YAMYAMLARIN SOHBET BÖLGESİ III

Başlatan Mr_YAMYAM, 30 Ağustos 2016, 02:47:39

okinkurt

Alıntı yapılan: GLSCGN - 07 Eylül 2016, 19:26:25Eee şeyyy kemm küümm :)
O zaman piyasada yaygın olmadığına göre pahalıdır.
Hehehehhhh

Ssd ler de o dediğin hızın çok daha üstüne çıkmaktadır.
Pcı slota takılan ssd ler de var.

yamyam abi nin ssd ye alerjisi var :D

YunusGür

Abovv bu 5-6 saatten fazla sürecek gibi. Daha %2 anca oldu.

seron

HDDlerin çalışma mantığı basitçe:
Bir dik vardır hızla döner, Bir kafa vardır bu disk üzerinde önce veriyi arar, sonra bulur, sonra da okur. yazma da ise önce yazılacak boş yerleri belirler, orayı gider bulur, veriyi yazdıktan sonra MFT'te gelip burada şu verisi var der ve işini bitirir.
Sen daha evvel koyduğun dosyaları sildikçe arada boş yerler oluşur ve yeni kopyalanacak veriler bu boş yerlere parça pinçik dağıtılır. bu dağılma o dosyanın bir kısmının o boşluğa bir kısmının bu boşluğa parçalanmasıya oluşur.
verilerin böyle böyle zamanla parçalı purçalı hale gelmesi, harddiskin o veriyi yav bunun devamı nerde hah tiii  ilerde, eee? hala eksik? hah o da tiiii orada diye daha fazla araması,
bu da istediğin veriye daha uzun sürede ulaşman anlamına geleceğinden defrag önerilir.
BİLGİ: Linux sistemlerde defrag olayı yoktur: linux işletim sistemleri bakar ki ver oraya sığmıyor mu? gider sığabilecek yer bulur oraya yazar.

SSD Bellekler basit çalışma mantığı:
SSD belleklerde bir adet disk ve bir adet de kafa BULUNMAZ.
bildiğin flaş belleklerdeki çip sistemiyle çalışır. Bu çiplerin içerisinde mikroskopla bile zor görülecek elektronik hücrecikler yeralır. Bu hücrecikler transistör-kondansatör karışımı özel devre elemanlarıdır. Manyetik disklere (HDD, Disket, kaset...) oranla yaz-sil-oku ömürleri daha kısadır; çünkü bu hücreleri oluşturan kimyasal maddeler üzerinden elektrik akımı geçe geçe yıpranıyor.

İşte bu nedenle bu tip disklere fazla veri yaz-sil yapılmaması öneriliyor. Hatta utanmasalar işletim sistemi bilem kurmayın diyecekler. işletim sistemleri boştayken bile daimi olarak senin haberin yokken veri yazar siler okur birşeyler yapar.

Bu tür bellekler, disk ve kafadan oluşmadığı için hafıza birimini oluşturan hücreciklere erişim hızı birbirine eşittir; tani dosya parçalanmış dahi olsa, onu iki saat erayacak bir kafa yoktur; dolayısıyla birleştirme yapmanın da bir anlamı ve gereği yoktur. sonuçta SSDlerde veri parçalanması onları yavaşlatmaz.

eksi yönleri:
bir SSD disk, veri güvenliği açısından güvenli değildir. önemli bir verinin bulunduğu hücrecikler bozulduğunda o veri kurtarılamaz; ama bir HDD'den, Bad sectorlu dahi olsa veri kurtarmak bir yere kadar mümkündür.
Ayrıca, SSDlere üstüste gereksiz veri yazdırmak zararlı olduğu için, "güvenli silme" yapamazsın. bir dosyanı yoketmek istediğinde, bu dosyanın üzerine 7 pass yapsan, SSDnin neredeyse çeyrek ömrünü(atıyorum) yemiş oluyorsun.

Defrag işlemi, boş boşuna verileri alıp, dip hücrelere taşıyacak, gerekmemesine rağmen o hücreleri bir daha birdaha kullandırdığı için SSDni daha da yıpratacaktır.

sonuç:
YAPMA GEREK YOK.

seron

Alıntı yapılan: YunusGür - 07 Eylül 2016, 20:02:05Abovv bu 5-6 saatten fazla sürecek gibi. Daha %2 anca oldu.
Durdur birşey olmaz. disk parçalanması etkilemez o diski.

YunusGür

Alıntı yapılan: seron - 07 Eylül 2016, 20:16:09Durdur birşey olmaz. disk parçalanması etkilemez o diski.

Programdan okuduğum verilere göre 300 küsür saat kullanmışım bu harici hard diski. Bu da 13 gün yapıyor hemen hemen. Durdurdum.

okinkurt

Samsung yeni tip ssd ler yaptı 3d vnand kontrolcü var dehşet başarılı oldular tlc , mlc , slc tiplerden daha iyi yeni ssd alırsam samsung düşünüyorum

İsteyen okuyabilir http://www.teknolojioku.com/haber/samsung-3d-v-nand-teknolojisine-sahip-ssdsini-tanitti-19045.html

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: GLSCGN - 07 Eylül 2016, 19:26:25Eee şeyyy kemm küümm :)
O zaman piyasada yaygın olmadığına göre pahalıdır.
Hehehehhhh

Ssd ler de o dediğin hızın çok daha üstüne çıkmaktadır.
Pcı slota takılan ssd ler de var.
Ben bu herifi döverim  ;D
Ülem SSD tamam da veriyolu noolacak. YAni kısaca HÖST erişimi. Arabirim, veriyolu.
SAS lar genellikle arabirim temsil ederler. Bu arabirimlere bağlanan diskler de SAS disklerdir.
Eskilerdeki SCSI gibi.

Alıntı yapılan: okinkurt - 07 Eylül 2016, 19:58:11yamyam abi nin ssd ye alerjisi var :D
Öyle bişii yok.
Sadece avantajlarını ve dezavantajlarını biliyorum.
Benim de niyetim vardı ama erteledim.

Alıntı yapılan: YunusGür - 07 Eylül 2016, 20:02:05Abovv bu 5-6 saatten fazla sürecek gibi. Daha %2 anca oldu.
O işlemi iptal et. Ecik te ızgara ET.
Mydefrag adlı programı yükle.
Önce defragment yap.
Sonra consolidate free space yap HDD uçar.
Alıntı yapılan: YunusGür - 07 Eylül 2016, 19:45:00Disk birleştirme dediniz de harici hard diski birleştirmenin zamanı gelmiş. %34 parçalanmış  :(  %70 dolu birde. Bakalım kaç saat sürecek.
Bir de seni bu programı kullanırken görmüştüm o yüzden ben de indirdim. Ücretsiz versiyonu da iş yapıyor.
Yamyam abi  SSD lere neden birleştirme yapmak zararlıdır deniyor? Öyle birşey var mı gerçekten de?
SSD ler hücresel ölmeye müsait ürünlerdir. Defrag işleminde defalarca silinip yazılan veriler SSD lerin ömürlerini son derece kısaltmaktadır.
Sistem tam olarak kuruluğunda bir kez birleştirme yapılabilir.

okinkurt

Abi arkadaş almanyada 2.el ssd aldı 30 tl 120 gb kingston v300 adamlarda piyasaya bakarmısın bizde de olsa keşke 480 gb sıfır aldı bizde aynı paraya 250 dandik marka alınabiliyor.

YunusGür

Seron abi benim bu diskte yaklaşık 550 GB kadar oyun yedeğim var. Bu defrag işlemi belki hızlandırır bu geri yükleme işlemini ?

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 20:19:46Ben bu herifi döverim  ;D
Ülem SSD tamam da veriyolu noolacak. YAni kısaca HÖST erişimi. Arabirim, veriyolu.
SAS lar genellikle arabirim temsil ederler. Bu arabirimlere bağlanan diskler de SAS disklerdir.
Eskilerdeki SCSI gibi.
Öyle bişii yok.
Sadece avantajlarını ve dezavantajlarını biliyorum.
Benim de niyetim vardı ama erteledim.
O işlemi iptal et. Ecik te ızgara ET.
Mydefrag adlı programı yükle.
Önce defragment yap.
Sonra consolidate free space yap HDD uçar.SSD ler hücresel ölmeye müsait ürünlerdir. Defrag işleminde defalarca silinip yazılan veriler SSD lerin ömürlerini son derece kısaltmaktadır.
Sistem tam olarak kuruluğunda bir kez birleştirme yapılabilir.

İndiriyorum abi şimdi. Bakalım ne olacak. Demin başlattığım birleştirmeyi durdurdum. Windows un yoh bişi dediği D diskine %40 parçalanmış dedi bu program  ???

YunusGür

İndirdim deniyorum.

Mr_YAMYAM

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 21:54:35Hala bitmedi mi defrag

Abi deniyorum ama sürekli donuyor program.Boş bir zamanda denemeye karar verdim bende. Zaten şimdi başlatsam bile bitmeyecek.

Abi hard diskten bilgisayara dosyaları kopyalarken bazen hız 2 mb/sn yere bile düşüyor. Bu çok küçük dosyaları kopyalarken oluyor sadece. Bu normal midir ?
2 TB harici diskte daha çok oluyor bu.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 07 Eylül 2016, 21:56:51Abi deniyorum ama sürekli donuyor program.Boş bir zamanda denemeye karar verdim bende. Zaten şimdi başlatsam bile bitmeyecek.

Abi hard diskten bilgisayara dosyaları kopyalarken bazen hız 2 mb/sn yere bile düşüyor. Bu çok küçük dosyaları kopyalarken oluyor sadece. Bu normal midir ?
2 TB harici diskte daha çok oluyor bu.
Bu kadar hız düşüklüğü normal değildir.
Biryerlerde sorun vardır.

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2016, 22:28:42Bu kadar hız düşüklüğü normal değildir.
Biryerlerde sorun vardır.
Belki birleştirmeden sonra düzelebilir.

seron

Alıntı yapılan: YunusGür - 07 Eylül 2016, 22:37:16Belki birleştirmeden sonra düzelebilir.
düzelmez.
HDTune taraması yaptır.
---------------
Açılışı toplamda 3dakikayı bulan bilgisayarım, aşağıdaki işlemleri yaptıktan sonra Hoşgeldiniz yazısından sonra 33-34 saniye sonra açılır hale gelmiştir ve sorun şimdilik çözülmüştür:

-Gereksiz görülen bazı yazılımların kaldırılması.
-Masaüstü temizliği
-Başlat > çalıştır > msconfig > hizmetler'de görülen arkaplan yazımımlarından yığınla microsoft öntanımlı hizmetin işaretinin boşaltılması
-Aynı şekilde başlangıçta çalışacak Libreoffice hızlı başlatıcısının durdurulması

NOT: sistem disk birleştiricisinin disk dağınıklık oranını yüzde2 olarak belirtmesi nedeniyle defragmentasyon işlemine gerek duyulmamıştır.

Veriler:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=UG1P[/img]

Mr_YAMYAM

seron

Mr_YAMYAM

seron

Yav mümkün diye demedim. :)
Bir kenarda dursun haberimiz olsun. Olaki birşeyler lazım olursa indirir dener kullanırız/kullanmayız.
kullandığı programlar biraz orjinal geldi. hani depolarda olan yazılmlar değil de, sistemi yapanların kendi geliştirdikleri yazılımlara benziyor. videoyu izleyecek kotan varsa izle. orada çeşitli yazılımları aç-kapa yaparak gösteriş yapıyor herif. bu yazılımları ilk defa görüyorum sanki.

Mr_YAMYAM

Yoh zaten seyretmeden bile anladım.
Çünkü benim (S)ilgi alanıma giriyor.
Ama henüz disk bölümlendirme sorunmuş, ya da ben öyle anladım.
Kotasız olduğum bir anda indirmek lazım.
Sen indirme linklerini alıp ta bir konu başlığında toplasan da işi olan arkadaşlar da oradan toplasa.
Hem ekran görüntüleri falan da koyarsın havalı ve bilimsel olur  ;)

GLSCGN

Bayramınız mübarek olsun küçüklerimin yanaklarından büyüklerimin ellerinden öperim.

memleket

Kurban bayramını en içten dileklerimle kutlarım. Bayramımız mübarek olsun...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: GLSCGN - 12 Eylül 2016, 10:08:27Bayramınız mübarek olsun küçüklerimin yanaklarından büyüklerimin ellerinden öperim.

Alıntı yapılan: memleket - 12 Eylül 2016, 10:27:43Kurban bayramını en içten dileklerimle kutlarım. Bayramımız mübarek olsun...
Eyv. Gurban.
Ben de.

Adnancoskun

Tüm TÜRK ve İslam aleminin kurban bayramı kutlu olsun inşaallah
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

okinkurt

Bayramınız mübarek olsun abiler .

seron

E ben geri mi kalayım yani,
Ben de hayırlı bayramlar dilerim herkese. :)

seron

Onur ağabey, çıkış yapmak üzereyim.

Bana NOISE (fıssssssss) oranı yüksek, TAPE STRACH NOISE lazım. hani eski bantlarda sürtünmeden vb oluşan hışır huşur sesleri (Plak çıtırtısı değil haa). Ben nasıl yapılacağını bilmiyorum. İnternette de doğru düzgün bi kaynağa erişemedim. Bana yapıp yükleyebilir misin? Takriben 10-15saniye veya biraz daha yüksek olabilir.
44khz-WAV olursa iyi olur.
Müziksiz boş ses.
bak şuradaki sesin devamlı olanı videodaki gibi kesik kesik değil daimi olmalı. yapabilirsen daha iyisini de yapabilirsin.
https://www.youtube.com/watch?v=DZfmkizIEF4
Bu arada araştırırken şunu buldum. Standart tape ile Digital Sound Tape'i karşılaştırıyor; ama cihazların farklı olmasından dolayı bence çok da şeffaf bir test değil:
https://www.youtube.com/watch?v=sRzAOqzoDl4

----------
Abi çok özür.
Dediğim gürültü sesine "tape vinil noise"deniyormuş. Buldum:
https://www.youtube.com/watch?v=EOY8pXNu-ew
yine de daha iyisini yapabilirsen bir bakayım.

Mr_YAMYAM

@seron
Bahsetmiş olduğun program şöyle bişii mi.?

seron

Hayır.
Nero wave editor.
Gezginler'den indirebilirsin.
Gösterdiğin yazılımı biliyorum. Efektler çok yapay sesi bozuyor.
Şimdi telefondayım kafe de kapalı. Anca yarın görüşürüz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Eylül 2016, 18:58:51Hayır.
Nero wave editor.
Gezginler'den indirebilirsin.
Gösterdiğin yazılımı biliyorum. Efektler çok yapay sesi bozuyor.
Şimdi telefondayım kafe de kapalı. Anca yarın görüşürüz.
Benim testlerimde neden hiç bozmuyor.
Bu programların sana gıcığı var demekki  ;D

seron

Peki sen ne yapıyorsun ya da nasıl yapıyorsun?
Benim ne demek istediğimi tam anladın mı?
---
kısaca sorun şu:
kulaklık ile yaptığım testlerde sonuçları karşılaştırıyorum.
rassal seçtiğim bir ses dosyasına,
Audacity ile,
Yukarda gösterdiğin yazılım ile,
NeroWave editor ile,
Bir de Adobe audition ile
bir effect uyguluyorum.

Aralarında kalite farkı var.
En iyiden en kötüye sıralama şöyle:
Adobe audition (en iyi notu aldı sonuç süper)
Nero wave editor
sound editor deluxe
audacity

sorun ne? neyi anlatmaya çalışıyorum?
bir müziği al ve yukarıda saydığım programları kullanarak "müziği yavaşlatma" (pitch down) ayarı yap.
müzik, pili bitik walkmandan çalıyor yani motoru yavaş dönüyor gibi yavaşlayacak, tempo düşecektir.
Bu olurken, sesin aralarında garip tırtıklanmalar kesintiler varmış gibi acayip bozulmalar olur.
bu sorun diğer bazı efekt türlerinde de ortaya çıkıyor.
fakat adobe audition, (ya da benim kullandığım adobe soundbooth) bu işi kusursuzca yaparak, sanki stüdyoda öyle kaydedilmiş gibi bozmadan uygular.
Nerowave editor, bu sıralamada ortalardadır. kusursuz değil ama nispeten daha iyi.
işte anlatmaya çalıştığım bu.
bu neden oluyor? neyi bilmiyorum ya da yanlış yapıyorum?

Mr_YAMYAM

Bir işlem yaptığında bazı değerleri vermen gereklidir.
SNIPPED (Sündürme) işleminde de bu değerler çok önmlidir.
İşlem esnasında örnekleme değişeceği için uygun parametreleri girebilmelisin. (Tecrübe ve bilgi birikimi gereklidir.)
Örnek bir ekran alıntısında bass güçlendirme işlemi için verilen değerler.

Ekran görüntüsünde bass frekansı 200Hz olarak seçilmiş ve 12 db yükseltme uygulanmıştır. (Varsayılan ayar bu)
Herhangi bir eseri bu şekilde bass güçlendirmesi yaparsan sadece uğultu ve distorsiyon gözlemlersin.
Ama bass frekansını 40Hz e çeker ve 4-6 db güçlendirme uygularsan sonuç çok farklı olacaktır.

seron

Abi değer veremem.
Lakin yazılımlar genelde son kullanıcıya göre ayarlandıklarından, ben genellikle ekstradan ayar yapmıyorum. daha doğrusu yapmayı da bilmiyorum.

Hikaye esasen şöyle:
ben yıllarca ses yazılımlarını kendimce denedim. Kullanıcıya fazla işlem yaptırmadan hangisi en kolay kullanılıyorsa onu kullanmaya karar verdim. neticede de Audacity ve Neroyu beraber kullanıyorum. Çok çok çok profesyonel yazılıma ihtiyacım olursa o zaman tövbemi bozarak şeytana uyuyorum(!).

Ben bu gece bazı sesler kaydedip sana göndereyim. ne demek sitediğimi sesleri dinlediğinde çok daha rahat anlayarak nerede yanlışım olduğunu, ne yapmam gerektiğini daha anlayarak anlatırsın. hani belki de sorun gerçekten yazılımda değildir.

Mr_YAMYAM

Yaf kasma beni.
Değer veremem demek bu işi bilmiyorum demektir.
Teknolojide herşey değerler üzerine kuruludur.
WAV dosyasının bazı değerleri vardır.
MP3 lerin belli değerleri bulunur.
Video dosyalarının bazı değerleri bulunur.
Sen diyorsun ki DEĞER veremem.

seron

Abi şu an kendi bilgisayarımda değilim. Bu nedenle değer veremem ;D
Ama bu gece bir iki mp3 dosyasını, değerelerini de vererek hatta ekran alıntılarıyla yarına sana paylaşırım. sesler arasındaki kalite bozulmasını da görür, "haaaaa, o muydu demek istediğin o şuradan düzeltilir" dersin.
yani bilime karşı değilim.
biliyorum da demiyorum. şunu diyorum:
neyi bildiğimi ve neyi bilmediğimi bilmiyorum
atıf:
"Bildiğim bir şey varsa, o da hiçbirşey bilmediğimdir" Socrates, ünlü yunan filozofu.
dolayısıyla sana durumu nasıl anlatacağımı da bilmiyorum. :D

Mr_YAMYAM

Al sana SNIPPED yapılmış bir eser.
Üstelik AUDACITY gibi kaale alınmayan bir program ile.
Dosya yüklemesi köyde olduğum için çok yavaş ilerliyor.
30 küsür MB lık dosya için 15Dk oldu.
İlk dosya orijinal hali.
Aha yükleyemedim.
En fazla 3MB yükleyebiliyormuşum. Mümkün değil.

Alıntı yapılan: seron - 15 Eylül 2016, 19:32:19Abi şu an kendi bilgisayarımda değilim. Bu nedenle değer veremem ;D
Ama bu gece bir iki mp3 dosyasını, değerelerini de vererek hatta ekran alıntılarıyla yarına sana paylaşırım. sesler arasındaki kalite bozulmasını da görür, "haaaaa, o muydu demek istediğin o şuradan düzeltilir" dersin.
yani bilime karşı değilim.
biliyorum da demiyorum. şunu diyorum:
neyi bildiğimi ve neyi bilmediğimi bilmiyorum
atıf:
"Bildiğim bir şey varsa, o da hiçbirşey bilmediğimdir" Socrates, ünlü yunan filozofu.
dolayısıyla sana durumu nasıl anlatacağımı da bilmiyorum. :D
Ne yani başka PC de audacity küsüyor mu, yada sağını solunu mu saklıyor.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Eylül 2016, 19:45:28Ne yani başka PC de audacity küsüyor mu, yada sağını solunu mu saklıyor.

Abi uzatma. Bu bir internet kafe bilgisayarı.
Bu bilgisayarda:
program kurma koruması var (müşteri program kuramaz)
flaş bağlama koruması var.
indirme koruması var.
indirdiğin dosyayı istediğin yere çekme koruması var.
herşey ana bilgisayarca kısıtlanmış durumda.

DAHA DA ÖNEMLİSİ ELİMDE SES DOSYASI YOK.
yukarıdaki durumlar sabit iken şimdi benden performans bekleme. :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Eylül 2016, 20:00:36Abi uzatma. Bu bir internet kafe bilgisayarı.
Bu bilgisayarda:
program kurma koruması var (müşteri program kuramaz)
flaş bağlama koruması var.
indirme koruması var.
indirdiğin dosyayı istediğin yere çekme koruması var.
herşey ana bilgisayarca kısıtlanmış durumda.

DAHA DA ÖNEMLİSİ ELİMDE SES DOSYASI YOK.
yukarıdaki durumlar sabit iken şimdi benden performans bekleme. :D
Ben senden performans beklemiyorum.
Ama şunu bekliyorum.
Resimlerle göstermiş olduğum değerleri şimdi olmasa da akşam eve gidince bir deneyeyim dersin.
Tüm denemelerini kayda alırsın. Sonra özetleyip bize gösterirsin.
Ben de derim ki şu yuvarlağı sağa sola oynat ve ön izlemeye basarak sonucu öncelikle bir dinle.
Beğniyorsan uygula ve kaydet.

seron

Peki.
Hem görsellerle hem de örnek mp3 dosyalarıyla paylaşacağım.

Ama sen de kulağını tersten gösteriyorsun.
Gocaaaa wav dosyasını komple yükleyeceğine,
şarkıyı kesersin (10saniyelik bölümünü al)
efekti uygularsın.
"ver" dersin, mp3 olarak kaydedip "upload to seron" ;)  düğmesine basarsın oldu bitti. çok olsa 100-150kb yer kaplar.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Eylül 2016, 20:14:33Peki.
Hem görsellerle hem de örnek mp3 dosyalarıyla paylaşacağım.

Ama sen de kulağını tersten gösteriyorsun.
Gocaaaa wav dosyasını komple yükleyeceğine,
şarkıyı kesersin (10saniyelik bölümünü al)
efekti uygularsın.
"ver" dersin, mp3 olarak kaydedip "upload to seron" ;)  düğmesine basarsın oldu bitti. çok olsa 100-150kb yer kaplar.
Onu da yapacaktım da sen değer meğer diyince vazgeçtim.
Bak sana resim yükledim. O resme bile dikkatlice baksan ne demek istediğimi anlarsın.
%15 oranında parça hızını yavaşlatmıştım. Bu değeri bir anda %50 yaparsan hiçbirşey elde edemezsin. Çoğunlukla bozulur.
Ama birkeç kademe iile %50 lik bir değer elde edebilirsin. Yani önce %15 yaparsın bunu bir kez daha tekrar edersin al sana ağır çekim bir ses dosyası.
Önizleme tuşu ile vermiş olduğun değeri test etme imkanın vardır.

seron

peki. bir sorun çıkmazsa yarın görüşürüz abi.
ben sana yeteri kadar veri getiririm.

seron

Evet geldim.
Geldim ammaaa, laptobun adaptörünü evde unutmuşum. Eve geri gidip adaptörü aldım geldim.
Elimi cebe bir attım, testleri kaydettiğim flaşbellek yok. gece bilgisayarın üzerinde bırakmıştım orada kalmış.
Haydaaaaa....
Arkadaş, bu internet şirketlerinin yüzünden işlerim hep aksıyor böye.
Uygun fiyattan uygun koşullarda internetim olsa uğraşmam işte böyle. Geceden yükler buraya koyarım, gündüz de laptopla gelir laklak ederim... :(  ::)
bir iki saate gidip alıp geleyim şimdi komşular falan bu deli niye gelip gelip gidiyo demesin.
-----------
Tamamdır hallettim.
Dosyayı ekledim.
Yalnız maalesef NeroWaveEditor beni hayal kırıklığına uğrattı. beklediğim kalitenin yakınından bilem geçemedi.

---
Düzeltme: seron bekledi bekledi ve gitti.

Mr_YAMYAM

AUDACITY tests 2
Testler deneme amaçlı muhtelif efektler verilere uygulanmıştır.
Uygulamadaki amaç, herhangi bir programın bir sesi bozduğunu değil, bilakis doğru kullanılan herhangi bir programın donanımın kabiliyetleri doğrultusunda, barındırmış olduğu efekt komutları doğrultusunda, en iyi işi yapabileceğinin kanıtıdır.
Bir program asla bir iş yapmaz.
Gerçekte işi yapan donanımlardır. Bir program ile bir donanıma muhtelif komutlar verilerek istenilen bir uygulamayı, istenildiği şekilde yaptırabilmektir.
Audacity programında kullanılan donanım, AD1884 onboard ses kartıdır.

seron

Pekala o zaman anlaşıldı ki (sadece bir dosyaya baktım diğerlerini de tek tek indirip evde bakacağım) sorun programda değil.
Pekiyi o zaman konuştuğumuz konu hakkında yardım isteyeceğim.
Şimdi çıkmalıyım. diyeceğin var mı?
bi de şu arkadaşa bir el atıver diyeceğim ama sen bilirsin:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7298.msg59524/topicseen.html#msg59524

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 16 Eylül 2016, 23:50:02Pekala o zaman anlaşıldı ki (sadece bir dosyaya baktım diğerlerini de tek tek indirip evde bakacağım) sorun programda değil.
Pekiyi o zaman konuştuğumuz konu hakkında yardım isteyeceğim.
Şimdi çıkmalıyım. diyeceğin var mı?
bi de şu arkadaşa bir el atıver diyeceğim ama sen bilirsin:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7298.msg59524/topicseen.html#msg59524
Öğrenmen gereken mesele hangi efektin hangi değerler ile verilmesinin uygun olduğudur.
Önceki tavsiyemde demiştim ki;
Bir bass ses efekt yükseltmesi yapmak istiyorsun. Hangi frekansı ne kadar yükselteceğini bilmelisin.
(Bunlar bilgi ve tecrübe gerektirir)
Bilinçizce yapmış olduğun bir örnek resmi vermiştim.
AUDACITY de default olarak gelen 200Hz i 12 db yükseltme.
Bu parametreleri hiç ellemeden direk uygularsan çoğunlukla bozuk bir ses elde edersin.
Bozuk sesin ölçütleri.
PPM de (zıplayan VU metre göstergesi) aşırı yükseltilmiş sesler. (CLIPPING)
Frekans karakteristiğinin istenmeyen ve yüksek olan bölgelerindeki aşırı yükseltme veya o frekans bölgesinin band genişliğinin artırılması.
Bunlar küçük örneklerdir. Sadece bu iki unsurun anlaşılabilmesi bile ciddi bilgi birikimi ve tecrübe gerektirmektedir.
Bu sebeple iyi bir disiplin ile biryerden başlayıp sonuca gidebilmelisin.
Ama kısa sürelerde öğrenebileceğini düşünürsen veya hemen birşeyler yapmak gibi bir gaflette bulunursan sonuç şu olacaktır.
Aabi adobe sesi bozuyor.
Aabi nero editör çok hooşşt.
Aabi Audacity yaramaz. GİBİ.

NOT:
Konuyu takip etmiştim.
Alıntı yapılan: Murat765512 - 11 Eylül 2016, 17:25:55Seron bey çoğu parçaları anlamadım mikrofarad yazıyor ama nanofarad degeri var
Bir mikrofon yükselteci yapabilmek ciddi bilgi birikimi ve tecrübe gerektirir.
Temel elektronik devre elemanları ve devre mantığı öğrenilmeden ciddi bir devre yapılabilmesi zordur.
En azından 40 db kazanç gerektiren bir devrede bu kurallar asla gözardı edilemez.
Üstelik ölçüm tekniği ve baskı devre tasarım tekniği bu gibi devrelerde oldukça önem taşır.
Bu sebeple arkadaşa yardımcı olabilmem mümkün görünmemektedir.

smps

Geçmiş bayramlarınız kutlu olsun .
Uzun bi aradan sonra tekrar yolum buralara düştü.
Hepiniz iyisinizdir inşallah :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: smps - 17 Eylül 2016, 11:09:02Geçmiş bayramlarınız kutlu olsun .
Uzun bi aradan sonra tekrar yolum buralara düştü.
Hepiniz iyisinizdir inşallah :)
Nerelerdeydin KAÇAK  :D