Bisiklete araba kornası

Başlatan enes32, 25 Haziran 2016, 21:39:40

enes32

Arkadaşlar merhaba bisikletime 6v araba kornası taktım 6V 4Ah aküyle çalıştırıyorum çok basit bir düzenek kurdum aküyle kornanın + uçlarını birbirine bağladım kornadaki - ucu bisikletin gövdesine temas ettirdim akünün - ucunuda butona bağladım butonunda direksiyona monteledim basınca gövdeden - akımı tamamlanıyor ve çalıyor (butonun resmi aşağıdaki linkte) ama istediğim gibi değil butona seri ve hafif bi şekilde basıp basıp çektiğimde bıp bıp bıp yapmıyor arabalardaki gibi
bozuk bir ses çıkıyor aynı şekilde bazenleri de hatta çoğu zaman butona basıyorum önce ses bozuk geliyo sonra düzeliyo ya da kesik kesik gelip sonra düzeliyo 
benim yapmak istediğim o ses bozukluğunu gidermek  basar basmaz çalması çünkü dediğim gibi bastığımda bıp bıp bı bııııııp... yapıyor ses kesik ve bozuk gelip sonra düzeliyo
YARDIM VE ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
Buton:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=IROZ[/img]

asma

Mehaba
Buton kontakları zayıf , kornanın akımını karşılayamıyor. Kavruluyor , spark yapıyor , bir süre sonra hiç çalıştırmayacak.
Basit mantıkla , 6V röle ilave edebilirsin. Buton ile rölenin çekip bırakmasını sağlarsın. Röle kontağıyla kornayı çalıştırırsın.
Röleyi aküye yakın monte edebilirsin.

O butonun kablosu da çok ince.  ;)  Tek başına bu bile sebep olabilir.

Kolay gelsin.

enes32

Birde benim 6V 4.0Ah aküm var tamamıyla bitti sayılır artık 6v küçük bir lambayı bile çalıştıramıyor
arkasında geri kazanılacak aküdür yazıyo nasıl şarj edebilirim?

enes32

Nasıl bir röle almalıyım ? Rölelerin hepsi aynı mıdır kornaya bi zarar versin istemem

seron

Transistörlü devre kurabilir misin? Yani sana şu devreyi yap desek yakınlarda diyot-miyot satan yer var mı?
var dersen asma sana basitçe bir devre verebilir. hala anlamazsan bizler de yardım ederiz.
hiç olmadı oto sanayi gibi bir yer varsa, ya da motosiklet tamirhanesi gibi biryer varsa içinde transistörü devresi neyi hazır bir 6Volt röle bulabilirsen al.

Akünün şarjı kolay onu dert etme. evde varsa 12voltluk bir adaptöre artısına eksisine dikkat ederek bağla. 3-5 saatte dolar. başından ayrılma ama yangın çıkarırsın. ya da bisiklete 12volt bisiklet dinamosu alıp doğrultup devamlı şarj edebilir, ya da aküsüz direk dinamoyla çalıştırmayı da deneyebilirsin(amperi yetmeyebilir).

enes32

Yakınımda büyük bi elektronikci var siz söyleyin malzemeleri neyin nereye bağlancağını yaparım ben

seron

Aşağıdaki çizimlerden anladıysan istediğini yapabilirsin. Bence daha dayanıklı bir buton ve kablo kullanarak yaparsan rölesiz de olur sen bilirsin.
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=AF95[/img]

seron

enes32

Ben bu çizimi malzeme alacağım elektronikciye götürsem o bana çizimdeki malzemeleri verir mi

seron

verir.
ama rölenin kontak uçlarının hangisinin ney olduğunu bulman için ölçü aleti lazım sana. olmadı foto çekip buraya yüklersin yardımcı olmaya çalışırız. röle 5V olsa da olur, hallederiz. yeter ki sen yap. yalnız delikli plakete, havyaya lehime de ihtiyacın olacak.
bence sen bu devreyi yapmak yerine, elindeki düğmeyi götür sorunu anlat. daha yüksek ampere dayanıklı sağlam olanından var mı diye sor. bulamazsan en son devreyi yaparsın.

bir de eksi hattı için ayrıca kablo çekmek zorunda değilsin. bisikletin demir şasesine eksiyi verip kornanın şasesine verebiliyorsun zaten öyle bağlamışsındır bilgi olarak söyüyorum.

enes32

- kutbunu bisiklete bağlıyordum ama bu bahsettiğim sorunların - kutbu gövdeye bağlamakla ortaya çıktığını düşünerek iptal etmiştim bu arada kornanında fotoğrafını paylaşayım 410 Hz çok iyi ses çıkarıyo

enes32

O kornanın üstündeki lamba 6.2 V'luk bi lamba ondan iki tane de yanında duran farın içinde var ben aslında röle işine bi nevi bu lambalar için olur dedim yoksa benim de ilk yapacağım iş buton ve kablolardı lambaların her biri 0.5A üçüde aynı anda çalışıyor onlar çalışırken kornaya basınca hem lambaların parlaklığı azalıyor hem de korna güçlük çekiyor ben sadece 6 v luk bir röle alsam nasıl olur

asma

Sadece 6V röle al , bu iş olur.
Alıntı yapılan: seron - 26 Haziran 2016, 17:59:04yukardaki resimde sağdaki devreyi boşver. şu daha doğru:

Bu devreyi düzenlemek gerekiyor. Transistör ve dirençleri kullanmıyorsun. Diyot şart değil ama olmasında fayda var.
Rölenin alt bobin ucunu eksiye bağladınmı tamamdır.

seron

Kornan çok büyük ve güçlü. Güç kaynağın zayıf. O kornanın 6V olduğundan emin misin?
Kornalar güçlü olduklarından yüksek akım çekerler ve aküleri sömürürler o yüzden motorsikletlere dahi aküyü takviye eden bir dinamo bulunur. ben senin yerinde olsam öyle yapmazdım. bisikletler için satılan zayıf akımlı bir korna kullanırdım. bu sorun röleyle möleyle çözülebilecek bir şeye benzemiyor gibi geldi... :) röle de kullansan, o lambalar korna öterken sönecektir.

seron

Alıntı yapılan: asma - 26 Haziran 2016, 18:55:24Sadece 6V röle al , bu iş olur.
...
nasıl bir röle? içnde devresi hazır olanlardan mı?

asma

Alıntı yapılan: seron - 26 Haziran 2016, 18:57:28nasıl bir röle? içnde devresi hazır olanlardan mı?
Hayır devre olmayacak.  ;) 
Mesajıma bir şeyler eklemek istediğim için ... üç nokta ekleyip yollamıştım.  ;D  Sana yetişemedim.
Aslında 2 liralık küp röle bir süre sonra sorun çıkartır. Oto elektrikçilerinden temin edilecek olan far rölesi , korna rölesi daha uzun ömürlü olur.
Şu resimdekinin 6V olanı:

Bu arada zayıf aküye güçlü korna tabi ki sorun olacaktır. Şarj meselesini halledip , kornayı az kullanmaya dikkat etmek gerekir.
Ancak istek , bisiklet üzerinde o aküyle bu kornayı öttürmek.  ;D 

enes32

Alıntı yapılan: seron - 26 Haziran 2016, 18:56:53Kornan çok büyük ve güçlü. Güç kaynağın zayıf. O kornanın 6V olduğundan emin misin?
Kornalar güçlü olduklarından yüksek akım çekerler ve aküleri sömürürler o yüzden motorsikletlere dahi aküyü takviye eden bir dinamo bulunur. ben senin yerinde olsam öyle yapmazdım. bisikletler için satılan zayıf akımlı bir korna kullanırdım. bu sorun röleyle möleyle çözülebilecek bir şeye benzemiyor gibi geldi... :) röle de kullansan, o lambalar korna öterken sönecektir.

Kornam 6V eminim üstünde de yazıyor aslında bu kornayı almadan önce fazla ses çıkartmayan basit bi motor kornası almıstım ama benim hayalimi gerçekleştirmediği için bu 6v araba kornasını aldım hatta daha büyüğünü bile düşünüyodum öyle söyliyim ama daha büyüğüde beni bayağı uğraştıracaktı vazgeçtim şimdi ben en kolay yoldan ne yapmalıyım kafam haliyle biraz karıştı isteğim butona bastığımda boğuk bi ses çıkartmadan basar basmaz direk çalması

seron

Yukarıdaki yanıt sorununu çözecek gibi görünüyor. Röle alırken resimde verilmiş olanın 6V olanından al. elektronikçilerde buluur mu bilmiyorum ama motosiklet tamirhaneleri, yedek parçacılarıyla oto sanayilerindeki yedek parçacılarda bulunur diye tahmin ediyorum.

enes32

enes32

Bizim arabada da varmis kablolardan herhangi birini çıkarınca korna çalısmıyo
Ama bu 12 v galiba

seron

Len arabayı sökme ;D
O olmaz. 6V olandan bul biz sana yardım ederiz.

enes32

Yok yok sökmedim :-) 12 V zaten de inşaallah rölenin 6V sini bulabilirim çünkü bu kornayı bulurken bile çok zorlandım röleyi alırken dikkat etmem gereken bi şey var mı sadece 6V olması yeterli mi

asma

Alıntı yapılan: enes32 - 26 Haziran 2016, 19:44:08Peki ben bunu nereye ve nasıl bağliicam ?
Bu nasıl bir soru?

Alacağın rölede üstünde resim yoksa altında rakamlar vardır. Oto elektrikçisinden alırsan aynı numaraları göreceksin.
Akünün artı ucunu 30 a , yine artı ucundan butona , butondan 85 e bağladın. Kornanın bir ucunu 87 ye , diğer ucunu şaseye bağlayacaksın. Geriye 86 kaldı , onu da şaseye bağladın mı tamamdır.
Butona basınca röle çeker , röle çekince korna çalar. Bitti.

seron

Tabi akünün eksisini de şaseye bağlamayı söylemeye gerek yoktur sanırım.

enes32

Yok yok sağol ayrıca hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim vakit ayırıp sorunumla ilgilendiğiniz için

enes32

Yok abi yok hiç bi yerde yok hep 12V si var oto sanayide girmedigim parçacı kalmadı 6V bulamazsın diyolar elektronikcilerden alıcam artık yapacak bi sey yok

seron

Motosikley-bisiklet yedek parçası satan yerlerde muhakkak olması gerekirdi. eğer yoksa mecbur normal röle alacaksın. ama yüksek ampere dayanır mı bilmiyorum. bir ampermetre seri bağlayıp kornayı çalıştırınca kaç A ölçüyor oku. bu amperin üzerinde her röle olur.

enes32

enes32

Bi tane buldum 6V çift kontak dedi ucuzmus aldım ama nasıl baglancağını falan bilmiyomus

seron

Şunu bir dene bakalım enes.
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=R3DZ[/img]

asma

Bağzı modeller farklı olabilir.
Kornayı bağlamadan butonla denemelisin , çıt sesini duyuyorsan , buton basılıyken ölçüaletiyle doğru kontağı bulursun.
Kolay gelsin.

Seron sen uygulayacak olsadın:
P kanal mosfet ile devre önerirdim. 6V sınırda bir voltaj değeri. Ufak bir devre eklerdik.
12V röleyi 6V ile sürmek için basit uygulama yapardık. Çok hızlı tepki veremezdi ama iş görürdü.  ;)

seron

Açıkçası o korna çalışırken rölenin "tırrrrrr" yapmasından korkuyorum. hele ki akü zayıfken. o yüzden en iyisi sağlam anahtar ve buton olurdu. bindik bir alamete ama hayırlısı.
Mosfetlerle hiç çalışmadım ama evet, o da güzel bir çözüm.

enes32

Maalesef olmadı rölenin çıt sesi geliyo orası tmm ama verdigin çizimi tamamlamak için son 2 kabloya geliyorum o ikisinide baglayıp butona basıcam ama o iki kabloyu birbirine degdirir degdirmez ufak kıvılcımlar çıkıyo ve kablolar ısınıyo ben sadece bi deniyim diye ince kablo.kullandım acaba ondan mi ki

seron

Kıvılcım çıktığına göre asma'nın uyarısına dikkat etmelisin.
Kablonun inceliğinden değil elektrik kısadevre yapıyor bir yerde.
devreyi doğru kurduğundan emin olmak,
röle uçlarının doğru olduğundan emin olmak gerek.

sana yukarıda verdiğim resimi elimdeki rölelere göre çizmiştim. elbette her rölede aynı yere bağlanmıyor. bir de asmanın gösterdiği resme uyğun şekilde yani kablolardan birini bir sola taşıyarak dene.
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=F6AO[/img]
KABLO KALIN OLSUN.

i3uz

Alıntı yapılan: enes32 - 25 Haziran 2016, 21:39:40Arkadaşlar merhaba bisikletime 6v araba kornası taktım 6V 4Ah aküyle çalıştırıyorum çok basit bir düzenek kurdum aküyle kornanın + uçlarını birbirine bağladım kornadaki - ucu bisikletin gövdesine temas ettirdim akünün - ucunuda butona bağladım butonunda direksiyona monteledim basınca gövdeden - akımı tamamlanıyor ve çalıyor (butonun resmi aşağıdaki linkte) ama istediğim gibi değil butona seri ve hafif bi şekilde basıp basıp çektiğimde bıp bıp bıp yapmıyor arabalardaki gibi
bozuk bir ses çıkıyor aynı şekilde bazenleri de hatta çoğu zaman butona basıyorum önce ses bozuk geliyo sonra düzeliyo ya da kesik kesik gelip sonra düzeliyo 
benim yapmak istediğim o ses bozukluğunu gidermek  basar basmaz çalması çünkü dediğim gibi bastığımda bıp bıp bı bııııııp... yapıyor ses kesik ve bozuk gelip sonra düzeliyo
YARDIM VE ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
Buton:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=IROZ[/img]

Anlattığına göre  öncelik, senin aküyü kornaya direk bağlayıp( artı ve eksisi için kablo çek) düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmen lazım. direk kornayı aküye bağladığında ses düzgün geliyormu? bunu kesinleştirip olaya devam etmen lazım..
Gelmiyorsa, sorun akün yeterli gelmiyor.
Geliyorsa artı ve eksi için bisiklet demirini kullanmak yerine normal kablo çek. 220 volt çok damarlı 2 kanal bir kablo kullan. seronun çizdiği bu sistem için ugraş röleye falan gerek yok.

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=Z8WP[/img]

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

enes32

Yok yok tabiki yaptım aküye kornaya direk bağladığımda sorunsuz çalışıyor ne bi boğuk ses ne bi titreme olmuyor ama - ucu şaseye bağladığımda her 4 basışımdan biri boğuk ses yani ğuuuuu yapıyor sanırsam kornam baya güçlü şaseyi bile beğenmiyor dün 3 tane farklı farklı buton aldım bisikletcilerden biri motosiklet butonuydu biri e-bisiklet koluydu (korna sinyal far üçü bi arada) ama onlarda bile istediğim sonuç gelmedi hatta fotoğrafını da paylasayım

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın