[Tartışma] 4000 TL Oyun Bilgisayarı Toplama

Başlatan YunusGür, 29 Ağustos 2016, 19:03:42

seron

Hoop hooop hooop hophophop bidakka bidakka...

Bir sayfa önce verdiğin bir listeye baktım şimdi.
hadi anakarta lafım yok.
güç kaynağına, SSDye de yok tam uygun.

yalnız, o ekran kartını ne yapacan?
6GB ramı var kartın. Yuuuhaaaraaaa! bir defa sana 2GB ramı olan bir ekran kartı yeter. GTA5 i bilem yağ gibi akıtırsın.
önemli olan ekran kartının ramı değil işlemci frekansı. biliyorsundur. ben bilmiyorum şaka değil. bunu recep baltaşın bir videosundan öğrenmiştim. onca parayı 6GB ramlı ekran kartına niye yatırıyonuz ki? GPU sunu yüksek tutun sadece. birkaç model altı da olsa olur yani...

artan parayı da işlemciye aktarır, 3,1Ghz yerine 3,5 veya 4ghzlerde bir işlemci alırsın. daha uygun olmaz mı? hani son moda olsun diyorsun ama 3,1ghz de biraz düşük kalıyor sanki. özellikle GTA5 gibi bir oyunda carıl carıl fanları bağırttırır o işlemci sanki.
bak benim san tavsiyem, mesela işlemci 8çekirdek olmasın 6 çekirdek olsun ama 4,1ghz seviyelerinde olsun mümkünse.
ekran kartı kolay. sen ekran kartını yüzdüreceğin denize sağlam akıntı verebilirsen, ben win10 kullanmana da bir şey demem artıkın.

bir sonraki itirazım 16GB ram. tamam, çok yüksek değil. ama gerçekten ihtiyacın olduğundan emin misin o arakadaşın. yahu, bilgisayarı son gaz kassan, 8GB ramı full yapamazsın. ben olsam o kompütere 2x4Gb uygun gigahertzde ram alırım. bak oradan da yırtıp paranın fazlasını işlemciye alabilirsin.

ZALMAN ZALMAN diye tutturmayın.
kasanın gösterişine takılmayın.
havalandırma ve fan konumları önemlidir,
bilgisayarınızı çatır çutur yakmayın.

yamyam ağabey haklıymış.
yıllarca hern yerde bağırmış.
donanımları çok araştırmış.
söylediklerini kulak arkası yapmayın.

oyun oyun dediğin nedir ki;
vakit geçirmek için masraf seninki.
oynayacaksın, tüneyeceksin bir iki,
vaktinizi boşa harcamayın.

seron der ki siz bilirsiniz.
sonuçta sahibi sizsiniz.
uygun toplarsanız sevinirsiniz,
sonra üzülüp ağlamayın.
--------seron-----------
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=67CF[/img]

okinkurt

Şimdi biton yazıcam gene kaçıcaksınız konudan ben yazınca yazmıyorum ben :D

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 01 Eylül 2016, 22:39:02Hoop hooop hooop hophophop bidakka bidakka...

Bir sayfa önce verdiğin bir listeye baktım şimdi.
hadi anakarta lafım yok.
güç kaynağına, SSDye de yok tam uygun.

yalnız, o ekran kartını ne yapacan?
6GB ramı var kartın. Yuuuhaaaraaaa! bir defa sana 2GB ramı olan bir ekran kartı yeter. GTA5 i bilem yağ gibi akıtırsın.
önemli olan ekran kartının ramı değil işlemci frekansı. biliyorsundur. ben bilmiyorum şaka değil. bunu recep baltaşın bir videosundan öğrenmiştim. onca parayı 6GB ramlı ekran kartına niye yatırıyonuz ki? GPU sunu yüksek tutun sadece. birkaç model altı da olsa olur yani...

artan parayı da işlemciye aktarır, 3,1Ghz yerine 3,5 veya 4ghzlerde bir işlemci alırsın. daha uygun olmaz mı? hani son moda olsun diyorsun ama 3,1ghz de biraz düşük kalıyor sanki. özellikle GTA5 gibi bir oyunda carıl carıl fanları bağırttırır o işlemci sanki.
bak benim san tavsiyem, mesela işlemci 8çekirdek olmasın 6 çekirdek olsun ama 4,1ghz seviyelerinde olsun mümkünse.
ekran kartı kolay. sen ekran kartını yüzdüreceğin denize sağlam akıntı verebilirsen, ben win10 kullanmana da bir şey demem artıkın.

bir sonraki itirazım 16GB ram. tamam, çok yüksek değil. ama gerçekten ihtiyacın olduğundan emin misin o arakadaşın. yahu, bilgisayarı son gaz kassan, 8GB ramı full yapamazsın. ben olsam o kompütere 2x4Gb uygun gigahertzde ram alırım. bak oradan da yırtıp paranın fazlasını işlemciye alabilirsin.

