BEKO B40-LB-5333 MODEL LED TV ARKA IŞIKLAR YANMIYOR

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 04 Eylül 2016, 18:22:17

Furkan KELEŞOĞLU

geceleyn televizyon izliyim dedim fişe taktım kumandadan başlattım beko yazdı ekranda sonra birdne görüntü gitti ama ses var bende acaba mı dedim hani ışıkları kapatıp telefonun flaşını acıp ekrana tuttum baktım görüntü var ama arka ışıklar ledler yanmıyor sabahleyin söktüm fiziksel olarak yanık patlak birşey yok bende besleme kartından ledlerin sürücüsüne giden kabloları kontrol ettim voltajları kontrol ettim sıkıntı yok beslemede ledlere giden kabloların cıkışında kondansatör vardı 100 mikrofarad 35 volt onu yeniledim bir deniyim dedim ledler göz kırptıı biraz bekledim ama hiç birşey olmadı arıza neyden kaynaklıdır acaba ? led sürücülerin cıkışından 35 votluk kutuplu bir kondansatör var ayaklarını ölctüm 24 volt sigortasıda sağlam fakat işte göz kırpmakla kalıyor hatta bir kere göz kırpıyor sonra yok birşey
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Furkan KELEŞOĞLU

es var görüntü yok backlight çalışmıyor ;

Televizyon "ON" konumunda iken 24 volt beslemesi olup olmadığı, inverter kablosu üzerinden kontrol edilmelidir. Bu besleme panelin inverter kartının beslemesi olduğundan 24 volt yoksa lambalar yanmayacaktır. 24 ve 12 volt beslemeleri televizyon "ON" konumuna geçirildiğinde işlemciden gelen POWER_SW sinyali ile açılır. Bu durumda eğer 12 volt çıkışı mevcut fakat 24 volt çıkışı yoksa besleme kartı ile ilgili problem vardır.

24 volt besleme sistemde mevcut ise S610 konnektörünün 5 nolu bacağında 3.3 volt civarında bir voltaj panele gitmelidir. Bu voltaj panel inverterine açıl komutunu vermektedir. Bu kontrol "BL_CTRL" ile T603 ve çevre malzemeleri ile sağlanmaktadır. Ayrıca yine S610 konektörünün 6 nolu bacağında panel lamba parlaklıklarını belirleyen voltaj seviyesi 3 volt üzerine olmalıdır. Parlaklık kontrolü panele göre değişebilmekle beraber çoğunlukla 0 volt seviyelerinde kısık, 3.3 volt seviyelerinde de tamamen açık şeklinde çalışmaktadır. Parlaklık kontrolü işlemciden gelen "BRI_ADJ" sinyali ile kontrol edilmektedir. Kullanıcı menüsünde "ekran ışığı" başlığı kısıldığında konnektörün 6. pinindeki voltaj yavaş yavaş düşer. Şase tarafında yapılan tüm kontrollerde problem görülememesi halinde panel inverter kartında ya da lambalarda problem olabileceği düşünülmelidir.

Furkan KELEŞOĞLU

bu ölcümlerin hepsini yaptım sıkıntısız ledler göz kırptığı icin ledlerde arıza olduğunu sanmıyorum geriye birtek inverter kalıyor inverteride söktüm üstünde kondansatör ve bir kac mosfet var bir tane transistör var ondan süphee ettim ama

Furkan KELEŞOĞLU

power cıkışında bir kondansatör var kutuplu hemen yanında sigorta var smd ordan ölctüğümde sürekli 24 volt görüyorum 24.1 v hatta resim nasıl göndericem bilmiyorum onun icin gönderemiyorum facebook adresiniz varsa orda atayım ?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Furkan41 - 04 Eylül 2016, 21:53:11power cıkışında bir kondansatör var kutuplu hemen yanında sigorta var smd ordan ölctüğümde sürekli 24 volt görüyorum 24.1 v hatta resim nasıl göndericem bilmiyorum onun icin gönderemiyorum facebook adresiniz varsa orda atayım ?

Buraya jpeg olarak yukleyebilirsiniz
Face kullanmıyorum, üzgünüm

i3uz

24v olan led voltajına dişarıdan 12 15v 24 ne buluyorsan bir dene. o ışıklar bildiğimiz güçlü şerid led tir harici voltaj vererek sağlamlıgını kontrol edebilirsin. led lı tvlerde ledler sıralı bir şekilde dizildiğinden ısınmalarından dolayı soğuk lehim meydana gelir dolasıyla ara hattan biri koptugunda hepsi kapalı konuma geçer. anı voltajta atlama voltajı yapabilir. yada ledlerden birinin bozulmasından dolayı devresini tamamlayamaz. lcd tvlerde floresanlardan biri gitti zaman anlık görüntü gelir ve sistem kendini korumaya alır görüntü gider. ledlilerde led bozulur iç direncinden dolayı anlık atmala voltajıyla devreyi tamamlar. kısacası senin ledler gittmiş.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Adnancoskun

Şuraya ikitane resim yüklesen sevgili kardeşim görerek konuşuruz, Afaki olmaz en azından.

seron

yazını buraya yazıp-enter
alta geç. sonra Resim Yükle'ye bas.
masaüstünde mi neredeyse, oradan seçip tamam de, sonra yükleme bitince ortadaki linki kopyalayıp alta geç dediğim yere
yapıştır.

---
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=1ZHH[/img]
---
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=ISEE[/img]
---

Furkan KELEŞOĞLU

şu sarı kodansatörün bacakları 24 volt oun biraz ilerisinde yani yeşil pcb voltaj aktaran kısımda vcoltaj ölcüm noktası var out diyor oraya + probu şaseye eksi probuı tutuyorum 24 volt diyor sonra gidiyorum voltajın ilk giriğpi led şeridin + sına tutuyorum orayada 24 volt geliyor ama ondan sonraki led şeritin cıkışı 0 volt  galiba şeritte yanık led var ama yanık olduğu halde nasıl göz kırpıyor ben onu beynim kaldırmadı :D

Furkan KELEŞOĞLU

elimde 12 voltluk bir güc kaynağı var 7 amper ama regülesiz sadece köprü diyottan sonra kondansatör atılmış okadar ledlere zarar verirmi ?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Furkan41 - 05 Eylül 2016, 20:47:57elimde 12 voltluk bir güc kaynağı var 7 amper ama regülesiz sadece köprü diyottan sonra kondansatör atılmış okadar ledlere zarar verirmi ?

Lede zararı olmaz
Bu arada birşey sorayım
Ledler paralel mi bağlı?
Yoksa 24 volt için ornegin 10 lu seri gruplardan mı oluşuyor?

Furkan KELEŞOĞLU

hayır ledler seri bağlı  seri halde 24 volt giriyor bende analamadım nasıl bir iştir her neyse ben inverterler şeritlerin bağlantısını kestim şeritlere 12 volt verip tek tek denedim bazısı cok güzel yandı ışık verdi yani bazısı kısık ışık verdi bazısı ise hiç ışık vermedi  arıza ledlerdenmiş o yanmayan şeritleri değiştişrmem gerek birde anlamadığım şey ise 10 tane seri bağlı led şeritleree inverterden 24 volt gidiyor nasıl yanıyor bunlar anlamadım gitti :D her şerit başına 2.4 volt düşüyor  ledler smd led

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Furkan41 - 05 Eylül 2016, 21:51:19hayır ledler seri bağlı  seri halde 24 volt giriyor bende analamadım nasıl bir iştir her neyse ben inverterler şeritlerin bağlantısını kestim şeritlere 12 volt verip tek tek denedim bazısı cok güzel yandı ışık verdi yani bazısı kısık ışık verdi bazısı ise hiç ışık vermedi  arıza ledlerdenmiş o yanmayan şeritleri değiştişrmem gerek birde anlamadığım şey ise 10 tane seri bağlı led şeritleree inverterden 24 volt gidiyor nasıl yanıyor bunlar anlamadım gitti :D her şerit başına 2.4 volt düşüyor  ledler smd led

2.4 volt her bir led için gayet yeterlidir,

Furkan KELEŞOĞLU

Adnancoskun

Furkan KELEŞOĞLU

abi televizyon modeli :B40-LB-5333
LED ŞERİDİN ÜSTÜNDE YAZANLAR İSE : SVS400A79

BEN AVRUPA ELEKTRONİK DİYE BİR SAYFADA BULDUM 10 TANE ŞERİDE 175 TL DİYOR AMA DAHA UCUZA BULABİLİRMİYİZ ABİ ?

Furkan KELEŞOĞLU

RESİMLER BUNLAR ABİ

Adnancoskun

Furkan KELEŞOĞLU

tamam abi bide bunların abcd diye sıralaması var bunlar önemlimi ?  birde değişirse hepsinin değişmesi lazım diyorlar

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Furkan41 - 07 Eylül 2016, 00:53:16tamam abi bide bunların abcd diye sıralaması var bunlar önemlimi ?  birde değişirse hepsinin değişmesi lazım diyorlar

sıralamanın önemli olduğunu düşünmüyorum, zira hepsi aynı şekilde bağlanmış
buarada, her bir gözde kaç led var? ben bir sırada 9 adet saydım, doğrumudur?

i3uz

10 ayrı şerit var tv arkasında 5 sıra var. ve her sırada bir uuzun bir kısa şeritled var bağlarken kolaylık olsun diye kullanıyor. yanı her sıraya deliklere denk gelecek şekilde bir uzun bir kısa taktın mı sorun olmaz.

Ledlerden bazıları bozuldugu için bozuk olan parçayı değiştirebilirsin. yada bozuk olan parçadaki led yerine başka güçlü led takabilirsin. burdaki amaç devre tamamlamak. ama bu ledler çok hassas sökmesi işkence ısıtıp lehimlerken bile dağılabiliyor veya bozuluyor. verdiği  fiyat makul. Sonucta bunları alıcaksan eskilerin zarar görmesinde bi sakınca yok sıra ile bozuk parçayı bul..

şerit başına 2.4volt düşüyor gördüğüm karıyla. ya her sıradaki led için 4.8v ver dene yanı 5v verebilirsin . sonra çalışmayan için sırayı bulduktan sonra şerit başına 2.4volt ver bul  ...

aslında hiç bunlara gerekte yok. ölçü aletiyle bozuk olanı tayın edebilirsin. şeritlerin başlarında 2 nokta var. yalıtımmlı değil galiba. oralara dokunarak voltaj kontrolu yapabilirsin.

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Furkan KELEŞOĞLU

abiler 175 tl ye bulmuştum babam sipariş etmiş o ledleri yarın veya cuma günü gelecek ledler değiştireceğim hepsini birde şey sorucam usta bunları söktükten sonra diğerlerinde bant veya yapıştırıcı yokmuş adam şeritlere 10 cmde bir sıcak silikon damlatıp yapıştır hiç sorun olmaz dedi sizce olmazmı bu ledler sonucta ısınıyor yarın öbür gün o silikon eriyip şerit yerinden düşmesin :D

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Furkan41 - 07 Eylül 2016, 21:40:07abiler 175 tl ye bulmuştum babam sipariş etmiş o ledleri yarın veya cuma günü gelecek ledler değiştireceğim hepsini birde şey sorucam usta bunları söktükten sonra diğerlerinde bant veya yapıştırıcı yokmuş adam şeritlere 10 cmde bir sıcak silikon damlatıp yapıştır hiç sorun olmaz dedi sizce olmazmı bu ledler sonucta ısınıyor yarın öbür gün o silikon eriyip şerit yerinden düşmesin :D
Çift yüzlü bant kullanabilirsiniz

Furkan KELEŞOĞLU

i3uz

Dediğin gibi çok ısınıyorlar hepsi düşer. metylan çift taraflı bant var kırtasiyelerde satılıyor en iyisi o ısındıkça kuvvetleniyor. smd sogutucular da kullanılıyor.

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Furkan KELEŞOĞLU

abiler ledleri dediğiniz gibi ciff taraflı bantla yapıştırıp   vidalarını takıp sıktım   şeritleri tek tek voltaj verip kontrol ettim başarıyla gecti sonra tv calıştırdım hepsi yandı sonra filtrelerini yerleştirip panel bağlantısını yapıp toplamadan son kez ekranda görüntü varmı diye baktım görüntü geldi sonra güzelcene topladım şuan güzel calışıyor sıkıntı yok evdekiler güzle oldu normal diyor fakat ben sanki titreme ve biraz cözünürlük düşük gibi gördüm ama onlar sen cok dikkatli inceliyorsun sana öyle geliyor dediler ama normalmiş :D

i3uz

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=ABPW[/img]

2 sebebi var
Titreme olayı kendi üzerinde olan 470mf kondansatörü değiştirmişin?siyah takmışın. Arızalı mıydı.. kondansatörler bazıları dandik çıkıyor 24 voltta dalgalanma var sanırım. dc devrelerinde 470mf kondansatörler filtrelemede başarılı değiller senin taktığında piyasa malı bi kondansatör. samsung 800mf takıyor . osilaskopta baktığımda o bile tam dogru sinyal yok.. bende onları 1000mf olarak değiştiriyorum. neden böyle bişey yaptıklarını anlamadım.470 değeri tahminimce  biraz daha tırtıklı..
2 ci faktörde son kullandığın ledler daha güçlü ise beslemen yetmiyordur. ozaman çıkış kondansatörünü yükselterek beslemeye nefes aldırman lazım. değeri biraz arttır. yada ilk söylediğimdeki gibi eski kondansatörü tak. bakalım.

ailen için bir sorun yoksa değiştirme ama sen benim gibiysen, için içini yer fırsatını bulunca hızlıca söküp takardım.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Furkan KELEŞOĞLU

abi fırsatını bulmak derken bir günümü alıyor söküp toplamak zaten şu paneli kaldırıp oturuturken kırılmasın diye terler döküyorum :D abi ekrana elimde cok ufak bastırınca ekran bastırdığım yer beyazlaşıyor ışığı artıyor sanki o noktanın elimi cekince sorun gidiyor bide arkasından bir iz cıkıyor acaba cuplarda filan temassızlık birşeymi var bakalım bu televizyon nekadar gider bidaha arıza verme ihtimali nedir :D

seron

Furkan LCD ekranlarda (hatta taaaa eski CASIO F91W ekranlarında bile) ekrana bastırınca kararma morarma olması normaldir. elini çekince e biraz değişir, silinir gider. bu olay monitör ve TVlerde önerilmiyor pikselleri eziyorsun yapma. ekranın kasaya iyi oturmamasından dolayı en ufak bir ellemede oluşuyorsa o zaman kasaya iyi oturt gerginlik var demektir.

yaptığın işe gelince eğer ço da rahatsız etmiyorsa elleme gerek yok. sıkça başağrısı oluşmuyorsa tabi.(gerçek başağrısı: titreşimli ışık başağrısı, ruhsal gerginlik, sinirlilik, huzursuzluk, ruhsal yorgunluk gibi şikayetlere neden olabiliyor)

Yaptıysan eline sağlık kullanabildiğin kadar güle güle kullan.
(kondansatör meselesi doğru firma orjinalde yüksek kalite kondansatör kullanmış ama boşver birşey olmaz.)

Furkan KELEŞOĞLU

valla şuan evdekiler hiç birşeyi yok sana öyle geliyorlar cok dikkatli inceliyorsun diyorlar bide yakından incelediğim icin öyle geliyor  banada yav gittiği yere kadar :DDD şimdide başıma arcelik tüplü televizyon cıktı komşu duymuş cağırıyor beni tv acıldığı gibi kapanıyormuş yarın bir bakıcam onada :D galiba beslemedeki kondansatörler kurudu  gitti

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın