Zamanlayıcı devre lazım?

Başlatan Tristor, 29 Mayıs 2016, 18:16:21

Tristor

üstadlarım herkese merhabalar.sizden söyle bir ricam olacak inşallah yardımınız dokunur.şimdi bana bi devre lazım kısaca anlatayım          öncelıkle devremizi sisteme bağladık her 10 dk da bir çalışacak çalıştıktan  5 sn sonra kapanacak  tekrar 10 dakika sonra tekrar çalıstı 5 saniye sonra kapandı bu şekilde devam edecek.çıkışa role bağlamam lazım çalıştıracağım cihaz 220 volt ie çalışacak umarım anlata bilmiştirim derdimi.not: bu çalışma sayıları değişe bilir.örnek 10 dakika 15 20 dakika olabilir.5 saniye de 3 5 10 saniye aralarında değişe bilir.teşekkurler

stk4221

Zaman saati ve yildiz ucgen role al 15 dk da bir ceker cikisinada yildiz ucgen bagla 5 sn cikis verir sonra kapatir kendini
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Tristor

hocam onu biıyorum.benim yapmak istediğim birazdaha az alan kaplasın elimde  bir devre olsun.yinede teşkkrler

yolcu27

Alıntı yapılan: eylül tuana - 29 Mayıs 2016, 20:51:01hocam onu biıyorum.benim yapmak istediğim birazdaha az alan kaplasın elimde  bir devre olsun.yinede teşkkrler
Egerki yazılım bilginiz varsa buton ile kontrol edilebile  bir değişken zaman dilimi olacak şekilde ir roleyi bu s.enaryoda kontrol edebilirsiniz.  Eğer hazir dusunuyorsaniz arkadasin dediği işinizi görür. Küçük ve hazir derseniz ozelden numaranızı yazın yardımcı olayım.

Tristor

saol hocam.tesekkürle devre şeması yokmu yardımcı olsanız kendim birşeyler yapmak istiyorm

yolcu27

pic ile yazılım yazıp çipe atabilyorsanız. pic basic dersleri diye aratın buton kontollü bir devre yazabilirsiniz kodlarını. devre şeması da zaten yazdığınız koda bağlı olacaktır.

555 timer devreleri dediğiniz gibi çalışacak bir devre yapılabilir ama zaman sapması olabilir bu devrelerde.

yani röleyi 10dk çekip 5 saniye bırakacak şekilde.

google da astable 555 timer diye aratın karşınıza çıkacak devreleri inceleyin bu devrelerdeki dirençler ve kapasitörlerin değerleri ile çalışma zamanlaması belirleniyor. kapasitörler sabit olduğu için trimpot yada pot ile ayarlama yapılarak dediğiniz sürelerde çalışacak bir devre yapılabilir.

ama dediğim gibi tam olarak tutturması zor olacaktır belkide.  pic bilginiz varsa pic ile yapılabilir

Tristor

Tesekkur ederim hocam.çok saol çok şey istiyorum farkındayım devrenin şemasını ve pıc yazılımını benle paylaşacak birileri olursa çok memnun olurum bir uğraş olur devre yapmış olurum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın