Bir devrenin antolojisi. LA3160 Mic Pre-ampl.

Başlatan Mr_YAMYAM, 27 Eylül 2016, 18:01:15

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Ekim 2016, 00:39:31UPC dahaiyi bir entegredir.
Bacaklarını ters takmışsan yanmıştır.

Ters degildi ustacim la yi nasil taktiysam onu da o sekil taktim

Mr_YAMYAM

UPC1228 ile LA3160 bire bir aynı yere takılabilir.
Bacak bağlantılarında hiçbir fark yoktur. Sadece UPC daha geniş voltaj aralığında çalışabilir ve kazanç ve teknik özellikler olarak LA3160 tan daha iyidir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Ekim 2016, 13:53:40UPC1228 ile LA3160 bire bir aynı yere takılabilir.
Bacak bağlantılarında hiçbir fark yoktur. Sadece UPC daha geniş voltaj aralığında çalışabilir ve kazanç ve teknik özellikler olarak LA3160 tan daha iyidir.

Taktım çalıştı o trimpot direncini de 100K yaptim ama ses yine az

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 19 Ekim 2016, 15:52:42Taktım çalıştı o trimpot direncini de 100K yaptim ama ses yine az
Trimpot direncini şimdilik elleme 10Kohm olsun.
Beslemeye bağlı 470 ohmluk direnci 150 ohm yap.
Çıkıştaki 22K direnci 47K veya 100K yap.
RX dirençlerini 22K yap.
Entegrenin 7 nolu bacağına giden 10K ohm direnci ayır. 7 nolu uç ile direnç arasına 1uF kondansatör bağla.
Bakalım sonuç ne olacak.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Ekim 2016, 20:44:18Trimpot direncini şimdilik elleme 10Kohm olsun.
Beslemeye bağlı 470 ohmluk direnci 150 ohm yap.
Çıkıştaki 22K direnci 47K veya 100K yap.
RX dirençlerini 22K yap.
Entegrenin 7 nolu bacağına giden 10K ohm direnci ayır. 7 nolu uç ile direnç arasına 1uF kondansatör bağla.
Bakalım sonuç ne olacak.

1mf kutuplu mu yoksa kutupsuz mu

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Ekim 2016, 21:30:49Kutupsuz

Ustacim dediklerini yaptim eski bisiklet kornalarından çıkan anlamsız bir melodi var ya aynen o ötüyor böyle dıııı diye sestede az miktarda bozulma var

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Ekim 2016, 22:16:00Kazanç potu ile oynadın mı.

Ustacim hic oynayamiyorum ki acar acmaz basliyor bagirmaya hoparloru uzaklastirsamda yakinlastirsamda bagirma kesilmiyor ne amplinin kazanc potu ile oynayabiliyorum ne de preampli potu ile

Mr_YAMYAM

seron

Mustafa devrenin orjinal dataşetinde her amaca göre ayrı ayrı hesapları ile örnek devresi sunulmuş.
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/sanyo/ds_pdf_e/LA3160.pdf
işin içinden çıkabiliyorsan bu da belki çözüme yardımcı olur.

örnek devre ama amaç mikrofon değil:

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Ekim 2016, 23:39:08Pre ampli girişindeki dirençleri yeniden 10K yap bakalım.

Yok ustacım aynı itina ile devam ediyor sorun

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 22 Ekim 2016, 01:54:51Yok ustacım aynı itina ile devam ediyor sorun
Devre yapılmaktan vazgeçilmiş ve konu sonlandırılmıştır.

Mustafa281

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 30 Ekim 2016, 15:32:00@Mr_YAMYAM abicim bir inceler misin  :)
Söylediklerimi yapmıyorsun ki.
Mikrofonu sök ve yerine 1K direnç bağla. Bu şekilde devreyi çalıştırıp gürültüsünü bi ölç.
Duruma göre bakacağız.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ekim 2016, 17:44:00Söylediklerimi yapmıyorsun ki.
Mikrofonu sök ve yerine 1K direnç bağla. Bu şekilde devreyi çalıştırıp gürültüsünü bi ölç.
Duruma göre bakacağız.

Nasıl yani sadece direnç bağlayıp ucuna mikrofon bağlamayıp boş mu bırakayım

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 30 Ekim 2016, 17:56:05Nasıl yani sadece direnç bağlayıp ucuna mikrofon bağlamayıp boş mu bırakayım
He.
Sadece direnç bağlayıp devreyi çalıştıracaksın. Bu şekilde audacity ye bağlayıp bakacaksın. Boşta iken gürültü seviyesini göreceğiz.

Mr_YAMYAM

Devrede SMPS gürültüsü var.
Nereden kaynaklandığını bulmadan soruna çözüm bulamayız.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ekim 2016, 22:32:21Devrede SMPS gürültüsü var.
Nereden kaynaklandığını bulmadan soruna çözüm bulamayız.

Yakınımda smps ile çalışan sadece iki cihaz var birisi kasa birisi de monitör

Mustafa281

Ben pazar günü bir varsağı gezeyim belki pazarda çıkma ses kartları bulurum  :D

Mustafa281

Upc sağlam sorun pc deki ses kartı imiş @Mr_YAMYAM abicim ses kartı arayışına gireceğim önceki verdiğin tavsiyene uyup CD-DVD kutusuna monte edeceğim elimde 4 kutu var  :D  ama anfi için entegre seçimi yapamadım 10 wattlık bir entegre işime yarar gibi düşünüyorum (Harici değil sadece Pc de kullanacagım) zaten kutu küçük biliyosun senin çay amplisi tea bile olursa ondan yapalım senin vereceğin entegre adına göre çizmeye başlayacağım devreyi zaten preanfi anfi ve trafo var kutu içerisinde delilik yaparsam belki küçük bir vu-metre devresi :))

Mr_YAMYAM

Hangi entegreyi kullanırsan kullan farketmez.
Önemli olan iyi bir dizayn yapıp kaliteli ses elde edebilmendir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2016, 12:48:54Hangi entegreyi kullanırsan kullan farketmez.
Önemli olan iyi bir dizayn yapıp kaliteli ses elde edebilmendir.

Tamam zaten bütün kurallarına uyaraktan yapıcam ben Tea2025 ile devreyi çizerim abicim sen kontrol edersin öyle öyle yol alırız olur mu

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 03 Kasım 2016, 13:05:11Tamam zaten bütün kurallarına uyaraktan yapıcam ben Tea2025 ile devreyi çizerim abicim sen kontrol edersin öyle öyle yol alırız olur mu
OK

Mustafa281

Mr_YAMYAM

O çizimi birebir yapabilirsin.
Ancak güç düşük olduğu için fazla ses beklemeyeceksin. Kalite unsurunun artırılması ise başka bir meseledir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2016, 20:32:19O çizimi birebir yapabilirsin.
Ancak güç düşük olduğu için fazla ses beklemeyeceksin. Kalite unsurunun artırılması ise başka bir meseledir.

Onursal abicim ben bugün preanfiyi tekrardan test ettim sesi beni tatmin etti zaten pc ye bağlayınca anfiyi sonuna kadar bile açamicam da aklıma takılan bu devrede pad yok hani kutuya nasıl monte edeceğim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 03 Kasım 2016, 22:07:46Onursal abicim ben bugün preanfiyi tekrardan test ettim sesi beni tatmin etti zaten pc ye bağlayınca anfiyi sonuna kadar bile açamicam da aklıma takılan bu devrede pad yok hani kutuya nasıl monte edeceğim
Preanfinin sol alt köşesinde bir büyük PAD var idi. Ne yaptın onu. O kadar da baskı devre çizimi falan hazırlamıştım sana.
Diğer montaj için plaketin boşluğunda bir delik açılır.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2016, 22:29:09Preanfinin sol alt köşesinde bir büyük PAD var idi. Ne yaptın onu. O kadar da baskı devre çizimi falan hazırlamıştım sana.
Diğer montaj için plaketin boşluğunda bir delik açılır.

Hayır abicim tamamen yanlış anladın  :) preanfide pad var o tamam ama anfide yok anfiyi herhangi bir yerinden bağlarsam gürültüye sebebiyet vermez mi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 03 Kasım 2016, 22:32:52Hayır abicim tamamen yanlış anladın  :) preanfide pad var o tamam ama anfide yok anfiyi herhangi bir yerinden bağlarsam gürültüye sebebiyet vermez mi
Anfide de var.
@memleket 'in projesine bak. Orada stereo yapılmıştı sen tek kanal yapacaksın.
Veya son arkadaşın konusuna bak.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7376.60.html
Burada 6 kanallı LM1875 li devre var. Sen 5 kanalı silecek tek kanalı kullanacaksın.
Alt ortada bulunan PAD mutlaka olacak. Oradan şaseye vidalayacaksın.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2016, 22:39:50Anfide de var.
@memleket 'in projesine bak. Orada stereo yapılmıştı sen tek kanal yapacaksın.
Veya son arkadaşın konusuna bak.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7376.60.html
Burada 6 kanallı LM1875 li devre var. Sen 5 kanalı silecek tek kanalı kullanacaksın.
Alt ortada bulunan PAD mutlaka olacak. Oradan şaseye vidalayacaksın.

Abicim entegrenin altında bulunan sarı bir yer var ordan bağlamamı mı istiyorsun ordan olmaz bence entegre var entegrenin olduğu yerden delemem ayrıca mono değilde stereo kullanıcaktım anfi ile preanfinin arasını mono yapıp anfinin çıkışınıda mono alıp pc ye girerken stereo yapsam nasıl olur

Mr_YAMYAM

Şu konuyu baştan sona oku. Oradaki çizimleri PC ye kaydet.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
Neler anlatmışım anlamaya çalış.
Bak stereo ve gayet amacına uygun.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2016, 22:49:47Şu konuyu baştan sona oku. Oradaki çizimleri PC ye kaydet.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
Neler anlatmışım anlamaya çalış.
Bak stereo ve gayet amacına uygun.

İyide @memleket abicim zaten çizim işinde usta birisi onun kullandığı devre stereo benim ise mono pad olayına da gelirsek şurdaki yazı dikkatimi çekti
"He.
Aynı zamanda metal şase kullanacaksan sistemin 0V bağlantısı kablo ile yapılmayacak metal şaseden alınacak." Ben kablo ile bağlasam olur mu

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 03 Kasım 2016, 23:07:55İyide @memleket abicim zaten çizim işinde usta birisi onun kullandığı devre stereo benim ise mono pad olayına da gelirsek şurdaki yazı dikkatimi çekti
"He.
Aynı zamanda metal şase kullanacaksan sistemin 0V bağlantısı kablo ile yapılmayacak metal şaseden alınacak.
" Ben kablo ile bağlasam olur mu
Zaten arkadaşların en büyük yanılgısı budur.
Kablo ile de bağlayabilirsin. Ancak yüksek akımlarda kablonun BOBİN etkisinin önüne geçemezsen beni suçlamayacaksın.
Bak olmaz demiyorum. Ama beraberinde ciddi sıkıntılar da olabilir.
GROUNDING sorunlarını aşabilmenin en iyi ve basit yöntemi metal şaseyi sıfır noktası olarak kullanabilmektir.
Alıntı yapılan: Mustafa281 - 03 Kasım 2016, 22:46:23Abicim entegrenin altında bulunan sarı bir yer var ordan bağlamamı mı istiyorsun ordan olmaz bence entegre var entegrenin olduğu yerden delemem ayrıca mono değilde stereo kullanıcaktım anfi ile preanfinin arasını mono yapıp anfinin çıkışınıda mono alıp pc ye girerken stereo yapsam nasıl olur
Karar ver mono anfi mi yapacaksın stereo mu.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2016, 23:12:38Zaten arkadaşların en büyük yanılgısı budur.
Kablo ile de bağlayabilirsin. Ancak yüksek akımlarda kablonun BOBİN etkisinin önüne geçemezsen beni suçlamayacaksın.
Bak olmaz demiyorum. Ama beraberinde ciddi sıkıntılar da olabilir.
GROUNDING sorunlarını aşabilmenin en iyi ve basit yöntemi metal şaseyi sıfır noktası olarak kullanabilmektir.Karar ver mono anfi mi yapacaksın stereo mu.

Stereo yapacağım tabikide mono işimi görmez ki peki bunun için ne yapmak gerekli yeni bir anfi mi tasarlamak gerekli

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 03 Kasım 2016, 23:19:31Stereo yapacağım tabikide mono işimi görmez ki peki bunun için ne yapmak gerekli yeni bir anfi mi tasarlamak gerekli
Aynen.
Bence memleket ile iletişime geç. Onda projesinin artıkları vardır mutlaka.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2016, 23:20:59Aynen.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2016, 23:20:59Aynen.
İyide abicim sen yine anlamadın beni  :)) Lm1875 i yaparsam bu sefer elimdeki trafo kutuya sıgmayacak yeni bir kutu arayışına girmek zorunda kalacağım o yüzden sana sordum ya tea2025 i kullansam olur mu diye en iyisi tea2025 ile yeni bir devre çizip Ground olayını çözmek sizce ?

Mr_YAMYAM

Önce amacını tam olarak belirtebilirsen ona göre öneride bulunabiliriz.
Stereo mu kullanacaksın.
Amacın ne?
Nerede kullanacaksın.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 03 Kasım 2016, 22:07:46Onursal abicim ben bugün preanfiyi tekrardan test ettim sesi beni tatmin etti zaten pc ye bağlayınca anfiyi sonuna kadar bile açamicam da aklıma takılan bu devrede pad yok hani kutuya nasıl monte edeceğim
Yahu ben kafayı yemişim. İyice söylenenleri anlamamaya başlamışım.
Sen TEA'lı ampliyi nereye şaseleyeceğim diye sormusşun sanırım.
O devre mantalite olarak şaseye tespit edilmeyecek şekilde yapılmış. Sen de o şekilde yapabilirsin.
Gürültü için de ana kondansatörün eksi ucundan çok kısa bir telle şaseye bağlarsın olur.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Kasım 2016, 00:26:01Yahu ben kafayı yemişim. İyice söylenenleri anlamamaya başlamışım.
Sen TEA'lı ampliyi nereye şaseleyeceğim diye sormusşun sanırım.
O devre mantalite olarak şaseye tespit edilmeyecek şekilde yapılmış. Sen de o şekilde yapabilirsin.
Gürültü için de ana kondansatörün eksi ucundan çok kısa bir telle şaseye bağlarsın olur.

Abi beni hep kötekledin ya bugün @Mr_YAMYAM  :D  bu devrenin besleme devresini nasıl yapayım

Mr_YAMYAM

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Kasım 2016, 01:45:34Güzel yap ;D

Besleme konusunda da memleket abicimden bilgi alayım teşekkürler yamyam abicim :D unutmadan bu preanfi devresinin beslemesinide yapacağım besleme devresinden alsam olur mu sorun çıkartır mı

Mustafa281

@Mr_YAMYAM bu kutuya zımparalamak gerekir mi yoksa böyle montajlayayım mı

Mr_YAMYAM

Öyle sorular soruyorsun ki;
Profesörler bile işin içinden çıkamaz  :D
Kutu neden boyanır veya zımparalanması gereklidir.?
Kutunun amacı estetik olup boyalı olmasımıdır?
Orijinal kutular neden boyalıdır.
@memleket  anfisini yaparken neden kutuyu boyamamıştır?

KISA VE ÖZETLE.
Bir kutunun boyalı olup olmaması tasarımcının montaj planına ve şaseleme tekniğine bağlıdır. Metal şaseye uygulanmış sistem zero point uygulamalarında metal şase iletkenlik görevi göreceği için temas noktalarının son derece iletken olması gereklidir. Dolayısı ile en ufak temassızlık bile ciddi sorunlar oluşturabilir.
Ama sistem zero point kablolama ile halledilmişse şase metalinin sadece ekranlama görevi olacaktır.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Kasım 2016, 14:54:03Öyle sorular soruyorsun ki;
Profesörler bile işin içinden çıkamaz  :D
Kutu neden boyanır veya zımparalanması gereklidir.?
Kutunun amacı estetik olup boyalı olmasımıdır?
Orijinal kutular neden boyalıdır.
@memleket  anfisini yaparken neden kutuyu boyamamıştır?

KISA VE ÖZETLE.
Bir kutunun boyalı olup olmaması tasarımcının montaj planına ve şaseleme tekniğine bağlıdır. Metal şaseye uygulanmış sistem zero point uygulamalarında metal şase iletkenlik görevi göreceği için temas noktalarının son derece iletken olması gereklidir. Dolayısı ile en ufak temassızlık bile ciddi sorunlar oluşturabilir.
Ama sistem zero point kablolama ile halledilmişse şase metalinin sadece ekranlama görevi olacaktır.

Ben estetik görünsün diye zımparalayacağım  :D

Mustafa281

Kutulama yapıldı ama yine sonuç aynı Elimde bulunan Tda2822m entegresi ile yapmış olduğum anfiyle denedim anfinin ve preanfinin belirlenmiş noktalarını delip pul lehimledim ve öylece somun ile sabitledim eski ses sistemlerinde bulunan kabloları söktüm ve lehimledim 12V akü ile denedim lehim pastalarıda aseton ve kolonya ile temizlendi ama sonuç yine aynı.. @Mr_YAMYAM

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 05 Kasım 2016, 16:32:03Kutulama yapıldı ama yine sonuç aynı Elimde bulunan Tda2822m entegresi ile yapmış olduğum anfiyle denedim anfinin ve preanfinin belirlenmiş noktalarını delip pul lehimledim ve öylece somun ile sabitledim eski ses sistemlerinde bulunan kabloları söktüm ve lehimledim 12V akü ile denedim lehim pastalarıda aseton ve kolonya ile temizlendi ama sonuç yine aynı.. @Mr_YAMYAM
Bu devre harıl hurul öter.
GROUNDING diye bir kavram yok  :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın