Aktif Hoparlör Entegresi (PIC12F629)

Başlatan oceses, 30 Haziran 2016, 10:17:52

oceses

Herkese merhaba, hayırlı çalışmalar ve hayırlı ramazanlar diliyorum.

Benim sorunum bir aktif monitör hoparlörle ilgili. Biz ses ve ışık sistemleri tamiri yapıyoruz. Elimize bir aktif monitör geldi. Tüm arızalarını yapmamıza rağmen ne yazık ki çalıştıramadık. Sorunun ses prosösörü devresi içerisindeki PIC12F629'da olduğuna anlamış bulunuyoruz. Entegre bozulmuş yenisini taktık ama bu seferde program istiyor. Aktif Monitör Kolonun fabrikasına E-Posta attık İtalya'ya ama ne yazık ki olumlu sonuçlar vermedi. Şirket güvenliği politikası gizlilik anlaşması falan filan gibi sebeplerden dolayı bize yardım etmediler. En son entegrenin yenisini gönderin gibisinden bir E-Posta yolladık. Onlar da Türkiye Distribütörü olan bir firmanın TLF ve E-Posta'sını yolladı. Bizde çaresiz onlara E-Posta yolladık rica minnet işte entegreyi nasıl programlarız gibisinden yardım istedik. Ama burdan da aynı sonucu aldığımız için en son kendimiz uğraşmaya başladık. PicKit2 Arduino kartı aldık. Bağlantılarını direk processor kartına doğru bir şekilde yaptık. Başka bir çalışan Aktif Monitör Hoparlör kartından entegrenin içerisinden alabildiğimiz HEX dosyasını PICkit 2 v2.61 programı ile attığımızda yine çalışmadı. Acaba programdan mı diye WinPic800 ve icprog programlarını da denedik ama ne yazık ki sonuç aynı çalışmıyor. Ve ne yazık ki sanırım bizden kaynaklanan bir hata dolayısıyla çalışan entegrenin içerisindeki kodları da silmiş bulunuyoruz. Oda çalışmamaya başladı.

Sizden ricam bana yardım edin de şu gavur İtalyan'lara Türkler'inde neler yapabileceğini göstereyim.
PIC12F629'un bağlı olduğu processorde 3 adet seçenek var. Bilirsiniz işte sesteki Bass-Mid-Treble seçeneklerini seçmeyi sağlayan entegrenin devresi. Bu devrede 7 adet entegre daha var. Kapıları açıp kapatan PIC12F629 bunu bir şekilde programlamam gerek.
Nasıl yaparım? Hangi programları kullanmalıyım? HEX dosyasını bulabilir miyim? Diyelim ki siz yazdınız programı veya hex dosyasını bana gönderdiniz. Bunu en sağlıklı şekilde entegreye nasıl aktara bilirim? Lütfen yardım edin..

Not;
Program yazma gibi bir işe kalkışmadık çünkü amacımız sadece bir entegredeki HEX kodunu export edip diğerine import etmekti. Sağlam entegreden bir şeyleri export ettik ve diğerine import etmeyi başardığımızı vede çalışacağını zannettik. Halbuki ne biz edebildik nede çalıştı üstelik hazır çalışan entegrede çalışmaz oldu ki büyük ihtimal içindekileri sildik.

PIC12F629'un oradaki görevi; bir ses prosesörü devresi var. Bir adet buton bulunuyor. 3 Seçeneği var, işte biri sesi inceltiyor, diğeri kalınlaştırıyor diğeri ise ikisinin ortası. Led konusuna gelince butona basıldığında yanında bulunan ledin yeşil (orta ses), kırmızı (ince ses), sarı (kalın ses) olarak yanması lazım. (Ledi kontrol eden entegre farklı.)

En kötüsüde program yazmayı hiç bilmiyorum. Dediğim gibi amacımız birinden kopyalamak ve diğerine yapıştırmaktı ama o işler öyle olmuyor anlaşılan..

------------

Bağlantımız bu şekilde. (Devreden pinlere giden bacak bağlantılarını ölçerek, soketten yerlerini değiştirip öyle bağladık.)

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=46KA[/img]

------------

Kartın devreye bağlanma şekli.

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=1PFU[/img]

------------

Kartın üzerindeki entegreler.
Soldan sağa; A4062G, A4062G, LM13700M, DS1808-050, 4560 ve PIC12F629
A4062G (Opamp Entegresi)
LM13700M (Çıkıştaki Dengeyi Sağlayan Entegre)

DS-1808-050 (Ses Tonunu Kontrol Eden Entegre. PIC12F629 İle Seçim Yapılıyor.)

4560 (Opamp Entegresi)
PIC12F629 (DS-1808-050'yi Kontrol Ediyor)

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=JPV0[/img]

------------

Buda PicKit2 kartımız.

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=ZB6H[/img]

------------

PIC12F629'un Kontrol Ettiği, DS-1808-050 (İç Şeması)

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=SSK0[/img]

Yusuf usta

Alıntı YapBaşka bir çalışan Aktif Monitör Hoparlör kartından entegrenin içerisinden alabildiğimiz HEX dosyasını PICkit 2 v2.61 programı ile attığımızda yine çalışmadı. Acaba programdan mı diye WinPic800 ve icprog programlarını da denedik ama ne yazık ki sonuç aynı çalışmıyor. Ve ne yazık ki sanırım bizden kaynaklanan bir hata dolayısıyla çalışan entegrenin içerisindeki kodları da silmiş bulunuyoruz. Oda çalışmamaya başladı.

Ticari ürünlerde, cp, code protect, yani kod koruma seçeneği aktif olarak yükleme yapılır. siz de kopya koruması olan bir entegreye müdahale ettiğinizde içinde ne var ne yok siler.

ben program yazmaktan anlamam, fakat kartın ya kendisi ya da şeması olmalı ki, birisi programı yazabilsin. hangi portu ne için kullanmışlar bilmek lazım. Bu kadar işin içinde birisinin kopya koruma olayını öğrendiği acı bir tecrübe okumuş oldum. geçmiş olsun.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

i3uz

Alıntı yapılan: oceses - 30 Haziran 2016, 10:17:52Herkese merhaba, hayırlı çalışmalar ve hayırlı ramazanlar diliyorum.

Benim sorunum bir aktif monitör hoparlörle ilgili. Biz ses ve ışık sistemleri tamiri yapıyoruz. Elimize bir aktif monitör geldi. Tüm arızalarını yapmamıza rağmen ne yazık ki çalıştıramadık. Sorunun ses prosösörü devresi içerisindeki PIC12F629'da olduğuna anlamış bulunuyoruz. Entegre bozulmuş yenisini taktık ama bu seferde program istiyor.
Sistemi çalıştıramadık derken hiç mi çalışmıyor. yoksa sistem çalışıyor fonsiyyonlarmı çalışmıyor? bunu bilmek lazım.

Anladığım kadarıyla sistemdeki pic ses giriş ekolayzir ayarı yapıyor.söylediğine göre buda 3 mod değiştiriyor. yanı 6 çıkışlı entegrenin 3 çıkışını kullanmak yeterli  picin çıkışlarına sıra ile 5v dc verdiğinde ayar yapıp yapmadığını anlayabilirsin. ds ilede ışık efektini ayarlıyor. daha kapsamlı yazıcakdım ama çıkmam gerekli..

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

oceses

İlginiz için teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 30 Haziran 2016, 12:00:34Ticari ürünlerde, cp, code protect, yani kod koruma seçeneği aktif olarak yükleme yapılır. siz de kopya koruması olan bir entegreye müdahale ettiğinizde içinde ne var ne yok siler.

ben program yazmaktan anlamam, fakat kartın ya kendisi ya da şeması olmalı ki, birisi programı yazabilsin. hangi portu ne için kullanmışlar bilmek lazım. Bu kadar işin içinde birisinin kopya koruma olayını öğrendiği acı bir tecrübe okumuş oldum. geçmiş olsun.

Kopya koruması var dediğiniz gibi ona şüphe yok.
Kartın şemasına gelince internette şeması yok ne yazık ki.
Ama; PIC12F629'den çıkıp DS-1808-050 giriş yapmış. Buda demek oluyor ki; pic, dsnin ses ayarlama frekansını gönderiyor.
Devrenin çalışma mantığı böyle..

Alıntı yapılan: i3uz - 30 Haziran 2016, 13:28:08Sistemi çalıştıramadık derken hiç mi çalışmıyor. yoksa sistem çalışıyor fonsiyyonlarmı çalışmıyor? bunu bilmek lazım.

Anladığım kadarıyla sistemdeki pic ses giriş ekolayzir ayarı yapıyor.söylediğine göre buda 3 mod değiştiriyor. yanı 6 çıkışlı entegrenin 3 çıkışını kullanmak yeterli  picin çıkışlarına sıra ile 5v dc verdiğinde ayar yapıp yapmadığını anlayabilirsin. ds ilede ışık efektini ayarlıyor. daha kapsamlı yazıcakdım ama çıkmam gerekli..

Sistem genel olarak çalışıyorda, pic komut vermediği için start vermiyor ve ses çıkmıyor.
Evet pic ses ekolayzerini ayar yapıyor. 3 farklı modu var dediğim gibi. Ds ile ışık değilde ses seviyesini ayarlıyor.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: oceses - 30 Haziran 2016, 14:25:47İlginiz için teşekkür ederim.

Kopya koruması var dediğiniz gibi ona şüphe yok.
Kartın şemasına gelince internette şeması yok ne yazık ki.
Ama; PIC12F629'den çıkıp DS-1808-050 giriş yapmış. Buda demek oluyor ki; pic, dsnin ses ayarlama frekansını gönderiyor.
Devrenin çalışma mantığı böyle..

Sistem genel olarak çalışıyorda, pic komut vermediği için start vermiyor ve ses çıkmıyor.
Evet pic ses ekolayzerini ayar yapıyor. 3 farklı modu var dediğim gibi. Ds ile ışık değilde ses seviyesini ayarlıyor.

Bu devrelerde gerek mikrodenetleyici olsun gerekse diğer entegreler, ses üzerinde çalışma prensipleri şöyledir.

zaten bas tiz vesaire üreten preampli- opamplar vs vardır. bunların ses çıkışları amplifikatöre yahut son olarak başka bir önyükseltici aracılığı ile yine ampliye gider.

ayarları yapan entegrenin tek yaptığı sizin buton veya bir şekilde yolladığınız sinyal miktarınca bu ses sinyaline gnd uygular. yani pratikte entegre uçlarını boşa alırsanız bas, tiz, left-right balance son ayara otomatikman gelmiş olur. kısma yapamazsınız.

bunun yanısıra şunları da göz önünde bulundurmak lazım,
mute ucu var ve tüm ses sinyallerini yöneten bir entegreye varsayılan olarak belli bir voltaj yolluyorsa sizin mikridenetleyici, o zaman uçtaki varsayılan voltajı da karşılamak gerekir. başka bir entegreden, örneğin bir opamptan gelen sinyal ile mikrodenetleyicinin bir portu tetiklenip bazı ayarlar otomatik sağlanıyor, bazı devrelerin voltajını sağlayan mosfetler otomatikman tetikleniyorsa bu voltajları da sağlamak gerekir.

mikrodenetleyicinin uçlarını takip edip tam olarak ne işlev yaptığını bulabilirsiniz.

burada şunu da ekleyelim, pic entegre çıkışı lojik 0 olarak kalmışsa, boş dahi olsa sesi komple keser. yerinden sökerseniz ses gelir. on off fonksiyonu da pic ile sağlanmıyorsa tabii... bu uçlar tespit edilirse ortaya bir şema çıkar. bu şemadan size kod yazılması kolay olur.

sallıyorum;

IN 1 lojik 1 (5V) ise out a1 Hıgh
IN 2 lojik 0 ise out a2 low
analog giriş 1  out 3 çıkış seviyesini değiştirip bas ayarı yapıyor,

gibi...

dediğim gibi ben yazılımdan anlamam. ama entegrenin hangi uçlarının ne işe yaradığını bulmak mümkün bunu biliyorum

kolay gelsin.

i3uz

Alıntı yapılan: oceses - 30 Haziran 2016, 14:25:47İlginiz için teşekkür ederim.

Evet pic ses ekolayzerini ayar yapıyor. . Ds ile ışık değilde ses seviyesini ayarlıyor.
pic ekolazyser yapmıyor pic sadece 5v çıkış veriyor. bu çıkışla dsnın fonsiyonunu değiştirerek ekolayzır ayarını ton kontrol yapıyor. ayrıca  içindeki control logic çıkışlarda ışık fonsiyonlarını kontrol ediyor. dolasıyla  diğer logic kapıları açıp kapayarak ışık fonsiyonlarını belkide startı veriyor..

sonuç olarak pic entegresinin çıkışlarına sıra ile 5v yerildimi cihaz dogru ucu bulduğunda çalışmaya başlayacaktır.

ilk yapılması gereken pic sökülüp sıra ile 5v yerilmeli.. sonuç alınmazsa,
 anfiler analog oldugu için direk olarak çalıştırabiliriz. detaylı resimler verebilirsen  cihazı çalıştırabiliriz.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yusuf usta

Alıntı yapılan: i3uz - 01 Temmuz 2016, 04:09:01pic ekolazyser yapmıyor pic sadece 5v çıkış veriyor. bu çıkışla dsnın fonsiyonunu değiştirerek ekolayzır ayarını ton kontrol yapıyor. ayrıca  içindeki control logic çıkışlarda ışık fonsiyonlarını kontrol ediyor. dolasıyla  diğer logic kapıları açıp kapayarak ışık fonsiyonlarını belkide startı veriyor..

sonuç olarak pic entegresinin çıkışlarına sıra ile 5v yerildimi cihaz dogru ucu bulduğunda çalışmaya başlayacaktır.

ilk yapılması gereken pic sökülüp sıra ile 5v yerilmeli.. sonuç alınmazsa,
 anfiler analog oldugu için direk olarak çalıştırabiliriz. detaylı resimler verebilirsen  cihazı çalıştırabiliriz.

acaba?
 tamam pic çıkışında ya 5v olur ya da 0 volt olur, ya da in-out pinle beraber kullanılıp belli bir lojik dizin yani data yollar. demek ki sabit voltajla bir şey elde edemezsiniz. pic ya analog çıkış verip 0-5 arası gerilim verecek, bununla bir transistörden ses sinyaline negatif gerilim akıtacak,
ya da bir data verip başka bir entegre vasıtası ile sesi yine topraklamak ya da serbest akıtmak arasında işlem yapacak. bir seçenek daha var ki bunu geçenlerde bir arkadaşın sorusu üzerine sizinle beraber kafa yormuştuk, orada bir entegre vardı pinlerinden birine eksi verildikçe içten otomatik kademe kademe sesi kısıyordu. ki bu kısmayı yine ses sinyaline gnd bindirerek yapıyordu.

bu devrede ne yapıldığını bilmiyoruz. dolayısı ile boşa kürek sallamak oluyor bizimkisi biraz da... bütün bu bilgileri değerlendirip cihazı onaran kişinin bir sonuca varması gerekiyor. smd transistör mü sürüyor, başka bir entegreye mi gidiyor hiçbir şey belli değil şu anda. ya da ben gözden bir şeyler kaçırıyorum.

i3uz

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 01 Temmuz 2016, 05:21:47acaba?
 tamam pic çıkışında ya 5v olur ya da 0 volt olur, ya da in-out pinle beraber kullanılıp belli bir lojik dizin yani data yollar. demek ki sabit voltajla bir şey elde edemezsiniz. pic ya analog çıkış verip 0-5 arası gerilim verecek, bununla bir transistörden ses sinyaline negatif gerilim akıtacak,
ya da bir data verip başka bir entegre vasıtası ile sesi yine topraklamak ya da serbest akıtmak arasında işlem yapacak. bir seçenek daha var ki bunu geçenlerde bir arkadaşın sorusu üzerine sizinle beraber kafa yormuştuk, orada bir entegre vardı pinlerinden birine eksi verildikçe içten otomatik kademe kademe sesi kısıyordu. ki bu kısmayı yine ses sinyaline gnd bindirerek yapıyordu.

bu devrede ne yapıldığını bilmiyoruz. dolayısı ile boşa kürek sallamak oluyor bizimkisi biraz da... bütün bu bilgileri değerlendirip cihazı onaran kişinin bir sonuca varması gerekiyor. smd transistör mü sürüyor, başka bir entegreye mi gidiyor hiçbir şey belli değil şu anda. ya da ben gözden bir şeyler kaçırıyorum.

Zaten buradan konuştuğumuz şeylerin çogu  afaki.. Bir şeyi tamir etmek için en verimli olunacak yer, yerinde müdahale etmektir. dolasıyla imkanlar böyle olmadığından burdan en kolay yapılacak metotlarla ilerlememiz gerekiyor. zaten arkadaşın bahsettiği sistemde ben olsam ilk picden arızayı kontrol etmeye başlamazdım. belki sorun bu katta bile değill..çünkü sistem hiç çalışmıyor. anfi devrelerinde en büyük sorunlar  akım ve ısınma değerleri bakımından sırasıyla besleme ve anfi entegrelerinde oluşuyor. en son logic kısımlara kontrol etmek gerekirdi çünkü düşük voltaj vede düşük akım. bozulma ihtimali yüzde 25. bizler bu söylediğim iki maddeyi çalışıyor kabul ederek direk olarak pic olayına girdik.  yanı kısacası benim gün içinde kullandığım sözü burdan söylesem. hiç birşey yazmamıza gerek yok..
"Bakmadan bişey söyleyemem, yanlış olur" dolasıyla söylenen ve istenen şey üzerinden gidiliyor.. arkadaş picden girdi bizde onla ilerledik. ve yapacağı tek şey kendi 5v verip bişeyler yakalamak..onun dışında picli kısımda orjinal programı bulmaktan başka şansı yok.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

oceses

2 adet entegre, 1 adet buton.
PIC'e program atılıp DS'yi frekans veya voltaj ne diyorsanız artık onun ile tetiklemek amaç.
DS entegresinin DATA girişinden, içerisindeki dijital potansiyometre yardımı ile LOW ve HIGH frekansları arasında gidip gelecek. Çalan müziğe biraz bas veya tiz verdiğimizi düşünelim.
Tek farkı bunu önceden ayarlanmış bir ayardan, buton yardımı ile 3 adet seçenekten seçmek.
Buton basılı kalmayan türden, dokunuyorsun bırakıyorsun.

Entegrelerin ve butonun bacak bağlantıları birleşimi şu şekilde;

DS1808   SCL   14.bacak + 5.bacak   GP2/T0Clk/lnt/Cout   12F629
DS1808   SDA   13.bacak + 7.bacak   GP0/Cln+/lCSPDAT   12F629

BUTON   1. ve 2.bacak + 6.bacak   GP1/Cln-/lCSPClk   12F629
BUTON   3.bacak + GND şase ucu + 8.bacak   VSS(-)   12F629

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın