TRAFO'NUN GÜÇÜNÜ BULMA

Başlatan TABS, 26 Temmuz 2016, 12:24:36

TABS

Herkese iyi çalışmalar.
Arkadaşlar bu konu daha önce forumda açıklandımı bilemiyorum. Güçünü bilmediğimiz trafoların güçlerini nasıl buluruz ?
Güçü bulmak için üç aşagı beş yukarı bir hesaplama yöntemi varmı veya trafo ölçülerine göre hesaplanmış tablolar yada grafikler varmı ?
Örnegin benim elimde çeşitli büyüklüklerde pek çok trafo var ama onları kullanmak istediğimde güçlerinden emin olamadığımdan kullanamıyorum.

Adnancoskun

trafonun göbek kesit alanı, tel kesit alanı, sekonder gerilimine göre yaklaşık güç hesaplanabilir..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

TABS

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 26 Temmuz 2016, 12:58:56trafonun göbek kesit alanı, tel kesit alanı, sekonder gerilimine göre yaklaşık güç hesaplanabilir..
Bu dediklerinizi örnek bir heasaplama ile bana izah edebilirmisiniz ?
Teşekkürler

Adnancoskun

trafonun gücü kesit alanının karesi kadardır, ( yaklaşık tabi ki)

örneğin bobin sardığın karkasın pencere alanı 5cmx4cm olsun
alan S=5x4=20 CM kare

P=20x20=400 watt

tel kesitinden yola çıkarsak
diyelim ki trafonun sekonder gerilimi 24 volt olsun
sekonder tel kalınlığı da 2 mm olsun
1 mm telden yaklaşık 2.5Ampwer akım geçer
2 mm telden yaklaşık 5Amper akım geçer

öyleyse
trafonun gücü P=V.I
yani P=24x5=120 watt

tabi ki bu değerler yaklaşık değerlerdir...

kifvet

@Adnancoskun
Abi o tel kalınlığı konusunda bi yanlışlık var sanki?!
Geçen akım tel çapı değil kesiti ile doğrudan alakalı olduğu için yarı çapın karesi ile orantılı olacak şekilde hesap yapılmalı değil mi?!

stk4221

Adanan hocam hazir seni gormusken trafo sarimi hakkinda  bilgi verirmisun lcr metrede alayim kendime su isi bir izah et sana zahmet
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Adnancoskun

Alıntı yapılan: kifvet - 26 Temmuz 2016, 14:19:32@Adnancoskun
Abi o tel kalınlığı konusunda bi yanlışlık var sanki?!
Geçen akım tel çapı değil kesiti ile doğrudan alakalı olduğu için yarı çapın karesi ile orantılı olacak şekilde hesap yapılmalı değil mi?!
evet haklısın kifvet, tel çapı değil, kesit alanını kastetmiştim...

yukarıda da belirttim,  bu arkadaş elindeki trafoların yaklaşık  güçlerini bilmek istiyor,bu hesaplar yaklaşık değerler verir :-)

ama detaylı bir hesap yapmak isteyen olursa formüllerini göndereyim...

Adnancoskun

Alıntı yapılan: stk4221 - 26 Temmuz 2016, 15:05:08Adanan hocam hazir seni gormusken trafo sarimi hakkinda  bilgi verirmisun lcr metrede alayim kendime su isi bir izah et sana zahmet
nasıl bir trafo hesabı
tek fazlı?
3 fazlı?
SMPS?
:)

TABS

Adnancoskun Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

stk4221

Tek fazli  E karkaslar uzerine saracagim hocam.
 220/24  olacak mantigini kavradikdan sonra voltajini hallederim ben

Adnancoskun

Alıntı yapılan: stk4221 - 27 Temmuz 2016, 14:30:11Tek fazli  E karkaslar uzerine saracagim hocam.
 220/24  olacak mantigini kavradikdan sonra voltajini hallederim ben
öncelikle güç hesabı ile başlamak gerekiyor

trafonun göbek kesit alanınkaresi  ile güç doğru orantılı

basit olarak
P=S^2     
diyelimki senin trafonun göbek kesiti 5x5 cm olsun
O zaman göbek kesit alanı S=5x5=25 Cm^2

buradan trafonun verebileceği maksimum güç
P=S^2
P=25^2  yani 625 Watt
Sonra volt başına tur(spir) sayısını bulacağız
Orta kalite bir sac için
n=55/S
n=55/25
n=2,2 tur
bu 1 volt için tur sayısı

Primer kaç volt?
220 volt
öyleyse
Np=2,2x220 =484 tur tabi bu değer sınır sayılır, bu sebeple %10 fazlasını alabilirsin yani 484+48.4=532 tur eder
aynı şekilde sekonder kaç volt 24 volt öyleyse
Ns=2,2x24=52,8 tur  buna %10 ilave ettik 52,8+5,28= 58 tur eder

geldik tel kesit alanlarına
 önce akımları bulmak lazım
Ip=625/220= 2,84 Amper
 primer için tel kesit alanı
1 mm den 2.5 amper akım alabiliyorsak (bu değer daha önce hesaplanmış, ortalama kabul edilen bir değerdir)
2.84 A için kesit alanı
oran orantı yoluyla 2.84/2.5= 1.136 mm^2

sekonder için
Is=625/24= 26 Amper

sekonder tel kesit alanı 26/2.5=10.4 mm^2

bu hesap basit, kullanışlı ama Ortalama bir hesaptır
gerilim değerlerinde sonuçlar kesin, verim konusunda sonuçlar ortalamadır.

stk4221

stk4221

güç kaynagı seçiminde smps  mi yoksa nüveli trafomu farkı nedir ?

memleket

Alıntı yapılan: stk4221 - 02 Ağustos 2016, 20:17:20
kusura bakmayın  hocam konu ile ilgilenemedim elimdeki trafo bu  göbek kesiti  hangi ölcüler
50X25 mm olan ölçüler kullanılır...

stk4221

Adnancoskun

S=5×2.5=12,5 cm ^2
P=12,5×12,5=156 watt
Yani alabileceğin yaklaşık güç 150 watt

stk4221

hocam hesap hatası varsa af ola  150 W / 24 V  = 6,25 A doğrumudur. şimdilik işimi görür. bir de  smps trafomu  nuveli sac trafomu verimli olur.  yani güç kaynagı kutusunun içine 24 v smps yerleştirerek  çıkışını tekrardan ayarlı güç devresi ile kullanmak  nekadar mantıklı.

hayırlı çalışmalar   

Adnancoskun

Hesap doğru bir sıkıntı olmaz
Smps çok farklı bir durum
Farklı bir tasarım gerektirir
Avantajları var elbet
Daha hafif
Daha verimli
Gürültü faktörü daha az
Daha düzgün bir Dc akım
Feedback sayesinde stabil bir gerilim
Kisadevre koruması vb
.....
Ancak tasarımı biraz emek ister, uygulanmış bir devre bulup , dikkatli bir çalışma gerektirir

Sadece meraktan
Hazır bilgisayar psu dan +12 v ile -12 v arası gerilim senin işini görmez mi?
+12v tarafı yeteri akımı sağlar ama -12v tarafının akım değerine bakmak lazım

stk4221

hocam bana ayarlı güç kaynagı lazım @Mr_YAMYAM  reisin  paylaştıgı ayarlı 10 A  devreyi yaptım( https://320volt.com/0-22v-10-amper-guc-kaynagi-lm317t-mj15004/ ) kullanıyordum besleme kısmı arzalanınca  tekrardan arayış içine girdim.    24 v smps güç kaynagı alsam  sabit çıkışı da yapmış oldugum  ayarlı güç devresine versem sıkıntı olmadan kullanabilirmiyim

Adnancoskun

24volt giriş ile çıkışta24 volt alamazsın
Senin devrede trafo mu yandı?
Öyleyse eğer trafonun gücünü artırmanı tavsiye ederim

stk4221

evet hocam  aslında akü şarj ediyordum oda arzalışmış  aşırı akım çekip güç kaynagını devre dışı yaptı. 
 24 v 10 A smps  güç kaynagı alsam  üzerindeki pot la voltajı 26 ya cıkarıp devrede kullanamazmıyım

Adnancoskun

Alıntı yapılan: stk4221 - 03 Ağustos 2016, 11:50:45evet hocam  aslında akü şarj ediyordum oda arzalışmış  aşırı akım çekip güç kaynagını devre dışı yaptı. 
 24 v 10 A smps  güç kaynagı alsam  üzerindeki pot la voltajı 26 ya cıkarıp devrede kullanamazmıyım
Doğrudan akü şarj devresi yapsan , daha iyi olmaz mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 03 Ağustos 2016, 11:38:34hocam bana ayarlı güç kaynagı lazım @Mr_YAMYAM  reisin  paylaştıgı ayarlı 10 A  devreyi yaptım( https://320volt.com/0-22v-10-amper-guc-kaynagi-lm317t-mj15004/ ) kullanıyordum besleme kısmı arzalanınca  tekrardan arayış içine girdim.    24 v smps güç kaynagı alsam  sabit çıkışı da yapmış oldugum  ayarlı güç devresine versem sıkıntı olmadan kullanabilirmiyim
Akü şarj devrelerinde iki adet güvenlik unsuru bulunur.
Bu unsurları yerine getirmezseniz devre hasar görecektir.
Nedir bu unsurlar.
1 AKIM LİMİTÖRÜ.
Aküler şarj grafiğine göre farklı iç direnç göstermektedirler. Bu iç direnç değişimi bazen öngörülen akü akımını çok yüksek değerler çıkartabilmektedir. Bu sebeple uygun bir sabit akım kaynağı yapılmalıdır.
Eğer sabit akım kaynağı yapılmazsa şarj eğrisi bir voltmetre ve bir ampermetre ile daimi gözetim altında bulundurulmalıdır.
Aşırı akım çekilen durumlarda şarj akımını uygun seviyeye çekilmelidir.
2 TERS GERİLİM KORUMASI.
Aküler boş bile olsa teorik olarak belli bir voltaj ve akım kapasiteleri bulunmaktadır. Bu gerilim ve akım ters yönden şarj devresine giriyorsa şarj devresine ters gerilim uygulanıyor demektir.
Bunun önlemi alınmazsa olası bir elektrik kesintisinde, şarj devresinde gerilim olmadığında,  veya şarj devresinin gerilimi akü geriliminin altına düştüğünde akım ters akacağı için elektronik kompenentleri bozacaktır.
İdeal koruma uygulaması şarj devresinin çıkışına bağlanabilecek uygun akım ve gerilimli bir DİYOT ile yapılabilmektedir.

stk4221

akıllandım zaten :-D solar devrede kullandıgım  devre ile şarj ediyorum aküleri  şeması bu   https://320volt.com/wp-content/uploads/2013/06/20a-solar-panel-charger-gunes-pili-sarj-devresi.jpg . tekrardan güç kaynagını yapıp  hayata döndürmem  lazım  ama kararsızım  trafomu sarsam  yoksa 24 V swich mod   alıp  çıkışına yamyam reisin  devreyi  baglayıp da mı kullansam  üstadlar bir akıl verin ona göre  ilerleyeyim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 05 Ağustos 2016, 01:11:24akıllandım zaten :-D solar devrede kullandıgım  devre ile şarj ediyorum aküleri  şeması bu  https://320volt.com/wp-content/uploads/2013/06/20a-solar-panel-charger-gunes-pili-sarj-devresi.jpg . tekrardan güç kaynagını yapıp  hayata döndürmem  lazım  ama kararsızım  trafomu sarsam  yoksa 24 V swich mod  alıp  çıkışına yamyam reisin  devreyi  baglayıp da mı kullansam  üstadlar bir akıl verin ona göre  ilerleyeyim
Eğer solar panel şarj devresi elinde çalışır vaziyette var ise fazla masrafa gerek yok.
18V AC çıkışlı bir trafoya bir köprü diyot ve uygun değerde bir kondansatör bağlayıp solar panel girişine bağlarsan aküleri AC ile şarj edebilirsin.
NOT:
12V luk bir aküyü böyle bir devre ile sağlıklı şarj edebilmek için 18V civarı gerilime ihtiyaç vardır.
14.4V civarı gerilim bir akü için gerekli minumum gerilimdir.
Kalan birkaç voltluk gerilim ise devrelerin çalışabilmesi içindir.

seron

stk4221,
şu verdiğin devre. hani link verdiğin. şöyle bir baktım. tamam profesyonel ve sağlıklı olabilir. ama arkadaş bu nedir? :D bu kadar da karmaşık gelişmiş devreye ne hacet? akü doldurmak için bunca uğraşmaya gerek var mı? uzay mekiği mi yapıyoruz :) Çok güzel otomatik kesmeli devreler var. yapımıda kolay hem.

Linkin ucu yamyam'ın çok kızacağı bir yere çıkıyor ama paylaşılan iki devre gayet mantıklı geldi. tükenmez kalemle çizilmiş iki devre oldukça kullanışlı ve ucuz. üçüncü devre EDA ile çizilmiş ve rüzgar tribünü ve panel için düşünülmüş. Kaynak:
https://forum.donanimhaber.com/m_46649508/tm.htm

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Ağustos 2016, 18:28:06stk4221,
şu verdiğin devre. hani link verdiğin. şöyle bir baktım. tamam profesyonel ve sağlıklı olabilir. ama arkadaş bu nedir? :D bu kadar da karmaşık gelişmiş devreye ne hacet? akü doldurmak için bunca uğraşmaya gerek var mı? uzay mekiği mi yapıyoruz :) Çok güzel otomatik kesmeli devreler var. yapımıda kolay hem.

Linkin ucu yamyam'ın çok kızacağı bir yere çıkıyor ama paylaşılan iki devre gayet mantıklı geldi. tükenmez kalemle çizilmiş iki devre oldukça kullanışlı ve ucuz. üçüncü devre EDA ile çizilmiş ve rüzgar tribünü ve panel için düşünülmüş. Kaynak:
https://forum.donanimhaber.com/m_46649508/tm.htm
Donanım haberi kaynak olarak gösterebiliyorsan hala birşeyler öğrenenmemişsin demektir.
Basit bir devreye uzay mekiğimi yapıyoruz gibi ibareler kullanıyorsan en basit audio devrelerine bile girmemelisin zaten. :D

seron

Yahu mesele "hangi kaynak" değil. orası donanım haber olsa da çizen şahıs/şahıslar bu işi biraz da olsa anlıyor olabilir. O devreleri şahsi bilgisayarıma daha evvelden kaydetmiştim. Bu nedenle inceleme fırsatım da oldu. Denemedim ama gayet uygulanabilir devreler gibi geldi, ondan dedim.

Karmaşıklık konusuna gelince, "akü dolunca kes!" işlemi için çok fazla düşünüp taşınıp yorulmaya gerek yok. stk nın verdiği devre gereğinden fazla profesyonel geldi. Hani daha ucuz ve yapımı meşakkatsiz bir çözümle soruna nasıl çare buluruz amacım oydu.

Bütün bunlar şahsi görüşüm tabi. dikkate alınır alınmaz, bunlar sorun değil. benim de katkım olsun diye şeyettim.

stk4221

seron yanlış sulardasın   ;D  yamyam reis avını  gözleyen kaplan misali süzüyo şuan seni  parçalması an meselesi ,  ;D  ;D
 şaka bir yana  45A 90A 100A  asit aküm var bunlar ölü gibi yatmış aküler şarza verdim umut yok dediler  ben de  son care defülsatör  devresi diyerek şarza tabi tutu yorum  aslın da benim derdim  aküler degildi  :'(  :'(  :'(

yamyam reisin ayarlı 10A güç devresini  swich mod trafo ile mi beslesem  yok sa nüveli trafo sarıp  onla mı beslesem 

stk4221

seron

Alıntı yapılan: stk4221 - 05 Ağustos 2016, 18:53:4445A 90A 100A  asit aküm var bunlar ölü gibi yatmış aküler şarza verdim umut yok dediler  ben de  son care defülsatör  devresi diyerek şarza tabi tutu yorum  aslın da benim derdim  aküler degildi  :'(  :'(  :'(

Bir tarım kimyasalları gübre mübre satan yere gidiyorsun.
Bulamadın mı?
Bir baharatçı-Aktar'a gidiyorsun...
-"Bana İngiliz Tuzu verebilir misiniz?" diyorsun. (kavanozla satılandan değil çuvaldan kiloyla)
bir - iki kilo kadar satın alıp eve geliyorsun. Kilosu 10TL civarındadır.
Bu tuzdan yarı yarıya suya çözündürüp akünün her hücresine bolca dolduruyorsun.
Aküyü iyice çalkala.
Beş - on dakika beklet,
Yine çalkala...
daha sonra ters çevirip içinde ne var ne yoksa iyice boşalt.
içine sülfürik asitli su ilavesi yapıp şarj et.
akülerin yeni gibi olacak.
-----
İngiliz tuzu nedir:
Halkarasında İngiliz tuzu ya da epsom tuzu olarak da bilinen mağnezyum sülfat, bazik bir alkali tuzdur. akülerin yenilenmesinde, sülfattan arındırılmasında; kimyada çeşitli amaçlarla, sağlık alanında (kocakarı ilacı olarak), tarımda yardımcı kimyasal olarak kullanılır.

Youtube'da örenk videolar bulunmakta...
https://www.youtube.com/watch?v=AcE7ErS-Pl8

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 05 Ağustos 2016, 18:53:44seron yanlış sulardasın  ;D  yamyam reis avını  gözleyen kaplan misali süzüyo şuan seni  parçalması an meselesi ,  ;D  ;D
 şaka bir yana  45A 90A 100A  asit aküm var bunlar ölü gibi yatmış aküler şarza verdim umut yok dediler  ben de  son care defülsatör  devresi diyerek şarza tabi tutu yorum  aslın da benim derdim  aküler degildi  :'(  :'(  :'(

yamyam reisin ayarlı 10A güç devresini  swich mod trafo ile mi beslesem  yok sa nüveli trafo sarıp  onla mı beslesem

Doğru olan şu uygulamadır.
Eğer sabit bir voltaj gereksinimimiz olacaksa tam performans için iyi bir hesaplama yapmak gereklidir.
Kaba hesaplamayı şöyle öngörebiliriz.
Akünün max gerilimi + benim devrenin çalışma gerilimi= Trafo AC gerilimi.
Daha önceden belirtmiştim.
Akülerin max. ulaşabileceği gerilim 14.4V olursa 3V civarı da benim devre için gerekli o da eşittir 17.4V kabaca 18V AC gerilim en az kayıpla devreyi çalıştıracaktır.
Böyle bir devrede SMPS kullanılmasının hiçbir sakıncası olmaz. Ancak benim devre de bir regüle devresi olduğu için iki kez regüle etmenin bilimsel bir mantığı yoktur. Hatta şarj devrelerinde hafif ripple istenilmektedir.
Sonuçta tek yapılması gereken nokta, akım sınırlaması ve ters gerilim korumasıdır.
NOT:
Benim devrede akım sınırlaması bulunmamaktadır. Sadece aşırı akım koruması (Elektronik sigorta) bulunur. Bu iki şey oldukça farklıdırlar.

seron

stk4221

Alıntı yapılan: seron - 05 Ağustos 2016, 19:02:57Bir tarım kimyasalları gübre mübre satan yere gidiyorsun.
Bulamadın mı?
Bir baharatçı-Aktar'a gidiyorsun...
-"Bana İngiliz Tuzu verebilir misiniz?" diyorsun. (kavanozla satılandan değil çuvaldan kiloyla)
bir - iki kilo kadar satın alıp eve geliyorsun. Kilosu 10TL civarındadır.
Bu tuzdan yarı yarıya suya çözündürüp akünün her hücresine bolca dolduruyorsun.
Aküyü iyice çalkala.
Beş - on dakika beklet,
Yine çalkala...
daha sonra ters çevirip içinde ne var ne yoksa iyice boşalt.
içine sülfürik asitli su ilavesi yapıp şarj et.
akülerin yeni gibi olacak.
-----
İngiliz tuzu nedir:
Halkarasında İngiliz tuzu ya da epsom tuzu olarak da bilinen mağnezyum sülfat, bazik bir alkali tuzdur. akülerin yenilenmesinde, sülfattan arındırılmasında; kimyada çeşitli amaçlarla, sağlık alanında (kocakarı ilacı olarak), tarımda yardımcı kimyasal olarak kullanılır.

Youtube'da örenk videolar bulunmakta...
https://www.youtube.com/watch?v=AcE7ErS-Pl8

bir aküm bakımlı akü diyerleri bakımsız birinde deneme imkanım olur

stk4221

yok  onur abi yanlış anladın ben sadece  tezgah üstünde ayarlı güç kaynagı olarak kullanıcam AKÜ  falan şarj  etmicem . elektronik devrelerimi denemek için 0-24 V güç kaynagı lazım senin devre işimi görüyo  besleme olarak basitinden 24 V 10 A swich  mod güç kaynagı ile beslesem olurmu

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 05 Ağustos 2016, 19:12:19yok  onur abi yanlış anladın ben sadece  tezgah üstünde ayarlı güç kaynagı olarak kullanıcam AKÜ  falan şarj  etmicem . elektronik devrelerimi denemek için 0-24 V güç kaynagı lazım senin devre işimi görüyo  besleme olarak basitinden 24 V 10 A swich  mod güç kaynagı ile beslesem olurmu
Haa iş değişti.
Devrelerin testi için SMPS önermem. Yüksek frekanslı gürültülerle boğuşursan kafayı sıyırırsın (Benim gibi  ;D  )
Benim devre iyi şaseleme ile yapılırsa oldukça iyi ripple rejection özelliğine sahiptir.
Özellikle preampli testlerinde bu özellik gereklidir.

stk4221

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 05 Ağustos 2016, 19:18:31o zaman  nüveli trafo lazım bana
Nüveli demeyelim de DEMİR ÇEKİRDEKLİ diyelim. Daha anlaşılır olacaktır :D
Çünkü ferrit nüveli de olabilir demir nüveli de.

stk4221

hayırlı hafta sonları forum sakinleri

@Adnancoskun 

hocamın verdigi ortalama  trafo verileri örnegi üzerinden  kendi trafomu hesapladım matematik yoksunu biri olarak hesap hatası var ise uyarmanızı  rica ederim

göbek kesiti 50 mm * 25 mm
max trafo gücü : 156,25 W
tur spir sayısı : 1 volt için 4,4 tur

primer sargı              220V X 4,4 tur : 968 % 10 fazlası 1064 tur
sekonder sargısı       24V   X  4,4 tur : 105.6 % 10 fazlası 116,16 tur
2 sekonder sargısı    12V   X   4,4 tur : 52,8 %  10 fazlası  58,08 tur

primer akım                 156,25 W /220V : 0,710 A
                                    0,710 A /2,5 A    : 0,284 mm^2
sekonder akım            156,25 w /24 V  : 6,51 A
                                    6,51 A /2,5 A     : 2,604 mm^2
2 sekonder akım         156,25 w/12 V  :  13 A
                                    13 A /2,5 A       :  5,2 mm^2   ( aklıma takılan şurası  ben  pic beslemek icin 12V 1A  istiyorum bunun için kesiti düşürmem kafi gelirmi yoksa trafoda sarcak yer kalmadı

@Mr_YAMYAM  10 A güç devresi için 24V  degilde 30V besleme versek lm 317 kararlı calışırmı onur abi     

Adnancoskun

trafo hesabın primer gücü ve tel kalınlığına kadar doğrudur ancak;

sekonder akım            156,25 w /24 V  : 6,51 A
                                    6,51 A /2,5 A     : 2,604 mm^2
2 sekonder akım         156,25 w/12 V  :  13 A
                                    13 A /2,5 A       :  5,2 mm^2

işte burada bir hata var,
peki hata nedir?
trafoların toplam primer gücü, toplam sekonder gücüne eşit olmalıdır
Yani Np=Ns

primer gücün ne kadar ? 156 watt
öyleyse sekonder gücün TOPLAMI da 156 watt olmalı maksimum

peki senin hatan nedir?
156/24=6.51 A dersen
12 volt için hiç gücün kalmadı
peki ne olmalıydı?
senin esas güç çekeceğin kısım hangisidir?
Yada hangi gerilimden kaç amper çekeceksin?
eğer sana 12 volt için 1A yetecekse bu ne demektir?  Ns1= 12x1=12 watt
peki geriye ne kadar kaldı?
156-12=144 Watt
işte bu 144 watt'ı da 24 volt için kullanabilirsin
Yani Ns2=144/24=6 A

Velhasılı kelam, sekonderdeki gerilimlerin verebileceği güçlerin TOPLAMI , primer gücünü geçmemeli....

stk4221

stk4221

tamam adnan hocam 12v 1 A içinde  0,416 mm^2 tel capı gerekir.
iki sorum olacak 
1, trafo sarılırken dikkat edilecek  hususlar nelerdir
2.  ben elektrik teknisyeniyim santiyelerde 400W metal halide  projektör arzası cok oluyor. hurdaya ayırıyoruz. bunların trafosundan sarımlarını degiştirerek  başka amaçlar için faydalanabilirmiyim yoksa  sadece bu amaç için mi üretildi bu trafolar  trafo özellikleri :
http://www.elektrikmalzemeci.com/600W-Sodyum-Buharli-Ampul-Kullanilan-Armatur-Balasti,PR-869.html

seron

Balast o stk, seri bobin yani. Trafo olarak kullanılamaz. Bobinleri değiştireceğim diye sökmesi uğraşması sıkıntıdır(dışı boyalı, sacları sökmek zor). İstediğin ölçülerde de olmayabilir. Ha uğraşacaksan sen bilirsin.
Ya hazır trafo ya da bobinajcıya sardırmak...

Adnancoskun

Alıntı yapılan: stk4221 - 20 Ağustos 2016, 18:59:38tamam adnan hocam 12v 1 A içinde  0,416 mm^2 tel capı gerekir.
iki sorum olacak 
1, trafo sarılırken dikkat edilecek  hususlar nelerdir
2.  ben elektrik teknisyeniyim santiyelerde 400W metal halide  projektör arzası cok oluyor. hurdaya ayırıyoruz. bunların trafosundan sarımlarını degiştirerek  başka amaçlar için faydalanabilirmiyim yoksa  sadece bu amaç için mi üretildi bu trafolar  trafo özellikleri :
http://www.elektrikmalzemeci.com/600W-Sodyum-Buharli-Ampul-Kullanilan-Armatur-Balasti,PR-869.html

Trafo sararken
1-önce (alta) primer sarılır. Sonra araya izolator kağıt vs konur üstüne sekonder sarılır
Eğer sekonder birden fazla sarim içeriyorsa sekonderlerin arasina da izolator kullanılır
2- tel mümkün olduğu kadar sıkı, yanyana ve düzgün sarilmali
3- sarimlar hep aynı yönde olmalı
Nuve takılırken mümkün olduğu kadar sıkıştırılmış olmalı
Nuve takıldıktan sonra kontrolleri yapildiktan sonra ( gerilim vs) mümkünse verniğe atılıp biraz beklefikten sonra kurtulmalı

Gelelim halide ampul trafolarina
Yanlış bilmiyorsam onlar sadece tek sargidan oluşan balast
Yani onlarin sekonderleri yok ve bu nedenle komple söküp yeniden hesaplayıp primer ve sekonder olarak sarilmalidir ki
Bence değmez

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 20 Ağustos 2016, 18:08:25@Mr_YAMYAM  10 A güç devresi için 24V  degilde 30V besleme versek lm 317 kararlı calışırmı onur abi
Çok iyi bir soğutucu kullanırsan sorun olmaz.
Böylesine yüksek giriş voltajında entegreden 100mA bile çeksen acaip ısınır.

stk4221

izalatör olarak kagıt band yeterli sanırım kalınlıgı önemlimi ?  sararken kendim ince mukavva dan karkas olusturup üzerine sarmayı düşünüyorum. sonra karkası nüve üzerine oturtacagım.  vernikleme olayı komple  trafoyumu vernik 'e  atayım nasıl bir yol izliyeyim.

dogru o trafolar tek sargıdan oluşuyor. tekrardan sarsam saclar bu emek için yeterli olurmu 

seron

stk, eğer trafo armayı biliyorsan, kendin sarabilirsin. Buradan da elden geldiğince yardım alırsın.

Eğer satın alacaksan özelliklere uygun trafo satın alabilirsin. Nisbeten daha iyi olur.

Eğer kendin saracaksan ama daha evvel yapmamışsan bir dünya sorunla uğraşman olası. Hele ki o tek sarımlı balastla olur mu diye soruyorsun. Ben "onunla hiç uğraşma emeğine yazık" derim.

stk4221

seron bana bilimsel acıklama yap primer sarımlı  tarafo modifiyesinden vazgeçeyim  !!!

seron

;D peki.
Primer sarımlı o "balast"ın ebatları yakınımızda olmadığından tüm sargı gurubunu içerebilir mi(sargılar içine sığar mı) bilmiyoruz. Bunun için Balastı alıp, ölçüm-biçim yapar, bir yere kaydedersin. İstediğin akım.volt=güç hesabına göre tel çapından girer toplam tel kesitini hesaplar, o balastın içine sığacak mı diye karşılaştırırsın. (bana olmaz gibi geliyor ama bakmadan anlaşılamaz.)

Balastın dışı antipas boya ile boyanmış. Bu boya sacların sökülmesi için seni epey uğraştıracak, belki de sökülmeyecektir.

Dolayısyla sac+makara+tel satın alıp sarmak o nedenle daha cazip görünüyor. Zira o balastın yapısı, istediği normların dışında olabilir.

Yani anlayacağın, yukarıda da dediğim gibi, uğraşmak istiyorsan uğraş tabi. yaparsan ben de sevinirim. :) Ben kesinlikle olmaz demiyorum, daha kolayı varken uğraşma diyorum. Yapılır mı, yapılır. belki...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın