Şebeke Hattından Ses İletimi İçin Fikirlere ihtiyaç var

Başlatan seron, 26 Temmuz 2016, 17:28:34

seron

Konuyu nereye açacağımı bilemedim ama ses ile alakalı olunca burayı uygun gördüm.

Daha evvelden şehir elektrik hatlarını kullanarak data iletimi ile ilgili bazı yabancı makalelere denk gelmiştim. AC Voltajdan etkilenmeden tesisat içerisinden sinyal aktarımı yapılıyordu.

Bu sinyal, analog mu sayısal mı, bilmiyorum veya farkeder mi, yine hiç bilgim yok.

SORUN:

Ev içinde kullanılabilen bir duafon yapacağımızı farzedelim. Prize takacağız, konuşacağız. Duafonun beslemesi, takıldığı prizden sağlanacak, aynı hatta ses sinyali gönderilecek.

Sizce böyle birşey mümkün olur muydu? Ben yeterince kaynağa ulaşamadım.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 26 Temmuz 2016, 17:28:34Konuyu nereye açacağımı bilemedim ama ses ile alakalı olunca burayı uygun gördüm.

Daha evvelden şehir elektrik hatlarını kullanarak data iletimi ile ilgili bazı yabancı makalelere denk gelmiştim. AC Voltajdan etkilenmeden tesisat içerisinden sinyal aktarımı yapılıyordu.

Bu sinyal, analog mu sayısal mı, bilmiyorum veya farkeder mi, yine hiç bilgim yok.

SORUN:

Ev içinde kullanılabilen bir duafon yapacağımızı farzedelim. Prize takacağız, konuşacağız. Duafonun beslemesi, takıldığı prizden sağlanacak, aynı hatta ses sinyali gönderilecek.

Sizce böyle birşey mümkün olur muydu? Ben yeterince kaynağa ulaşamadım.
Evet böyle birşey mümkün
Bakınız babysitter devreleri
Yalnız sıkıntı şu
O hat üzerindeki komşularında dinleyebilir

vakti zamanında böyle bir devre görmüştüm, hatta bir zamanlar sattığım babysitter bu prensibe göre çalışıyordu,
Ben eskileri bir karıştırayım, bulabilirsem paylaşayım..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

i3uz

Ev içinde kullanacağın için, böyle bir sisteme ihtiyacın yok basit bir FM alıcı verici devresi ile senin ihtiyacın karşılanacaktır. bir kablosuz mikrofon al. çift yönlü yapıcaksan ikitane al . Senin yapmak istediğin sistemde bu prensiple çalışır. basitce anlatacak olursam.  antenlerini birbirine dokundurma sistemi gibi.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Arkadaşlar bu devreyi yapmayacağım. Maksadım nasıl çalıştığını mantığını öğrenmek. Var olan bir devre paylaşılır da anlatılırsa makbule geçer. Yani maksadım yapıp kullanmak değil merak ediyorum. Hani hem biraz sohbet etmiş hem de öğrenmiş oluruz.

FM verici devrelerle uğraşmak oldukça sıkıntı. Eğer basit bir devre kullanılacaksa tank devresinin stabilize edilmesi oldukça gıcıktır. bir de deki ihtiyaç nedeniyle yapmak istedik. her konuşacak kişinin bir FM alıcı ve vericiye ihtiyacı var. bu da cihaz kalabalığı demektir.

memleket

Birde şu var.
Santraller arası haberleşme, kuranportör denilen cihazlarla sağlanır. Kuranportör bir
nevi telefondur. Haberleşme yüksek gerilim iletkenleri üzerinden yapılır. Ayrıca haberleşme
iletkeni kullanılmaz.
Kuranportör cihazı, yüksek frekans sinyali üzerine daha alçak frekanslı bir sinyalin
bindirilmesini ve uzak mesafelere gönderilmesini sağlar. Yüksek gerilimin frekansı 50 Hz
olmasına karşın, kuranportör cihazı ile yapılan haberleşme frekansı 35-490 kHz.'dir.

seron

Tam anlamadım.
Santral mi şube mi olacak oradaki?

bir de frekanslar birbirine nasıl karışmıyor?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 27 Temmuz 2016, 22:05:42Tam anlamadım.
Santral mi şube mi olacak oradaki?

bir de frekanslar birbirine nasıl karışmıyor?

Sinyal önce başka bir frekanstaki sinyalin üzerine bindiriliyor ( modüle etmek, modülasyon) sonra bu sinyal gönderiliyor, sonra bu sinyal alınıyor filtre ( demodulasyon, yada dedekte etmek) ediliyor
Böylece geriye esas gönderilmek istenen sinyal kalıyor elimizde

Elektromanyetik dalgalarla haberlesen tüm tv , radyo, telsiz sistemleri böyle çalışır
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yusuf usta

Modülasyonun pek çok şekli bulunur. Frekans modülasyonu, Genlik modülasyonu gibi uzayıp gitse de, modüle etmek prensipte bir taşıyıcı bulup sonra taşıyıcıyı yok edip farkı almak şeklinde işletilince voltaj modülasyonu çok basit bir iletişim şeklidir. Bir şebekede her iki devre de aynı AC voltajla refere ediliyorsa bu şebeke voltajına eklenecek ses sinyalinin oluşturacağı genlik farkı da ayrıştırılabilir, frekans da... Yani bir şebekenin 50Hz'lik frekansına ses frekansını bindirince, diğer taraftan yapılacak tek işlem 50Hz'lik yüksek genlikli frekansı yok edip daha düşük genliğe sahip frekansı alıp amplifie etmektir.

Sesi alacağınız taraf normal kuvvetli bir regüle ile DC hale çevrilse de ses frekansı hep kalacaktır. (yüksek frekans blokajı olmayacak)

Sesin şebekeye bindirilmesi için kondansatör kuplajı da, trafo kuplajı da mümkün olduğu gibi, kablosuz olarak havaya parazit verme şeklinde yakın mesafeden kabloya yapılıp, bu ufak Amplitude modulasyonlu vericinin anteni gibi davranmasını sağlayarak, kablonun diğer her hangi bir noktasından bu sinyal tek kablo kullanmak sureti ile yine faz kablosundan kondansatör kuplajı ile alınıp bir A.M Radio alıcısı ile ses haline gelebilir.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 27 Temmuz 2016, 14:51:43Yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Arkadaşlar bu devreyi yapmayacağım. Maksadım nasıl çalıştığını mantığını öğrenmek. Var olan bir devre paylaşılır da anlatılırsa makbule geçer. Yani maksadım yapıp kullanmak değil merak ediyorum. Hani hem biraz sohbet etmiş hem de öğrenmiş oluruz.

FM verici devrelerle uğraşmak oldukça sıkıntı. Eğer basit bir devre kullanılacaksa tank devresinin stabilize edilmesi oldukça gıcıktır. bir de deki ihtiyaç nedeniyle yapmak istedik. her konuşacak kişinin bir FM alıcı ve vericiye ihtiyacı var. bu da cihaz kalabalığı demektir.

Sonuçda buu işlem için yapacağın bütün devrelerde 2 alıcı 2 verici olacaktır.  Yani sen bir Walkie Talkie yapacaksın.. ama kablolu ama kablosuz.. başka bir çözümü yok .
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

İlginç bilgiler geldi.
Doğrusu bunları daha evvel pek duymamıştım. Duymamıştım derken, Radyo konusunu daha evvel okurken genlik modülasonu ve frekans modülasyonu gibi konularla karşılaşmıştım. Fakat bu AC şebeke dalgası üzerine bindirebilmenin mümkün olduğunu bilmiyordum. daha doğrusu nasıl olacağını billmiyordum.

Kafama takılan asış konu şu:
220Volt'a bas-konuş/bırak dinle cihazımı bağladım. Cihaz içindeki amplifikatör nasıl yanmıyor? sesi yanmadan bozulmadan nasıl şebekeye bindiriyor ya da alıyor?... bir de aynı hattan besleneceğini hesaba katın benim cahil mantığımla işler karışıyor. ben kabaca şöyle düşünmüştüm:
girişe doğrultucu ve kondansatörü bağlar cihazı beslersin.
basit bir amplifier yapıp çok yüksek dirençle girişe ilişkiledirirsin. fakat bu defa şebeke gürültüsü devreye giriyor...

yani anlattıklarınıza binaen bu iş yapılabiliyorsa peki, benim konuyu iyice anlamam gerekmez. çünkü yapmaya çalışmıyorum.

Şimdi bu konuyu bir basamak yukarıya taşıyalım... Bu soruyu ben sormadan Adnancoskun hemen belirtti: "yalnız komşuların da dinler"
evet sadece komşular değil tüm mahalle dinler.

Ya sinyali sayısallaştırıp kriptolarsam?
(sadece sesten vazgeçtik şifrelenmiş bilgisayar datası gönderiyoruz)

Yusuf usta

Telefon hattı yahut şebekeye veri bindirmek kolay bir iştir. Neticede hattaki voltaj yok edilebilir bir unsurdur. Bir hat trafosu ile, kondansatörle, dirençle optokuplörle yığınla ara birimle voltajı yok edebilirsin. voltajı yok etmek frekansı yok etmez. frekansı ayırt etmek için AC akıma zorluk çıkarmazken, DC akıma direnç gösteren kondansatör bu işi çözer... Denemek için telefonun yahut PC'nin ses çıkışına 1K direnç üzerinden 100nF kondansatör koy. bunu 12volt aküye bağla. akü kutuplarına bir kulaklığı yine 100nF seri olarak bağla... kulaklıkla bile duyabileceğin kadar ses alırsın. böylece 12v DC üzerinden ses naklettik. Otobüslerde bunu yaptık hadi, evde? 220 volta da benzer işlemler daha güvenli kuplajlarla yapılabiliyor.

Burada şunu kısaca anlatayım. Frekansı yüksek digital veri taşımak daha kolaydır. yüksek frekanslı iletimlerde bant filtresi yapıldığında düşük frekanslı şebeke gürültüsü çok önem arz etmez. Ama 50Hz Ac gerilime bindireceğin 1-2 KHz analog veriyi ayrıştırıp dip gürültüsü olmadan alman daha zordur. Daha karışık devre ister.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 28 Temmuz 2016, 23:36:19Burada şunu kısaca anlatayım. Frekansı yüksek digital veri taşımak daha kolaydır. yüksek frekanslı iletimlerde bant filtresi yapıldığında düşük frekanslı şebeke gürültüsü çok önem arz etmez. Ama 50Hz Ac gerilime bindireceğin 1-2 KHz analog veriyi ayrıştırıp dip gürültüsü olmadan alman daha zordur. Daha karışık devre ister.

Bu ne demektir?
Dip gürültüsü de nereden çıktı? Veriyi etkiler mi (bozar mı?) Yani ben 800x600piksellik bir resim göndereceğim, resimde bozukluklar mı oluşur?
Dijital neden daha kolay, analog neden daha zor?

asma

Anolog zor değil , yüksek frekansta taşıyıcı ve data (analog veya dijital) sinyali modüle edersen temiz sinyal alırsın. Basitçe 50Hz üzerine ses sinyali yükleyip aktarabilirsin. Bu ikisi arasında küçük bir fark var. 50Hz , ses frekans bandında yer alıyor , filtre edilmesi zorlaşıyor. Vınlama duyulur , ses kalitesi düşer. (konuşulanı anlamak ise amaç) başarılı olur.
FM yöntemiyle haberleşebilirsin , taşıyıcı frekansın 88-108Mhz olmasına gerek yok. Her yerde bulunabilecek 455khz demodülatör işini görebilir. (ses veya müzik aktarımı için)  veya 10,7Mhz de olur.
Resim veya görüntü aktarımında ise analog işini zorlaştırır , dijital daha kolay ve güvenli olabilir.
Bu konularda yeterli bilgiye sahip değilim.

Kolay gelsin.

seron

Teşekkür ederim.
Bazı şeyler şimdi daha net oturdu diyebilirim.
Peki örnek şema verebilir misiniz bir bakalım. jpeg olsa yeter ares  olmasına gerek yok. ben nasıl ve ne adla arayacağımı bilmediğimden bulamıyorum. acık şema üzerinde görebilirsek daha iyi anlayabiliriz sanıyorum.

asma

Şebeke hattından haberleşen , ethernet kablosuyla hızlı iletişim kuran hazır cihazlar var.
Çalışma mantıklarıyla ilgili bilgi toplayabilirsin.
Anahtar kelime: power line communication
https://en.wikipedia.org/wiki/Power-line_communication
Ses aktarımı için uygulama şeması:

Üstteki besleme trafosu , alttaki ise arayıp bulamayacağın , özellikleri bilinse elle sarabileceğin küçük RF trafosu. Şuna benziyor:

Anlatım şurada var: (yalnızca örnek olsun diye ekledim)
http://www.seekic.com/circuit_diagram/Communication_Circuit/index20.html

Kolay gelsin.

seron

Tamamdır. Teşekkürler. Öyle anlaşılıyor ki pek zor bir konu sayılmaz.
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Konuyu merak edenlerin olabileceği açısından bu başlık iyi oldu.
Ben de anladım sayılır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın