Mikrofon Preamplifikatörü

Başlatan Mustafa281, 25 Haziran 2016, 13:58:51

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 01:24:32Entegre için soket kullan.
8 bacaklı olduğu için tek sıra soketlerden kullanabilirsin.Yapılır da ecik zor yapılır.
Stabil bir besleme devresi ve tasarım uygulamalısın. Maliyet aşırı fazla olur.
Kullanicam zaten hocam elimde 16li entegre ayaklari var bitarafini kesip 8li kullanicam da yanlis bi baglantida gider ki kendime guvenim yok kesin gidicek

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 26 Haziran 2016, 01:29:23Kullanicam zaten hocam elimde 16li entegre ayaklari var bitarafini kesip 8li kullanicam da yanlis bi baglantida gider ki kendime guvenim yok kesin gidicek
Zaten delikli plakete yapacağım dediğin anda iş bitti.
@memleket 'in amplisine bi bak. Neler yapılmış. Nasıl bir şaseleme uygulanmış. Nelere dikkat edilmiş.
O'nun kulağını kuyruğunu çektiğim zamanlarda bu kadar dikkat ederek yapacağını sanmıyordum. Ama azimle dediklerimi uyguladı ve şimdi millete hava atıyor yamyam herif :D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 01:33:23Zaten delikli plakete yapacağım dediğin anda iş bitti.
@memleket 'in amplisine bi bak. Neler yapılmış. Nasıl bir şaseleme uygulanmış. Nelere dikkat edilmiş.
O'nun kulağını kuyruğunu çektiğim zamanlarda bu kadar dikkat ederek yapacağını sanmıyordum. Ama azimle dediklerimi uyguladı ve şimdi millete hava atıyor yamyam herif :D
Allahtan Ankarada degilim yoksa ne kulak kalirdi ne de bisey  :D iste hocam dedigim gibi azicik anlasam şema cizmesini hep sema cizerim ama maalesef sonuclar hep hüsran zaten bu devreyi 2 3 gune yaparim baktim calismadi zaten bi daha kolay kolay devre yapmam vazgecerim bu sevdadan hem bi daha buraya girmem senin de kafani sisirmem sayın abicim  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 26 Haziran 2016, 01:39:09Allahtan Ankarada degilim yoksa ne kulak kalirdi ne de bisey  :D iste hocam dedigim gibi azicik anlasam şema cizmesini hep sema cizerim ama maalesef sonuclar hep hüsran zaten bu devreyi 2 3 gune yaparim baktim calismadi zaten bi daha kolay kolay devre yapmam vazgecerim bu sevdadan hem bi daha buraya girmem senin de kafani sisirmem sayın abicim  ;D
Kafamı şişirebilirsin hiç mesele değil.
Bak @memleket  kafamı şişirdi şimdi böbürleniyo :D
Ama benim de ev halim var. Ankarada olsaydın yapardık sana bir pire anfi olurdu.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 01:43:01Kafamı şişirebilirsin hiç mesele değil.
Bak @memleket  kafamı şişirdi şimdi böbürleniyo :D
Ama benim de ev halim var. Ankarada olsaydın yapardık sana bir pire anfi olurdu.
Saglik olsun be abicim sen elinden geleni yaptin bana kaldi entegreyi yakmak  ;D  :D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 26 Haziran 2016, 01:23:04Tamam hocam girisi ayni bu sekilde yapacagim delikli plakete entegre yanarsa bi daha yapmam zaten huzuli masraf  ki kesinlikle entegreyi yakicagim neyse hocam yine de ellerinize saglik
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 01:18:31Giriş devresi böyle olacak.

Hocam ben bu giris devresine baktim da benim kafayi bayağı karistirdi bildiginiz gibi biraz Cahal Civelegim  ;D bana şu benim paylaştigim devreyle sizin paylastiginiz giris devresini birlestirirmisiniz yani bu devreyi bana yeniden cizermisiniz sema istemiyorum sadece devreyi cizebilir misiniz

Mr_YAMYAM

Senin paylaştığın devrede entegrenin 8 nlu bacağından sonraki tüm elemanları at. 8 nolu bacak boşta kalsın.
Benim çizmiş olduğum devreyi aynen oraya koy ve 8 nolu uca bağla. Zaten çizimde gösterilmiştir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 15:14:37Senin paylaştığın devrede entegrenin 8 nlu bacağından sonraki tüm elemanları at. 8 nolu bacak boşta kalsın.
Benim çizmiş olduğum devreyi aynen oraya koy ve 8 nolu uca bağla. Zaten çizimde gösterilmiştir.

Anlamadım geri 1 2 3 4 bacaklar ne olcak  ;D

Mr_YAMYAM

O bacaklarla işin yok. Aynı kalacak.

Sen sadece 8 nolu bacaktaki devre elemanlarını değiştireceksin o kadar.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 15:20:13O bacaklarla işin yok. Aynı kalacak.

Sen sadece 8 nolu bacaktaki devre elemanlarını değiştireceksin o kadar.
Hocam o zaman ben 5 6 7 8 nolu bacaklari kullanicam dimi gerisi boş pot a da gerek yok dimi ama yukarida ki + voltaj bolgesinde bo kondansatör var onu kullanmali miyim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 26 Haziran 2016, 15:24:33Hocam o zaman ben 5 6 7 8 nolu bacaklari kullanicam dimi gerisi boş pot a da gerek yok dimi ama yukarida ki + voltaj bolgesinde bo kondansatör var onu kullanmali miyim
Hayır entegrenin tüm bacaklarını kullanacaksın. Zaten numaraları tek tek yazılmıştır.
Hangi bacağa ne bağlı ise aynen bağlayacaksın. Yoksa devre çalışmaz.
Senin yapman gereken şey sadece kondenser mikrofon için empedans uyarlaması. Bunun için de 8 nolu bacakta bağlı olan tüm elemanları çıkartıp en son çizdiğim şekilde elemanlar ekleyeceksin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 15:28:38Hayır entegrenin tüm bacaklarını kullanacaksın. Zaten numaraları tek tek yazılmıştır.
Hangi bacağa ne bağlı ise aynen bağlayacaksın. Yoksa devre çalışmaz.
Senin yapman gereken şey sadece kondenser mikrofon için empedans uyarlaması. Bunun için de 8 nolu bacakta bağlı olan tüm elemanları çıkartıp en son çizdiğim şekilde elemanlar ekleyeceksin.
Iyi de hocam 8 nolu bacak direk - ye gidiyor herhangi bir parca bagli degil ki

Mr_YAMYAM

Tamam doğru haklısın.
Bu şemada 1 nolu bacak ön giriş.
Tüm sözlerimi geri aldım.
Şöyle olacak.
1 nolu bacaktaki tüm elamanlar sökülecek. Yerine benim çizdiğim şekildeki elamanlar bağlanacak. Yani benim şekildeki bağlantı ucu 8 değil 1 nolu bacak olacak.
Sonuçta 1 nolu bacak ile 8 nolu bacak aynı işleve sahiptir. Her ikisi de giriş uçlarıdır. 1 nolu bacak ilk opampın girişi ise 8 nolu bacak ta ikinci opampın girişidir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 15:51:06Tamam doğru haklısın.
Şöyle olacak.
1 nolu bacaktaki tüm elamanlar sökülecek. Yerine benim çizdiğim şekildeki elamanlar bağlanacak. Yani benim şekildeki bağlantı ucu 8 değil 1 nolu bacak olacak.
Sonuçta 1 nolu bacak ile 8 nolu bacak aynı işleve sahiptir. Her ikisi de giriş uçlarıdır. 1 nolu bacak ilk opampın girişi ise 8 nolu bacak ta ikinci opampın girişidir.
İşte simdi oldu hocam ben 1 nolu bacaktaki tum elemanlari kaldiriyorum sonra sizin semayi ekliyorum ekledikten sonra da alta - yi veriyorum is bitiyor :D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Haziran 2016, 15:51:06Tamam doğru haklısın.
Şöyle olacak.

Hocam dediğiniz devreyi yaptım güzel çalıştı en önemlisi de dip ses yok fakat ses yeterli seviyede değil ve ses biraz bozuk bütün parçalar aynı değerinde kullanıldı ama sonuç= tatmin edici değil.. :(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 01 Temmuz 2016, 17:31:57Hocam dediğiniz devreyi yaptım güzel çalıştı en önemlisi de dip ses yok fakat ses yeterli seviyede değil ve ses biraz bozuk bütün parçalar aynı değerinde kullanıldı ama sonuç= tatmin edici değil.. :(
R3 direnci 1Kohm olmalıdır.
RV1 trimpotu ise 100Kohm olmalıdır.
Bu değerler doğru ise yeterli kazancı alman lazım. Devreyi bir daha kontrol et.
Mikrofon kapsülün bir ihtimal bozuk olabilir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Temmuz 2016, 18:02:57R3 direnci 1Kohm olmalıdır.
RV1 trimpotu ise 100Kohm olmalıdır.
Bu değerler doğru ise yeterli kazancı alman lazım. Devreyi bir daha kontrol et.
Mikrofon kapsülün bir ihtimal bozuk olabilir.

hocam bu değerler doğru zaten r3 1k pot ise 100k bunlar doğru ses biraz boğuk pek beğenmedim sesini mikrofon ise 2 tane almıştım ölçü aleti ile baktım saglamlar fakat başka da bağladım ses yine aynı galiba şema bişey çizmeden benim bu işim halledilemeyecek :-[

Mr_YAMYAM

Mikrofonun empedansı uymuyordur. Buradan göremediğim için birşey diyemem. Ama o mikrofonlar yüksek empedanslıdır genelde.
Girişteki kondansatör ile R3 e bağlı kondansatörlerin değerlerini 33nF ila 100nF arasında değiştirip tekrar test et.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Temmuz 2016, 01:14:22Mikrofonun empedansı uymuyordur. Buradan göremediğim için birşey diyemem. Ama o mikrofonlar yüksek empedanslıdır genelde.
Girişteki kondansatör ile R3 e bağlı kondansatörlerin değerlerini 33nF ila 100nF arasında değiştirip tekrar test et.

Yok hocam hala ayni isterseniz baska bi entegreye gecelim

memleket

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 08 Temmuz 2016, 00:28:47Yok hocam hala ayni isterseniz baska bi entegreye gecelim
Yaptığın çalışmanın resimlerini koy yanlış var mı bakalım..

Mustafa281

Alıntı yapılan: memleket - 08 Temmuz 2016, 00:53:12Yaptığın çalışmanın resimlerini koy yanlış var mı bakalım..
Hocam cok karisik  ;D ancak antalyaya gelince atarim burda sebeke iyi degil

Mustafa281

Devrenin bu hali ile kazancı çok düşük ama anlaşılabiliyor 7377 nin çıkışına verdim sesi boğdu 2822m çıkışına verince netlik sezilebiliyor hafif bir dip gürültüsü var kulaklık mikrofonunu kullandım algılama hassasiyeti çok yüksek
Not: 50K yoktu 57K kullandım delikli plakette haliyle karışık yardımlarınızı bekliyorum.

Mr_YAMYAM

Burada belirttiğin 7377 beya 2822 nedir bilmiyorum.
Eğer çıkış katları ise boşuna uğraşıyoruz.
Aşağıda prensip şeması çizdim. Anlayabilecekmisin bakalım.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Temmuz 2016, 21:07:06Burada belirttiğin 7377 beya 2822 nedir bilmiyorum.
Eğer çıkış katları ise boşuna uğraşıyoruz.
Aşağıda prensip şeması çizdim. Anlayabilecekmisin bakalım.

Tda7377 Tda2822m onlar amfi devreleri

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın