UPS ÇIKIŞINDAKİ PRİZ ANORMAL GİBİ

Başlatan ramses, 18 Ağustos 2016, 12:50:34

ramses

Merhaba üstadlar bizim yıllar önce kullandığımız bir psu(kesintisiz güç kaynağı) vardı bir ara kaldırdık çalışıyordu sorun yoktu. şimdi yeniden bir bakayım dedim. Fişe taktım hiçbir tepki vermedi ne ışıkları yandı nede ses çıkardı bir  iki gün bekledi fişte hala bir değişiklik yoktu bilgisayara taktığımda ise bilgisayar çalışmıyordu sanırım güç gelmiyordu. elime kontrol kalemini aldım outputtaki prize baktım  baktım iki deliğe soktuğumda da kontrol kaleminin ışığı yanıyordu.

İçini açtım önce inputdaki cam sigortaları kontrol ettim sağlam sonra bataryaya baktım 2.36 v gösteriyordu. Anlamadım hiçbişey bir Yardım ederseniz sevinirim.(ups'nin markası inform)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ramses - 18 Ağustos 2016, 12:50:34Merhaba üstadlar bizim yıllar önce kullandığımız bir psu(kesintisiz güç kaynağı) vardı bir ara kaldırdık çalışıyordu sorun yoktu. şimdi yeniden bir bakayım dedim. Fişe taktım hiçbir tepki vermedi ne ışıkları yandı nede ses çıkardı bir  iki gün bekledi fişte hala bir değişiklik yoktu bilgisayara taktığımda ise bilgisayar çalışmıyordu sanırım güç gelmiyordu. elime kontrol kalemini aldım outputtaki prize baktım  baktım iki deliğe soktuğumda da kontrol kaleminin ışığı yanıyordu.

İçini açtım önce inputdaki cam sigortaları kontrol ettim sağlam sonra bataryaya baktım 2.36 v gösteriyordu. Anlamadım hiçbişey bir Yardım ederseniz sevinirim.(ups'nin markası inform)
Muhtemelen akuler ölmüştür, akuleri dışarıda şarj edip yerine takın.Akuler şarj tutmuyorsa

Akuleri değiştirip yeniden fişe takın
Akü gerilimi belli değerin altına düşerse sistem acmayabilir
**!* söküp takarken akulerin kutuplarina dikkat edin
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ramses

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Ağustos 2016, 13:07:56Muhtemelen akuler ölmüştür, akuleri dışarıda şarj edip yerine takın.Akuler şarj tutmuyorsa

Akuleri değiştirip yeniden fişe takın
Akü gerilimi belli değerin altına düşerse sistem acmayabilir
**!* söküp takarken akulerin kutuplarina dikkat edin
Çıkış prizindeki çıkışların ikisindede kontrol kaleminin yanması anormal değil mi?
youtube da görmüştüm aküye saf su ilave ediyordu şırınga ile öyle yapsam olur mu?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ramses - 18 Ağustos 2016, 13:29:18Çıkış prizindeki çıkışların ikisindede kontrol kaleminin yanması anormal değil mi?
youtube da görmüştüm aküye saf su ilave ediyordu şırınga ile öyle yapsam olur mu?
Youtube de gördüğünüz yöntem yanlış bir yöntem
Akuleri aktif edebilir ,çalışır hale getirebilir ancak buharlasma sonucu elektronik kart da zarar görür

Ups lerin çıkışında kontrol kalemi ile kontrol de pek uygun değildir,
 Çünkü online ups lerde inverter sürekli devrededir
Yani  giriş doğrudan çıkışa verilmez...

ramses

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Ağustos 2016, 13:37:06Youtube de gördüğünüz yöntem yanlış bir yöntem
Akuleri aktif edebilir ,çalışır hale getirebilir ancak buharlasma sonucu elektronik kart da zarar görür

Ups lerin çıkışında kontrol kalemi ile kontrol de pek uygun değildir,
 Çünkü online ups lerde inverter sürekli devrededir
Yani  giriş doğrudan çıkışa verilmez...

Akü led Adaptörü ile şarj edilebilir mi ? (akü 12v 7.0 Ah/20hr)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ramses - 18 Ağustos 2016, 13:41:12Akü led Adaptörü ile şarj edilebilir mi ? (akü 12v 7.0 Ah/20hr)

Şarj edebilir
Kısa süreli olmak kaydıyla
Yapabilirsiniz

Mustafa281

Alıntı yapılan: ramses - 18 Ağustos 2016, 13:41:12Akü led Adaptörü ile şarj edilebilir mi ? (akü 12v 7.0 Ah/20hr)

Led adaptörleri bu iş için uygun değildir zira adından da belli olduğu gibi sadece led yakar ha bazı yerlerde kullanılabilir fakat aküyü doldurmak için düşük amper önerilir yüksek amper önerilmez

ramses

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Ağustos 2016, 13:42:46Şarj edebilir
Kısa süreli olmak kaydıyla
Yapabilirsiniz
Alıntı yapılan: Mustafa281 - 18 Ağustos 2016, 13:44:08Led adaptörleri bu iş için uygun değildir zira adından da belli olduğu gibi sadece led yakar ha bazı yerlerde kullanılabilir fakat aküyü doldurmak için düşük amper önerilir yüksek amper önerilmez
1-)Ne kadar süre şarj ediyim?
2-)led adaptörünün verdiği akımı nasıl ölçerim avometre ile?

Mustafa281

Alıntı yapılan: ramses - 18 Ağustos 2016, 13:48:591-)Ne kadar süre şarj ediyim?
25-30 dakika şarj edip çıkarın aküyü ups ye tekrardan monte edin eğer belirti varsa ups'nin kendi üzerinden şarj işlemini dolasiya kadar devam ettirin

Adnancoskun

Alıntı yapılan: ramses - 18 Ağustos 2016, 13:48:591-)Ne kadar süre şarj ediyim?
Akü sarj tutarsa zaten 15-20 dakika yeterli olur
Akü sarj tutmazsa zaten akuleri degismen gerekecek

ramses

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 18 Ağustos 2016, 14:17:1525-30 dakika şarj edip çıkarın aküyü ups ye tekrardan monte edin eğer belirti varsa ups'nin kendi üzerinden şarj işlemini dolasiya kadar devam ettirin
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Ağustos 2016, 15:04:22Akü sarj tutarsa zaten 15-20 dakika yeterli olur
Akü sarj tutmazsa zaten akuleri degismen gerekecek

şimdi yaklaşık 25 dakika şarj ettim (13.7v ile şarj ettim) ve avometre ile aküyü ölçtüm 5.7 v gösteriyor sağlam mı?

Mustafa281

Alıntı yapılan: ramses - 18 Ağustos 2016, 15:17:48şimdi yaklaşık 25 dakika şarj ettim (13.7v ile şarj ettim) ve avometre ile aküyü ölçtüm 5.7 v gösteriyor sağlam mı?
Yalancı gösterge de olabilir, adnan hocam saglam sanki ?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 18 Ağustos 2016, 15:22:11Yalancı gösterge de olabilir, adnan hocam saglam sanki ?
Sağlam değil
Bu kadar sürede normal 12 volt olmalıydı

ramses

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Ağustos 2016, 16:00:18Sağlam değil
Bu kadar sürede normal 12 volt olmalıydı
güç kaynağının amperi düşüktür hocam olamaz mı?
Birde forumda gördüm aynı aküyü 5-6 saat şarj ediyorlar
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,3169.msg13503.html#msg13503
https://320volt.com/12-volt-7-amper-aku-sarj-devresi/

Mustafa281

Alıntı yapılan: ramses - 18 Ağustos 2016, 16:08:03güç kaynağının amperi düşüktür hocam olamaz mı?
Birde forumda gördüm aynı aküyü 5-6 saat şarj ediyorlar
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,3169.msg13503.html#msg13503
https://320volt.com/12-volt-7-amper-aku-sarj-devresi/
Güç kaynağı ile alakası yok adnan hocamın dediği gibi 10 dakika da bile 12 volt olabilir burda ki amaç amper olayı sabit 12 gösterir fakat amperin daha dolması gerekir yani sonuç akülerin değişmesi gerekir

ramses

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 18 Ağustos 2016, 16:24:12Güç kaynağı ile alakası yok adnan hocamın dediği gibi 10 dakika da bile 12 volt olabilir burda ki amaç amper olayı sabit 12 gösterir fakat amperin daha dolması gerekir yani sonuç akülerin değişmesi gerekir
Aküyü ups ye taktım power tuşuna takınca ortasındaki kırmızı düğme yanıp söndü. (prize takmadan)
http://statik.incehesap.com/b_inform-guard-1000a-ups_1948.jpg

Benim amacım aküyü haklı çıkarmak değil zaten bozuk olabilir. Ama ups bozuksa da boşu boşuna akü almamak.

Mustafa281

Alıntı yapılan: ramses - 18 Ağustos 2016, 16:36:10Aküyü ups ye taktım power tuşuna takınca ortasındaki kırmızı düğme yanıp söndü. (prize takmadan)
http://statik.incehesap.com/b_inform-guard-1000a-ups_1948.jpg

Benim amacım aküyü haklı çıkarmak değil zaten bozuk olabilir. Ama ups bozuksa da boşu boşuna akü almamak.
Ölçü aletiyle ölçerken hangi konumda ölçüyorsunuz ? Ve en önemlisi de dc voltaj konumunda ölçmelisiniz bazı ölçü aletlerinde 10 yazar eğer 10 konumundaysa 20 yapıp tekrar deneyiniz

mcan

aküyü araba lambasıyla dene (4-5A  60w kadar) 10.5 volt altına düşerse cihaz kapanır. aküyü tak şebekeyi tak.  röle sesinden sonra aküyü ölç gerilim yükseliyor mu. hareket yoksa şebeke varken akü fişini çek şarj gerilimine bak 13.8 olacak. değilse arıza vardır.

ramses

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 18 Ağustos 2016, 17:35:54Ölçü aletiyle ölçerken hangi konumda ölçüyorsunuz ? Ve en önemlisi de dc voltaj konumunda ölçmelisiniz bazı ölçü aletlerinde 10 yazar eğer 10 konumundaysa 20 yapıp tekrar deneyiniz
Bu kademede ölçtüm

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın