Özel Amaçlı Bir Acil Durum Lambası için fikirlerinize ihtiyaç duyulur

Başlatan seron, 20 Temmuz 2016, 19:24:34

seron

Merhaba arkadaşlar,

Bir lamba düşünün:
Elektrik varken duvardaki anahtardan yak-söndür yapabiliyorsunuz.
Elektrik kesildiğinde ise duvardaki anahtar ister ON konumda olsun, ister OFF konumda olsun,
YANMAYA BAŞLAYACAKTIR.
Elektrik geldiğinde ise tekrar, duvardaki lambanın durumu ne ise ona göre sönecek veya yanık kalacaktır.

Tesisatta hiçbir değişiklik yapılmayacaktır.
Değişiklik lambanın içinde gerekleştirilecektir.
lamba, LEDli bir lambadır. (ben tasarlayacağım)

Elektrik tesisatında elektrik olup olmadığını lamba düğmesine bağımlı kalmaksızın nasıl algılatırdınız, bu lamba içi devreye?

Arkadaşlar devrenin ilkel hali elimdedir, yarın ekleyeceğim.
Şöyle çalışıyor:
Anahtar ON yapıldığında, lamba içerisindeki trafosuz adaptöre güç geliyor.
Trafosuz adaptör, röleyi çektirerek, LEDlerin hem giriş gücünden hem de devreye bağlı pilden yanmasını sağlıyor.
BAKIN DİKKAT EDİN: devre sönükken pili beslemiyor; pil, bir yandan LEDleri yakarken, bir yandan da şarj oluyor. Düğme OFF olunca hem şarjı kesiliyor, hem de LEDler sönüyor.
Ben devreyi yaptım ve çalışır gibi görünüyor.

Şimdi sorun, devreyi değiştirerek, sadece elektrik gittiği zaman ledleri yaktırabilmek.

Şahsi fikrim:
bir transistörlü devreye led bağayalım. Beyz uç boşta olsun. beyz ucuna parmakla dokunulduğunda LED hafifçe parlamaktadır. Bu kanundan hareketle dokunmatik anahtarlar yapılabilmektedir.

İşte o orta uca parmak değdirmeyelim de, FAZ ya da NÖTR'ü bağlayalım.
anahtar kapalı bile olsa bu tek kaynaktan gelen zayıf AC işaret, transistörlü devreyi gıdıklasın(uyarsın) ve PİL+LED devresini devreye sokturmasın. Ama TEDAŞ ceryanı keserse, AC işaret kesilince Transistör küssün ve Pil+LED devresini rahat bıraksın...

Olur mu sizce?

Mr_YAMYAM

1. UNSUR.
Pil devresine bir anahtar yapılır. Bu anahtara bir ip bağlanır. Şebeke kesildiğinde pilleri devreye sokar. Benzer uygulamalar vardır.
2. UNSUR
Ledlerin yanma akımı (şebekeden çektiği akım) ve sistem uyartım akımı ölçülür. Uyartım akımı LED yanma akımından 100 kat düşükse bir kondansatör ve direnç gibi eleman ilavesi ile sorun çözülür. (Akım limitörü mantığı)

seron

Birinci unsuru daha evvel düşünmeme rağmen pratik bulmadığım için çözüm yollarının en sonuna ekledim.

İkinci unsuru anlamadım, malum ben bir cahalım.
Yanılmıyorsam ben ikinci unsurda bahsettiğin şeyi istiyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 20 Temmuz 2016, 20:01:16Birinci unsuru daha evvel düşünmeme rağmen pratik bulmadığım için çözüm yollarının en sonuna ekledim.

İkinci unsuru anlamadım, malum ben bir cahalım.
Yanılmıyorsam ben ikinci unsurda bahsettiğin şeyi istiyorum.
EZBERE DENEME.
Anahtarın iki ucuna 10 veya 100nF 1000V luk bir kondansatör bağla.
Tekrar test et ve sonucu buraya yaz.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Temmuz 2016, 20:04:03EZBERE DENEME.
Anahtarın iki ucuna 10 veya 100nF 1000V luk bir kondansatör bağla.
Tekrar test et ve sonucu buraya yaz.

Henüz devre kurulmuş değil ;D
Ayrıca tesisatta mümkünse değişiklik yapılmayacak.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 20 Temmuz 2016, 20:05:44Henüz devre kurulmuş değil ;D
Ayrıca tesisatta mümkünse değişiklik yapılmayacak.
Senin söylediklerin hiçbirisi tutarlı değil.
Tesisatta değişiklik yapılmayacak, ama anahtarla istediğin gibi oynayacaksın. Ha anahtarla elektriği kesmişsin ha şebekeden kesmişsin ne farkediyor yani.
Tek kablonun ucunu al eline bol bol oyna. Belki çözüm bulursun.  >:(

seron

Tek kablonun ucunda,
Bir basit amplifikatörün algılayabileceği kadar sinyal var mıdır, yok mudur...
Eğer parmakla dokunulduğunda...
Amplifikatörler CIRRRRRR yapıyorsa,
Transistörlü basit bir devreye LED bağlayıp boştaki Base ucuna barmağınla dokunduğunda LED yanıyorsa,
Buadan mantık yürütülebilir belki.
Konunun özü bu.
Şayet böyle birşey varsa, yani;
AC sinyali tek telden bir devreye okutabiliyorsak, bu devre çalışabilir.
Yanılıyorsam, çalışmaz.
Parmakla dokununca uyarılan devre, elektrik kesik dahi olsa uzunca b ir tesisat teli dokununca da çalışıyorsa,
teorim tamamen çkmüş olur. O nedenle, tesisata müdahale etmeden meseleyi çözmeye çalışıyorum. deki bu bir ticari ürün haline gelecek. Bu durumda bu ürünü alan müşterilere, "tesisatınızı şöyle şöyle değiştirin" mi diyeceğiz?
Prize(elektrik anahtarı) konsansatör bağlamak sorunu (tam olarak) çözmüyor.

Mr_YAMYAM

Tek kablonun ucunda sadece GÜRÜLTÜ vardır. İstersen bu gürültü ile iş yaptırabilir, herhangi bir amaçla kullanabilirsin. Ama tek kablonun ucunda şebeke ile ilgili bilgi olmaz. Çünkü anahtar tarafından şebeke bilgisi kesilmiştir.
Anahtara parelel bağlanacak ufak değerli bir kondansatör şebeke elektriğini bir miktar akım gücü ile geçirir. Bu akım ledleri çalıştıramayacak kadar güçsüz, uyartım devresini çalıştırabilecek kadar akıma sahip ise;
Anahtar kısa devre olduğunda bağlı kondansatör de kısa devre olacağı için o hattan lambayı yakacak kadar çok akım geçecektir. Anahtar açıldığında ise kondansatör devreye serii olacağı için kondansatörün müsaade ettiği kadar akım geçecektir. Bu akım ledleri çalıştırmayacak kadar az, ama içerdeki uyartım devresini çalıştıracak kadar yeterli ise sistem çalışacak demektir.
ne demiştik?
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Temmuz 2016, 19:48:38Ledlerin yanma akımı (şebekeden çektiği akım) ve sistem uyartım akımı ölçülür. Uyartım akımı LED yanma akımından 100 kat düşükse bir kondansatör ve direnç gibi eleman ilavesi ile sorun çözülür. (Akım limitörü mantığı)
Yani sen sadece anahtarı söküp iki ucuna bir kondansatör bağlama işini tesisat değişikliği olarak algılıyorsan zaten bu işe bulaşmamalısın.
Kaldı ki bu basit öneri bile benim gibi delileri akıllandıracak kadar hesaplama gerektirir.
Üstelik kullanılan donanım uygun ise.

asma

Merhaba
İstek çok uzun anlatılmış.
Armatür imal ediyoruz , tesisatta değişiklik yapılmadan uygulamaya hazır olacak. Açma kapama anahtarına göre çalışacak. Elektrik varken anahtar açıksa hem şarj hem aydınlatma görevi var. Anahtar kapalıyken elektrik var mı yok mu bize ne? Orayı anlamadım.
Anahtar kapalı = aydınlatmaya ihtiyaç yok , elektrik kesintisinden haberimiz olsun dersek kısa süre yanıp sonra sönmesi istenebilirdi.

Anahtar içine eleman bağlamak herkesin yapabileceği bir işmidir? Evet ise tesisat değişiliğinden kasıt; ek masraf / işlem ise görmezden gelinir. R , C elemanlarıyla bu işlem olur. Kontrol kalemindeki direnç , neon bize enerji olduğunu bildirmesi , çarpılma riskinin olmaması gibi fikir verebilir.

Tesisatta hiç bir değişiklik olmadan yapmak işi yokuşa sürmek demek.  :) 
Şebekenin empedansını , enerji varken ve yokken ölçmek , açık devre veya kısa devre olduğuna karar vermek gerekir.
Anahtar açıkken hattan gelen kablo ve nötr hattı arası açık devredir.
Anahtar kapalıyken lamba hattı faza bağlıdır. Faz - nötr arası çok düşük empedans gösterir. Diğer yükler ve trafo sekonderi hatta bağlı kalır.
Kofradan enerji kesildi , mutlaka enerjili yüklerin olduğunu varsayarsak hepsi paralel bağlı bir hatta empedans yine çok düşüktür. (Çalışan hiç bir cihaz yok , diğer aydınlatmalar da devrede değil ise zaten ışığa ihtiyaç yoktur)

Şimdilik bu kadar.

seron

Arkadaşlar,
Anlatımlarınız mantıklıdır. Ben siz yanlışsınız demiyorum.
"böyle olsa olur mu? imkanı var mı?" diyorum.

Yani özetle; elektrik varken normal lamba, yokken ışıldak gibi çalışacak bir lamba yapılabilir mi?
Olay kısaca bu.

Anahtar ON > lambayı yak ve pilleri besle.
Anahtar OFF > Elektrik var mı?
                        varsa lambayı söndür
                        yoksa lambayı pilden besle.
Elektriin olup olmadığını faz ya da nötr'den gelecek gürültüye göre belirle.
SORUN: Elektrik varken düğme ON konumundayken de gürültü olacak; "elektrik var o halde lambayı yakmıyayım" diyecek ve anahtarı ON yapsam da yakmayacak.
YAMYAM'ın paralel C olayı biraz daha akla yatkın gelmeye başladı.
Aklınıza bir şeyler gelmiyor mu?
HİÇBİR ÇARESİ YOK MU?
(Aslında bir yol daha var: harici yayın. pirizin birine bağlı bir modem gibi birşey, snyal yaydığı sürece elektrik var demektir. Yaymıyorsa alıcı devre çalışır. ama alıcı devreyi o lambanın içine sığdırmak, aşk bir mesele, gel sırtımı kesele)

elektrofizikci

220 voltluk bir röle kullan girişte, elektrik kesilince rölenin diğer kontakları pili devreye soksun. elektrik gelince röle enrjilensin, tekrar elektrikle kontrol devreye girsin..
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

seron

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 21 Temmuz 2016, 19:32:38220 voltluk bir röle kullan girişte, elektrik kesilince rölenin diğer kontakları pili devreye soksun. elektrik gelince röle enrjilensin, tekrar elektrikle kontrol devreye girsin..
Lamba düğmeden söndürüldeüğünde de yanmaya devam eder.
Elektrik varsa sönmeli, yoksa sönmemeli.

elektrofizikci

bu devre ile oyna , adaptör yerine 220 yi gir kontaklara. 6 +2 bacaklı röle kullanırsan bi tarafa doğruı gerilimi bir tarafa AC gerilimi koyarsın....
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

elektrofizikci

Alıntı yapılan: seron - 21 Temmuz 2016, 19:34:49Lamba düğmeden söndürüldeüğünde de yanmaya devam eder.
Elektrik varsa sönmeli, yoksa sönmemeli.
elektrik gidince anahtarın fonksiyonu olmasın diye okudum sanki...

seron

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 21 Temmuz 2016, 19:37:52elektrik gidince anahtarın fonksiyonu olmasın diye okudum sanki...
Evet?...
Ben mi yanlış anladım...
Senin bahsettiğin şey basit bir ışılak değil mi?
devre olarak verebilir misin paintte falan da çizebilirsin. belki öyle anlaşılır.

seron

Elektrofizikçi devrene baktım (hala bakıyorum) mantıklı geliyor fakat anahtar OFF iken röleyi ne besleyecek?(tavan duya bağlanacak prize değil)
Anlaşılır olabilmesi için resim yaptım:

seron

!!!

Dur bir dakika dur dur....
Eğer çizdiğin devre için YAMYAM'ın önerdiği "anahtara paralel C" yi uygularsak...
 :D  ;)
Tesisattaki bu küçük değişikliğin ( @asma nın dediği gibi) hiçbir sakıncası yok...

Teşekkürler @elektrofizikci !!! ;)

Arkadaşlar, bilmiyorum farkında mısınız, az önce yeryüzünde daha evvel tasarlanmamış bir devre tasarladık! İnanmazsanız araştırın hiçbir yerde yok!.. Ulan para... Ah ulan para...

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar şu aralar işittiğime göre @seron  kafayı sıyırmış durumda :D
Benim kafa ile yer değişince benim gibi kaçık olmuş  ;D
Önceki mesajımda söylemiştim basit hesaplarla bu iş halledilemez diye.

Şimdi iki röleyi hangi akımla çektirebileceğini anlayınca ne yapacak bilmiyorum  8)

seron

Pek kıymetli @Mr_YAMYAM abi,
Hiç "GAZ RÖLESİ" diye bir şey duydun mu? :D  (parçacılarda bu adla satılıyor asıl adı MİNİ RÖLE)
http://www.direnc.net/12V-MINI-ROLE-HK23F-DC-12V-2A-,PR-20456.html
Bu röle,
100nF 400V kutupsuz seri kondansatör + seri 100Ohm Çeyrek Watt ile şebeke ceryanıyla sorunsuz çekiyor. ;)
Elimde bunlardan 2-3 adet olacak ;D

Mr_YAMYAM

O zaman mesele yok dostum.
Ben gaz maz anlamam. Benim için oradaki akımlar önemlidir.
LED akımının ortalama 5mA ila 10mA arası olduğu bir devrede o röle en azından 100uA ile işini yapabilmelidir.
Yine de araştırma araştırmadır. Devam.

seron

YAPACAK  :D
Arkadaşlar müsait olur olmaz devreyi yapmak için çalışmalarıma başlayacağım.
Yapıp çalıştımak nasip olursa buradan videolu paylaşmaya çalışırım...
Yardımlarınız için teşekkürler.

Mr_YAMYAM

Olmaz.
Alttaki resimleri incele.

seron

Paylaşımların için sağol. Anlaımların kulağa mantıklı geliyor.
Seninle özelden paylaştığım 1. nolu devreye tekrar dikkatle bakmanı öneriyorum.
Şebekenin varlığını kontrol eden devre, Şebeke var olduğu sürece ledleri açan rölenin uçlarını rahat bırakıyor (kısa devre etmiyor) fakat şebeke kesilirse, anahtardaki paralel C'den beslenemeyip, LED+pilleri kontrol eden iki nolu rölenin bacaklarını kısadevre ediyor >> Lamba ON.
Yani bunu yanlış düşündüğüne binaen söylemiyorum. Tekrar bakıp emin olmalısın.

İkinci itirazım ise şu:
Ledler düşük akım ile de yanabiliyor biliyorsun. Kontrol devrelerinin çektiği akım çok da önemli değil.
NİYE >:(
 :D şundan dolayı:
İstediğim şartı yerine getirebilmesi için düzgünce çalışabilecek mi çalışmayacak mı? Devreyi yapıp bitirdiğimde bunu hep beraber göreceğiz...
Bu arada çizdiğin şekilleri bana fikir vermesi açısından indiriyorum.

Söylemeyi unuttum:
İki rölenin ikisi de aynı tip değil:
birisi YÜKSEK AKIMLA ÇALIŞIYOR
diğeri ise Küçük akımla.
Rölelere bağlanan seri kondansatörler de eşdeğer değil.
iki numaralı yani sadece pil+led bağlantısını kontrol eden röle prize bağlanmış küçük kondansatörle yanamıyor. ;)

Mr_YAMYAM

Buradaki esas mesele şebekenin varlığının kontrol edilmesi değildir.
Dışardaki anahtarı açıp kapatmakla lambanın kontrolüdür.
Şebeke kontrolünü sağlamış olsan bile lamba için komut veremeyeceksin. Çünkü anahtar açık ta olsa kapalı da olsa şebeke var demektir. Şebeke var olduğu sürece sen lambayı zaten söndüremiyorsun.
Lambayı kontrol edebilmen için UPS mantığındaki aküden sonraki anahtarı ilave etmelisin.
Eğer bu devredeki LED akımın oldukça yüksek ise belki akkor flamanlı lamba gibi düşünebilirsin.

seron

Abi şu an telefondan bağlanıyorum. Bağlantı ve yazma olanaklarım kısıtlı.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Temmuz 2016, 22:01:21Şebeke var olduğu sürece sen lambayı zaten söndüremiyorsun.
Söndürebiliyorum. Sabrını sınammak için değil , şu anda iletişim olanaklarım kısıtlı olunca sana ancak yarın anlatabilirim. Şu anda mesaj yazar gibi tek parmakla telefondan yazılamıyor, yarın resimle anlatırım. Bu konuda çok deneyler yaptım anlattıklsrın yanlışbdeğil ama ufak bir ayrıntıyı kaçırıyorsun.
Şimdi çıkmak zorundayım hoşçakal.

asma

seron

Alıntı yapılan: asma - 23 Temmuz 2016, 14:53:12@seron
Kullandığın/kullanacağın batarya ve LED grubu hakkında bilgi verirmisin.

2 x 8.2Volt Nikel-MH Yassı pil (6F22tip) PARALEL. Her biri 250mAh = toplam 500mAh
Veya sığdırabilirsem, 4 X AA ölçü 1.2V (Minimum 1000mAh) Nikel-MH şarjlı Pil.
LED gurubu:
İkişerli seri hat halinde toplam 40 Adet 20mA 3.2Voltluk standart beyaz LED 5mm.
Şayet proje işe yararsa, markette satılan tasarruf LED lambanın ledinden.(Bu durumda 6F22'ler iptal olur> kalem pile geçerim)
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=HFYY[/img]
---------------
Bu arada yamyam abi, dün o kadar uğraşıp sana çizim yapmıştım ama evdeki bilgisayarda kaldı, kusura bakma. Ancak şunu iddia ediyorum ki yürütttüğüm mantık doğrudur ve cihaz doğru  çalışacaktır. Eleman değerlerini belirtmediğim için ve de devreyi sana arap saçı gibi çizdiğim için anlamamışsın. Dün gece bana yolladığın diyagramlara bakınca aslında senin bahsettiğin şeyin aynısını yaptığımı, sadece lamba yerine LED kullandığımı gördüm. Yani bana zaten yapmaya çalıştığım şeyi anlatmışsın.
Teşekkürler.

Malzemelerde ufak tefek eksiklikler var... Onları diğer devrelerden tamamlayarak bir hafta içinde kurup videolu paylaşmaya çalışacağım arkadaşlar.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Temmuz 2016, 18:11:33LED'leri 220V ile nasıl besliyorsun :D

>:(
Ledleri 220 İle beslemiyorum.
Trafosuz adaptör ve bu adaptöre bağlanmış röle devresinin zayıflattığı zayıf,bitkin, vitaminsiz akım
+
Pil ile besliyorum.
Anladığım o ki sen sana yolladığım devreye bakmamışsın.

Anlatayım:
Seri kondansatör akımı minimize ediyor ama gerilim hala 200V civarında.
Bu zayıf akımlı V , röle tarafından boğuluyor, gerilim bölücü gibi düşün, zaten akım zayıf sen buna yüksek güçlü röle bağlarsan ne olur? >> çıkıştan 30V anca alırsın. Bunu da benim uyduracağım bir basit devreyle hem pili hemi de LEDleri besler hale getirirsin. (Şu ana kadar yaptığım otomatik ışıldaklar bu prensibe göre çalışıyor ve yıllardır ayakta ve hayattalar)

girişten gelen 220V kondansatör tarafından zayıflıyor.
röle ile daha da zayıflayıp,
hem pil hem de LEDleri besliyor.
LEDler, ceryanlar varken Hem Pil hem de Ceryanla yanıyor.
Elektrik kesilince sadece pile yükleniyor.
Temsili resim (anlamanız için, aslı böyle değil.)
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=0GY0[/img]
Kafanızın karıştığını tahmin ediyorum.
bir soracağınız varsa sorun.

Mr_YAMYAM

Cahal civelek adam hala anlamadığımı sanıyor.
Bak orada bi tene gondansatör var :D
Sen anahtara serii bir kondansatör bağlayarak devreden geçen akımı sınırlayabilirsin. Ama nereye kadar?
Ben ledleri ne ile besliyorsun derken bu gondansatörü kastettim. Tabiiki sen benim anlamadığımı düşünerek hala birşeylerin olabileceğini sanıyorsun.
Akkor flamanlı bir lambaya küçük değerli bir kondansatör ve direnç ilavesi ile bu lambayı söndürebilirsin. Çünkü lamba özünde bir omik dirençtir. Ama LED gibi mA ler seviyesinde yanan yarıiletkenden yapılmış bir yükü kondansatörün değerini 10-100nF lara düşürerek söndüremezsin. LED'ler ımıl ımıl yine yanacaktır.
LED'lerin tamamen sönebilmesi için devre akımını 1mA in altına çekmelisin. Takribi 100uA
Bu sefer de bu akım ile bir transistörü veya röleyi çalıştıramazsın.
Şimdi git google amcaya ve kollektör akımı 100uA olan transistör bul.
Sonra da 100uA de tam çekme yapabilecek RÖLE bul.
Sonra gel konuşak.

seron

Tamam anladım, meseleyi anlatabilmem için evden o şemayı getirmeliyim.

bekle eve gidip geliyorum...

asma

Alıntı yapılan: seron - 23 Temmuz 2016, 19:22:56Aha da geldim.
resmi öm olarak yolluyorum...
Özel mesaj nereden çıktı şimdi?

R1,R2=220k R3=5k6 R4,5,6=10k Z=5V6 Vpil=8V2

Yalnızca R1,2,3 ile zener diyot kullanılarak devreyi kurup , zener voltajını voltmetre ile izlerken; elektrik var/yok , anahtar açık ve anahtar kapalı konumlarını ölçersin. Ölçtüğün değere göre R3 ile oynayabilirsin.  1.66Volttan küçük , 1.66 ~ 3.34V arası  ve 3.34Volttan yüksek değer yakalaman gerek.
Vout çıkışı ile transistör (mosfet) sürerek LED leri yakabilirsin. Enerji varken anahtar açıksa veya  enerji yoksa aktif olur.

Kolay gelsin.

Not: Denenmemiştir.  8)

seron

Haydaaaa... :o
Ben iş çözmek için kırk tane devre elemanı kullanayım, sen çık 3-5 parça elemanla işi çöz. ;D  ;)
Yalnız elimde hiç zener diyodu ile 7805 kalmamış. Üstelik o LM lerden de yok, dolap tamtakır...

Ne yapsam, önce kendi devremi mi uygulasam acaba... Ama senin devre de çok hafif ve pratik görünüyor?..

İnan kararsız kaldım. Ben benim devre için malzemeleri tamamladım sayılır. Olmadı şunu bir yapayım. Çarşıya çıkarsam senin malzemelerden de alırım. Çünkü devre ne kadar hafif olursa içine daha çok şey sığar... "şey" ;)

Haa bak aklıma şimdi geldi senin devre 220ye dayanacak mı? Çatır çatır yanmasın?

Mr_YAMYAM

KONU'nun ÇÖZÜMÜ

Yük akımlarını hesap etmediğiniz sürece kontrol teorisi oluşturamazsınız. Bu sorunda tek olay YÜK AKIMLARI arasındaki farklar olmalıdır.

seron

Abi anlattıklarını anlamaya çalışacağım. Yalnız, sen olayı anladın mı?
Yani anlatımının birinde dev gibi kontaktör kullanmışsın. Bunu nereye sığdıracağız?
Bir de devamlı yüksek vatajlı ampul kullanıyorsun. Bu ampulü pille nasıl yakacağız?

Benim kafamdaki şu:
Bu bir tasarruflu LED ampul.
Herşey cihaz kutusunun içinde; şarjlı piller de dahil...
Yoksa ben mi yanlış anladım? ???

Ben devremi iki adet, biri büyük biri küçük röle ile kağıt üzerinde oluşturdum bile... Yalnız rölelerin dezavantajlarını ustalar biliyordur. Gerekirse triyaklı-transistörlüsüne geçmeye çalışırız. @asma nın devresi hoşuma gitti. Üç adet yarıiletkenle çözüm sundu(diyotları saymıyorum). Fakat o malzemeler şu anda elimde yok.

Bir de şu anahtardaki paralel C'yi yoketmek istiyorum :)

Mr_YAMYAM

Anlayıp anlamadığımı çizimlerime bakarak belirtirsen sen de anlamış olursun.
1 İlk şemada kontaktör kullanılmıştır. Bunun sebebi yük akımlarının arasındaki farkı belirtmek içindir.
İki yük arasında (Senin devre ile sonradan yapılacak kontrol devresi) akım farkı çok olmazsa tüm hesaplamaların yanlış demektir. (Şemada belirttim)
2 Oradaki lamba prensip olarak çizilmiştir. Sen ister led olarak gör istersen 100W lık ampül olarak gör sonuç değişmez. Zaten çizdiğim devrede 100W lık normal ampül kullaılsaydı pille çalıştırma gafletinde bulunmazdım.
Tasarruflu led ampülün güç gereksinimi takribi 1 ila 5W arasında olabilir.
Kullanılacak kontrol devresinin güç gereksinimi de takribi bu civardadır. Öyleyse boşuna uğraşıyorsun demektir.
Anahtara bağlanacak olan serii direnç ve kondansatör ikilisi LOAD akımını azaltmak için kullanılabilir. Az load akımlarında yüksek güç gereksinimi olan aygıtlar çalışmaz. Temel prensip bu yöndedir. Sen her iki devreyi de aynı yük katsayısında çalıştırırsan hiçbir yere varamazsın. Devreye serii bağlı elemanlar oldukça her iki devrede ya çalışacak ya da çalışmayacaktır.
Anahtardaki hiçbir elemanı yok edemezsin. Şartnamene uymaz. Eğer anahtardan bir hat daha çekecek olsaydın o zaman bu kadar uğraşa bile gerek kalmaz direk sonuca gidilirdi.

seron

Tamam anladım.
Aynı şeyleri düşünüyoruz. Sen sadece farklı (anlayamadığım şekilde teknik) izah etmişsin.
İnşallah bir hafta içinde devreyi tamamlayıp çalıştırabilirsem hep beraber bir YUPİİİ çekeriz.
Fakat ben inanıyorum ki, anahtardaki Cyi iptal edebiliriz ;)
Ben elektronikte eğitimsiz olduğum için anahtarlama elemanlarının huyunu suyunu tam bilmiyorum. Keşke @asma hoca olsun, diğer @elektrofizikci olsun, @Yusuf usta  olsun, "Faz ya da Nötre ilişkilendirdiğin tek tel ile bir transistörün Beyzini ateşleyebilirsin / ateşleyemezsin" diyebilseydi. Senden umudu kestim :D Hatta @gevv de müdahale etsin. sessiz sessiz izlemesin :)

Sizler bu soruya yanıt verin, gerisini bana bırakın. ;)

@stk4221 , bu konu seni de ilgilendiriyor adamım :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Temmuz 2016, 19:37:45Anahtardaki C yi iptal edince yerine ne takacaksın :D

Tek tel üzerindeki AC sinyali (Gürültü ya da adına ne deniyorsa) Eğer bir transistörü tetikleyebiliyorsa,...........
Gerisine karışma  :D   ;)

Yokmu aranızda transistörlerin nasıl çalıştığını bilen?
KOPYA:
beyz uca parmak dokundurulduğunda bir ledi hafifçe yakabiliyor...

Mr_YAMYAM

Allahım sen bana SABUN ver ben yıkanırım  >:(
Transistörü çalıştırmak için gerilimi nereden bulacaksın.
Tek tel üzerindeki elektromanyetik dalga gürültüleri daima vardır. Elektrik kesilse de gelse de bu gürültüler olacağı için ne yaptırmayı planlıyorsun.
Anahtar üzerindeki elemanları iptal ettin. Tüm sistem pil gücüne yüklendi. Anahtarı açınca lambanın yanması için ve anahtarı kapatınca lambanın sönmesi için dua mı edecekin.  ;D
Tek telde takribi 100mV ila 1V arası değişebilen muhtelif frekanslarda gürültüler vardır. O tele 220V verince transistörün oturmasını mı bekleyeceksin.  8)
Tek tel üzerindeki gürültüleri bile iş yapailmesi için topraklaman gerekecek. Nötr hattını toprak hattı olarak mı kullanacaksın. Ya nötr hattında bulunan az da olsa birkaç voltluk AC gerilim senin o teldeki gürültüleri ittirirse  :))
Bir işi bilmiyorsan fikir yürütme ama önerilere karşı da saygılı ol.
Bilmemek değil, bildiğini iddia etmek en büyük ayıp sayılır. Transistörün çalışma tekniğini bilmediğini söylüyorsun ama gürültülerle transistöre iş yaptırabileceğin konusunda hala ısrar ediyorsun. Elinde sadece tek nötr hattı kalmış, sen inatla ben bu işi yapabilirim diyorsun. Demekki bu konuda yıllarca eğitim almış insanların fikirlerinin hiç değeri yok gözünde.
Bu durumda ben aradan çekiliyorum. Artık konuya yazmayacağım. Zaten olası bilimsel çözümleri şekillerle anlatmaya çalıştım.
HATIRLATMAMA:
Bu senin hiçbir yerde yok dediğin aygıt bizim bakkalda var. Özellikleri şöyle.
Normal lamba hattına bağlanan bir avize. Ortasında kapalı bir kutu var.
Anahtarı açsan da hiçbir hareket olmuyor. Ama aletin kumandasını eline alınca;
Yüksek güçlü (normal ampülleri) yakabiliyorsun. (Sadece şebeke varken)
Ampülleri iptal edip led sistemine geçebiliyorsun. Elektrik gitse bile yanmam demiyor.
Işığı istediğin kadar kısıp açabiliyorsun.
Bir de utanmadan ışığı istediğin renkte yapabiliyorsun. Hatta hafızası var. Gece modu, akşam modu TV modu gibi ön ayarlı değerleri var.
Uzun yıllar önce aklımda kaldığı kadarıyla fiyatı 250 TL civarı idi. Şimdilerde ne kadardır bilemem.
Ben sadece böyle bir konunun bilimsel olabilirlik yönlerini anlatmaya çalışmıştım, gördüm ki bilimle ilgili hiçbir done yok. Sadece hayal.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Temmuz 2016, 21:08:28Tek telde takribi 100mV ila 1V arası değişebilen muhtelif frekanslarda gürültüler vardır. O tele 220V verince transistörün oturmasını mı bekleyeceksin.  8)
Tek tel üzerindeki gürültüleri bile iş yapailmesi için topraklaman gerekecek. Nötr hattını toprak hattı olarak mı kullanacaksın. Ya nötr hattında bulunan az da olsa birkaç voltluk AC gerilim senin o teldeki gürültüleri ittirirse  :))
Bir işi bilmiyorsan fikir yürütme ama önerilere karşı da saygılı ol.
Bilmemek değil, bildiğini iddia etmek en büyük ayıp sayılır. Transistörün çalışma tekniğini bilmediğini söylüyorsun ama gürültülerle transistöre iş yaptırabileceğin konusunda hala ısrar ediyorsun. Elinde sadece tek nötr hattı kalmış, sen inatla ben bu işi yapabilirim diyorsun. Demekki bu konuda yıllarca eğitim almış insanların fikirlerinin hiç değeri yok gözünde.

Yanıt yazma ama muhakkak oku.
Ben sana ve diğer arkadaşlara "bence bu iş olur/olur gibi geliyor" dedim.
ve gerek sana gerekse arkadaşlara tek telden transistörü ateşleyebilir miyim ateşleyemez miyim diye de defalarca sordum.
ancak bir yanıt alamadım.
Hiçbir zaman uzmanlığınıza laf etmedim.

Soruyorum işte "sadace elimde nötr hattı kalmış: transistörün beyzine bağlasam olur mu? bana olur gibi geliyor, sizden yanıt bekliyorum" diyorum. kaç mesajdır hem yanıt vermiyorsun hem de kızıyorsun. ben burada BU İŞ KESİNLİKLE OLUR demedim.
sakin ol.

O bakkalda satılan lamba ise beni ilgilendirmiyor:
-ben burada bir problemi çözmeye çalışıyorum
-o ürün çok pahalı olduğu için çok talep edilecek bir ürün değil. o nedenle o bakkalda yıllardır bekliyor.
-ürün fazlaca kompleks bir tapıya sahip ben yapamam, yapsamda kullanmam kullansam da kullandırmam.
-bir ürünü ideal kılan şey onun salt fiyatı ya da salt özelliklerinin çokluğu değildir.
----------------------------------

Evet diğer arkadaşlardan yorum bekliyorum. Eğer teorim saçma ise BİLGİLİ OLMADIĞIMI  hesap ederek ve sakin bir şekilde anlatabilecek birisi var mı?

"sadece FAZ veya sadece NÖTRden gelen tek bir hat, bir transistörün beyzini tetikler mi?"

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 24 Temmuz 2016, 21:33:09"sadece FAZ veya sadece NÖTRden gelen tek bir hat, bir transistörün beyzini tetikler mi?"
1) Bir transistörün tetiklenmesi için şu kural geçerlidir.
Beyzine verilen sinyal emiterinden akabilmelidir. (Takribi 0.7V polarma gerilimi şarttır)
Şimdi fazdan gir nötürden çık ve akımın akış diyagramını çiz.
İstersen nötrden girip başka bir yerden de çıkabilirsin mesele değil  ;D
NOT:
Bir transistörün beyzine bir tel takıp bu teli 220V faza değdirsen de bişii olmaz.
2) Anahtarı kapattığın anda elinde sadece nötr hattı kalacaktır. Dilediğini yapabilirsin  ;D  8)  ::)

Yusuf usta

Seron bu yaptığın şey teknolojiyi gereksiz yere meşgul etmek dostum. Bir düğme faz kapatır zaten. faz kapanınca nasıl tetikleyecek? Sen dersen ki ben bunu nötr kapatacak şekil değişirim, bu teamüllere ve kullanıcı güvenliğine aykırıdır. Bunu yapmamalısın.

Sen zaten yapacağın her işlemi yapacak bilgi ve donanıma sahipsin. Burada sadece düğme kapalı dahi olsa elektrik var mı yok mu datasını alabileyim. Bu datayı alabileceğin iki yol var. Nötre bağlayacağın bir sinyal jeneratörü ki, bu üreteç şebeke enerjisi ile çalışmalı ki, şebeke kesilince sussun. Bunu bir nevi prizden data iletimi olarak algılayabilirsin. Ki bu işlem için gereksiz bir yük olur sana.

İkinci yol faz ile bir transistör dizisini, bir bt 169 gibi mini tristörü veya bir mosfet gate ucu tetikleyip bir nevi dokunma sensörü yapmak.

bu işlemler için ise faz taşıman ve nötr anahtarlaman gerekir ki bunu kimse önermez.

ve ben de merak ettim, soruyorum. dostum bu lanet lamba elektrik varken anahtara basılınca yanıyor da, neden anahtar basılı olmasa bile gündüz bile yanıyor? sırf elektrik kesildi dedirtmekse amaç, bunun için neden anahtarın olduğu kısma minik bir delik açıp parlak bir led koyup halletmiyorsun? boşuna pilleri bitiriyorsun, akşama da elektrik gelmezse kaldık mı şimdi karanlıkta?

İletilerin tamamını okuyamadım,i sonra bana deme ki Yusuf usta sen de mi brütüs...

Ayrıca, Faz bir transistörü tetikler. Kontrol kalemindeki neonu yaktığı gibi güçlü olmasa da havadan tamamladığı için midir nedir bilemem, tetikler. bu özelliği kullanarak benzer işler yaptım ben. toprak şu veya bu şekilde bir yerlerden alıyor. ama direkt faz vermemek lazım, arada direnç, kapasitör zener vs bir kısım önlemler gerekir. topraklamayı bir yolunu bulur da kuvvetli alırsa patlatır sağı solu...

Şimdilik bu kadar.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Hah...
Ben bunu zaten biliyorum. Bu sölediğin şeyi daha evvelden gızmadan ilk soruda söylesen sorun olmayacak...

Açık bir devreden akım geçmez.
Akım geçmeyen bir devredeki almaçlar iş yapmaz.

Şimdi neden ısrarla yukarıda sorduğum soruya gelelim:
Prf.dr. Colin mitchel bir elektronik profesörüdür ve öğrendiğim birçokşeyi ona borçluyum. 1-100 ve 1-200 transistor circuits adlı eğitim pdfsinde, yukarıdakinin aksini söylüyor.
Ne diyorsunuz şimdi?
Ben bunu devremde kullanamaz mıyım?

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 24 Temmuz 2016, 22:54:40Seron bu yaptığın şey teknolojiyi gereksiz yere meşgul etmek dostum. Bir düğme faz kapatır zaten. faz kapanınca nasıl tetikleyecek? Sen dersen ki ben bunu nötr kapatacak şekil değişirim, bu teamüllere ve kullanıcı güvenliğine aykırıdır. Bunu yapmamalısın.

Sen zaten yapacağın her işlemi yapacak bilgi ve donanıma sahipsin. Burada sadece düğme kapalı dahi olsa elektrik var mı yok mu datasını alabileyim. Bu datayı alabileceğin iki yol var. Nötre bağlayacağın bir sinyal jeneratörü ki, bu üreteç şebeke enerjisi ile çalışmalı ki, şebeke kesilince sussun. Bunu bir nevi prizden data iletimi olarak algılayabilirsin. Ki bu işlem için gereksiz bir yük olur sana.

İkinci yol faz ile bir transistör dizisini, bir bt 169 gibi mini tristörü veya bir mosfet gate ucu tetikleyip bir nevi dokunma sensörü yapmak.

bu işlemler için ise faz taşıman ve nötr anahtarlaman gerekir ki bunu kimse önermez.

ve ben de merak ettim, soruyorum. dostum bu lanet lamba elektrik varken anahtara basılınca yanıyor da, neden anahtar basılı olmasa bile gündüz bile yanıyor? sırf elektrik kesildi dedirtmekse amaç, bunun için neden anahtarın olduğu kısma minik bir delik açıp parlak bir led koyup halletmiyorsun? boşuna pilleri bitiriyorsun, akşama da elektrik gelmezse kaldık mı şimdi karanlıkta?

İletilerin tamamını okuyamadım,i sonra bana deme ki Yusuf usta sen de mi brütüs...

Ayrıca, Faz bir transistörü tetikler. Kontrol kalemindeki neonu yaktığı gibi güçlü olmasa da havadan tamamladığı için midir nedir bilemem, tetikler. bu özelliği kullanarak benzer işler yaptım ben. toprak şu veya bu şekilde bir yerlerden alıyor. ama direkt faz vermemek lazım, arada direnç, kapasitör zener vs bir kısım önlemler gerekir. topraklamayı bir yolunu bulur da kuvvetli alırsa patlatır sağı solu...

Şimdilik bu kadar.
Tlfdayım daha sonra anlatırım abi yazamıyorum bir saatte.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 24 Temmuz 2016, 22:54:40.
Hah işte bu
 ;D  ;D  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 24 Temmuz 2016, 22:57:43Şimdi neden ısrarla yukarıda sorduğum soruya gelelim:
Prf.dr. Colin mitchel bir elektronik profesörüdür ve öğrendiğim birçokşeyi ona borçluyum. 1-100 ve 1-200 transistor circuits adlı eğitim pdfsinde, yukarıdakinin aksini söylüyor.
Ne diyorsunuz şimdi?
Ben bunu devremde kullanamaz mıyım?
3 transistörle yapılmış bu devrenin toprak hattı olmazsa;
Sistem manyak şekilde faraday kafesine alınmazsa;
ÇALIŞMAZ.
Nötr hattını kullanabilmen için bile toprak hattına ihtiyacın vardır. Aksi takdirde sıfır referans noktası oluşturamazsın ve akım akış yönünü belirleyemezsin.
Alıntı YapBir transistörün beyzine bir tel takıp bu teli 220V faza değdirsen de bişii olmaz.
Sen anahtarla fazı kes sonra kalk iş yapmasını bekle :D
En başından beridir bağırıyorum elinde tek bir nötr hattı kalıyor. BOŞ BİR KABLO. Ucu bucağı belli bile değil.
Nötr hattını referans alırsan anahtardan faz almalısın. Faz alabilmek için anahtara direnç kondansatör gibi eleman bağlamak zorundasın ki anahtar kapalı da olsa bilgi içeriye girsin.
Anahtara malzeme bağlamak yok.
Extra hat çekmek yok.
Ee ne yapacağız o zaman.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Temmuz 2016, 23:14:30Anahtara malzeme bağlamak yok.
Extra hat çekmek yok.
Ee ne yapacağız o zaman.

Seron sabrımızı test ediyor. USUB (Uluslararası sabırlı ustalar Birliği) için birimizi önerecek sanırım. Beni seç seron beni seç :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın