Devir Ölçer

Başlatan kadir53, 19 Eylül 2016, 15:10:58

kadir53

arakadaşlar ben arabanın devrini ölçen bir devre yapmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. mesela 1500 devirde bir çıkış 2500 devirde bir çıkış 3000 devirde bir çıkış şeklinde yapmak istiyorum nasıl yapabilirim

smps

Mikroişlemci temelli yapman gerekiyor Hiç yazılım bilgin varmı ?

kadir53

yok kardeşim bu sene öğrenicem  ama yapmak çok istiyorum baana nasıl yapıcam ileilgili bilgiler verirsen iyi olur

smps

Ozaman sana hazır bir devre lazım  sadece devir ölçer işini görürse bolca devre bulabilirsin ama komplike birşey istersen. Yazılım konusunda çok iyi olan hocalarımız var eminim sana daha iyi yardımcı olacaklardır.

kadir53

Adnancoskun

nerede ve ne amaçla kullanacaksınız?
Arabanızda devir göstergesi (devir saati) yok mu?
çıkışları nerede kullanacaksınız?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mcan

CNY70 sensörü ile devir ölçer devre tasarımı internette var. ama bunu motora nasıl bağlarsın bilemem

smps

Arkadaş ne amaçla kullanacağını belirtirse net cevaplar verebiliriz

t.t

böyle cihazlar var hazır takometre veya sayıcı diye geçer reklam olmazsa endanın emkonun autonics in ürünlerii var yalnız 2 adet set değerleri var 1500 ve 2000 i hallettin diyelim 3000 ide aradan çıkartman için diğer cihazı alman lazım yani birtane encoder 200lira desek 100 de cihaz 300 tl ortalama bişey en basitinden 2 seti çözesin 3. set değeri için 400lira ort. maliyet tutar diğer yolu mikrodenetleyiciye hızlısaydırma yaptırmak tabi d/dk cinsinden uzmanlardan yardım lazım yazılım konusunda kolaygelsin

Flatron

Alıntı yapılan: kadir53 - 19 Eylül 2016, 15:10:58arakadaşlar ben arabanın devrini ölçen bir devre yapmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. mesela 1500 devirde bir çıkış 2500 devirde bir çıkış 3000 devirde bir çıkış şeklinde yapmak istiyorum nasıl yapabilirim

Otomobillerde hız ve diğer pek çok veriyi ölçen  ECU(Electronic Control Unit)  denen cihazlar yıllardır kullanılıyor.
Bu cihaz hava girişini,yakıt akışını süratı ,motor devri gibi bilgileri kontrol edip içerisinde yüklü algoritmaya göre bazısını kısıyor veya açıyor.

Genelde otomobil direksiyonun sol yada sağ altında ODB denen bir soket vardır.Uygun soket ve uygun kablo ile bazı bilgileri bu soketten alırsınız.

Eğer bir araç için düşünüyorsanız bu kolaydır ancak pek çok araç için yapamazsınız hemen her otomobil markasının bir protokolu vardır ve detaylar  kriptoludur
örnek resimler
https://www.google.com.tr/search?q=OBD+Soket&espv=2&biw=1366&bih=662&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjRgPixuZzPAhVENhoKHcywBkgQ_AUIBigB&dpr=1

https://learn.sparkfun.com/tutorials/getting-started-with-obd-ii

video
https://www.youtube.com/watch?v=PbA_bOO2mMw

skara1214

bir adet basit işlemci ile yapabilirsiniz. devir ölçmek için 1 sensör yeter

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın