pıc program isteği?

Başlatan Tristor, 09 Ağustos 2016, 15:56:31

Tristor

Herkese merhabalar.abilerim çok özür diliyorum elimdeki bu devreye yazılım lazim yardımcı olursanız sevinirim kısaca anlatayım.3 nolu klemens e faz verdiğimde 220 volt roleyi tetikleyerek devre çalışmaya başlayacak.pıc in bir nolu bacağı giriş olacak altı nolu bacağı çıkış olup transistor u tetikleyerek 12 volt rölenin konaklarını 2 sn boyunca kapatacak ve 2 saniye sonra tekrar bırakacak.tekrar 3 nolu klemens e faz verdiğim zaman ayni işlemi tekrarlayacak ve bu işlemi 4 defa yapacak dörtten sonrasına musade etmeyecek ben taki reset butonuna basana kadar.butona bastıktan sonra tekrar basa donecek.tekrar 3nolu klemens e faz verdiğim zaman ayni islemleri yapacak bu şekilde devam edecek.birde en cok istediğim elektrik kesilse bile tekrar geldiğinde program kaldığı yerden devam edecek.inşallah anlata bilmistirim.

Tristor

TRISA=0 'bu ifade "TrisA=000"e eşdeğerdir.
TRISB=0
x var byte
PortA=0
 PortB=0
ROLEAC:
for x=1 to 4
HIGH PORTB.0 'role çektirildi
PAUSE 500 '500 ms bekleme
HIGH PORTA.0 'Led yandı
PAUSE 1500 '1500 ms bekleme
LOW PORTA.0 'Led söndü
LOW PORTB.0 'Role bıraktı
next
END 'programın burada bittiğini ifade eder.
Üstatların elimde bu program ancak pıc e enerji verdiğimde 4 kez roleyi çektirip bırakıyor benim istedim ise 3 nolu klemens e faz gönderdiğim zaman roleyi cektırsın.

Tristor

seron

Vardır ama, programlamadan anlayan çok az kişi var. Bu kişiler de çok sık uğramıyorlardır.
picproje gibi sitelerde daha hızlı yardım almanız olası.
biraz beklerseniz elbette buradan da yardım edecekler çıkar.

Tristor

brooqs

Buradaki programlamaya göre herhangi bir koşulda bir işlem yapma durumu yok bir nevi tekrara giriyor sistem. Buradaki koda göre trisa0 ın değeri 0 yani pic e bağlanan uçta enerji yok. Sizin yapmanız gereken sanırım şöyle bişey olmalı.

if(TRISA==1)
{
HIGH PORTB.0
}

Yukarıdaki gibi bir şey olmalı pic e aşina değilim yalnız programcılıkta böyledir.

skara1214

bu kullandığınız dili kullanan çok adam kalmadı. ccs c ye geçerseniz daha rahat edersiniz

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın