Akülü araba için güç devresi

Başlatan DemirKarahan, 28 Mayıs 2016, 23:08:36

DemirKarahan

Selamum Aleykum arkadaşlar.

Akülü araba aküsü bozulduğu için akü almak yerine elimde bulunan 3 adet 12 volt 7 amper aküyü kullanarak aracı çalıştırmak istiyorum.
 Araba 6 volt 10 amper akü ile çalışıyor. 7808 ile 12 voltu 8 volta düşürmek istiyorum bu bölümde sorun yok. 10 amper güç çekebilmek için devreye nasıl bir değişiklik yapmam gerekiyor. Yardımınıza ihtiyacım var. Herkese kolay gelsin.

stk4221

Ustadim arac 10  A akim cekmez muhtemel 3-4A gibidir. Sorun şu ki 78lerle verim alamassin lm317 kullanip cikisini 2N3055 gibi transistorle guclendirmen gerekiyor.  Isin ustalari daha iyi bilgilendirir seni Pedali ayarlimi yoksa anahtarlimi.
(Aracin motorunu 14.4v motorla degistirmeyi dusundun mu )
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

Yusuf usta kendimiz yapmak istesek nasil bir yol izlememiz lazim

DemirKarahan

arac anahtarli. Pedaldan hiz ayari yok. Lm317'de mantikli. Arastirma yapayim. Destek icin saolun.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: stk4221 - 29 Mayıs 2016, 11:17:36Yusuf usta kendimiz yapmak istesek nasil bir yol izlememiz lazim
neticede burada bir teknik servis olayı söz konusu. kendin yapman işi uzatır diye hazır modül önerdim. Çünkü test edilmiş, güvenli emniyetli bir ürün can güvenliği için daha emniyetlidir. Kendin yaparken gözden kaçan bir durum yangına sebep olursa oturup ağlamak da var.

kendimiz yapacaksak, anlık akım çekimi yüksek olan bu devre için ne LM ne de başka bir ürün mükemmel olur. Buck converter yaparak torku yüksek tutmanız gerekir. bunun maliyeti ise hazırdan düşük değil. (zaman harcama göz ardı edilmezse)

Ama diyelim ille de yapacağım dediniz, kesinlikle NE555 gibi basit bir entegre ile bile olsa PWM üretip, örneğin bir IRFZ44 gibi mosfeti sürerek bunu halletmeniz gerekir. hem akım sarfiyatı hem verimli çalışma hem gereksiz ısı gibi sorunlar kalkar ortadan hem de boyut küçük olur.

o halde,

555 entegresi ile frekansı ayarlı bir osilatör yapılmalı, ki daha uzmansa cihazı yapacak kişi TL494 veya SG3524 kullanabilir, bununla birbirine paralel bağlı iki adet IRFZ44 veya tek daha güçlü bir mosfet sürülmeli.

not: böylece araç hızını da kontrol etmeniz mimkün. maliyet on lira ya tutar ya tutmaz.
aşağıdaki yorumlarda örnek verilen şema:
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

stk4221

Ben nette pwm mantigi ile yapilmis ırfz44 ile yol verilmis pıc li devre vardi mlz azdi fakat program isi biraz detaylandiriyor
Alıntı yapılan: stk4221 - 29 Mayıs 2016, 14:53:26Bu devrede 555 ve irfz 44 kullanilmis is gorur heralde.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın