YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Başlatan Mr_YAMYAM, 30 Ağustos 2016, 02:47:39

smps

Okuldu işti derken aksattık baya buraları :)

Mr_YAMYAM

Çok şeyler kaçırdın.
Seron'u çok dövdüm  ;D

smps

Bende diyom @seron  abimde bi değişiklik var ama ne olaki :)
Artık birazda beni döversin

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: smps - 17 Eylül 2016, 17:45:33Bende diyom @seron  abimde bi değişiklik var ama ne olaki :)
Artık birazda beni döversin
Teknolojik konularda ET'leri dövmezsek iyi yemek çıkmaz ortaya.
Çünkü ET'leri döverek yumuşatmak ve terbiye etmek gerekli  ;D

seron

Selam yamyamlar.
Öncelikle hoşgeldin smps adaptör :D

sonralıkla da onur ağabey, verdiğin dosyaları tek tek inceledim ve bazılarında sesin gayet iyi, bazılarında ise sana bahsettiğim gibi kötü olduğunu gördüm.

Şimdi sadede gelelim. o bazı ses dosyalarında sesin kötü çıkma nedeni ve bazılarında da iyi çıkma nedeni nedir?
nasıl bozmadan zaman efekti uyguladın?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 17 Eylül 2016, 18:54:20Selam yamyamlar.
Öncelikle hoşgeldin smps adaptör :D

sonralıkla da onur ağabey, verdiğin dosyaları tek tek inceledim ve bazılarında sesin gayet iyi, bazılarında ise sana bahsettiğim gibi kötü olduğunu gördüm.

Şimdi sadede gelelim. o bazı ses dosyalarında sesin kötü çıkma nedeni ve bazılarında da iyi çıkma nedeni nedir?
nasıl bozmadan zaman efekti uyguladın?
Kendi vermiş olduğun örnek ses dosyası ile kıyaslaman lazım öncelikle.

seron

Örnek ses dosyası, kalitesi pek de yüksek olmayan bir ses parçasıdır.

Bana vermiş olduğun ses dosyalarından bazılarında yavaşlatma efektinde seste aynen bendekiler gibi "gıcırgıcırgıcır limbirlöp" diye acayip sesler /bozulmalar duyulurken bazılarında ise neredeyse hiç sorun olmadan yavaşlatabilmişsin. ben uyguladığın diğer yankı efektlerini demiyorum, sesi nasıl bozmadan yavaşlatabildin?
------
Haa burada şu anlaşılmasın. daha evvel amatör yazılımlar sesi çok bozuyor demiş, telefon görüşmemizden sonra uyanmıştım.
arşivde anlattığım: bu sesi iyi çıkarıyor bu bozuyor iyi değil dememdeki maksat program kötü kalitede anlamında değil. şunu demek istedim: kullanıcıya başka ayarlar yapmayı gerektirmeden sesi en iyi ve optimum ayarlayan yazılım adobe yazılımıdır. o yazılımda hiçbirşeye ellemeden sadece tempoyu yavaşlattım. tabii diğerlerinde bunu yapamadım çünkü anlaşılan o ki diğer yazılımlarda senin bana daha önce bahsettiğin bazı unsurlara dikkat etmem gerekiyordu.

işte şimdi şunu soruyorum, gerek yavaşlatma ayarında, gerekse diğer efektleri uygularken nelere dikkat etmem gerekiyor. sen neyi nereden yaptın da, sesi bozmadan yavaşlatmayı başardın? (bant hızını düşürme değil; tempoyu yavaşlatma)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 17 Eylül 2016, 20:28:24Örnek ses dosyası, kalitesi pek de yüksek olmayan bir ses parçasıdır.
işte şimdi şunu soruyorum, gerek yavaşlatma ayarında, gerekse diğer efektleri uygularken nelere dikkat etmem gerekiyor. sen neyi nereden yaptın da, sesi bozmadan yavaşlatmayı başardın? (bant hızını düşürme değil; tempoyu yavaşlatma)
Alttaki resimleri iyice incele.

seron

Eee? baktım?
ben sağdakini uyguluyorum. aha da şimdi yine yaptım bozuyor sesi. arada tırırırırırır diye bozulma duyuyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 17 Eylül 2016, 20:58:12Eee? baktım?
ben sağdakini uyguluyorum. aha da şimdi yine yaptım bozuyor sesi. arada tırırırırırır diye bozulma duyuyorum.
O tırrr sesi senin orijinal dosyanda da var.
Ben NR (Noise Reduction) uygulayarak nispeten azaltmaya çalışmıştım.
Hangi dosyalarımda uyguladığım yazıyor zaten.
O sesin olması bazı etkenlere bağlıdır.
Sistem hızın uygun olmadığı durumlarda DSP çipin işlem hızına yetişemiyor, bu yüzden de bozuyor olabilir.
İlk efekt seviyesini bir anda çok yüksek oranda yavaşlatmış olabilir bu yüzden arada JITTER oluşumuna sebebiyet vermiş olabilirsin.
Ses çipin veya bazı donanımların tam sağlıklı çalışmıyor olabilir. Bir işlem esnasında bu gibi etkilere sebebiyet veriyor olabilir.
Her halükarda senin sistemle ben haşır neşir olmadığım için buradan yorum yapamam.
Sen öncelikle sağlıklı bir sesi vermiş olduğum resimlere bakarak dilediğin herhangi bir efekti. (Sadece bir efekt) sağlıklı olarak uygulamalısın ve sonra diğer uygulamalara geçmelisin.
Benim uygulamalarımı anlayabilmen için birçok  tekniği sağlıklı öğrenebilmelisin.
Altta orijinal sese Dinamik expander ve NR uygulanmış halini görmektesin.
Bunlar şimdilik konumuzdan oldukça uzaktır.

seron

Abi anlamıyorum.
Bende 3 tane bilgisayar var.
daha evvel de bir bilgisayarım vardı, yandı.
Eskiden beridir Nero, Audacity, Adobe ile bu sorunla karşılaşmaktayım.
Tüm bilgisayarımın mı ses çipi sorunlu?
Ya da hepsi mi yetişemiyor?
Eğer öyleyse... Adobe de niye hi sorun olmuyor? adobe de hiçbir ayara axpander olayına karışmıyorum ama?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 17 Eylül 2016, 21:30:30Abi anlamıyorum.
Bende 3 tane bilgisayar var.
daha evvel de bir bilgisayarım vardı, yandı.
Eskiden beridir Nero, Audacity, Adobe ile bu sorunla karşılaşmaktayım.
Tüm bilgisayarımın mı ses çipi sorunlu?
Ya da hepsi mi yetişemiyor?
Eğer öyleyse... Adobe de niye hi sorun olmuyor? adobe de hiçbir ayara axpander olayına karışmıyorum ama?
Bende 1000TL lik ses çipi var. İş bilgisayarımda. O da yetişemiyor bazı işlemlere  ;D
Haa diyeceksin ki onboard ses kartları bu kadar mı kötü. Yoh o gadar da kötü sayılmaz. Ama bir işlemi bilinçli yapabilirsen kötü de olsa bir ses çipinden ideal performansı alabilirsin.
ÖRNEK.
Onboard ses kartım olan HP PC de usulen senin orijinal ses dosyasına audacity ile NR uyguladım. Ne denli başarıl oldu, tartışılabilir. Aynı işlemi diğer PC ile yapsaydım belki de AABİ BU SESİ NASIL BÖYLE DÜZELTTİN  diyebilirdin.
Ama söylediğim gibi konumuz bu değil.
Esas konumuz bir efekt uygularken şu program çok iyi, bu program bozuyor, şu program hapşırıyor gibi serzenişlerdir.
Bir program kalitesi içerdiği özel efektlerle anlaşılabilir.
Mesela ADOBE ile DOLBY A NR uygulayabilirken, audacity ile bu etkiyi uygulayamayız. Ancak tecrübeli kullanıcılar bazı küçük oynamalarla bu işlemi sınırlı imkanlarla audacity ile yapabilir. Veya STRACH (Çizik kaldırma) efektini adobe ile tam anlamıyla yapabiliyorken belki audacity ile yapamıyoruzdur. Bu gibi özellik çokluğu o programın kalitesini belirtir.
Çoğu programda uygulanabilen efektler bir programda iyi netice veriyor ama diğer programda olumsuzluklara sebebiyet veriyorsa bu olay programın suçu değildir.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Eylül 2016, 21:55:40bıdıbıdıbıdı gıdı gıdı....
Çoğu programda uygulanabilen efektler bir programda iyi netice veriyor ama diğer programda olumsuzluklara sebebiyet veriyorsa bu olay programın suçu değildir.

Tamam anladım. anladım da nasıl yapıcam?
Bak dün yüklediğin bazı sesleri bozmadan yavaşlatmışsın (sağdaki resimdeki işlev)
Onu nasıl yaptın? (Son kez soruyorum)
Yanıtı bilmiyorsan da en azından bilmiyorum de de neredeyse 10 iletidir yalvarıyorum bak zaman akıyor...

Mr_YAMYAM

Adamı uyuz etme de yukardaki iki resmi incele.
Birisinde tempo değiştirmeden yavaşlatılmıştır, diğerinde tempo da yavaşlatılmıştır.
Demek istediğin şey seste bozukluk kırpılma gibi şeyler ise senin neler yaptığını ben buradan görmüyorum. Yani müneccim değilim.
NASIL YAPTIĞIM RESİMLERDE AÇIKÇA GÖSTERİLMİŞTİR.

seron

Sesi,
Ctrl-A ile seçiyorum.
Etkiler > Tempoyu değiştir'i seçiyorum.
Değeri -30,000 seçiyorum, tamam diyorum.
Sonuç: Berbat.

Adobe:
Sesi ctrl-A ile seçiyorum.
Soldaki menüden, tempyu düşür deyip yukarıdakine yakın değerle düşürüp uygula diyorum.
Uygulamak audacitye oranla çok daha uzun sürüyor.
Sonuç: MÜKEMMEL.

Mr_YAMYAM

Bu da benim sistemdeki %30 tempo değişimi.

seron

Abi...
Abicim.
Güzel abim.

-NASIL YAPTIN?-

Olay ne?
Donanımın mı kuvvetli?
Başka bir bilgisayar mı kullandın?
Neye bastın hangi düğmeye tıklattın, hangi ayarı nasıl değiştirdin.

Mr_YAMYAM

Kararı sen ver.

seron

Yav tamam tamam konuyu kapatıyorum. >:( 
-------------------------------------------------------------
Nasıl yapacağımı buldum zaten. Çok basitmiş. (senin gösterdiğin ve anlattıklarınla gram alakası olmayan bir yöntem  :) ).

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 17 Eylül 2016, 23:10:57Yav tamam tamam konuyu kapatıyorum. >:( 
-------------------------------------------------------------
Nasıl yapacağımı buldum zaten. Çok basitmiş. (senin gösterdiğin ve anlattıklarınla gram alakası olmayan bir yöntem  :) ).
Ben müneccim veya falcı bacı olmadığımı söylemiştim.
Orada ne gibi şeyler yaptığını ben buradan bilemem. Ben sadece ekran görüntüleri ile bir efekti uygularken nelere dikkat edebileceğini belirtirim sadece.
Sen oralarda başka şeyleri gıbızlatmışsan bu benim gabahatim değil.

HAA UNUTMADAN.
Alıntı yapılan: seron - 17 Eylül 2016, 22:17:13Sesi,
Ctrl-A ile seçiyorum.
Etkiler > Tempoyu değiştir'i seçiyorum.
Değeri -30,000 seçiyorum, tamam diyorum.
Sonuç: Berbat.

Adobe:
Sesi ctrl-A ile seçiyorum.
Soldaki menüden, tempyu düşür deyip yukarıdakine yakın değerle düşürüp uygula diyorum.
Uygulamak audacitye oranla çok daha uzun sürüyor.
Sonuç: MÜKEMMEL.
Bir daha ADOBE çok HOŞT, AUDACITY yaramaz sesi bozuyor, nero wave editör gıbızlak gibi ibarelerle gelirsen fena dayak yersin ona göre  >:(

Mr_YAMYAM

seron

Yahu şuna bilmiyorum de. Bak çok basit: "Bilmiyorum".
ben sana neyi nasıl yaptığımı söylemedim mi, söyledim.
kıçıkırık basit ve sade bir programda hız yavaşlatma ayarının nasıl yapıldığını yanımda olsan da görsen ne olur, uzaktan tahmin etsen ne olur; neticede oradaki seçenek belli, yapılabilecekler belli. gerek zipler içersinde gerekse sözlü olarak sana değerleri ve neyi nasıl yaptığımı gösterdim.
hayır gören de kabahat sende değil de bende sanacak.

Ki edindiğim sonuç şu:
audacity, nero vb ücretsiz-sade yazılımların efekt kalitesi berbat. dün gece bir kez daha gördüm bunu. Bunun donanımla bilmemneyle alakası yok. kendin resimlemişsin; basit onboard ses çipi. yazılım, doananıma kalitei iş yaptıracak kodlar içermiyor olay bu. Bunun gevin alıntısıyla nesiyle alakası yok. varsa da ben sana detaylı anlatıyorum anlamıyorsun.

dünkü meseleye gelince:
dün, alışıldık bir yöntemin dışında bir yöntem kullanarak sorunu kısmen çözdüm.
ancak bu defa, audacity'nin efekt bakımından fakir olduğunu gördüm. bir iki iş yaptırmak için aradım taradım istediğim efektlerden hiçbirisi yok idi. ben de Nero ile yaptım. nero, tempo düşürmede sesi daha çok bozuyor idi. ama diğer efektlerde audacity'den daha kaliteli efektler çıkarıyordu. bazı yönlerden de audacity nerodan üstündü.

Neticede bunun donanımla bir alakası yok. sen de biliyorsun bunu. bir yazılımın içerdiği efekt, o yazılımı yapan ya da katkıda bulunanlarca "komutlar yazarak" eklenir. bu komutları yazarken daha titiz çalışan yazılım ekibi(adobe mesela) daha iyi sonuçlar elde ederken, o kadar kaliteye eğilmeyenler daha kötüsünü çıkarır. yukarıda bir yerlerde "bir yazılımı kaliteli yapan unsurlardan birisi de efektleridir" gibi birşey söylemiştin. kendin söylüyorsun kendi çukuruna düşüyorsun ;D  ;D  ;D
----------
bu yorumları okuyan arkadaşlar varsa,
"sıradan ses editörlerinin ses efektlerinin kalitesi, adobe soundbooth, adobe audition gibi yazılımlara göre hissedilir şekilde daha kötüdür"
bahsedilen yazılımları edinip deneyerek bizzat sonuçları görebiirler. isterlerse 4-5 ayrı bilgisayarda da denenebilir.
ne demek istediğmi anlayacaklardır.

Mr_YAMYAM

O halde ben susuyorum.
Sen dilediğin herhangi bir programı kullanmakta özgürsün.
Zaten hala diyorsan ki;
Alıntı YapKi edindiğim sonuç şu:
audacity, nero vb ücretsiz-sade yazılımların efekt kalitesi berbat. dün gece bir kez daha gördüm bunu. Bunun donanımla bilmemneyle alakası yok. kendin resimlemişsin; basit onboard ses çipi. yazılım, doananıma kalitei iş yaptıracak kodlar içermiyor olay bu. Bunun gevin alıntısıyla nesiyle alakası yok. varsa da ben sana detaylı anlatıyorum anlamıyorsun.
DONANIM İVMELENMESİ denilen bir mesele vardır. Bunu yazılımla yaparsın. Ama bu ivmelenmenin teknik özelliklerini yazılımla asla değiştiremezsin.
Ekran kartı alıyorsun. Belli bir hızı ve kalitesi var. Belli bir iş yapabilme yeteneği var. Yazılımla kötü bir ekran kartını çok hızlı iş yaptırabileceğini düşünüyorsan zaten lafım yok. Çünkü anlattıkların bunu ifade ediyor.
Haa diyeceksin ki benim işletim sistemi fazla komut barındırmıyor. Donanım ivmelendirmesini yeterince sağlayamıyor, o zaman mesele başka. Ben zaten bu konuda US US diye çok yırtınmıştım zamanında.
Profesyonel çoğu yazılımlar işletim sistemine uyumlu birçok ivmelendirme komutu barındırırlar. Linux tabanında da böyledir. İvmelendime komutları ise işletim sisteminin işlemcilere uygulamış olduğu komut kümeleri ile ilgilidir.
Bu olayın sürücülerle ilgisi yoktur. İş yapma yeteneği işletim sistemi içerisindeki donanım tanılama özelliği ile belirlenir. Yazılımlar ise bu komutları kullanıcının uygulamasını sağlayan belli yönergelerdir.
ÖZETLE:
Sen DOS veya Linux uç birimi ile makinaya belli bir işi yaptırabilirsin. Hatta daha ileri gidersek makina kodu ile herhangi bir işlemciye (Burada ses işlemcisi) istediğin herhangi bir işlevi yaptırabilirsin. Donanımın kalitesi doğrultusunda yaptırdığın işlemlerin kalitesi ortaya çıkacaktır.
Çok basit 8bit ses işleyebilen eski AMIGA ses işlemcilerine yaptırabileceğin işlemler ile günümüzde onboard da olsa HD AUDIO olarak bilinen 192KHz örnekleme yapabilen ses çiplerini aynı kefeye koyamazsın. Keza 192KHz örnekleme yapabilen günümüz onboard DSP lerinde bi taraflarını da yırtsan 24 bit 192 KHz CAPTURE yaptıramazsın. Eğer yaptırabilseydin sana göndermiş olduğum ses kartı zamanında yüzlerce dolar gibi fiyattan satılamazdı.
Gevv in alıntısına gelirsek.
Sen de bilirsin ki bir konuda tam bir yargıya varabilmek için bilgiler gereklidir.
Hangi işletim sistemini kullanıyorsun.
Hangi donanımı kullanıyorsun.
Hangi ayarları yapıyorsun.
Program içerisinde ne gibi yönergeler uyguluyorsun (Bizim işlediğimiz mesele bu)
Hangi formatları ne gibi işliyorsun. Bir MP3 dosyası basit donanımlarla bilinçsizce mıncıklanırsa zaten ölü olan kalite iyice ölecektir. Bunu önlemek için donanım ivmelenmesi doğrultusunda program ön ayarlarının belli bir standartta olması gereklidir. Tabiiki amatör kullanıcılara bunun ne olduğunu anlatamam.
Bunca saydıklarım içerisinde senin oradan neler yaptığını ne gibi ayarların olduğunu ne gibi işlemlerden geçtiğini ben buradan bilemem. Ben sadece şunu belirttim.
Sağlıklı bir sisteminin olduğunu varsayarak bir program ile bazı yönergeleri aha böyle uygula demişimdir. Ama sen illa programlara çamur atmakla işi götürmekle kaldın  ;D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Eylül 2016, 15:15:05Zaten hala diyorsan ki;DONANIM İVMELENMESİ denilen bir mesele vardır. Bunu yazılımla yaparsın. Ama bu ivmelenmenin teknik özelliklerini yazılımla asla değiştiremezsin.
(...)
Ama sen illa programlara çamur atmakla işi götürmekle kaldın  ;D

;D
yahu güldürme beni.
Yukarıda  yüklediğim zipte bir rapor yazdım. dedim ki.
testler şu şu şu yazılımlarla yapılmıştır. aynı bilgisayarda ve windows kullanılmıştır.
aynı bilgisayar kullanılmış. windows kullanımış bu bir veri.
ve bu şartlar altında aynı efekt bak ne diyorum
AYNI EFEKT
farklı yazlımlarca farklı sonuçlar vermiş.

aynı donanım-aynı işletim sistemi==> her programda farklı sonuç.
akla ilk neyi getiriyor?
programlar farklı yöntemler kullanıyor; bunlardan bazıları başarısız, bazıları az başarılı, bazıları çok başarılı.
konuyu yine US'a getirdin ;D  ;D
---------------------

Al bak bu da NERO ile yapılmış efekt. audacityde yok bu olay. mekanizması bozuk plak efekti.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Eylül 2016, 14:26:35----------
bu yorumları okuyan arkadaşlar varsa,
"sıradan ses editörlerinin ses efektlerinin kalitesi, adobe soundbooth, adobe audition gibi yazılımlara göre hissedilir şekilde daha kötüdür"
bahsedilen yazılımları edinip deneyerek bizzat sonuçları görebiirler. isterlerse 4-5 ayrı bilgisayarda da denenebilir.
ne demek istediğmi anlayacaklardır.
Yine bana kafa tutuyorsun.
Anlaşılan kebap meselesi sana ders olmamış.
Barındırmış olduğu efektler doğrultusunda hangi program olursa olsun yapmış olduğu efektlerin kalitesi yazılımla ilgili değildir. DONANIMLA İLGİLİDİR.
Sen sadece şu efekt için şu kadar yükseltme alçaltma veya değiştirme gibi komutlar uygulayabilirsin. Bu komutları yerine getiren kişi ise DONANIMDIR.
ADOBE AUDITION ile örnek bir sesi 12 db yükseltebilirim.
AUDACITY ile aynı sesi 12 db yükseltebilirim.
Her iki uygulama arasında aynı donanımda asla fark olmaz. OLMAMALIDIR.
Ama AUDACITY yükseltme komutları barındırmıyorsa bu işlemi yapamam haliyle.
İşte profesyonel yazılımlar bu gibi komutların çokluğu ile ücretlendirilirler.
ADOBE de 1000 adet komut uygulayabilirsin, AUDA ile belki de 100 adet komut uygulayabilirsin. FARK budur.

Alıntı yapılan: seron - 18 Eylül 2016, 15:22:57;D
yahu güldürme beni.
Yukarıda  yüklediğim zipte bir rapor yazdım. dedim ki.
testler şu şu şu yazılımlarla yapılmıştır. aynı bilgisayarda ve windows kullanılmıştır.
aynı bilgisayar kullanılmış. windows kullanımış bu bir veri.
ve bu şartlar altında aynı efekt bak ne diyorum
AYNI EFEKT
farklı yazlımlarca farklı sonuçlar vermiş.

aynı donanım-aynı işletim sistemi==> her programda farklı sonuç.
akla ilk neyi getiriyor?
programlar farklı yöntemler kullanıyor; bunlardan bazıları başarısız, bazıları az başarılı, bazıları çok başarılı.
konuyu yine US'a getirdin ;D  ;D

O halde senin örnek kötü dosyanı ben nasıl oldu da AUDA ile bozmadan yaptım. Bir de utanmadan NR uygulayarak sesi düzeltmeye çalıştım.
Adam ecik ders alır.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Eylül 2016, 15:28:38O halde senin örnek kötü dosyanı ben nasıl oldu da AUDA ile bozmadan yaptım. Bir de utanmadan NR uygulayarak sesi düzeltmeye çalıştım.
Adam ecik ders alır.

yahu 40 defa sorduk da söyledin mi? en son baktım olmuyor, kendi yoluma döndüm ben de.
yukarıdaki iletime dosya ekledim bir bak. audacityde yapabilirsen iyi valla.

seron

Şimdi aklıma geldi:
Senin findowsda NERO yüklü. eğer full sürüm ise, içinde bir yerlerde kesinlikle Nero wave editor ve nero soundtrax vardır. programı açınca pencerenin sol panelinde ekstra şeyler var oradan bulabilirsin. hemi de sendeki sürüm daha kaliteli. ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Eylül 2016, 15:31:18yahu 40 defa sorduk da söyledin mi? en son baktım olmuyor, kendi yoluma döndüm ben de.
yukarıdaki iletime dosya ekledim bir bak. audacityde yapabilirsen iyi valla.
Resimlerdekinden hiç farklı birşey yapmadım.
Senden dosyayı aldım, açtım ve masaüstüne kaydettim. Sonra AUDA ile açtım ve dedim ki;
%30 oranında bu sesin hızını değiştir.
O da beni kırmadı ve dediğimi yerine getirdi.
Sana gönderdim evet dedin bozulma yapmamış.
Senin sisteminde uyumsuzluk sorunları varsa ben nereden bileyim. Ya da sendeki bozulmaya sebebiyet veren etkenler nelerdir ben nasıl bileyim buradan.
Benim sistem sağlıklı çalışan bir US işletim sistemidir ve yapılandırılması gayet düzgündür. Ses kartımı zaten gördün. Aynı işlemleri iş bilgisayarımda yapsam da sonuç hemen hemen aynı olacaktı. Ama NR uygulamasında donanım kalitesi çok önemli olacağı için çok daha derin analiz yapıp çok daha fazla işlem gücü ile belki daha iyi netice alabilecektim.

Alıntı yapılan: seron - 18 Eylül 2016, 15:34:31Şimdi aklıma geldi:
Senin findowsda NERO yüklü. eğer full sürüm ise, içinde bir yerlerde kesinlikle Nero wave editor ve nero soundtrax vardır. programı açınca pencerenin sol panelinde ekstra şeyler var oradan bulabilirsin. hemi de sendeki sürüm daha kaliteli. ;)
Birileri hala programlarla boğuşuyor :D
Yapmam gerek görmüyorum. Linux tabanında AUDACITY editingte işimi görüyor.
Win tabanında adobe aynı işlevleri daha fazlasıyla yapıyor.
Linux tabanında post production işlemlerim için ARDOUR var.
Oynatma işlemleri için AUDACIOUS gayet ideal.
Daha arayışa girip te ANA ŞU PROGRAM DAHA İYİYMİŞ demem.,Çünkü ben yapmak istediklerimi zaten yapabiliyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Eylül 2016, 15:22:57Al bak bu da NERO ile yapılmış efekt. audacityde yok bu olay. mekanizması bozuk plak efekti.
Sana bir ağabey tavsiyesi.
İşletim sistemini değiştir.
Eğer yapmak istemiyorsan yapılandırmanı iyi yap.
O seste dar ümük var :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Eylül 2016, 15:41:40Resimlerdekinden hiç farklı birşey yapmadım.
Senden dosyayı aldım, açtım ve masaüstüne kaydettim. Sonra AUDA ile açtım ve dedim ki;
%30 oranında bu sesin hızını değiştir.
O da beni kırmadı ve dediğimi yerine getirdi.
Sana gönderdim evet dedin bozulma yapmamış.
Senin sisteminde uyumsuzluk sorunları varsa ben nereden bileyim. Ya da sendeki bozulmaya sebebiyet veren etkenler nelerdir ben nasıl bileyim buradan.
Benim sistem sağlıklı çalışan bir US işletim sistemidir ve yapılandırılması gayet düzgündür. Ses kartımı zaten gördün. Aynı işlemleri iş bilgisayarımda yapsam da sonuç hemen hemen aynı olacaktı. Ama NR uygulamasında donanım kalitesi çok önemli olacağı için çok daha derin analiz yapıp çok daha fazla işlem gücü ile belki daha iyi netice alabilecektim.
o zaman sen haklısındır. ama aynı donanımda adobenin hala nasıl daha iyi iş çıkarttığını anlamadım. mesele donanım ve örnekleme olayıysa adobe neden daha iyi yapıyor?... ::)
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Eylül 2016, 15:41:40Birileri hala programlarla boğuşuyor :D
Yapmam gerek görmüyorum. Linux tabanında AUDACITY editingte işimi görüyor.
Win tabanında adobe aynı işlevleri daha fazlasıyla yapıyor.
Linux tabanında post production işlemlerim için ARDOUR var.
Oynatma işlemleri için AUDACIOUS gayet ideal.
Daha arayışa girip te ANA ŞU PROGRAM DAHA İYİYMİŞ demem.,Çünkü ben yapmak istediklerimi zaten yapabiliyorum.

Ben programlarla boğuşmam.
Bir programda olan diğerinde olmayan özellikleri birleştirerek iyi iş çıkartmaya çalışırım. bu da birden fazla yazılıma evet diyebileceğim anlamına gelir. göül isterdi ki istediğim işlevleri tek bir yazılım yapsın. ama olmuyor işte.
ben bir program eksperiyim. (kendmi çok beğenirim bu yönüm nedeniyle)

yazılımları merak ederim.
bulurum.
teeeeek tek dener, setup dosyasının yanına resim ve düşüncelerimi içeren rapor yazar,
arşivler
depomda saklarım.
amma kullanırım, amma kullanmam.
böyle yüzlerce program nedir, ne işe yarar? birisi sorsa tak diye en iyisini/en sorunsuzunu tavsiye ederim.

sana yukarıda "senin nero da da nero var" dememin nedeni boş boşuna indirme, sende daha iyisi var zaten. hani, denemek istersin, zarar gelmez dene. ama kullanma dursun. sen istesen de istemesen de kurulu orada zaten, bekliyor. :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Eylül 2016, 15:46:49Sana bir ağabey tavsiyesi.
İşletim sistemini değiştir.
Eğer yapmak istemiyorsan yapılandırmanı iyi yap.
O seste dar ümük var :D

?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Eylül 2016, 15:50:51?
Orada anlaşılmayacak bişii yok.
Sistemin iyi yapılandırılmamış. Gıbızlanıyo.
Donanım hataların varsa bilemem tabii.

seron

Şimdi sistem niye ve nasıl gıbızlanıyo? bunu sen anladın ama ben nasıl anlarım? belki ufaktan da olsa yanılıyorsundur? diyeceğim, bir ton karşılıklı mesajlaşma ve yanıt alamama silsilesi başlayacak. en iyisimi ben bu soruları hiç sormıyayım, belki sen söylersin. şansa artık...

o ses dosyası nero tarafından defalarca tokatlandı. acemi birisi tarafından rastgele değer ve şiddetlerle efektler darbeler uygulandı. bilinçli olarak üstüste kalitesi düşürüldü. ogg halinde çıkarıldıktan sonra da mp3e çevirildi.

yani şimdi diyorsun ki hayır mesele o değil, senin anlamadığın bazı şeyler var, kelimelerle anlatmak mümkün değil, doğru mu anladım?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Eylül 2016, 16:05:08Şimdi sistem niye ve nasıl gıbızlanıyo? bunu sen anladın ama ben nasıl anlarım? belki ufaktan da olsa yanılıyorsundur? diyeceğim, bir ton karşılıklı mesajlaşma ve yanıt alamama silsilesi başlayacak. en iyisimi ben bu soruları hiç sormıyayım, belki sen söylersin. şansa artık...

o ses dosyası nero tarafından defalarca tokatlandı. acemi birisi tarafından rastgele değer ve şiddetlerle efektler darbeler uygulandı. bilinçli olarak üstüste kalitesi düşürüldü. ogg halinde çıkarıldıktan sonra da mp3e çevirildi.

yani şimdi diyorsun ki hayır mesele o değil, senin anlamadığın bazı şeyler var, kelimelerle anlatmak mümkün değil, doğru mu anladım?
ÖRNEK.
Bir oyun oynamak istiyorsun.
Sistemini kurdun. Anakart sürücülerini kurmadan direk oyunu yükledin ve oynamaya çalışıyorsun.
Bizim OKİNGURT'un gıbızlandığı gibi gıbızlanırsın. Aklına gelmeyen anormalliklerle karşılaşabilirsin.
Ses te böyledir. Belli bir işlem gücü ve donanım yapılandırılması ister. Üstelik windows tabanında ses işlemleri için D-X özelliklerinden bazıları kullanılır.
Bir ses dosyasının birtakım veri akışları bulunmaktadır. Bu veri akışlarının içeriği kodeklerle belirlenmektedir. Belli bir kodeğe destek vermeyen bir donanım kullanıyorsan hiçbir yazılımla o kodeği kullanamazsın.
ÖRNEK.
Benim onboard ses kartım DOLBY DIGITAL veya DTS veri akışlarını desteklemiyor. Ama yazılımlarım içerisinde bu kodekler bulunuyor.,
İş bilgisayarında ise bu veri akışları destekleniyor. Kodek paketlerini kurduğumda bu veri akışlarını rahatlıkla donanımın izin verdiği ölçüde işleyebiliyorum.
Bu yazdıklarım SİSTEM YAPILANDIRILMASI olayına girer. Sadece örnektir.
MP3 yazılımları belli algaritmalar kullanarak ses akışlarını sıkıştırmaktadır. Kullanıcıların isteği doğrultusunda belli seviyede açılailir veya sıkıştırılabilir. Bu işlemleri yaparken donanımın sağlıklı çalışmıyorsa veri akışları gereği gibi işlenemez ve arada cırt vızzt gibi boşluklardan oluşan etkiler görülebilir. Bu etkiler o anda senin herhangi bir donanımının durduğunu veya iş yapamadığını belirtir.
Bu anlattıklarımı her kişinin anlamasını bekleyemem. Çünkü tek bir anlatımda herşey anlatılmaktadır.
DONANIM YAPILANDIRILMASI.
Bu iki kelime birçok detay barındırmaktadır. Hatırlarsan senin kötü PC yi modifiye ederken bazı değerlerden bahsetmiş idim.Sistem saat hızı, RAM saat hızı, Anakart ve işlemci saat hızı ve bunlar gibi birçok etken.
Kazara kullanmış olduğun ama iyi dediğin bir donanım sistemde çökmelere sebebiyet verebilir. Keza iyi yapılandırılmamış ve işlemlerde çok etken olan bir donanım sağlıklı çalışmıyorsa mutlaka bazı etkileri olacaktır.
Yani hiçkimse bu işler böyle yapılır diyemez.
Temel gidişat şudur.
Donanımını belirle.
İşletim sistemini belirle.
Sürücüleri kur.
İlgili kodek ve yazılımları kur.
Ama kimse hangi donanımı hangi konfigürasyonda sağlıklı çalıştırabileceğini söyleyemez. Vatandaş daha hızlı diye anakartın desteklemediği hızdaki RAM takarsa sistemde çökmeler bile olabilecektir.

seron

Peki.
Yukarıdaki sesteki dar ümük olayı nedir ve nasıl anladın?
(Of Allahım yine kısırdöngü başlıyor hayırlısı)
--------------
sen benim sistemi görmeden,
nasıl doanımın ne olduğunu gördün ve sürücülerinin olup olmadığını biliyorsun.
bunlar veri iken,
sorunun donanımda mı yazılımda mı olduğuna nasıl karar verdin/vereceksin/veriyorsun?
yukarıdaki soru hala geçerli: dar ümük? nasl anladın?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Eylül 2016, 16:32:58Peki.
Yukarıdaki sesteki dar ümük olayı nedir ve nasıl anladın?
(Of Allahım yine kısırdöngü başlıyor hayırlısı)
--------------
sen benim sistemi görmeden,
nasıl doanımın ne olduğunu gördün ve sürücülerinin olup olmadığını biliyorsun.
bunlar veri iken,
sorunun donanımda mı yazılımda mı olduğuna nasıl karar verdin/vereceksin/veriyorsun?
yukarıdaki soru hala geçerli: dar ümük? nasl anladın?
Ustanı asla sorgulama.
Sadece önerilerini yapmaya çalış. Yaparken de çok dikkatli davran. Ezbere ve bilmeden birşey yapma.
AABI BENİM FLAS BELLEKLERİM BOZULUYOOR HDD görmüyoorr. Feryadını hatırla.
Kafana göre ANAKART BOZUK dediğin olay aslında senin bozuk olduğunu göstermişti sanırım.  :)
Çok basit bir yapılandırma komutunun nelere yol açtığını gördün.
Benim nasıl anladığıma da kafanı takma. Zaten AUDACITY sesi bozuyor nero daha iyi yapıyor gibi düşüncelerle ısrarla geldiğine göre benim söylediklerimi asla anlayamayacaksın.
Bir marangoz ustasına bir pencere gösterirsin. Adam pencereye şöyle bir yan bakarak der ki;
Bu pencereyi yaparken alt çıtayı fazla kastırmışsın. Sök ve yeniden yap.
Sen o ustayı sorgulayamazsın. O usta sadece neticeye bakarak senin yapmış olduğun hataları söyler. İşin doğrusunu sen zamanla öğrenebilirsin (Belki)  ;D

seron

Konu usta - çırak olayı değil.
Konu yine "illaki ubuntu studio gur" olayı. yemezler ;D
Ben o sistemi kullanamıyorum. aynı muhabbeti tekrar açmayalım.
ben şu anda internet üzerinden ses efektleri (ambians sesleri) topluyorum.
Bunları windowsta olsun linuxda olsun kullanacağım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Eylül 2016, 16:50:35Konu usta - çırak olayı değil.
Konu yine "illaki ubuntu studio gur" olayı. yemezler ;D
Ben o sistemi kullanamıyorum. aynı muhabbeti tekrar açmayalım.
ben şu anda internet üzerinden ses efektleri (ambians sesleri) topluyorum.
Bunları windowsta olsun linuxda olsun kullanacağım.
GİT başımdan  >:(  ;D

seron

Mr_YAMYAM

Sana sistem yapılandırılmasından bahsediyorum sen US kur meselesine getiriyorsun.
Şavalak şaban windows tabanındasın ve nero kullanıyorsun. US kursan ne olacak.
Kafan örümcekleşmiş  ;D
Bana ne yaaf isteyen istediği programı kurar. İstediğini yapar boşuna yırtınıyorum.
He gardaş NERO çok iyidir. Sen o programla acaip efektler yapar herkesleri gudurtursun. Ben artık karışmıyorum.
İsteyene de tavsiyelerde bulunursun artık.

seron

Önünde sonunda bana zorla US kurdurmak için çabalamaya başlarsın.

Nero tabi ki iyidir.
dürüstçe karşıma çık deki: aha! verdiğin dosya ile o efekti yaptım de. tamam. yapamıyorsan konuyu dağıtıp beni yorma. 8)
marangoz usta örneği veriyorsun. ama daha pencereyi görmeden gacırtı sesine göre konuşuyorsun. çırak böyle yetiştirilmez.
tekrar tekrar sormama rağmen yanıt yok. abi bugün hava nasıl diyorum, sen elmaya zam gelecekmiş diyorsun. ;D
yukarıda paylaştığım sesin nesine bakarak sisteminin ümüğü meselesine girdin? şayet buna cevabın yoksa, sen de bilmiyorsun demektir.

biliyorsan aha bak şu ölçüm sonuçlarının şu dalga parametrelerine göre o doanımda sorun var görünüyor (ki üzerine defalarca bozucu efekler uygulanmış bir sese bakarak bunu söylemek, kahve falı bakmaya benzer) dersin, tamam bir düşünür anlamaya çalışırım.
ben öğrenmeye çalışıyorum. ama çok yoruluyorum ve abi be...

defalarca defalarca defalarca defalarca diyorum ki abi,
MADEM ÖYLE NEDEN ADOBE BOZMUYOR? >> aynı donanım aynı sürücü aynı işletim sistemi.
ABİ NEREDEN DAR ÜMÜK ÇIKARDIN?
ABİ SEN NASIL BOZMADAN EFEKT UYGULADIN?
hem cevap gelmiyor, hem de peeeeeeeey donanım monanım döktürüyorsun :D
karışmazsan karışma zaten çırak işi bırakıyor... ;D  ;D  ;D
-----------
NOT: tekrar belirteyim:
o ses dosyası, youtubeden video olarak indirilmiş,
sese dönüştürülmüş,
bilinçsizce neroda hırpalanmış,
bilinçlice eski gibi olsun diye bozulmuş
kalitesiz formatta kaydedilmiş
neroda çalışırken bir hata neticesinde ses dosyası sonunda bir "GICK" sesi oluşmuş bir dosyadır(onu diyorsan hata nedeniyle oldu hata bir başka efektin yanlış ayarla uygulanmasıyla oluştu ve geri almaya üşendim. alsaydım olmazdı.)

abi ben açlıktan ölüyom.
yarın görüşürüz.

Mr_YAMYAM

Ben birisine US kurdurunca başım göğe ermez. Bana da ödül vermezler.
Gerçekler kafana gökten düşse kabullenemiyorsun. Daha birkaç ay önce bir arkadaşına linux kurmuştun da o PC de basit bir render yapmıştın. Yaladı yuttu demiştin.
Ne yani o PC uçuk seviye bir PC miydi ki renderi yaladı yuttu. Senin PC neden aynı kararlılıkta çalışamıyor. Benzer bir dizüstü de bende var. Tıkır mıkır çalışıyor. Sırf sana göstermek için NANE kurmuştum da orada göstermiştim.
Hava atmak için mi gösterdiğimi sanıyordun.
Alıntı YapNero tabi ki iyidir.
dürüstçe karşıma çık deki: aha! verdiğin dosya ile o efekti yaptım de. tamam. yapamıyorsan konuyu dağıtıp beni yorma.
Ben sana audacity her efekti yapar dedim mi?
Bünyesinde barındırmış olduğu birkaç efekt ve filtre ile işi bilen çoğu sesçiler için ideal seçenekler sunar. Ücretsizdir ve belli başlı tekniklerde işe yarar o kadar.
Ama sana da sorsam Noise reduction ve dinamik expander diye cevabın şimdiden belli.,
Ben program yarıştırmıyorum, sen hala nero iyidir diyorsun. Öyleyse senin nero kullanmana kim ne diyor da bu kadar gıbızlanıyorsun anlamıyorum.
Madem herşeyi yapabiliyorsun neden bana sorup yoruyorsun. Hadi sordun. resimlerle böyle yapacaksın dedim, hala nasıl anlatmadığımı söyleyebiliyorsun. Yani o kadar yazdıklarımın çizdiklerimin hiç değeri yokmuydu.
Sisteminde bozukluk var diyorum taa oralardan nasıl anladın diyorsun. Aynı sesi ben indirsem en azından temizler sağlıklı bir ses elde ederek paylaşırım. Sen YANDIM ALLAH BU PROGRAM SESİ ÖLDÜRÜYOR diyor başka birşey demiyorsun.
ADOBE nin neden bozmadığını diğer programların neden bozduğunu sana anlatabilseydim zaten bu kadar yazıya gerek kalmazdı. Kaç seferdir dedim ki. Sistem yapılandırılması,
Alıntı YapHayır.
Nero wave editor.
Gezginler'den indirebilirsin.
Gösterdiğin yazılımı biliyorum. Efektler çok yapay sesi bozuyor.
/quote]
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Eylül 2016, 19:06:02Benim testlerimde neden hiç bozmuyor.
Bu programların sana gıcığı var demekki  ;D
O kadar da örnek verdim. Hatta utanmadan senin kötü ses dosyanı düzeltip kafana attım ama oralı bile değilsin.

seron

;D  ;D  ;D
Abi yarın sana bişey söyleyeceğim ama umarım beni çiğ çiğ yemezsin.
Şimdi telefondaayım yazamıyorum girçık yaptım kapıyorum.
Yalnız çok kızacaksın diye korkuyorum ;D  ;D
Eyi geceler...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Eylül 2016, 21:58:28;D  ;D  ;D
Abi yarın sana bişey söyleyeceğim ama umarım beni çiğ çiğ yemezsin.
Şimdi telefondaayım yazamıyorum girçık yaptım kapıyorum.
Yalnız çok kızacaksın diye korkuyorum ;D  ;D
Eyi geceler...
Artık bana birşey deme.
Seyircilere söyle.
Bundan sonra benden burada yardım bekleme. Bir sorunun olduğunda açarsın bir konu başlığı bilgisi olanlar paylaşır yardım eder.
Zaten yamyamların sohbet bölgesi öldü. Amacına hitap etmiyor.
HATIRLATMA:
YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ BUNDAN SONRA SORUN ÇÖZME YERİ OLMAYACAKTIR. SADECE FORUMDA DAİMİ KATILIMCILARIN BULUŞMA VE KONU HARİCİ SOHBET BÖLGESİ OLARAK KALACAKTIR.
HERHANGİ BİR KONUDA BİLGİ TALEP KİŞİLER, KONUYU DETAYLANDIRARAK LİNKİNİ BURAYA İLİŞTİRİP, SOHBET BÖLGESİNDEKİ KİŞİLERDEN DESTEK TALEBİNDE BULUNABİLİR.

seron

Len dur gızma ;D
Hay allahım hay
Yav abi kontörüm gidiyo.
Mesele çok başka. Sen şimdi yarına kadar, bir iki gündür yaptığımız tartışmayı yok say. Ben sana niyesini anlatırım.
Yarına kadar meraklandırayım hem de yazamıyorum akılsız telefondan. Şimdi çıkıyorum internetim yok.

Sen sıkma canını güzel abim isteyen öğrenir istemeyen öğrenmez  :)

seron

Etli ve de kıymalı ve de inatçı yamyam abi. ;D
birkaç gündür benle gavgasını yapmış olduğun ses yazılımları sorunu inan ki umrumda değil.

ben bir ses yazılımının sesleri ne oranda bozduğu ya da bozmadığı ile ilgilenmiyorum. sadece kes yapıştır olarak kullanıyorum.

yukarıdaki konu sırf gıcıklık olsun diye açılarak maksat seni gızdırmak idi. yani aslında şaka olarak mahsusen konuyu açmış idim. fakat konu ilerlerken kendimi kaptırmışım. ciddi ciddi gavga etmeye başladım. yani şaka kaka oldu.  ;D

yani aslen seni keklemeye çalışırken iş çığrından çıkarak gerçek gavgaya dönüştü. valla bak ;D
ben yazılımın sesi bozup bozmadığı, ya da donanımın buna ne etkisi olup olmadığını bilmem. bilmek istemem ve de umrumda değil. çünkü ben ses kalitesine çok takmıyorum. yaptığım işler yüksek ses alitesi isteyen işler değil. efektlere ise hiç başvurmuyorum. donanım ivmelenmesi yok sürücü mürücü konularının ise yapılan işe ne kadar etkisi olacağını ne merak ediyorum ne de öğrenmek istiyorum. senin de bu konuda ne kadar doğru ya da ne kadar yanlış bildiğini bilmiyorum. yani aslında ben sana şaka yapmak istemiştim olay sonradan değişti.

hatırlarsan daha evvel bir çok konuda tartışmıştık. bu tartışmalardan ben kendimce bir sonuç çıkararak sana soru sormamaya zaten yemin ettim ;D ama bu arada huyunu suyunu da öğrenerek seni biraz gızdırmak istedim.

fakat o da ne! kendimi kaybetmişim.
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=RW75[/img]
buresimdeki ve daha birçok yerde şakayı unutup yine tartışmaya dalmışım.
dün aç gelmiştim. şeker tansiyon düşmüş. kafam iyice gitmiş.
eve gidip etlü guru vasülye yanına pilav ayranı yuvarlayınca kendime geldim. :D  "oğlum napıyom lem ben" dedim.
----------------
hani buna sonrada kıvırtmak demen de normaldir ama inan ki değil. dur naylondan bir konu çıkartıp gızdırayım şunu dedim emmmeeee...
bak aşağıya konuuza dair mizansen amaçlı sesler ekledim. bu sesleri audacity ile yaptım.

burada soru sorma yasağınla ilgili konuya ise katılıyorum. burası forumun kahvehanesi. ne diye burada sorun çözmeye çalışıyorsun ki? sohbet edelim yeter zaten.
----------
sesleri dinlerken kulaklık takmanı rica edicem. ses kalitelerini alabildiğine düşürmek zorunda kaldım. değilse buraya doğrudan yüklemem mümkün değildi.

seron

Yuh!..
bir iki mikrofon fiyatına bakayım dedim ama bu ne ucuzluk:
http://www.electromiles.com/mikrofon
ben de dedim bi 150-200bin lira isterler.
gerçekten çok ucuz. bu nedir canım, ayıp oluyor.
320liraya Behringeri'i alıp geçeyim bari.

seron

Yahu abi. işin doğrusu şu.
Ben evde çeşitli programlar nasıl kullanılır gibisinden ders videoları hazırlıyorum.
elimdeki 10TLlik mikrofonla olmuyor.
şöyle 50-100TL civarında masa kayıt mikrofono yeter mi acaba diye düşünüyorum.
daha evvel gösterdiğim nostaljik görünümlü mikrofondan şikayetler gelmiş.
bi dene bulursam alacağım niyetim ciddi.
DÜZELTME:
48 volt harici "fantom" güç gereksinimi işi bozuyor. o olmamalı tabii.
------
bi düzeltme daha. ben şimdi çıkıyorum.
uygun bulursam bir tane mikrofon edinmem şart. aramaya devam edeceğim.

Mr_YAMYAM

Senin iş mikrofonla çözülemez.
Ölçüm tekniği ve ses tekniği gereklidir. Zaten bunları burada anlatamam.