ZALMAN ZALMAN diye tutturmayın.
kasanın gösterişine takılmayın.
havalandırma ve fan konumları önemlidir,
bilgisayarınızı çatır çutur yakmayın.

yamyam ağabey haklıymış.
yıllarca hern yerde bağırmış.
donanımları çok araştırmış.
söylediklerini kulak arkası yapmayın.

oyun oyun dediğin nedir ki;
vakit geçirmek için masraf seninki.
oynayacaksın, tüneyeceksin bir iki,
vaktinizi boşa harcamayın.

seron der ki siz bilirsiniz.
sonuçta sahibi sizsiniz.
uygun toplarsanız sevinirsiniz,
sonra üzülüp ağlamayın.
--------seron-----------
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=67CF[/img]

Yüksek detayda 6gb vram gerekli rainbow six gibi oyunlar 6gb istiyorlar süs olsun diye koymuyor yani firmalar.

seron

;D
peki bakalım. öyle uygun olacaksa yapacak birşey yok demektir.
ama yuh arkadaş. bir oyun pcsi bu kadar bahalı olurmu yav? ::)  ??? oluyor demek ki.
neyse benden bu kadar. konuştukça batmayayım.
ama işiniz zor görünüyor.
ben çıkıyorum. YAMYAM usta gelince dövüş aman, konuşursunuz.
iyi geceler. :)

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 01 Eylül 2016, 22:56:34;D
peki bakalım. öyle uygun olacaksa yapacak birşey yok demektir.
ama yuh arkadaş. bir oyun pcsi bu kadar bahalı olurmu yav? ::)  ??? oluyor demek ki.
neyse benden bu kadar. konuştukça batmayayım.
ama işiniz zor görünüyor.
ben çıkıyorum. YAMYAM usta gelince dövüş aman, konuşursunuz.
iyi geceler. :)

Abi söle diyim bu ucuzu adamlar bi topluyor 6-7 bin tl 144 hz için :D tabi gene 144 fps ye çıkamıyorlar o ayrı hehhehe

YunusGür

Abi şuan piyasada olan oyunlardan haberiniz var mı gerçekten? Ama yok gibi görünüyor.
Yine örnek vericem:
GTA 5'i eğer ultra ayarda açarsanız, 3GB dan fazla VRAM, 8 GB a kadar normal sistem RAM i kullandığını görürsünüz. 6 GB VRAM bu kart için harbiden de nokta atışı olmuş diyebilirim.
Bazı oyunlarda ultranın da ötesine geçebiliyoruz. Shadow of Mordor da Extreme grafik ayarı mevcut. Bu kadar yüksek doku paketleri 2 GB VRAM'in neresine sığacak acaba ?

Recep Baltaş'ın o videosunu izlemişsen "bakkal" tabirini de duymuşsundur.  Beni de bakkal bilgisayarcısına benzettiniz ya bişey demiyorum gerçekten :D
GB olayına takılsam gt640 4gb sürümünden alırdım  >:(
Bi de şu işlemcideki ghz olayına çok takılmayın. İşlemci sadece ghz değeriyle ölçülmüyor. O eskidendi.

okinkurt

Detay kısarsak sığar ama 4 bin tale verip detay kısmak can sıkabilir deli paralar gerçekten .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 01 Eylül 2016, 22:50:55Yüksek detayda 6gb vram gerekli rainbow six gibi oyunlar 6gb istiyorlar süs olsun diye koymuyor yani firmalar.
ÜLEM yazmayacaktım gudurttunuz beni.
DON bilgisi olmayanlara yavaş GPU'ları nasıl da kakalama yöntemi bulmuşlar.  ;D
Bir uygulama çok RAM yiyorsa RAM önündeki  İŞLEÇ (İş parçası) yavaş kalıyordur.
Bir HD ekran için daha önce teknik bilgi vermiştim. 1920X1080=2M piksel.2 milyon pixel de 2GB RAM a eşdeğerdir.
Bir RAM saniyede ne kadarlık gecikme ile bu bilgileri gönderebilir.
Günümüzdeki ekran kartlarında bulunan RAM teknolojilerini düşünürsek bu değerin 30-40 katını saniyede GPU ya gönderebilirler.
O halde RAm gereksinimi nereden çıkıyor  >:(
Oyun firması beni oynamak için 6GB RAMli ekran kartı alacaksınız diyorsa tek bir yanıtım olabilir.
NAAAHHH
Ancak çoklu ekran kullanımında RAM ihtiyacı olur. Bu da en azından 3 monitör demektir. Ben o oyunu oynayamamak için tutup ta RAM RAm diye öten firmalara rağbet etmem oyununu da alıp yemem.
ET'siz @seron 'un resimde belirtmiş olduğu çizgiler çoğunlukla doğrudur. 2133MHz FSB desteği olan bir anakarta 2400MHz lik RAM alınmaz. Fuzili masraftır. Bir de alınacak işlemcinin veriyolları düşünülünce o RAM ler g.çını yırtsa temel RAM frekansı olan 333MHz te bile çalışmaz. Zaten bu ve bundan daha yüksek frekansta çalışan işlemciler EXTREME işlemcilerdir ki kullanılmışlarının bile yanına yaklaşamazsınız.
YUKARDA BELİRTMİŞTİM.
Tecrübeli arkadaşların bileşenlerine kulak kuyruk verin. @okinkurt 'un P İ7 olsa da aynı bileşenlerin İ5 için olan modelleri de vardır.
Sorun OKİNGURT'a memnun ise sisteminden tavsiyelerini dinleyin.
Benim tek tavsiyem güvendiğim bir firmanın anagartı oldu sadece. RAM'leri bile ucuzundan seçtim. Çünkü DDR4 olsun denilmişti.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 01 Eylül 2016, 23:05:36Bi de şu işlemcideki ghz olayına çok takılmayın. İşlemci sadece ghz değeriyle ölçülmüyor. O eskidendi.
UNUTMADAN.
Günümüzdeki işlemcilerin para eden tek tarafı CACHE değeridir.
İnanmazsanız tüm işlemcileri sıraya koyun fiyetlerı ile CACHE lerini sıralayın.

YunusGür

Vatanda aynı frekansta 16 gb ram modülü bulamadım. Onun için ekledim. 2400 Mhz de çalışıyorsa 2133 Mhz de de çalışabilir.
Satış stratejisi böyle işliyor yapacak birşey yok buna.
Oyun bilgisayarı topluyoruz. Oyun oynamak için.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Eylül 2016, 23:32:12UNUTMADAN.
Günümüzdeki işlemcilerin para eden tek tarafı CACHE değeridir.
İnanmazsanız tüm işlemcileri sıraya koyun fiyetlerı ile CACHE lerini sıralayın.

Abi adam iyi detay için 6gb limit koymuş istiyorsan alıcan başka seçenek yok bende 2gb kart var bana yetiyor ama butür azman oyunlarda detay kısıyorum zaten dahada bişi alasım yok gerekirse detayımı kısar oynarım .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 01 Eylül 2016, 23:49:32Vatanda aynı frekansta 16 gb ram modülü bulamadım. Onun için ekledim. 2400 Mhz de çalışıyorsa 2133 Mhz de de çalışabilir.
Satış stratejisi böyle işliyor yapacak birşey yok buna.
Oyun bilgisayarı topluyoruz. Oyun oynamak için.
Kafanı kullan.
Benim derdim seninle değil. Ben sadece bir ürünü incelerim ve tavsiye ederim.
Sen o ürünü daha fazla inceler ve bana sakıncalarını veya iyi yönlerini belirtirsin.
Ama bana bütçe dersen kızarırım Çünkü belirtilen bütçeye göre ideal seçenekler için bir dünya araştırma yapmıştım.
Al 200TL lik anakart o da işini görür de diyebilirdim.
PC toplamanın diğer bir mantığı da önerilen ürünleri detaylı araştırmaktan geçer. Ben MSI dedim ama sen bazı unsurlarını kötü bulup ASUS diyebilirdin. Kimse gızmazdı.
Anakart belirlendikten sonra diğer bileşenlere geçilir. Mecburi bileşenler öncelikle elden geçirilir öneriler alınır değerlendirilir.
En son ekran kartına gelinir ki mecburi bir yönlendirme olmasın.
Ne demiştim
PSU ve kasa 1 kere alınır.
Monitör bir kere alınır.
İşlemci uzun vadede birkez alınır. İşlemci eskidiği zaman zaten anakart ta değişecek demektir.

okinkurt

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 01 Eylül 2016, 23:59:26Abi adam iyi detay için 6gb limit koymuş istiyorsan alıcan başka seçenek yok bende 2gb kart var bana yetiyor ama butür azman oyunlarda detay kısıyorum zaten dahada bişi alasım yok gerekirse detayımı kısar oynarım .
Ben detay için öyle bir ekran kartı alırım ki sen bile gudurursun :D
Aslında böyle bahalı bir ekran gartı bile almam. D-X hızlandırmalarını ve diğer davaları işlemciye yüklerim. Varsın işlemci bas bas baarsın. Yiyebildiği kadar. Yetmiyormu daha böyük işlemci alırım.
İyi kalite bir işlemci 1500TL Kötü halli bir ekran gartı 1500TL
İyi kalite işlemci alırım 800TL lik ekran gartıyla baara çııra oynarım.Ahanda hesap eşdeğer çıktı :D
Haa ekran kartı yetersiz mi geldi param olunca SÖK TAK bitti.
Ülen ben hala 9800 ü kullanıyorum barut gibi.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Eylül 2016, 00:22:32Ben detay için öyle bir ekran kartı alırım ki sen bile gudurursun :D
Aslında böyle bahalı bir ekran gartı bile almam. D-X hızlandırmalarını ve diğer davaları işlemciye yüklerim. Varsın işlemci bas bas baarsın. Yiyebildiği kadar. Yetmiyormu daha böyük işlemci alırım.
İyi kalite bir işlemci 1500TL Kötü halli bir ekran gartı 1500TL
İyi kalite işlemci alırım 800TL lik ekran gartıyla baara çııra oynarım.Ahanda hesap eşdeğer çıktı :D
Haa ekran kartı yetersiz mi geldi param olunca SÖK TAK bitti.
Ülen ben hala 9800 ü kullanıyorum barut gibi.

İşte olmuyor abi olsa tükkan senin ağır texture ve msaa gibi ek detaylar açınca bellek artıyor baya zaten butür oyunlarda ayarların yanına bar koyuyorlar belleği ne kadar aştığını gösteriyor bir oyun var rainbow six siege diye ben medium detay oynuyorum 1920x1080 1.900 mb bellek tüketiyor .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 02 Eylül 2016, 13:22:49İşte olmuyor abi olsa tükkan senin ağır texture ve msaa gibi ek detaylar açınca bellek artıyor baya zaten butür oyunlarda ayarların yanına bar koyuyorlar belleği ne kadar aştığını gösteriyor bir oyun var rainbow six siege diye ben medium detay oynuyorum 1920x1080 1.900 mb bellek tüketiyor .
Bu gibi durumlarda GPU hızın az kalıyor demektir.
GPU hızın 750MHz ise 1000 lere çıkarsan RAM tüketimin azalır.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Eylül 2016, 13:29:27Bu gibi durumlarda GPU hızın az kalıyor demektir.
GPU hızın 750MHz ise 1000 lere çıkarsan RAM tüketimin azalır.

Abi gpu dan değil bak resim aldım oyunda yazanı atıyım sana birkaç dip ayar kapattım onda bile anca 1.3 gb oldu

Benim kart :

Oyun ayar sekmesi ve istekleri .

YunusGür

Oha GTX 960 da o oyunu medium detayda oynatıyormuş. Valla iyiki almamışım o oyunu. Bizim teamspeak te bi ara konusu geçmişti alalım oynayalım diye de :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 02 Eylül 2016, 13:39:16Abi gpu dan değil bak resim aldım oyunda yazanı atıyım sana birkaç dip ayar kapattım onda bile anca 1.3 gb oldu

Benim kart :
Oyun ayar sekmesi ve istekleri .

Oolum adamı.. Pardon YAMYAM'ı GUDURTMA >:(
Elindeki sadece 960 olan bi ekran kartı. Boşuna mı 980 ler 2000TL ye satılıyor.
Veya texture olarak iyi ün sahibi olmuş R9 NANO var. Bu ekran kartlarını süs diye mi koymuşlar oraya.
Bunların VRAM leri 4GB Al bu kartlardan birisini tak sistemine CPU 'n hızlı ise D-X hızlandırmasını CPU ya ver bak bakalım ekran kartının RAM leri ne kadar dolacak.
http://www.hwcompare.com/29227/geforce-gtx-980-ti-vs-radeon-r9-nano/
http://www.vatanbilgisayar.com/asus-gtx980-rog-poseidon-plat-gddr5-4gb-256bit-dx12-nvidia-ekran-karti.html
http://www.vatanbilgisayar.com/sapphire-r9-nano-4gb-hbm-memory-4096bit-amd-radeon-dx12-ekran-karti.html

YunusGür

Yamyam abi ben senden bişey isticem ama gızma :D

Bu dediklerin doğrultusunda toplanmış bir oyun bilgisayarın var mı? Var ise Angaraya gelip o pc de oyunları test etmek isterim. Tabi sen de kabul edersen :)
Yanımda oyunlarımın bulunduğu Steam yedek diskini de getireceğim.

YunusGür

Bunlar da internette bu donanımı gerçekten kullanan kişilerin yüklemiş olduğu videolar:
Bunun gibi daha çok örnek var. Sadece birisi:
https://www.youtube.com/watch?v=9r_QTmOWE-4
Bu da i5 6400lü sisteme ait bir video. Benim kullandığım işlemcinin bir alt sürümü:
https://www.youtube.com/watch?v=lOmWM34XHPc

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 02 Eylül 2016, 13:59:00Yamyam abi ben senden bişey isticem ama gızma :D

Bu dediklerin doğrultusunda toplanmış bir oyun bilgisayarın var mı? Var ise Angaraya gelip o pc de oyunları test etmek isterim. Tabi sen de kabul edersen :)
Yanımda oyunlarımın bulunduğu Steam yedek diskini de getireceğim.
Daha eski bir PC vardı ama arkadaşı uzun süredir görmüyorum. Birkaç sene önce sistem toplamış idik.
Görebilirsem sana haber ederim. Ekran kartları da uyduruktan bişii idi :D
Ayrıca sen o dediğin PC yi çok matah sanma. Üst seviye bileşenleri dayarsan bak gör nasıl oluyo.
Anakart 1500TL
Ekran kartı 2000-2500TL
İşlemci 2000-2500TL
Sen uyduruk 300-400$lık işlemci ve ekran kartı al, 150$lık anakart al sonra bana gel de ki öyle bir PC var mı  >:(

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Eylül 2016, 14:11:30Daha eski bir PC vardı ama arkadaşı uzun süredir görmüyorum. Birkaç sene önce sistem toplamış idik.
Görebilirsem sana haber ederim. Ekran kartları da uyduruktan bişii idi :D
Ayrıca sen o dediğin PC yi çok matah sanma. Üst seviye bileşenleri dayarsan bak gör nasıl oluyo.
Anakart 1500TL
Ekran kartı 2000-2500TL
İşlemci 2000-2500TL
Sen uyduruk 300-400$lık işlemci ve ekran kartı al, 150$lık anakart al sonra bana gel de ki öyle bir PC var mı  >:(

Abi nediyeyim daha ben :D
Yalnız test edeceğimiz sistem bu yeni nesil oyunları 60+FPS de oynatabilmeli. Çünkü ben oyunlarda az ram kullanan bir bilgisayar daha görmedim. Şu iki sene içerisinde ram kullanımları iyicene artmaya başladı.
Ama üstte yazdığın kadar pahalı bir sistemse zaten oynatacaktır.

Benim topladığım donanımlarda bilgisayarlar var. Benchmark videoları da internette var. 2 tane atmıştım az önceki iletide. Ordan bakabilirsin.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Eylül 2016, 13:57:04Oolum adamı.. Pardon YAMYAM'ı GUDURTMA >:(
Elindeki sadece 960 olan bi ekran kartı. Boşuna mı 980 ler 2000TL ye satılıyor.
Veya texture olarak iyi ün sahibi olmuş R9 NANO var. Bu ekran kartlarını süs diye mi koymuşlar oraya.
Bunların VRAM leri 4GB Al bu kartlardan birisini tak sistemine CPU 'n hızlı ise D-X hızlandırmasını CPU ya ver bak bakalım ekran kartının RAM leri ne kadar dolacak.
http://www.hwcompare.com/29227/geforce-gtx-980-ti-vs-radeon-r9-nano/
http://www.vatanbilgisayar.com/asus-gtx980-rog-poseidon-plat-gddr5-4gb-256bit-dx12-nvidia-ekran-karti.html
http://www.vatanbilgisayar.com/sapphire-r9-nano-4gb-hbm-memory-4096bit-amd-radeon-dx12-ekran-karti.html

Abi mesele o değil 2gb yetmiyor onu diyorum işte para ver alalım bir 1070 :D

YunusGür

Şu videodaki sistemin anakartına bak abi:
https://www.youtube.com/watch?v=9r_QTmOWE-4
Adam açıklamaya yazmış.
Ultimate 1080p Budget Gaming Rig -

Case: Thermaltake V1
CPU: Intel i5-6500
Motherboard: Gigabyte H110N
GFX Card: Zotac GTX 1060 MINI 6GB
RAM: 8GB DDR4-2133
Storage:
120GB Kingston SSD Boot Drive
1TB - Toshiba HDD

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 02 Eylül 2016, 14:18:22Abi mesele o değil 2gb yetmiyor onu diyorum işte para ver alalım bir 1070 :D
ET'siz @okinkurt
Şimdi senin oyun PC yi aç.
Tüm texture ve detay hızlandırma görevlerini D-X, G-L falan CPU ya ver (Tabii yapabilirsen) ;D
Sonra oyunu yeniden aç ve detaylarla oynayarak test yap.
Elindeki ekran kartı ne de olsa sadece bir 960. Diğerlerine ayıb oluyo.

Mr_YAMYAM

ET'li @YunusGür
Sen benden uzun süre kullanabileceğin bir PC istemiş idin.
Uzun vadeli PC lerin tek kriteri anakarttır.
Daha önce de söylemiştim
Al 200TL lik anakartlardan tak işlemciyi keyfet.
Ben hala QUAD işlemciyi kullanabiliyorsam sebebi anakartımdır.

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Eylül 2016, 14:29:10ET'li @YunusGür
Sen benden uzun süre kullanabileceğin bir PC istemiş idin.
Uzun vadeli PC lerin tek kriteri anakarttır.
Daha önce de söylemiştim
Al 200TL lik anakartlardan tak işlemciyi keyfet.
Ben hala QUAD işlemciyi kullanabiliyorsam sebebi anakartımdır.
Abi 2 sayfa önce 500 tl lik anakartlardan bahsettik. Daha iyi olur diye zor bela anakartı yükselttik şimdi de 200 TL lik anakart yeter diyorsun?  ???

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Eylül 2016, 14:25:59ET'siz @okinkurt
Şimdi senin oyun PC yi aç.
Tüm texture ve detay hızlandırma görevlerini D-X, G-L falan CPU ya ver (Tabii yapabilirsen) ;D
Sonra oyunu yeniden aç ve detaylarla oynayarak test yap.
Elindeki ekran kartı ne de olsa sadece bir 960. Diğerlerine ayıb oluyo.

Ağabey oyun içinde öle bir seçim yok başka noktadan yapılıyormu ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 02 Eylül 2016, 14:37:41Abi 2 sayfa önce 500 tl lik anakartlardan bahsettik. Daha iyi olur diye zor bela anakartı yükselttik şimdi de 200 TL lik anakart yeter diyorsun?  ???
Oolum yazdıklarımı iyi oku.
UZUN VADELİ PC İSTİYORSAN ANAKARTA ÖNEM VERMELİSİN.
Ben neden 200TL lik anakart önermedim de 500TL lik anakart önerdim.?
Bütçe kısıtlı olsa da chipset hızlı olursa ilerde sorunsuzca kullanabilesin  ve işlemcin düşük te olsa nispeten performans alabilesin diye.
Buna karşılık Z serisi chipsetlere girmedim bile neden çünkü bütçeni aşıyor.
Eğer bilinçli olsaydın abi ben 1000TL lik anakartlardan tercih edeceğim bile diyebilirdin. İşte o zaman almış olacağın İ5 in hakkını tam anlamıyla alabilecektin ama bu sefer de bütçeyi aşacağın için zorda kalırdın.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 02 Eylül 2016, 14:45:19Ağabey oyun içinde öle bir seçim yok başka noktadan yapılıyormu ?
Oyun içerisinden olmaz.
PC içerisinden Nvidia ayarlarından veya denetim masasından yapılır.

seron

Arkadaşlar,
Forumumuzdan @ApoAtes ikinci el bilgisayar satıyor ve de özellikleri vermiş. yukarıdaki yorumlarda "Z" serisinden bahsedilmiş. Verdiği anakartın model adında da "Z" ibaresi geçiyor.
alın demiyorum bir bakın. ben baktım, gayet düzgün bir şeye benziyor.

YunusGür

Alıntı yapılan: seron - 02 Eylül 2016, 20:50:21Arkadaşlar,
Forumumuzdan @ApoAtes ikinci el bilgisayar satıyor ve de özellikleri vermiş. yukarıdaki yorumlarda "Z" serisinden bahsedilmiş. Verdiği anakartın model adında da "Z" ibaresi geçiyor.
Baktım ben ona :)

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 02 Eylül 2016, 20:50:21Arkadaşlar,

Sistemi güzel ancak kart dx11 oyunlar artık dx12 ye dönücek tam verim yeni serilerde olucak .

seron

Yahu çocuklar, anlamıyorum ben sizi.
Daha evvel verdiğiniz liste çocuğun makine ile çok çok yakın hatta yanlış şeyetmediysem daha iyi.
Ekran kartı olayını ayrıca şeyedersiniz. üzerindeki ekran kartını uygun fiyattan satın, istediğiniz ekran kartından 6GB mi olur 8GB mi olur, alın.
olma mı?

YunusGür

Hocam sistem toplama isi falan kalmadi zaten. Arkadas vazgecti. Babasi ile anlasamamislar bir de uzun sure sistemi toplayamadigimiz icin iptal oldu.
Teşekkürler yine de herkese.

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 03 Eylül 2016, 20:10:19Yahu çocuklar, anlamıyorum ben sizi.
Daha evvel verdiğiniz liste çocuğun makine ile çok çok yakın hatta yanlış şeyetmediysem daha iyi.
Ekran kartı olayını ayrıca şeyedersiniz. üzerindeki ekran kartını uygun fiyattan satın, istediğiniz ekran kartından 6GB mi olur 8GB mi olur, alın.
olma mı?

Daha iyi değil ki abi gtx 1060 ile 760 birmi ? gtx 760 eski tip yeni kasada 1060 var para varken niye eski birde 2.el alalım haa adamın işinin görüyodur parası azdır alınır ben mesela 2.el aldım sorun çıkmadı işlemci ve anakartı 700 tl ye aldım ama sadece işlemcinin sıfırı 1.200 tl felandı butür durumlarda alınabilir.

GLSCGN

Öncelikle Yamyam abi geç geldim kusura bakma bizimkiler köye gitti işten eve gelince çamaşır bulaşık gibi ev işleriyle uğraşmakdan pek vaktim kalmıyor.
Valla şu zaman da sıfır sistem çok deli para zaten yunus arkadaşın da vazgeçmiş.

Ama sistem toplayacak arkadaşlara tavsiyem uygun fiyata pc toplamak istiyorlarsa şu yöntemi kullanabilirler.

Hepimiz biliriz ki cpu lara kolay kolay birşey olmaz.
Çok uzun yıllar kullanılan ürünlerdir.
2 ci el uygun fiyata i5 ( 250-350 tl ) cpu buldun mu ? Gerisi kolay.
Hangi soket i5 ise sıfır bi anakart 150-200 tl.
Sıfır ram alsan bu gün 8 gb ram 160 tl.
Hurdacıdan eli ayağı düzgün ferah havalandırması güzel bir kasa alıcan 30-40 tl
Sıfır +80 bronze 550 W psu alıcan.
Bide bütçeye göre sıfır yada 2 ci el gpu aldın mı tamadır.
Sıfır rx 480 8 gb modeli yada gtx1060
2 ci el de 350 tl ye gtx760 satıyorlar.
bide ssd aldınmı 2 bin tl ye fulhd de çatır çatır oyin oynarsın.
sırf sıfır diye cpu ya i5 e bile 600 - 700 tl para içim acıyor valla.

Mr_YAMYAM

ET'li ve de kıymETli @GLSCGN
İkinci el ürünlere öncelikle güven sözkonusudur.
Ayrıca özellikle vatan dan toplanacağı da belirtilmiştir.
Ancak şu hususu özellikle belirtneden geçemeyeceğim.
Bir sistemin damarlarının olduğu yer ANAKART'lardır. Damarlardan yeterli kan akamıyorsa ne kalp ne de mide iş yapamaz.
Ben yıllar önce ICH10R li anakart için bir dünya para vermiştim. Dolar bazında hesaplanırsa günümüzde 600-700TL gibi ödenti sözkonusu. İşlemcimden bile pahalı idi.
Günümüzde hala bu kartı kullanabiliyor ve elime geçirmiş olduğum QX seriisi extreme işlemciyi bile kullanabiliyorsam verdiğim o kadar paraya değmiş diyebilirim.
Üst seviye işlemci desteği olan bir anakart ilerde ikinci ellere düşmüş bir işlemci ve ekran kartları ile upgrade yapılırsa uzun yıllar hizmet edecektir.
Zaten bazı çevreler bunu bildikleri için soket yapılarındaki farklılıkla insanları rahatlıkla çıkmaza sokabiliyorlar.
2011 soket yapısı ile 1150 soket yapıları incelenirse ne demek istediğim anlaşılacaktır. Benim PC yi aldığım yıllarda ise serverler hariç LGA775 soketler vardı ve P-D den tut ta EXTREME işlemcilere kadar çalışabiliyordu.
O yıllarda bir P-D 100$ a satılıyorsa bir extreme işlemci 1500-2000$ a satılıyordu.

Ancak PC toplanmasındaki dedikodular, bir de bu işin pazarlamasında pay sahibi olanların önerileri PC toplamak isteyenlerin kafasını karıştırmaktadır.

GLSCGN

Abicim ben seni çoğğğğğğ eyyyy anlıyorum.
Sen de beni anlarsan sevinirim.
Ben uygun fiyata oyun amaçlı bir pc den bahsettim.
Yoksa dediklerini bende biliyorum, kaldı ki ben de doların 1.70 olduğu zaman asus maxsimus V formula anakartına (pardon baba'kartına) 670 tl para vermezdim yoksa.
Bak abi ben çevremde pc isteyenlere şöyle kasa topladım geçen daha 2 tane kasa topladık.
 2 ci el i5 2400 aldım. 280 tl
2 ci el gtx460 aldım 180 tl        yada gtx660   250 tl         yada gtx760 350 tl  ( bunlar 2 ci el fiyatlar )
sıfır 1155 msı anakart 170 tl
sıfır corsair vs450 psu : 160 tl
sıfır ram 4+4 toplam 8 gb ddr3 1600 mhz : 160 tl
sıfır ssd 120 gb : 140 tl
2 ci el hurdacıdan temiz kasa 50 tl
dvd : 30 tl
kart okuyucu : 5 tl
cpu soğutucu : 80 tl

Yani anlayacağın toplam maliyeti seçeceğin parçaya göre değişir 1300-1500 tl arasında fulhd de çatır çatır oyun oynatır.
Ama high detay da ama medium da 60 fps alırsın seçeceğin konfigürasyona göre oynayacağın oyuna göre değişir.

500 tl ye güzel bir monitör al oldumu sana 2 bin tl  ohh miss

Not: daha yüksek fps isteyen cpu yu i5 2400 değilde i5 3570 K alır  güzel de cpu soğutucusu ile o.c yapıp 4.6 ghz de kullanır.
Ekran kartı olarak da takar kasaya RX 480 kartını daha yüksek fps çatır çatır oynar.

Tekrar not : 2 ci elde herkese güven olmaz tabi işini bilen herkes bir yolunu bulup satın alır.
İşini bilmeyen de dolandırılmaya yada bozuk mal satın almaya hazır olsun.

seron

Ben de katılıyorum.
işlemcilerin sağlam olduğu doğru. Çünkü piyasada arızalı hemen hiç işlemci yok desem yeridir. Bu nedenle listeden sadece işlemci düşülebilir ki;
bir kişi, yüksek performanslı işlemcisini düşük fiyattan satmak istemeyecektir. anca şansa kelepir bulunabilirse öyle.
Anakarttan kısamazsın, Ramdan azıcık kısarsın, Ekran kartı da zaten arkadaşlar oyun için topluyor, kısamıyoruz,...
Yanisi...
O'lum 4000TLye bilgisayar mı toplanır! diyesim geliyoooor, ama sonrasında kırılma gücenme olur diye vazgeçiyorum.
Allahtan vazgeçtiler de  ;D
Ne bileyim insan bilgisayarda oyun oynamamalı bence. daha doğrusu 4000TLlik bilgisayarı oyuna heder etmemeli. 4000TL ye makine toplamışsan bu makine sana ayda bir asgari ücret kazandırmalı ki, parayı bastım ama bununla ekmek yiyorum diyebilmelisin.
Ben şu anda 6 çekirdekli 8ramlı makinemde bir arkadaş için logomsu birşeyler yapıyorum. kazancım yıllar evvel verdiğim paraya değecek, çünkü "fayda" üretiyorum.
keşke bana gücenmeseniz de CAD yazılımlarına, EDA yazılımlarına, Görsel yazılımlar, Edit yazılımları, Ofis yazılımları, muhasebe yazılımlarına alışsanız.
o 4000TL yerine 500TL verir, bilmiyorduysam, MS office bilgisayar kursuna giderdim... bu gün işyerleri ofis kullanabiliyor musun diye sormuyor bile. e biliyorum deyip kullanamayan da yığınla. ama süper derecede biliyorsan, bir şıkkı daha elemiş oluyorsun.
------
uzattım, kendi kendime konuşuyorum. :D

Mr_YAMYAM

Dövizin uçuk olduğu günümüzde 4000TL lik PC çok iyi sayılmaz.
İdare edebilecek bir PC dir. Çünkü işlemci gücü fazla olmamaktadır.

Alıntı yapılan: GLSCGN - 06 Eylül 2016, 21:08:02Yoksa dediklerini bende biliyorum, kaldı ki ben de doların 1.70 olduğu zaman asus maxsimus V formula anakartına (pardon baba'kartına) 670 tl para vermezdim yoksa.
O babakarta bugün işlemci modifyesi yapabilirsen PC yi hızlandırma imkanın vardır. Sanırım 2011 soket idi.
Ekran kartı zaten sök tak olduğu için mesele bile değil.
İşte ben arkadaşlarıma bunu öneriyorum. PC toplamak bir işlemci bir ekran kartı seçimi ile olmaz. Bizim ET'siz @okinkurt  gibi 6 çekirdekli işlemciye birkaçyüz liralık anakart alırsan etrafı kemirirsin  ;D
İkinci el piyasasında söylediklerim geçerli değildir. Önemli olan ikinci el alınca verdiğin paranın hayrını görebilmektir.

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 06 Eylül 2016, 21:14:32Ben de katılıyorum.
işlemcilerin sağlam olduğu doğru. Çünkü piyasada arızalı hemen hiç işlemci yok desem yeridir. Bu nedenle listeden sadece işlemci düşülebilir ki;
bir kişi, yüksek performanslı işlemcisini düşük fiyattan satmak istemeyecektir. anca şansa kelepir bulunabilirse öyle.
Anakarttan kısamazsın, Ramdan azıcık kısarsın, Ekran kartı da zaten arkadaşlar oyun için topluyor, kısamıyoruz,...
Yanisi...
O'lum 4000TLye bilgisayar mı toplanır! diyesim geliyoooor, ama sonrasında kırılma gücenme olur diye vazgeçiyorum.
Allahtan vazgeçtiler de  ;D
Ne bileyim insan bilgisayarda oyun oynamamalı bence. daha doğrusu 4000TLlik bilgisayarı oyuna heder etmemeli. 4000TL ye makine toplamışsan bu makine sana ayda bir asgari ücret kazandırmalı ki, parayı bastım ama bununla ekmek yiyorum diyebilmelisin.
Ben şu anda 6 çekirdekli 8ramlı makinemde bir arkadaş için logomsu birşeyler yapıyorum. kazancım yıllar evvel verdiğim paraya değecek, çünkü "fayda" üretiyorum.
keşke bana gücenmeseniz de CAD yazılımlarına, EDA yazılımlarına, Görsel yazılımlar, Edit yazılımları, Ofis yazılımları, muhasebe yazılımlarına alışsanız.
o 4000TL yerine 500TL verir, bilmiyorduysam, MS office bilgisayar kursuna giderdim... bu gün işyerleri ofis kullanabiliyor musun diye sormuyor bile. e biliyorum deyip kullanamayan da yığınla. ama süper derecede biliyorsan, bir şıkkı daha elemiş oluyorsun.
------
uzattım, kendi kendime konuşuyorum. :D

Pahallı anakarta gerek yok oyun pc sinde bin tl lik anakart ile 200 lük gram farketmiyor birçok makale var biraz araştır seron abi bana hak vericeksin :)

GLSCGN

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Eylül 2016, 22:14:01Dövizin uçuk olduğu günümüzde 4000TL lik PC çok iyi sayılmaz.
O babakarta bugün işlemci modifyesi yapabilirsen PC yi hızlandırma imkanın vardır. Sanırım 2011 soket idi.
İşte ben arkadaşlarıma bunu öneriyorum. PC toplamak bir işlemci bir ekran kartı seçimi ile olmaz. Bizim ET'siz @okinkurt  gibi 6 çekirdekli işlemciye birkaçyüz liralık anakart alırsan etrafı kemirirsin  ;D
İkinci el piyasasında söylediklerim geçerli değildir. Önemli olan ikinci el alınca verdiğin paranın hayrını görebilmektir.

1155 soket ancak şimdi ben bu cpu ya o.c yapsam.
Misal 4.6 ghz de gtx 1080 filan takarım.
Darboğaz da yapacağını pek sanmıyorum.

GLSCGN

Alıntı yapılan: okinkurt - 06 Eylül 2016, 22:23:24Pahallı anakarta gerek yok oyun pc sinde bin tl lik anakart ile 200 lük gram farketmiyor birçok makale var biraz araştır seron abi bana hak vericeksin :)

Doğrudan fark olmayabilir ama ikimizde de aynı cpu farklı anakartlar var.
o.c yapsak kimin sistem daha stabil olur ?
Diyelimki sen de bende 4.8 ghz lere o.c edip gtx1080 ti modeli ekran kartı çıktı kullanmak istedik ee ne olacak.
Senin anakart stabil değil hata verip duruyor.
O kadar yüksek ghz ler çıkamadın ee bu sefer de fps düşecek.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Eylül 2016, 22:14:01Dövizin uçuk olduğu günümüzde 4000TL lik PC çok iyi sayılmaz.

Fx lerdeki fps sorunu sade anakart dan değil işlemciden kaynaklı forumlarda her türlü anakart ile bu sorunu yaşıyan var zaten gelmiş geçmiş en kötü amd serisi olarak tarihte yerini aldı.

Alıntı yapılan: GLSCGN - 06 Eylül 2016, 22:29:09Doğrudan fark olmayabilir ama ikimizde de aynı cpu farklı anakartlar var.
o.c yapsak kimin sistem daha stabil olur ?
Diyelimki sen de bende 4.8 ghz lere o.c edip gtx1080 ti modeli ekran kartı çıktı kullanmak istedik ee ne olacak.
Senin anakart stabil değil hata verip duruyor.
O kadar yüksek ghz ler çıkamadın ee bu sefer de fps düşecek.

O.c için özel anakartlar zaten pahallı bütçe meselesi bu diğer parçalardan kısmamıza sebeb olacaksa anakarta abanılmaz benim dediğim bu :)

Şunuda ekliyim idare eder dediğiniz pc bu ben bundan daha zayıf kart ile her haltı oynuyorum nasıl idarelik anlamadım vallahi

Oyun bakış açımız farklı sistem yönüde öle :) oyun piyasası başka noktalarda geziyor yamyam abi.

YunusGür

Abiler ben önceki sayfalarda zaten toplanabilecek en iyi sistemi topladım. Ama hala neyin tartışmasını yapıyoruz anlamadım ?

GTX 1060, i5 6500 ve H170 çipsetli sistem toplamıştım. Her parçasını alarak topladım hem de. Ekran kartını sonra alacak olsak zaten i7 ve sağlam anakartlı bi sistem toplanabilirdi. Bunu daha önce söyledim.

Sistem toplandıktan sonra sadece oyun oynanacak. Ekran kartını sonra almak gibi bir durum da olamaz. Bunu da daha önce söyledim.

seron

Şu işlemcileri hala 5gigahertzin üstüne çıkaramadılar arkadaş. skylake serisi çıktı daha hala 3.xlerde geziyor. utanmasalar 1ghz yaacaklar diye espiri yapacağım ama utanmadılar! 1.1Ghz işlemci var. bildiğin bilgisayar işlemcisi bu... bir nokta birrr gigaherzzz, düşün. çift çekirdekli işlemci... bildiğim kadarıya ürünlerini gazık fiyattan satan "ELMA" da kullanıyor o işlemciyi.

okinkurt

Alıntı yapılan: YunusGür - 06 Eylül 2016, 22:48:07Abiler ben önceki sayfalarda zaten toplanabilecek en iyi sistemi topladım. Ama hala neyin tartışmasını yapıyoruz anlamadım ?

GTX 1060, i5 6500 ve H170 çipsetli sistem toplamıştım. Her parçasını alarak topladım hem de. Ekran kartını sonra alacak olsak zaten i7 ve sağlam anakartlı bi sistem toplanabilirdi. Bunu daha önce söyledim.

Sistem toplandıktan sonra sadece oyun oynanacak. Ekran kartını sonra almak gibi bir durum da olamaz. Bunu da daha önce söyledim.

Biz tartışmayı seviyoruz :D :D :D

Alıntı yapılan: seron - 06 Eylül 2016, 22:49:19Şu işlemcileri hala 5gigahertzin üstüne çıkaramadılar arkadaş. skylake serisi çıktı daha hala 3.xlerde geziyor. utanmasalar 1ghz yaacaklar diye espiri yapacağım ama utanmadılar! 1.1Ghz işlemci var. bildiğin bilgisayar işlemcisi bu... bir nokta birrr gigaherzzz, düşün. çift çekirdekli işlemci... bildiğim kadarıya ürünlerini gazık fiyattan satan "ELMA" da kullanıyor o işlemciyi.

İntel , amd gibi ghz abartıp çöpe çevirmiyor sadece ghz önemli değil kartta sadece belleğin olmadığı gibi bendeki işlemci 3.5 ghz her kartı besliyebilir üstü fuzuli.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın