Özel Amaçlı Bir Acil Durum Lambası için fikirlerinize ihtiyaç duyulur

Başlatan seron, 20 Temmuz 2016, 19:24:34

Mr_YAMYAM

seron

Sırayla açıklayayım:

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 24 Temmuz 2016, 22:54:40Seron bu yaptığın şey teknolojiyi gereksiz yere meşgul etmek dostum. Bir düğme faz kapatır zaten. faz kapanınca nasıl tetikleyecek? Sen dersen ki ben bunu nötr kapatacak şekil değişirim, bu teamüllere ve kullanıcı güvenliğine aykırıdır. Bunu yapmamalısın.
Abi elalem, bir ledi bazı koşullara göre yakıp söndürmek için 200TLlik arduino seti kullanıyor, günlerce kod yazıyor (sanki çok lazım) hiç üşenmiyor da, benim bu isteğim neden elektroniği boşa meşgul etmek olsun?
Faz kapanınca nasıl tetikleyecek? Bilmiyorum size soruyorum işte... Fazla nötrün yerini de değiştirecek değilim.

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 24 Temmuz 2016, 22:54:40ve ben de merak ettim, soruyorum. dostum bu lanet lamba elektrik varken anahtara basılınca yanıyor da, neden anahtar basılı olmasa bile gündüz bile yanıyor? sırf elektrik kesildi dedirtmekse amaç, bunun için neden anahtarın olduğu kısma minik bir delik açıp parlak bir led koyup halletmiyorsun? boşuna pilleri bitiriyorsun, akşama da elektrik gelmezse kaldık mı şimdi karanlıkta?

Ben öyle istiyorum da ondan.

Maksat elektrik kesildi demek değil; insanları karanlıkta bırakmamak için çareler aramak. üstelik bir anahtara delik açıp led yerleştirerek onu elektrik kesikken yakamazsın. yine pil lazım. pili neden bitiriyorsun? kaldık mı yine karanlıkta? kaldı ki pil biterse bitsin. adı üstünde pil. bitecek tabii. elektrik varken de şarj olacak haliyle...

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 24 Temmuz 2016, 22:54:40İletilerin tamamını okuyamadım,i sonra bana deme ki Yusuf usta sen de mi brütüs...

Demem. sizlerden tek istediğim şey, bana ve ihtiyaçlarıma saygı göstermeniz. Size gayet düzgünce soru soruyorum ve yanıt/öneri bekliyorum. Bunda kızacak birşey yok. İlle de olsun illede yapın demiyorum; böyle birşey olabilir mi? diye soruyorum. Bundan daha doğal birşey olamaz.

İstediğim şey saçma olabilir. sapan olabiir. aptalca olabilir. yapımı gereksiz, mantıksız, verimsiz olabilir. bunu yorumlarınızda kibarca belirtmeniz yeterli. bir başkasının saçma gördüğü şey bir diğerinin hayati ihtiyacı olabilir. (Yazımın sonunda açıklama yapacağım)

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 24 Temmuz 2016, 22:54:40Ayrıca, Faz bir transistörü tetikler. Kontrol kalemindeki neonu yaktığı gibi güçlü olmasa da havadan tamamladığı için midir nedir bilemem, tetikler. bu özelliği kullanarak benzer işler yaptım ben. toprak şu veya bu şekilde bir yerlerden alıyor. ama direkt faz vermemek lazım, arada direnç, kapasitör zener vs bir kısım önlemler gerekir. topraklamayı bir yolunu bulur da kuvvetli alırsa patlatır sağı solu...

Şimdilik bu kadar.
Teşekkür ederim. Evet gerek faz gerekse nöt tek hattan transistörü tetikliyor. dün gece yaptığım deneyle kanıtladım. (buradan birilerine selam ederim)
Tornavida havadan tamamlamıyor abi. Parmağını dokundurduğunda FAZ hattından vücuduna geçen zayıf akım, ayağından, çorabından hatta halıdan geçerek toprağa akıyor, oradan da mahalle trafosunun topraklama levhasına, oradan bobin devresine dönüyor.

ayrıca devre herhangi bir yerden toprak almayacak, patırtı puturtu olmayacak.

Şimdi gelelim son açıklamama...

Çocukluğumda karanlıktan çok korkardım. Bir odaya girdiğimde lambanın düğmesini bulup da basana kadar çektiğim korkuyu anlatamam... Büyüklerim kızardı, ama ne yaparsın çocukluk. Daha o zamanlar, küçükken beni çarpmış olmasının da psikolojik tesiriyle ELEKTRİK'e hayran kalmıştım. Beni karanlıktan kurtarıyordu üstelik. Karanlığı aydınlatan, hele hele taşınabilir herşey dikkatimi çekmeye başladı. Dedemlere köye tatil için geldiğimizde TIGER marka üç pilli tene fenerler çocukluğumun en güzel oyuncağıydı...

Aradan zaman geçti...

Bizimkiler iyice yaşlandılar. Evde bir ampul patlıyor, değiştirmeyi bilmiyorlar. Elektrik kesilince kalakalıyorlar. Babam geçen sene kolunu kırdı. Sırf onlar için 2-3 tane ışıldak yaptım. tuvalete, mutfağa, oturma odasına bu ışıldakları bağladım. Eektrik gidince TAK anında yanıyor.

Bunun nesi mi ilginç?

Şusu ilginç.

Piyasada milyonlarca çeşit ışıldak satılıyor. Bir otomatik ışıldağın fiyatı 40 TL den başlıyor(du). Alıyorsun, 1 Ay anca dayanıyor. ......n çinileri içine bir kıytırık güç devresiyle g.....m kadar akü koymuşlar. Çabuk bozuluyor. Ben piyasada Ömür boyu kullanılabilecek bir ürün görmedim bu konuda. varsa gösterin he tamam diyeyim...

neyse...

ne demiştik bizimkiler yaşlandılar iyice. gözleri görmüyor, kulakları da az duyar oldu. cep telefonlarına gelen mesajı bile açıp silemeyecek kadar da cahiller. Yaptığım ışıldaklar, cep telefonunu, şunu bunu takmak için fişten çıkarılıyor, tekrar takılmıyor. elekrik gidince elde kapasitesi azalmış, zayıf yanan ışıldaklar kalıyor. artık iyice kızmaya başladım.

ben bir evi aydınlatmak için çinin adi ışıldaklarını alamam. ya da ömür boyu kullanım garantisi verdiğim, yüzde yüz kendi tasarımım olan, BEĞENMEDİĞİNİZ ve ....klemediğiniz ışıldaklarımla sorunu çözemedim.

İstiyorum ki zavallı anam babam, karanlık olunca, bir yerlerini kırmadan ev içinde rahatça hareket edebilsinler. Elektrik kesilince tuvaletin, koridorun, mutfağın ışıl ışıl olduğunu her gördüklerinde "Allah yolunu açık etsin, Allah bahtını IŞIK etsin" diyorlar. Sadece bu, benim bu projeyi yapmam için yeterlidir.

Açıkçası bu projeye yardım edip etmemekte özgürsünüz ama bana ve düşüncelerime saygı duymak zorundasınız. En azından neden olamayacağını, sorunun ne olduğunu açıklamalısınız. bilmiyorsanız sizinle alay eden mi oldu?

Eğer bitirebilirsem belki de nice kişileri kurtaracağım. Düşünsenize, siz sadece lambayı duya takıp gideceksiniz.... Karanlığı unutun!..

SONUÇ:
-Bu devreyi gerçekten ihtiyaç duyduğum için yapıyorum.

-Koşulları bilinçli olarak kısıtlı tutuyorum. Farzedin ki teknik okulda hocanız size soru soruyor. yazılı. bir zener ve bir transistörlü geriim regülatörünü çiziniz ve nasıl çalıştığını anlatınız... Şöyle mi diyeceksiniz: ya hocam saçmalama yaaaa, öyle yapacağına ben sana üç transistörlü ve entegreli şu devreyi yapayım al... hoca sizi sınıfta bırakır.

-Devre böyle olmak zorunda (olabilirliği varsa). Bir bildiğim var ki böyle soruyorum.

ÇOK ÖNEMLİ:
Çoğunuz hayal gücünüzü kullanmaktan yoksunsunuz. sabit fikirlisiniz. başkasının teori ya da düşüncelerini kabul etmeyip şahsi bilgi ve düşüncelerinize saplanmışsınız. bu tehlikelidir. ben yukarıda hiçbirinizin sunduklarına itiraaz etmedim. ama neredeyse dayak yiyorum. yahu yardım edeceksen et, etmeyeceksen ne baaarıyon? demi?

bir de dikkat ettim, bu forumda usta olduklarını zannettiğim ve güvendiğim birçok kişi
TRANSİSTÖRÜN NASIL ÇALIŞTIĞINI BİLMİYOR
valahi öyle kusura bakmayın yapacak birşey yok.
Sizin olmaz dediğiniz şeyi dün akşam oturup çizdim. devre elemanları tamam. bitince bir video çekp burada paylaşacağım. bakalım oluyor mu olmuyor mu göreceğiz.

-----------------Yardım almaktan vazgeçtim. Konuyu kapatıyorum.---------------------------------

Mr_YAMYAM

Alıntı YapDemem. sizlerden tek istediğim şey, bana ve ihtiyaçlarıma saygı göstermeniz. Size gayet düzgünce soru soruyorum ve yanıt/öneri bekliyorum. Bunda kızacak birşey yok. İlle de olsun illede yapın demiyorum; böyle birşey olabilir mi? diye soruyorum. Bundan daha doğal birşey olamaz.
Bizler de böyle bir isteğin olabilirliğini veya olamayacağını şekillerle şemalarla anlatmaya çalışıyoruz.
Defalarca hat çekmeden veya anahtara aparat bağlamadan olmaz dememize rağmen;
Aabi bir teldeki parazitlerle transistörü tetikleyemezmiyiz gibi şeylerle konuyu çıkmaza sokuyorsun.
Alıntı YapTeşekkür ederim. Evet gerek faz gerekse nöt tek hattan transistörü tetikliyor. dün gece yaptığım deneyle kanıtladım. (buradan birilerine selam ederim)
Aleyküüm SALAAAMM gurban.
Yanlız anlatılamayan bir durum var ki esas kavga sebebi.
Bir transistöre bir anten takıp ta bile tetiklenmesini sağlayabilirsin. Peki bu neyi ifade ediyor acaba.
Nötr hattına bağlanmış bir devre tetikleniyorsa elektrik gittiği anda stop etmelidir. Evdeki sigortaları indirip test ettin mi ?
Bence KEBAN BARAJINDAKİ sigortalar bile atsa o devre tetiklenmiş vaziyette kalacaktır.
Bu tetiğin amacı elektriğin gittiği bilgisi için mi yapılıyor yoksa sırf gıcıklık olsun diye mi  ;D
Bir kişi herhangi bir konuda bilgi talep edebilir. Birçok öneri de gelebilir.
Burada esas saygı sadece bilgi talep edene değil önerileri sunanlara da olmalıdır bence.
Çoğu arkadaşımız dilleri döndüğünce bilgileri yettiğince böyle bir isteğin olup olamayacağı konusunda fikir beyan ettiler zaten. Beyan edilen fikirler yanlış olabilir hatta aptalca da olabilir.
Tek gerçeklik ise önerileri değerlendirip;
Abi dediğin öneriyi yapıp uyguladım ŞU AKSAKLIKLAR OLDU diyebilmektir.
Bence kızmaya hiç hakkın yok. tüm arkadaşlar konunun çözümü için büyük gayret sarfettiler.
Sadece sen çözülememesi için koşulları zora soktun  8)

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Temmuz 2016, 13:54:32Nötr hattına bağlanmış bir devre tetikleniyorsa elektrik gittiği anda stop etmelidir. Evdeki sigortaları indirip test ettin mi ?
Bence KEBAN BARAJINDAKİ sigortalar bile atsa o devre tetiklenmiş vaziyette kalacaktır.
Bu tetiğin amacı elektriğin gittiği bilgisi için mi yapılıyor yoksa sırf gıcıklık olsun diye mi  ;D

Aynen katılıyorum. :)

Hayat yormuş Seron'u. Bir de @Mr_YAMYAM  yorunca bana patlamış :) Ben de yordum biraz demek bu kez hepimize birden patlamış. Seron biraz fazla mı alınganlık ediyorsun gibi?

Sana kızan olmadı @seron gayet açık şekilde sana her bildiğimi yazdım. Arada bir tebessüm edesin diye de şaka karıştırıp sordum. Soruna cevap yazdım, faz ile tetikleme yaparsın da dedim. Daha ne diyeyim hacı dayı.

Bu arada de gidin ülen başımdan deyip küstün, kapattın kapıyı bir de altına yazmışsın "yardım neyin istemem gayri" demişsin. Mekan yakın olsa gelir çay ısmarlattırırdım (e heralde, bir de gelip ben mi ısmarlayayım) ama uzaktasın.

Ayrıca, kontrol kalemi havadan tamamlar diye bir şey demedim. Cümlemin öznesi transistör beyzi, kontrol kalemi değil, iyi oku.. Kontrol kalemi neon ampülüne elimizle tuttuğumuzdaki kadar güçlü bir gerilim akmasa da yine de tetikler demek istedim.

ayrıca bu bir bilgidir, havadan da tamamlar. bende hava ile tamamlayıp yakan alet var kendim yaptım. manyetik alan okumuş oluyorsun bir nevi.

dolayısı ile bak ben senin şu yazdığına sadece tebessüm ettim. lafı sokmuşsun seron ama bu sefer yanlış olmuş dedim :) kızacak darılacak küsecek bir şey yok. Ben senin soruna cevap verdim.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

stk4221

Seron yusuf usta ile yamyam reis biraz dan seni afaroz edecek bole giderse. Benim aklima şu  geldi led li armatur calistigi sure zarfinda icindeki  guc gurubunu besleyecek.  Devreye ilave ettigimiz pic sayesinde anahtarin girisine ve cikisina kopru direnc ile besleme kablosu uzerinden pic e referans yolluyabiliriz. Bu sayede linyedeki enerjiyi kontrol edebiliriz.
   Aklimin almadigi anahtar basildiginda pic dogrudan faz a maruz kalmamasi lazim bunun icin elemanlardan nasil faydalanabiliriz

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

BİLGİ AMAÇLIDIR.
http://forum.diyaudiotr.com/onyukseltec-tonkontrol/lm3916n-vumetre-giris-ses-seviyesi-sorunu-t2302-70.html

Uzunca bir süredir diyaudiotr sitesinde bir arkadaşımız da bir sorunla karşılaşmış idi.
Esas sorun VU metrenin sağlıklı çalışmaması olduğu halde, tüm yaptıklarını incelediğimde devre hesaplarında başta grounding kuralları olmak üzere oldukça fazla hata yapmış olduğunu gördüm.
Elbette ki arkadaşı tanımıyordum. İyi niyet çerçevesinde olası hatalarını belirttim. O da sözlerime kulak verdi.
Doğal olarak fazlaca yapılan hataların düzeltilebilmesi için bir devreyi yeniden yapmak zorunda kaldı.
Yazmış olduğu sonucu sizlerle paylaşmak istedim.
NEDEN DERSENİZ ?
Ben forumlarda bilgi paylaşımı için bulunuyorum. Yaşlı, genç, çoluk, çocuk, böcük  her kim olursa birşeyler öğretmeye gayret ediyorum.
Peki birlikte böcüklü çay içmiş olduğumuz arkadaşımız seron'a sizce gıcıklık mı yapıyorum? O olur yahu dedikçe ben olmaz derken işine balta vurmayamı çalışıyorum?
Hadi beni hiç tanımayan birilerini de gördüm. O kişiler anlattıklarım kendi mantıklarına ters gelince gudurup ortalığı karıştırmaya çalışıyorlardı. Ama birlikte yemekler yediğimiz arkadaşlarımızın benim niyetimi anladığını düşünüyorum.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Temmuz 2016, 23:35:28............
Uzunca bir süredir diyaudiotr sitesinde bir arkadaşımız da bir sorunla karşılaşmış idi.
Esas sorun VU metrenin sağlıklı çalışmaması olduğu halde, tüm yaptıklarını incelediğimde devre hesaplarında başta grounding kuralları olmak üzere oldukça fazla hata yapmış olduğunu gördüm.
Elbette ki arkadaşı tanımıyordum. İyi niyet çerçevesinde olası hatalarını belirttim. O da sözlerime kulak verdi.
Doğal olarak fazlaca yapılan hataların düzeltilebilmesi için bir devreyi yeniden yapmak zorunda kaldı.
Yazmış olduğu sonucu sizlerle paylaşmak istedim.
NEDEN DERSENİZ ?
Ben forumlarda bilgi paylaşımı için bulunuyorum. Yaşlı, genç, çoluk, çocuk, böcük  her kim olursa birşeyler öğretmeye gayret ediyorum.
Peki birlikte böcüklü çay içmiş olduğumuz arkadaşımız seron'a sizce gıcıklık mı yapıyorum? O olur yahu dedikçe ben olmaz derken işine balta vurmayamı çalışıyorum?
Hadi beni hiç tanımayan birilerini de gördüm. O kişiler anlattıklarım kendi mantıklarına ters gelince gudurup ortalığı karıştırmaya çalışıyorlardı. Ama birlikte yemekler yediğimiz arkadaşlarımızın benim niyetimi anladığını düşünüyorum.

ustam sorun ne biliyor musun? biz devamlı elektronikle iç içeyiz. millet çekirdek çitlerken biz tasarım yapıyoruz, birilerinin derdine çare arıyoruz.
Masadaki el altı karalaması olarak millet sevgilisinin adını yazar biz transistör sembolü çizer dirençlere ayak çizer burun yaparız.

Doğal olarak nüktelerimiz de, ideallerimiz de kültürümüz de yılların etkisi ile elektronikle harmanlaşıp yeni bir kültür haline gelmiştir.

Bazen biz uzun uzun sohbet edercesine yazar, espri yapar makara sarar, bazen ciddi olur farklı atılımlar yaparız.

Ama bazı arkadaşlar oturup böcüklü çay da içse demek ki bunu anlayamamış olabiliyor.

@Mr_YAMYAM  'ın neyine ki Serona dil döküyor. @Yusuf usta 'nın neyine ki Serona yazıyor.
Döküyor, çünkü Seronu bir insan olarak da önemsiyor aynı zamanda.
Yazıyorlar, çünkü bir arkadaşımızla küs duruma düşmemek en az elektronik kadar önemli onlar için.
Ama @seron bunu önemser, ama önemsemez... Bu da onun bileceği iş...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

Arkadaşlar dün arkadaşım ziyarete geldiği için internete giremedim. Ama siz ben yokken hayali ihracat yapmışsınız. konu iyice dağılıp gitmiş. kimseye küs falan değilim. iyice kendi kendinize gelin güvey olmuşsunuz. böcüklü çay içtiğim arkadaşlarımı anlamıyor değilim. aksine anlatım usulleri uygun olmadığı için laf anlatmaktan yoruluyorum. konuyu gereksiz yere tartışıp dağıtmayın. 4 veya 5 kez aynı soruyu sormama rağmen olur ya da olmaz diye yanıt gelmediği için kızıyorum. olur diye ısrar ediyor değilim. ama kaç sayfa tartışmadan sonra olmaz deyip, olurunu gösteren devreyi gösterince bu defa da olur olmasına da.... diye tutarsız yanıtlar alıyorum. buna rağmen birşey demememe rağmen HAKSIZ YERE ustalara sagısızlık yapmakla ve nankörlükle suçlanıyorum.

Yaptığım deneme amaçlı transistörlü devre, kaçak akım rölesini indirince led sönüyor, yani o arkadaşa tekrardan selam ederim.
Bunun nedeni, transistörlü devrede kendimce yaptığım bazı hassasiyet ayarı amaçlı değişikliklerdir. yani ANAHTARA PARALEL HERHANGİ BİR ELEMAN BAĞLAMAKSIZIN bahsettiğim devre şimdilik teoride çalışacak gibi görünüyor. yukarıda kırmızı ile belittiğim yazı hala geçerlidir.

boş boşuna kendinizi üzmeyin ben size dargın değilim. yanıt verme üslubu doğru değil ona güceniyorum.

Son olarak, bana samimiyetle yardım eden, hatta mecbur olmamasına rağmen üşenmeden devre çizen @asma ve @elektrofizikci ye canı gönülden teşekkür ederim. yaptıkları yardımlar, konuyu kendi kendime çözmeme yardımcı olduğundan ve bazı özel nedenlerden dolayı devremi paylaşmaktan vazgeçtiğimden ötürü...

-----yardım almaktan vazgeçtim--------
yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

seron

Keşke yine iddaya girseydim, bu defa kebabı ben yiyecektim :)
fakat ACyi hisseden devreye röle bağlayınca devre sapıtıyor. işte onu çözemedim. değilse devreyi anında yapacağım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın