Bir devrenin antolojisi. LA3160 Mic Pre-ampl.

Başlatan Mr_YAMYAM, 27 Eylül 2016, 18:01:15

Mustafa281

Mr_YAMYAM

Dinledim.
GROUND kurallarını bilemediğin için yanlış yapmışsın.
Kendi devremi biliyorum ama senin TBA devreyi nasıl yaptığını bilmiyorum.
TBA lı devreyi sökecek ve alt ve üstten foto koyacaksın.
Daha ciddi ve iyi bir montaj yaparsak sanırım sorun kalmayacak.
HAA NOT:
Volüme potun 50K civarı imiş. Demekki preanfi çıkışındaki direnç te en az 50K olmalıdır.

Mustafa281

@Mr_YAMYAM  soldaki anfi sagdaki preanfi ikisinde de pul lehimli anfinin ana kondansatörününün hemen altından pulu lehimlehim

Preanfinin çıkışında zaten 47K takılı 50K yapmak gerekir mi ?

Mr_YAMYAM

Uyuyakalmışım bee.
Montajı yarın birlikte yeniden yaparız.
Şumlar önemli .
1 mikrofon jakının şasesinin şase metaline teması var mı yokmu?
2 cihazlardan sökmüş olduğun blendajlı kabloların şaseleri bağlı mı değil mi?
3 Beslemenin eksi ucu nereden veriliyor.
4 Mic. kazanç potun sonuna kadar açık mı?
Bu unsurlara göre montaj planını yeniden yapacağız.
Dinlediğim kadarıyla sadece hıss sesi kalmış. Bu da kazanç potu sonda ise normaldir. Haliyle biraz yüksek.
Elinden etkileşimin sebebi mic. kablo ve montaj ile ilgilidir. Şimdilik yapacağın şey çıkış direncini söküp ya 100K takacaksın ya da tamamen çıkartıp deneyeceksin.
Girişte bulunan iki adet 100n yerine 470nF takacaksın.
Girişteki Cx kondansatörlerinin değerlerini 100P ila 470P arası bir değer takacaksın. Tam değeri şimdilik tespit edemiyoruz.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2016, 03:05:29Uyuyakalmışım bee.
Montajı yarın birlikte yeniden yaparız.
Şumlar önemli .
1 mikrofon jakının şasesinin şase metaline teması var mı yokmu?
2 cihazlardan sökmüş olduğun blendajlı kabloların şaseleri bağlı mı değil mi?
3 Beslemenin eksi ucu nereden veriliyor.
4 Mic. kazanç potun sonuna kadar açık mı?
Bu unsurlara göre montaj planını yeniden yapacağız.
Dinlediğim kadarıyla sadece hıss sesi kalmış. Bu da kazanç potu sonda ise normaldir. Haliyle biraz yüksek.
Elinden etkileşimin sebebi mic. kablo ve montaj ile ilgilidir. Şimdilik yapacağın şey çıkış direncini söküp ya 100K takacaksın ya da tamamen çıkartıp deneyeceksin.
Girişte bulunan iki adet 100n yerine 470nF takacaksın.
Girişteki Cx kondansatörlerinin değerlerini 100P ila 470P arası bir değer takacaksın. Tam değeri şimdilik tespit edemiyoruz.
1-mikrofonun şasesi değiyor
2-blendajli kablolar şaseye degiyor
3-beslemenin eksi uci kondansatorun hemen altindaki pulun yanindan veriliyor
4-evet mic kazanci sonuna kadar acikti

Bu dediginiz degerleri preanfide degistirecegim dimi @Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Şimdi dikkatlice dediklerimi yap.
Mikrofon kablosunu pre anfinin hemen girişinden sök.
Mikrofon giriş jakını ölç. şase metale kesinlikle değiyorsa yani mikrofon kablosunun blendaj ucu metal ile irtibatlı ise resimdeki bağlantıyı yap.
[attach]7099[/attach]
Blendajlı kabloların şase uçları giriş tarafından bağlanmalı ama ulaştığı yerdeki ucu boşta kalmalıdır. Bu kabloların her iki taraftan bağlanması yanlıştır.
Yani kaynak tarafındaki şase uçları bağlanır, giriş trafındaki şase uçları boş bırakılır. Sistem şase akımı metal şase üzerinden tamamlanır.
Hoparlör eksi ucu mümkün olduğunca besleme kaynağına yakın bağlanmalıdır. Besleme kaynağı uzakta ise akü eksi ucunun metal şaseye bağlandığı yerden hoparlör ucu bağlanır.

NOT:
Frekans çözümlenmesi yapıldığı için artık sesleri WAV formatında göndermene gerek yoktur. PC de WAV olarak kaydedip, 192Kb/sn veya 256Kb/sn lik MP3 halinde gönderebilirsin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2016, 13:29:49Şimdi dikkatlice dediklerimi yap.
Mikrofon kablosunu pre anfinin hemen girişinden sök.
Mikrofon giriş jakını ölç. şase metale kesinlikle değiyorsa yani mikrofon kablosunun blendaj ucu metal ile irtibatlı ise resimdeki bağlantıyı yap.
[attach]7099[/attach]
Blendajlı kabloların şase uçları giriş tarafından bağlanmalı ama ulaştığı yerdeki ucu boşta kalmalıdır. Bu kabloların her iki taraftan bağlanması yanlıştır.
Yani kaynak tarafındaki şase uçları bağlanır, giriş trafındaki şase uçları boş bırakılır. Sistem şase akımı metal şase üzerinden tamamlanır.
Hoparlör eksi ucu mümkün olduğunca besleme kaynağına yakın bağlanmalıdır. Besleme kaynağı uzakta ise akü eksi ucunun metal şaseye bağlandığı yerden hoparlör ucu bağlanır.

NOT:
Frekans çözümlenmesi yapıldığı için artık sesleri WAV formatında göndermene gerek yoktur. PC de WAV olarak kaydedip, 192Kb/sn veya 256Kb/sn lik MP3 halinde gönderebilirsin.
Yani abicim diyosun ki devrede bağladıgın şaseleri sök kablo üzerinden değilde kutu üzerinden görev yapsın zaten mikrofo girisini ölçtüm kısa devre yani şaselenmiş durumda @Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 06 Kasım 2016, 13:36:26Yani abicim diyosun ki devrede bağladıgın şaseleri sök kablo üzerinden değilde kutu üzerinden görev yapsın zaten mikrofo girisini ölçtüm kısa devre yani şaselenmiş durumda @Mr_YAMYAM
Blendajlı kabloların şaselerinden bahsediyorum.
Bu şase uçlarının bir ucu boşta kalacak. Resimde anlattım. Diğer uçları bağlanacak.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2016, 13:42:29Blendajlı kabloların şaselerinden bahsediyorum.
Bu şase uçlarının bir ucu boşta kalacak. Resimde anlattım. Diğer uçları bağlanacak.

Tamam sonucu yazarim yani parca felan degistirmeme gerek var mi nf ve ya pf ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 06 Kasım 2016, 13:44:16Tamam sonucu yazarim yani parca felan degistirmeme gerek var mi nf ve ya pf ?
Değişmesi gereken parçaları yukarda yazdım.
Giriş kondansatörleri ve >Cx kondansatörleri
Çıkış direnci. 100K veya tamamen söküp at.

Mustafa281

@Mr_YAMYAM 100nfleri cikarip 470nf taktim fakat pf degeri elimde çokca yok 100 ila 400 arasi tak diyorsunuz tam kaliplasmis bir deger soyleseniz belki elimde cikar takabilirim

Mustafa281

Mr_YAMYAM

Allahım sen bana SABUN ver ben yıkanırım.
Yahu 330pF 100 ila 470 in arasında değil mi ? Arasında.
Demekki önerdiğim değerlerde. Üstelik onlar stroflex tipi yani uygun kalitede kondansatör tak gitsin.
Zaten bu kondansatörler yüksek frekanslardaki gürültüler içindir. Pek etkisini duyamazsın.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2016, 15:24:51Allahım sen bana SABUN ver ben yıkanırım.
Yahu 330pF 100 ila 470 in arasında değil mi ? Arasında.
Demekki önerdiğim değerlerde. Üstelik onlar stroflex tipi yani uygun kalitede kondansatör tak gitsin.
Zaten bu kondansatörler yüksek frekanslardaki gürültüler içindir. Pek etkisini duyamazsın.

Sabun ver ben yıkanırım hımm bu iyimiş onursal abicim  :D

Mr_YAMYAM

Dinledim.
Şimdi yeni bir kayıt yap. MP3 e çevir diyorum dinlemiyorsun.  >:(
Kayıt esnasında konuşurken preanfi kazancını yavaş yavaş kısarak en sona gel. Sonra yavaş yavaş açarak en sona gel.

Mr_YAMYAM

Tanımlama bilgilerin sıfır.
Potu çevirdikçe şöyle konuşacaksın.
Şu an pot en yüksek seviyede. Yavaş yavaş kısıyorum. Kıstım kıstım kıstım. Ortalara geldim. Daha kısıyorum kısıyorum çeyrek kaldı.
Kısıyorum kısıyorum iyicene kıstım. Kazancım sadece 3 db.
Şimdi potu açıyorum. Açıyorum yarıya geldim ... Falan.

Mustafa281

Mr_YAMYAM

Mustafa281

Mr_YAMYAM

Ustanı sorgulama. Ama öğren. (Aynı ifadeyi @seron  için de demiştim)
Kaydetmiş olduğun sesi analiz edersen preanfi kazancı en aza indiğinde bile devrede -36 civarı hıss sesi var. Bu da senin sistemi bilinçsizce yapılandırmadan ve diğer devrelerin uyumsuzluğundan kaynaklanır.
Yani devrede mik preanfisi olmasa bile o gürültü var.
Daha önceki anlattıklarımı dinlememiş ve uygulamamış olduğun burada açıkça görülüyor. Bu sebeple artık şunu yap bunu yap dememin bir anlamı kalmamış.
Sen kafana göre bir kayıt sistemi oluşturmuş ve böyle kullanıyorsun. Bu şekildeki kayıt tekniğinin yanlış olduğunu daha önceleri de sana söylemiş idim. Ama benim amacım böyle diyorsan diğer devreleri de tekniğine uygun olarak tasarlamalı ve gerekirse daha kaliteli yapabilmelisin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2016, 17:44:35Ustanı sorgulama. Ama öğren. (Aynı ifadeyi @seron  için de demiştim)
Kaydetmiş olduğun sesi analiz edersen preanfi kazancı en aza indiğinde bile devrede -36 civarı hıss sesi var. Bu da senin sistemi bilinçsizce yapılandırmadan ve diğer devrelerin uyumsuzluğundan kaynaklanır.
Yani devrede mik preanfisi olmasa bile o gürültü var.
Daha önceki anlattıklarımı dinlememiş ve uygulamamış olduğun burada açıkça görülüyor. Bu sebeple artık şunu yap bunu yap dememin bir anlamı kalmamış.
Sen kafana göre bir kayıt sistemi oluşturmuş ve böyle kullanıyorsun. Bu şekildeki kayıt tekniğinin yanlış olduğunu daha önceleri de sana söylemiş idim. Ama benim amacım böyle diyorsan diğer devreleri de tekniğine uygun olarak tasarlamalı ve gerekirse daha kaliteli yapabilmelisin.

Anladım sorun anfi devresi lakin bu devre anfi devresi olmadan da çalışır degil mi yani illaki kaliteli bir anfi devresi tasarlayip yapmak şart

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 06 Kasım 2016, 17:48:54Anladım sorun anfi devresi lakin bu devre anfi devresi olmadan da çalışır degil mi yani illaki kaliteli bir anfi devresi tasarlayip yapmak şart
Senin sorunun anfi mamfi ile çözülmez.
Tek yapacağın MİXER edinmektir.
Önce interneti dolaş. Mixer nedir ne iş yapar nerelerde kullanılır. Bilgi edin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2016, 18:05:38Senin sorunun anfi mamfi ile çözülmez.
Tek yapacağın MİXER edinmektir.
Önce interneti dolaş. Mixer nedir ne iş yapar nerelerde kullanılır. Bilgi edin.

Bir tane mixer almam gerekir mi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 06 Kasım 2016, 18:07:01Bir tane mixer almam gerekir mi
Amacını uygulamak istiyorsan mecburi alacaksın.
Amacını değiştirip te diğer teknikleri uygulamak istiyorsan o ayrı.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2016, 17:44:35Ustanı sorgulama. Ama öğren. (Aynı ifadeyi @seron  için de demiştim)
seron hala audacityde yaptığı kayıtta nasıl "dar ümük" olduğunu bilmiyor. merak edip sorunca, ustanı sorgulama ile karşılaşıyor. o ses dosyasında onlarca ses efekti uygulanmış olduğundan, acaba "ses efektini sistem hatası mı sanıyor" diye merak ediyor ama sayfalarca tartışmaktan bıktığı için sormuyor.
siz uğraşın uğraşın.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2016, 18:08:54Amacını uygulamak istiyorsan mecburi alacaksın.
Amacını değiştirip te diğer teknikleri uygulamak istiyorsan o ayrı.

Amacım pc de ses kaydetmekti bundan vazmı geçmeliyim abi biraz açık konuşur musun şu an uzun uzun anlatımlarına ihtiyacım var  :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 06 Kasım 2016, 18:11:22Amacım pc de ses kaydetmekti bundan vazmı geçmeliyim abi biraz açık konuşur musun şu an uzun uzun anlatımlarına ihtiyacım var  :)
Açık konuşmayan sensin  ;D
Amacım PC de ses kaydetmek diyorsun ama detay yok.
Ben de PC de ses kaydediyorum ama mikrofon preamplisine ihtiyaç duymuyorum.
Ben plaklarımı kaydediyorum. Doğal olarak benim tek ihtiyacım kaliteli bir pikap preamplisi.
Ses kayıt kalitesine göre ses kartı.
Herşey bitti.
Bir başkası da kasetten PC ye kayıt yapmak isteyebilir. Bu durumda bir ses kartı bir de kaset okuyucu işi tamamdır.

Mustafa281

Tamam @Mr_YAMYAM baştan sona kadar anlatıyorum
Ben müzikle uğraşmayı seven biriyim arkadaşlarım hep bana sesin güzel neden müzik yapmıyorsun kendin söylersen beğenilir gibi cümlelerle bana ilham verdiler baba mesleği elektrik elektronik olunca bende dayanamayıp piyasayı araştırdım ses kartlarının fiyatını görünce kendim de yapabilirim diyerekten kolları sıvadım ve transistör entegre farketmez diyerekten başladım bu işe belki 100 e yakın devre yaptım kimisini delikli pertinaksa kimisini de pcb ye kendim elimle çizdim hep bir dip ses vardı devrelerimde bu olmadı şunu yapayım diyerekten belki yaptığım masraf 300 TL yi geçti bende dayanamayıp birgün hepsini sinirle sobada yaktım çünkü o dip ses beni bitiren tek noktaydı yaklaşık 4 senedir bu devreleri yapmakla ömrümün 4 senesini boşa geçirmiş bulunmaktayım ha ama pişman değilim çünkü bilgi edindim işte amacım Net bir ses elde edip kayıt yapıp bu sesi bilgisayarda parçanın üzerine yazabilmek idi ama yavaş yavaş bu hayalimden de vazgeçeceğim çünkü olmuyor illa satın almak gerekiyor bunu anladım adamlar plastiğin içine ses kartını yerleştiriyor ve dip ses yapmıyor nasıl bir tasarım yapıyor ve ya nasıl bir filtre yapıyor ben bunu hiç anlamadım..şunu da ekleyeyim kendim elektroniğe çok düşkün biriyim

seron

Cızırtı ses düşükken de (aynı seviyede) geliyor.
Kablolaman veya ses kartına bakmak lazım.
bana özel mesajla sorduğun şey yok artık. onu yerine dip ses var. konuşurken bozulmalar hala devam ediyor.

Mr_YAMYAM

Senin hatan profesyonel yardım almamandandır.
Herzaman söylüyorum ki internet en güvenilir kaynak değildir. İnternette yazılan bilgiler çok yanlış ta olabilir.
En başlarda sana demiştim ki;
Önce mikrofon preamplisi, sonra anfi, sonra da kayıt..
Bu mantık yanlıştır. Sen dinlemedin.
Dip sesinin anfiden mi preanfiden mi ses kartından mı kaynaklandığını ayırt edemezken sen üçünü bir arada kullanıyorsun :))
Amacın dış ortam seslerini kaydedebilmek ise PC nin mic girişine bir mikrofon bağlayıp kaydedersin.
Bir PC ye tek mikrofon takabilirsin. Bu dinamik band genişliğini sana tam olarak vermez. Özel mikrofonlar kullanman icabeder ki zor bulunur pahalıdır üstelik te ideal sesi tek mikrofonla asla alamazsın.
Bu iş için harici preanfiye ihtiyaç yoktur.
Kalite unsuru ise ne benim ne de senin söylediklerinle olmaz.
Bir dip ses unsuru (Gürültü) bir cihazdaki en önemli unsurdur. Ucuz ve düşük kazançlı basit devrelerde gürültü olmayabilir ama biraz kazanç artışında devre bir anda komplike olmaya başlar.
Bu yüzdendir ki yüksek kazançlı ama düşük gürültülü devreler son derece pahalıdır. Öyle pahalıdır ki bir ev parası desem hiç te abartılı değildir. Hatta bazı ürünler daha da pahalıdır.
Ev kullanıcıları bu denli pahalı ürünleri alamayacağına göre profesyonel yardım alması zorunludur.
Amacını hala net olarak anlatamamışsın.
Neden mikrofonu ampliye bağlıyorsun. Ampliden elde etmiş olduğun ses kaliteli mi olacak? Amplilerin de bir gürültüsü vardır. Üstelik ses elde edebilmek için hoparlör de gereklidir. Sen hoparlördeki sesi yeniden mi kaydediyorsun  :))
Tüm bunların tek bir çözümü bulunmaktadır. İlmine göre hareket.
Anlatmış olduğun şeylere bakarsak senin tek çaren uygun kalitede bir mixer ve uygun bir ses kartıdır.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2016, 19:46:44Senin hatan profesyonel yardım almamandandır.
Herzaman söylüyorum ki internet en güvenilir kaynak değildir. İnternette yazılan bilgiler çok yanlış ta olabilir.
En başlarda sana demiştim ki;
Önce mikrofon preamplisi, sonra anfi, sonra da kayıt..
Bu mantık yanlıştır. Sen dinlemedin.
Dip sesinin anfiden mi preanfiden mi ses kartından mı kaynaklandığını ayırt edemezken sen üçünü bir arada kullanıyorsun :))
Amacın dış ortam seslerini kaydedebilmek ise PC nin mic girişine bir mikrofon bağlayıp kaydedersin.
Bir PC ye tek mikrofon takabilirsin. Bu dinamik band genişliğini sana tam olarak vermez. Özel mikrofonlar kullanman icabeder ki zor bulunur pahalıdır üstelik te ideal sesi tek mikrofonla asla alamazsın.
Bu iş için harici preanfiye ihtiyaç yoktur.
Kalite unsuru ise ne benim ne de senin söylediklerinle olmaz.
Bir dip ses unsuru (Gürültü) bir cihazdaki en önemli unsurdur. Ucuz ve düşük kazançlı basit devrelerde gürültü olmayabilir ama biraz kazanç artışında devre bir anda komplike olmaya başlar.
Bu yüzdendir ki yüksek kazançlı ama düşük gürültülü devreler son derece pahalıdır. Öyle pahalıdır ki bir ev parası desem hiç te abartılı değildir. Hatta bazı ürünler daha da pahalıdır.
Ev kullanıcıları bu denli pahalı ürünleri alamayacağına göre profesyonel yardım alması zorunludur.
Amacını hala net olarak anlatamamışsın.
Neden mikrofonu ampliye bağlıyorsun. Ampliden elde etmiş olduğun ses kaliteli mi olacak? Amplilerin de bir gürültüsü vardır. Üstelik ses elde edebilmek için hoparlör de gereklidir. Sen hoparlördeki sesi yeniden mi kaydediyorsun  :))
Tüm bunların tek bir çözümü bulunmaktadır. İlmine göre hareket.
Anlatmış olduğun şeylere bakarsak senin tek çaren uygun kalitede bir mixer ve uygun bir ses kartıdır.

Anfiyi sesi yükseltmesi için kullandım belli bir seviyede yükseltsin diye işte o kadar mangır olmadıgı için bu tür yollara başvurdum

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 06 Kasım 2016, 19:45:10Cızırtı ses düşükken de (aynı seviyede) geliyor.
Kablolaman veya ses kartına bakmak lazım.
bana özel mesajla sorduğun şey yok artık. onu yerine dip ses var. konuşurken bozulmalar hala devam ediyor.
Biliyorum abicim bu iş beni yeterince aşıyor

seron

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 06 Kasım 2016, 19:51:44Biliyorum abicim bu iş beni yeterince aşıyor
aşmıyor.
ben sana yarın bir ses örneği getirip yükleyeceğim. kendi sesim.
eğer hah bu olur abi ben bunu istiyorum dersen sana nasıl yapılacağını anlatırım.
özelden de sana bir mesaj atıyorum sen acele etme. müzikle uğraşacaksan bazı şeyleri pro düşünmen lazım.
yukarıda sana anlatılanlar noktası virgülüne kadar doğru. sen sadece imkansız ve bilgisizsin olay bu.
sen şu başlığa da bir bak senin için önemli olabilir:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7319.0.html
zaten sen de katılmştın. ilk mesajıma dikkat et.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 06 Kasım 2016, 19:50:54Anfiyi sesi yükseltmesi için kullandım belli bir seviyede yükseltsin diye işte o kadar mangır olmadıgı için bu tür yollara başvurdum
Burada çok önemli bir unsur var.
Neden anfiyi sesi yükseltmesi için koyuyorsun. Pre ampli yeterince yükseltemiyor mu?
Sakın yükseltemiyor deme çünkü ben o pre ampli ile 2Vpp çıkış seviyesi alıyordum. Biraz zorlasam bu değer 4Vpp ye çıkıyor. Senin ses kartının line seviyesi için girişin en fazla 1Vpp olması yeterlidir.
İnanmazsan @Adnancoskun  hocama sor. O benden daha iyi bilir bu işleri.
Bu gibi uygulamalarda haricen konulacak devrelerden akım kazancı istenmiyorsa o devre sadece osilasyon yapacaktır. Yani alt seviyedeki gürültüleri daha da bi yükseltecektir. Çünkü ampli dediğin meretin de belli bir çıkış gerilimi vardır ve bu gibi entegrelerde de çıkış gerilimi 1-2Vpp seviyesindedir.
Halbuki sadece benim preampliyi ses kartının line girişine bağlasaydın tüm ciciğini biciğini görecek belki de şu aralar tatminkar bir kayıt elde edecektik. Neden çünkü bu preamplinin frekans spektrumu oldukça geniştir. Tabiri caizse uygun elemanlarla CAM gibi ses elde edersin. (Zaten sonuç bunu gösteriyor)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2016, 22:44:25Burada çok önemli bir unsur var.
Neden anfiyi sesi yükseltmesi için koyuyorsun. Pre ampli yeterince yükseltemiyor mu?
Sakın yükseltemiyor deme çünkü ben o pre ampli ile 2Vpp çıkış seviyesi alıyordum. Biraz zorlasam bu değer 4Vpp ye çıkıyor. Senin ses kartının line seviyesi için girişin en fazla 1Vpp olması yeterlidir.
Bu gibi uygulamalarda haricen konulacak devrelerden akım kazancı istenmiyorsa o devre sadece osilasyon yapacaktır. Yani alt seviyedeki gürültüleri daha da bi yükseltecektir. Çünkü ampli dediğin meretin de belli bir çıkış gerilimi vardır ve bu gibi entegrelerde de çıkış gerilimi 1-2Vpp seviyesindedir.
Halbuki sadece benim preampliyi ses kartının line girişine bağlasaydın tüm ciciğini biciğini görecek belki de şu aralar tatminkar bir kayıt elde edecektik. Neden çünkü bu preamplinin frekans spektrumu oldukça geniştir. Tabiri caizse uygun elemanlarla CAM gibi ses elde edersin. (Zaten sonuç bunu gösteriyor)

Öncelikle estagfirullah Mr_YAMYAM Hocam
Aslında baştan beri anlattıklarınızı şöyle sakin bir kafayla okuyan biri; kayıt için bir preamplinin fazlasıyla yeteceğini anlar
Amplifikatorlerin ses kaydı için değil de, kaydın dinlenmesi için gerektiğini bilir
Stüdyolarda bile kayit işlemlerinde amplifikator çıkışının değil de, çok profesyonel tasarlanmış preampli kazancında cihazlar kullanıldığını bilir.

Aslında amatörce tasarımlarda her ilave devre, sinyale katılmış bir gürültü demektir.
Aksi halde;
Bu adamlar üç kuruşluk devreler yerine neden 10.000 lerce USD öderler?
Geçen bir ton kontrol için onursal hocam bir şema göndermişti, orada bir opamp için 20 lira ödedim, ki bu para bile kaliteli bir opam için bedavadir.
Yani demem o ki; Mr_YAMYAM Hocamın yazdıklarını yeniden tek tek okuyup süzgeçten gecirmeni öneririm
Sürçü lisan ettimse AFFOLA :)
Selametle;
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2016, 22:44:25Burada çok önemli bir unsur var.

Haklisiniz @Mr_YAMYAM abicim anfiyi kaldiralim sadece preanfiyi modifiye edelim ne dersiniz ? Cam gibi ses elde etmek istiyorum ne gerekirse yapalim fakat bu devreyi çöpe atmayalım

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 06 Kasım 2016, 23:08:31Haklisiniz @Mr_YAMYAM abicim anfiyi kaldiralim sadece preanfiyi modifiye edelim ne dersiniz ? Cam gibi ses elde etmek istiyorum ne gerekirse yapalim fakat bu devreyi çöpe atmayalım
O halde kulağını kuyruğunu açıp beni dikkatle dinle.
Şemasını ve devresini vermiş olduğum pre-ampliyi kullanmayabilirsin. Ama ses kalitesi ve kazancı hoşuma gidiyor diyorsan kullanabilirsin. Ama kesinlikle çıkışına başka bir devre koyma.
Yapacağın tek şey çıkışına 2 tane uygun direnç bağlayıp bunları PC nin stereo olan LINE girişinden gireceksin. İyi netice alırsan aynı pre anfiden bir tane daha yapar gerekirse iki tane mikrofon kullanırsın. Böylece dinamik band genişliğin artar ve sesi daha detaylı kaydedebilirsin.
Pre ampliyi yine kutu ile çalıştır. Metal kutu havadan gelen parazitleri engeller.
Besleme devresi tamamen SAF olmalıdır. Böyle bir besleme devresi elektrikle olursa son derece pahalı ve meşakkatli olmaktadır. O yüzden tüm testlerinde sadece PİL veya AKÜ kullan.
Giriş ve çıkış kabloları son derece kaliteli olsun. Kabloları burada resimlersen uygun olup olmadığını ben ve diğer arkadaşlar sana anlatacaklardır.
Giriş kablosunun uzunluğu bu gibi yüksek empedanslı devrelerde çok ama çok önemlidir. Olmadık gürültülere sebebiyet verebilir.
Testlerini en fazla 10cm uzunluğunda kablo ile yapmalısın.
Bağlantı jaklarının kalitesi de önem taşımaktadır. Plastik ve uygun olmayan jaklar başına iş çıkartabilir.
Bu söylediklerimi dikkate alır da gerektiği gibi uygulayabilirsen o devre ile çok iyi netice alabilirsin. Ancak önemsiz dediğin en küçük ayrıntı bile tüm devreyi kullanılmaz hale getirebilir.
Disiplinli bir şekilde çaba gösterir ve forum kurallarına uygun olarak uğraşılarını paylaşırsan eminim ki @Adnancoskun  hocam da ilgilenir o bile yardım edebilir. (Biliyorum guduruktur)  :);D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Kasım 2016, 23:57:02O halde kulağını kuyruğunu açıp beni dikkatle dinle.
Şemasını ve devresini vermiş olduğum pre-ampliyi kullanmayabilirsin. Ama ses kalitesi ve kazancı hoşuma gidiyor diyorsan kullanabilirsin. Ama kesinlikle çıkışına başka bir devre koyma.
Yapacağın tek şey çıkışına 2 tane uygun direnç bağlayıp bunları PC nin stereo olan LINE girişinden gireceksin. İyi netice alırsan aynı pre anfiden bir tane daha yapar gerekirse iki tane mikrofon kullanırsın. Böylece dinamik band genişliğin artar ve sesi daha detaylı kaydedebilirsin.
Pre ampliyi yine kutu ile çalıştır. Metal kutu havadan gelen parazitleri engeller.
Besleme devresi tamamen SAF olmalıdır. Böyle bir besleme devresi elektrikle olursa son derece pahalı ve meşakkatli olmaktadır. O yüzden tüm testlerinde sadece PİL veya AKÜ kullan.
Giriş ve çıkış kabloları son derece kaliteli olsun. Kabloları burada resimlersen uygun olup olmadığını ben ve diğer arkadaşlar sana anlatacaklardır.
Giriş kablosunun uzunluğu bu gibi yüksek empedanslı devrelerde çok ama çok önemlidir. Olmadık gürültülere sebebiyet verebilir.
Testlerini en fazla 10cm uzunluğunda kablo ile yapmalısın.
Bağlantı jaklarının kalitesi de önem taşımaktadır. Plastik ve uygun olmayan jaklar başına iş çıkartabilir.
Bu söylediklerimi dikkate alır da gerektiği gibi uygulayabilirsen o devre ile çok iyi netice alabilirsin. Ancak önemsiz dediğin en küçük ayrıntı bile tüm devreyi kullanılmaz hale getirebilir.
Disiplinli bir şekilde çaba gösterir ve forum kurallarına uygun olarak uğraşılarını paylaşırsan eminim ki @Adnancoskun  hocam da ilgilenir o bile yardım edebilir. (Biliyorum guduruktur)  :);D
Çıkış direncinden sonra mi direnc eklicem onu bir resimlerseniz iyi olur  :D birde nasıl kablo kullanayım aslında uydu kablolarından bile kullanmayı düşünmüştüm :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 07 Kasım 2016, 00:02:35Çıkış direncinden sonra mi direnc eklicem onu bir resimlerseniz iyi olur  :D birde nasıl kablo kullanayım aslında uydu kablolarından bile kullanmayı düşünmüştüm :D
Tek çıkış pini var ya.
Oraya iki tane 3.3K direnç bağlıyorsun. Dirençlerin birer uçları boşta ya.
Boşta kalan uçların birisi Left diğeri right line girişine girecek o kadar.
[attach]7112[/attach]
Burası için en uygun kablo kulaklık kablosu diye satılan ikili blendajlı kablodur.

NOT:
UYDU kabloları buraya UYMAZ.
Adı UYDU olsa da esasen UYMADI'dır  :D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2016, 00:16:39Tek çıkış pini var ya.
Oraya iki tane 3.3K direnç bağlıyorsun. Dirençlerin birer uçları boşta ya.
Boşta kalan uçların birisi Left diğeri right line girişine girecek o kadar.
[attach]7112[/attach]
Burası için en uygun kablo kulaklık kablosu diye satılan ikili blendajlı kablodur.

O kablodan sürüsüyle var elimde çok kulaklık söktüm :D tüm devreyi o kablo ile yapabilir miyim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 07 Kasım 2016, 00:21:29O kablodan sürüsüyle var elimde çok kulaklık söktüm :D tüm devreyi o kablo ile yapabilir miyim
Önce kabloyu bir görek.

Mr_YAMYAM

Görülebildiği kadarıyla o.
Örgüsü tam belli olmuyor ama ne kadar sık ise o kadar iyidir.
Yanlız şunu belirteyim.
Bazı kulaklık kablolarında iç tel plastik içinde değil, emaye tellidir. Bu gibi emaye olan kablolar olmaz.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2016, 00:40:14Görülebildiği kadarıyla o.
Örgüsü tam belli olmuyor ama ne kadar sık ise o kadar iyidir.
Yanlız şunu belirteyim.
Bazı kulaklık kablolarında iç tel plastik içinde değil, emaye tellidir. Bu gibi emaye olan kablolar olmaz.
Sık kablo @Mr_YAMYAM  fakat  güç kablosunu ne kullanmaliyim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 07 Kasım 2016, 00:44:15Sık kablo @Mr_YAMYAM  fakat  güç kablosunu ne kullanmaliyim
Güç kablosunu da aynı kablodan kullanabilirsin.
Devre mili amperlerle çalıştığı için kablo sorun olmaz.
Bak dediğim kablo şöyle olmalıdır.
[attach]7116[/attach]
Ben yıllardır devrelerimde bu kabloyu kullanırım.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Kasım 2016, 00:48:43Güç kablosunu da aynı kablodan kullanabilirsin.
Devre mili amperlerle çalıştığı için kablo sorun olmaz.
Bak dediğim kablo şöyle olmalıdır.
[attach]7116[/attach]
Ben yıllardır devrelerimde bu kabloyu kullanırım.

Bu tip elimde maalesef bulunmamakta lakin gosterdigim tipten var iste

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 07 Kasım 2016, 00:51:48Bu tip elimde maalesef bulunmamakta lakin gosterdigim tipten var iste
Gösterdiğin kablonun içinde plastik naylon iç kısım var mı yok mu.
Buradan anlaşılmıyor.
Naylon iç kısım varsa olur. Naylon yoksa olmaz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın