazancı yine alamıyordum ses yine kısıktı ondan soruyorum bu kartın bir ekstra özelliği var mı diye hemen şiddet ya sakin biraz  :D  :D

seron

Yahu mustafa,
abem,

sen elektronikle uğraşmayı seviyorsundur, o halde devrelerle uğraş birşey demiyorum tamam. :)

ama şarkı söyleyeceksen bu karttan bulabilirsen al, bulamazsan adisinden bir tane alıp,
bir tane ucuz bir mikrofon çakıyorsun,
elinde audacious, adobe audition gibisinden yazılım varsa, GEREKİYORSA düzenliyorsun olay bu.
yani 5TLlik ses kartını aldınmı, senin sorunun FULL çözülüyor.

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 13 Kasım 2016, 23:29:37Yahu mustafa,
abem,

sen elektronikle uğraşmayı seviyorsundur, o halde devrelerle uğraş birşey demiyorum tamam. :)

ama şarkı söyleyeceksen bu karttan bulabilirsen al, bulamazsan adisinden bir tane alıp,
bir tane ucuz bir mikrofon çakıyorsun,
elinde audacious, adobe audition gibisinden yazılım varsa, GEREKİYORSA düzenliyorsun olay bu.
yani 5TLlik ses kartını aldınmı, senin sorunun FULL çözülüyor.
serhat abicim o dediğin olmuyor işte bu sefer ses kısık oluyor istediğim kazanca çekemiyorum sesi  :-[

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın