TDA 1562Q 2X70W ANFİ YARDIM

Başlatan mustafakinaci, 09 Eylül 2016, 18:37:20

mustafakinaci

Merhaba Arkadaşlar,
Bu pcb ye göre bu anfi devresini yapıpta çalıştıran var mı? birebir aynısını yapmama rağmen devrede herhangi bir çalışma emaresi görünmüyor. malzemelerin kontrollerini yaptım. herhangi bir kısa devre yok. entegrenin bacaklarına ait voltaj değerleri Pin 4 : 0,84v , 8 : 1,09v , 9: 12v, 14: 0,35v , 16: 0,79v ölçtüm.
Yaptığım devrenin resimleri aşağıdadır.

fatih_celebi24

Hacı simdi çalışır durumda besleme voltajında bak 12 voltta göçme varmı varmı 4700mf kondansatörlerin voltajında bak uçlarında voltaj varmı ses giriş sinyaline bak çıkış sinyalini ölç mute veya stand-by ta kalmis olabilir bide çıkış + ile şase ve - ile şase arasına hap. Bağla ses varmı yada ölç bide entegre orj mi ne kadara  aldın
https://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Felectronica.mk%2Fall_articles%2FCar_Audio_DC_DC%2F36_Watt_Amplifier_TDA1562Q%2F36-watt-audio-power-amplifier-circuit-diagram.png&imgrefurl=http%3A%2F%2Felectronica.mk%2Fall_articles%2FCar_Audio_DC_DC%2F36_Watt_Amplifier_TDA1562Q%2FTDA1562Q.html&docid=9SLHN8UmV7OhgM&tbnid=xD4FfSk-oktLNM%3A&w=600&h=272&client=ms-android-asus&bih=559&biw=360&ved=0ahUKEwjdgaD10ILPAhVBnxQKHToWAQIQMwgkKAkwCQ&iact=mrc&uact=8

mustafakinaci

5 tl ye aldım çalışmayınca ben de acaba patetes baskı mı diye düşünüp internete baktım 60-70 tlye görünce içime kurt düştü

fatih_celebi24

baba hakketten cok ucuz ustundeki yazılar tırnak ile kazınıyosa patates baskı orj de philips ablem var ve 10-15$ cıvarı bide nxp var oda 7-10$arası heralde seninki çakmanında cakması nerden aldın izmirmi

mustafakinaci

valla ustacığım internetteki fiyatını görünce bende çakma diye düşündüm de, internette hangi site güvenilir acaba nerden alabiliriz orjinalini?? eliimdekinde sanki philiips amblemi var gibi ama

asma

Daha önce pin4 voltajını 0,84V olarak ölçmüştünüz. Bu konuda gelişme yoksa o entegre bozuk veya sahtedir.
Sahteyse üzerindeki amblem de sahtedir.  ;)
Kolay gelsin.

mustafakinaci

peki pin 4 ten almam gereken voltaj değeri aşağı yukarı ne olmalı? 39k yerine kaç k ohm direnç koyup denesem. zaten 12v beslemenin önüne 39 k direnç koyduğumuzda voltajı bu kadar sınırlandırıyor. devrede mi bir yanlışlık var acaba? birebir aynı pcb ile yapıp çalıştıran var mı?

asma

Daha önce;
"39k yerine 10k sonra 1k ile ölçün. 4-5volttan aşağı değer görüyorsanız sorun var demektir.
Son olarak 47uF kondansatörü sökün , tekrar ölçün." yazmıştım.

Pin 4 aktif olduğunda 20uA akım geçer , 39k dirençten bu akım geçerse , 780mV gerilim düşümü olur. Geri kalan pin4 voltajı olur.
4,2 Volttan yukarıysa sorun yok.

Ben mesajıma daha önce diye başlıyorsam siz zaman kaybediyorsunuzdur.

Kolay gelsin.

olc technics

Alıntı yapılan: mustafakinaci - 09 Eylül 2016, 22:25:06valla ustacığım internetteki fiyatını görünce bende çakma diye düşündüm de, internette hangi site güvenilir acaba nerden alabiliriz orjinalini?? eliimdekinde sanki philiips amblemi var gibi ama

Tüm Philips yarı-iletken ürünleri 2006'dan beri NXP logosuyla üretiliyor. Sizdeki ürün 2008 yılına ait sahte olabilme ihtimali var.

https://en.wikipedia.org/wiki/NXP_Semiconductors#Philips_Semiconductors

i3uz

yıllar önce yapmıştım devreyi bu şema ile direk çalıştı. zorlandığımı hatırlamıyorum. mevcut malzemeleride dogru yerleştirmişin gibi görünüyor. fan elektriğini devreden almışın. büyük ihtimal entegren susmuş ama soğutucu üzerindeki fan kabloların sogutuya değmesin bence ilk etapda fan elektriğini bağlama..

şimdi baktımda 8 nolu bacağa led takmamışın ? takmayınca çalışmıyordu sanırım. başka devre düzeni bul uygula bence .. yaptığım devreyi bulabilirsem yayınlarım burda..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

fatih_celebi24

O konuda haklisin ben entegreleri 2005 - 2006 senesinde almıştım
Alıntı yapılan: olc technics - 19 Eylül 2016, 09:46:34Tüm Philips yarı-iletken ürünleri 2006'dan beri NXP logosuyla üretiliyor. Sizdeki ürün 2008 yılına ait sahte olabilme ihtimali var.

https://en.wikipedia.org/wiki/NXP_Semiconductors#Philips_Semiconductors
5

Mustafa281

Alıntı yapılan: fatih_celebi24 - 20 Eylül 2016, 18:51:20O konuda haklisin ben entegreleri 2005 - 2006 senesinde almıştım 5
2005 2006 yillarina göre gayet normal gibi fiyatları

olc technics

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 20 Eylül 2016, 18:55:512005 2006 yillarina göre gayet normal gibi fiyatları

Aslında benim kastettiğim 2006 dan sonra üretilen Philips logolu ürünün sahte olduğuydu.

mustafakinaci

kıymetli ustalarım merhaba,
iş yoğunluğu nedeniyle devreye bakamamıştım. bugün biraz uğraştım 39k olan direnci 1k ya kadar indirdim. 47uf olan kondansatörü hem bağlı birşekilde hem de çıkartarak ölçtüm pin4 ten aldığım voltaj max. 1.54v oldu. ayrıca 1k direnç yerine anlık kısa devre yaptım. mute veya standby da kaldıysa diye ama tık yok :'(
sanırım entegre sahte  :-\

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın