Beko sys 750 Arızası

Başlatan memleket, 30 Ağustos 2016, 13:33:49

memleket

@Mr_YAMYAM 
CD Çaları, Radyoyu , EQ tek tek benim anfide denedim çalışıyor.
STK nın besleme voltajlarını ölçtüm -,+41VDC gösteriyor.
Ölçebileceğim hangi noktalar var.

Mr_YAMYAM

Şimdilik başka bir ölçüme gerek yok. Sadece şu testi yapacaksın.
Tahminim üzere kırmızı ve gri kablolar STK çıkış modülüne giren L-R ses girişleri. Bu giriş konnektörlerini sök ve çıkışlarını yüksek empedanslı bir kulaklığa gir. Ampli bir kaynak ile çalışırken bu kablo uçlarından ses alabiliyormusun.
Eğer alabiliyorsan yüksek ihtimal STK arızalıdır.
Eğer alamıyorsan girişte başka bir problem olabilir.

DİKKAT.
Bu seriiden üretilmiş bazı cihazlarda DIGITAL giriş uygulaması olabilir. Girişinin digital değil de analog girişlerden olduğunu kontrol et.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ağustos 2016, 13:44:11Şimdilik başka bir ölçüme gerek yok. Sadece şu testi yapacaksın.
Tahminim üzere kırmızı ve gri kablolar STK çıkış modülüne giren L-R ses girişleri. Bu giriş konnektörlerini sök ve çıkışlarını yüksek empedanslı bir kulaklığa gir. Ampli bir kaynak ile çalışırken bu kablo uçlarından ses alabiliyormusun.
Eğer alabiliyorsan yüksek ihtimal STK arızalıdır.
Eğer alamıyorsan girişte başka bir problem olabilir.

DİKKAT.
Bu seriiden üretilmiş bazı cihazlarda DIGITAL giriş uygulaması olabilir. Girişinin digital değil de analog girişlerden olduğunu kontrol et.

Kırmızı ve Gri kablodan kulaklıkla ses aldım. Şaseyi söküp pinlere lehim geçtim, anfi canlandı :D
Yanlız şöyle bir durum var. Resimde işaretlediğim girişten radyo ve EQ seri bağlayıp giriş yaptığımda çalışıyor. Veya sadece radyoyu işaretli kısıma girdiğimde de çalışıyor. Ön paneldeki seçici tuşların hangisine basarsam basayım hepsinde radyo sesi var. Diğer IN girişlere giriş yaptığımda ses çıkmıyor.

Mr_YAMYAM

Fonksiyon tuşları girişleri seçici olarak kullanılır.
1 EQ giriş ve çıkışlarını EQ ya bağla.Equalizer
EQ yu bağlamak istemiyorsan o konnektörleri girişler ile çıkışları köprülemelisin.
Aynı zamanda anfi kontrollerinde şu fonksiyon var mı.?
1 EQ on off veya EQ bypass
2 Tape monitör On off.
Bu iki fonksiyon deck cihazların girişlerini keser.

memleket

EQ ON-OFF var.
Her bir katı kendi yerine bağlıyorum seçici anahtarlada seçim yapıyorum tık ses yok.
Radyodan gelen 2 uçları EQ giriyorum, EQ çıkan 2 ucuda anfideki EQ girişine bağlıyorum çalışıyor veya radyodan çıkan 2 ucu direk anfideki EQ yerine girince de ses var.
Tape monitör On off yok..

Mr_YAMYAM

EQ in out kablolarının yerlerini değiştirip yeniden dene.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ağustos 2016, 21:10:06EQ in out kablolarının yerlerini değiştirip yeniden dene.

Gene aynı ses yok...
Sanki seçici anahtarların hepsini paralel bağlamışlar. Tüm tuşlara tek tek basıyorum hepsinden de radyonun sesi çıkıyor...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 30 Ağustos 2016, 21:58:48Gene aynı ses yok...
Sanki seçici anahtarların hepsini paralel bağlamışlar. Tüm tuşlara tek tek basıyorum hepsinden de radyonun sesi çıkıyor...
Seçici anahtara basınca ekranda giriş cihazları görünmüyor mu.
CD teyp radyo madyo

memleket

Hallettim üstad. Arka bağlantıları mantık yürüterek bağladım. Seçici anahtarlar ile istenildiği gibi giriş-çıkışlar arasında geçiş yapılabiliniyor.
EQ katı istenilen katla beraber çalışabiliyor. 
TV den giriş yaparak bol aksiyonlu bir filme baktım ve sonra aynı filmle benim anfiyi denedim öyle aman aman bir fark göremedim.
Tabi büyük hoparlör olsa aradaki fark bariz anlaşılır...
Yardımların için teşekkürler üstad...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 31 Ağustos 2016, 00:00:12Hallettim üstad. Arka bağlantıları mantık yürüterek bağladım. Seçici anahtarlar ile istenildiği gibi giriş-çıkışlar arasında geçiş yapılabiliniyor.
EQ katı istenilen katla beraber çalışabiliyor.
TV den giriş yaparak bol aksiyonlu bir filme baktım ve sonra aynı filmle benim anfiyi denedim öyle aman aman bir fark göremedim.
Tabi büyük hoparlör olsa aradaki fark bariz anlaşılır...
Yardımların için teşekkürler üstad...
Rica minnet. Yapamasaydın geçirirdim CİNNET  ;D
Acaba benim ampli ile bu ampli arasında fark varmıdır sence

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ağustos 2016, 00:41:25Rica minnet. Yapamasaydın geçirirdim CİNNET  ;D
Acaba benim ampli ile bu ampli arasında fark varmıdır sence
Seninki ampli bu mampli :D
Herhalde ki fark var. Senin ampli bu ampliyi fena döver..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 31 Ağustos 2016, 00:55:17Seninki ampli bu mampli :D
Herhalde ki fark var. Senin ampli bu ampliyi fena döver..
İkisi de STK çıkışlı.
Üstelik benim STK kıytırıktan bir STK  8)

memleket

2 side STK lı ama kazanç faktöründe ve ince elenmiş sık dokunmuş ton kontrol devresinin tasarımı bile eminim beko yu döver. 

Mr_YAMYAM

OLAY SADECE TON KONTROLDE BİTMİYOR Kİ.
Girişten tut ta çıkışa varıncaya kadar bazı ince hesaplamalar gerekiyor.
İşte ben buna TASARIM PROSEDÜRLEİ diyorum.

memleket

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın