Üretimde olan en küçük trafo

Başlatan brooqs, 29 Ağustos 2016, 10:23:54

brooqs

Arkadaşlar herkese iyi haftalar diliyorum. Bir IOT projesinde alanım çok dar olduğundan üretimde olan bulunması kolay trafo arıyorum. Sekonderi 5v yada 12 volt olabilir 2 amperlik bir akıma ihtiyacım olacak nasıl bir çözüm bulabilirim. Değerli yorumlarınıza ihityacım var.

Teşekkürler.

i3uz

telefon şarj cihazları işini görmez mi? piyasada en ince ve en küçük adaptör onlar. hem nekadar bir alanı kullanacaksın.var?
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

brooqs

Merhaba,
Cevabınız için teşekkürler.

70 mm çapında bir daire devre üstünde atmega 32u8 chipide var birde katı hal röle olacak. Dediğinkiler olabilir evet ancak bunu devreden sökmek lazım. Satılan bir yer biliyor musunuz?. Çünkü adetli lazım olacak.

Teşekkürler.

i3uz

devre olarak bulabilmen zor, bazı devreler var piyasada ama olanlar 12v to 5v dönüştürücü olarak var. 220 ile çalışan malesef şarj cihazları var.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

brooqs

Pardon yanlış yazmış olabilirim. demek istediğim sadece trafo olarak bulabilir miyim?

i3uz

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Adnancoskun

Alıntı yapılan: brooqs - 29 Ağustos 2016, 10:58:16Merhaba,
Cevabınız için teşekkürler.

70 mm çapında bir daire devre üstünde atmega 32u8 chipide var birde katı hal röle olacak. Dediğinkiler olabilir evet ancak bunu devreden sökmek lazım. Satılan bir yer biliyor musunuz?. Çünkü adetli lazım olacak.

Teşekkürler.
Toroid trafolarin verimi daha yüksektir
Eğer adetli olacaksa, herhangi bir trafo üreticisinde sardirabilirsiniz
24 watt toroid olarak pek büyük bir yer tutmaz
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: i3uz - 29 Ağustos 2016, 12:19:58220v ac giriş 12v ac çıkış trafo 50w.boyutu  küçüktür. işini görür umarım
http://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/leomax-trafo-eletronik-12v-50w-lm-2550-231634508#product-information
Bunlar trafo olarak satilir
Ancak trafo değil SMPS dir
Halojen aydınlatma için kullanılıyor.
Doğru akım kaynağı olarak pek kullanılmaz...

i3uz

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Ağustos 2016, 12:47:43Bunlar trafo olarak satilir
Ancak trafo değil SMPS dir
Halojen aydınlatma için kullanılıyor.
Doğru akım kaynağı olarak pek kullanılmaz...
Elektronik trafo diye geçiyor. bende halojen lambalar için kullanıyorum. ama 50w gücünde performansıda iyi .arkadaş bunu dc kaynaga çevirebilir. saç trafo ile küçük boyutlarda 2a çıkması çok zor. böyle bişey kullanmalı.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Adnancoskun

Alıntı yapılan: i3uz - 29 Ağustos 2016, 13:48:07Elektronik trafo diye geçiyor. bende halojen lambalar için kullanıyorum. ama 50w gücünde performansıda iyi .arkadaş bunu dc kaynaga çevirebilir. saç trafo ile küçük boyutlarda 2a çıkması çok zor. böyle bişey kullanmalı.
Bu devreleri dc ye cevirdiginiz zaman gürültü faktörü yüksek oluyor, (tecrübe ile sabit.  :)  )

i3uz

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Ağustos 2016, 14:36:08Bu devreleri dc ye cevirdiginiz zaman gürültü faktörü yüksek oluyor, (tecrübe ile sabit.  :)  )

Arkadaşın nasıl bişey kullanacağına bağlı aslında . smpslerde hep bu sorun var. kuplaj kondansatörünü güzel bişey taksın. sıkıntısız kullanabilir. ben 16f628a işlemciyi tabela led devrelerinde kullanabiliyorum genelde elimde ne malzeme varsa değerlendiririm. bence şarj cihazlarını kullanmalı çıkışa yine 1000mf kondansatörle gayet kullanışlı olur. tabiki ses devreleri için pek sağlıklı olmaz.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

asma

Elektronik trafolar smps lerin ürettiği parazitin yanına bile yaklaşmazlar. Tek silindirli pancar motoru gibi çalışır. DC besleme elde etmek için çok uğraşmak gerekir. 50VA olanı 5W ampulden aşağı güçte (çıkış akımıyla) kullanmak ta mümkün olmuyor. Salınım duruyor.
Flamanlı yani ilk anda kısa devreye yakın davranış gösteren yüklerle kalkınabilir , küçük , hafif ve az ısınırlar. Ancak şebeke frekansı üzerine 50kHz bindirilmiş bir AC oluştururlar ki çok hızlı diyotlar ile akü şarjı için kaynak veya çok iyi filtre sonrası regüleyle DC devre beslemesi olabilir. Min. yük akımı belirlenip önlem alınmalı.
DC besleme için pek tercih edilesi ürün değil.  ;)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın