pcbway

İstediğiniz Dosyaya Hızlı Ulaşın: Search Everything

Başlatan seron, 17 Ağustos 2016, 20:50:03

seron

Güya @gevv e dedik ki: "tamam, sohbet kısmında faydalı bir konu işlersek, başlık açar ayrıca anlatırız" ama konular karmakarışık ve birbirinin içine girmiş vaziyette olunca biz de ne yapacağımızı şaşırdık, sonra da üşendik.

Bu yazıda kısaca bilgisayarınızda olmazsa olmaz bir yazılımı tanıtacağım: search everything.

Bu yazılım ücretsizdir.
Boyutu birkaç kilobaytı geçmeyen bu ufacık yazılım, bilgisayarınızın hızında en ufak bir düşmeye neden olmadan, sisteminize zarar vermeden hızlı bulma yapar. Evet evet... hızlı arama değil; bulma. Widowsun kendi arama motorunda sadece arıyorsunuz... ama bulamıyorsunuz. yani sadece arama yapsınlar diye konmuş :)

Anlatayım...

Malumunuz windowsun üzerinde gelen orjinal arama yazılımı çooook düşünüyor, çok zaman istediğiniz şeyi bul(a)mıyor. Bilmiyorum belki aranızda memnun olan da vardır, ama bu yazılımı kullanmadan emin olmasın.

Yazılım gerek windowsla gelen arama yazılımı, gerekse sonradan yüklediğiniz üçüncü parti dosya arama yazılımlarından biraz farklı. Bu kadar küçük boyutlu ve hızlı bir yazılımı ömrümde görmedim.

Yazılım, sıkıntısız, hızlı kuruluyor. Antivirüsler herhangi bir sorgu-sual-itiraz etmiyor.
ilk kurup çalıştırdığınızda programın penceresi boş gözükecektir; bu normaldir. hatta arama dahi yapamazsınız. yazılımın harddiskinizi tarayıp indekslemesi için biraz beklemeli ve windowsu tekrar başlatmalısınız.

nasıl çalışır:
kurulumdan sonra programın kısayolunu görev çubuğuna yerleştirin. buraya basar basmaz tak diye açılır. ilk açıldığında sistemin C:'sindeki sistem dosyalarını görüntüler.
en üstteki arama kısmına aramak istediğiniz şeyin ilk harflerini girerken beraber, o ada en uygun dosyalar anında gelir. aynen google gibi; fakat goggle'dan daha hızlı, anlık, şak diye...

Şu komponentin pdfsi neredeydi?
geçen hafta çizdiğim proteus dosyasını nereye atmıştım?
iki yıl evvelki ders notlarım nerede?
öğrencilerimin sınav sorularını hangi klasöre kaydetmiştim?

diye saatlerce uğraşmayın. windowsun arama motoru ile çile çekmeyin. işte size mükemmel ve işini doğru yapan bir yazılım:

https://www.voidtools.com/

Sayfa açıldığında sisteminizin 32bit mi 64bit mi olduğuna göre ilgili sürümü seçebilirsiniz.
Ayrıca sadece ingilizce olanını, ya da multilingual (çok dili destekleyen) sürümü seçebilir, dilerseniz programın portabıl versiyonunu da indirebilirsiniz.

Mutlaka deneyin, tavsiye ederim.

NOT: Bu yazılımı, sisteminizde aynı dosyadan birden fazla yerde varsa onların yerini tesbit edip silmek için de kullanabilirsiniz. Böylece dosya kalabalığının önüne geerek yerden de kazanırsınız.

Diğer Faydalı Kaynaklar:
https://greateast.wordpress.com/2016/02/12/bilgisayarinizda-dosya-ararken-kaybolmayin-en-iyi-windows-ici-dosya-arama-programlari/
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

cokomoko

Valla win10'da arama iyi ama bunu bir deneyeyim, madem o kadar övdün.
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................

seron

Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

newzat

Alıntı yapılan: seron - 17 Ağustos 2016, 20:59:35
;)
Seron hocam,program övdüğün kadar varmış..Bir sürü çift kopya dosya,alakasız resimler,gereksiz dosyalar sildim..Teşekkür ederim...

seron

Rica ederim, asıl programı yapanlara teşekkür etmek lazım. Benim vaktim boş olduğundan, uzun süredir program eksperliği yapıyorum kendi çapımda :)
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.