Çift Floresan Lamba İçeren Avize İç Tesisatı ile İlgili Soru

Başlatan Mister No, 26 Mayıs 2016, 19:29:47

Mister No

Ben yukarıdaki şemada gözüken avizeyi askı mekanizmasını değiştirmek için söktüm. Tam üzerinde çalışırken telefonum çaldı ve akabinde baktım ki bir kablo yerinden çıkmış...Resimde yıldız ile gösterdiğim yerdeki kablonun nereye bağlanacağını bulamadım. Tahmin ettiğim yer iki balastın beyaz kablo ile birleştiği nokta... ama bir bilene danışmadan bir şey yapmak istemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Elektrik bilgim sınırlıdır. Bu bağlamda açıklamayı ayrıntılı tutabilirseniz çok mutlu olurum...

seron

Şunlara bir bakabiir misiniz sanki lambanın nötrünün birinden çıkmış ama lambanın soket yönünü göremediğimiz için birşey diyemiyorum.
https://www.google.com.tr/search?q=floresan+lamba+ba%C4%9Flant%C4%B1+%C5%9Femas%C4%B1&biw=1326&bih=577&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjgmpesmfjMAhUFORQKHUu-BA4Q_AUIBigB#imgrc=_6O1sfQTnW0ibM%3A
https://www.google.com.tr/search?q=floresan+lamba+ba%C4%9Flant%C4%B1+%C5%9Femas%C4%B1&biw=1326&bih=577&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjgmpesmfjMAhUFORQKHUu-BA4Q_AUIBigB#imgrc=rz3qBf-pDWC28M%3A
Tekli bağlatı olduğunu düşünseydik bağlantı sırası şu olurdu:
Faz >>> balast >>> lamba >>> starter >>> lamba >>> nötr. yani yukarıdaki resimdeki gibi. bir bakın çözemezseniz bir bakan olur elbet.

i3uz

resimdeki gibi bağlarsan çalışacaktır. dediğin gibi beyaz yazdığın yere takılmalı 220 ilk giriş ucu balans olmalıdır.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mister No

Çok teşekkür ederim. Bu akşam uygulamasını yapıp resimlerini de paylaşacağım.
Selamlar.

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

stk4221

Dostum yukarida ki hat basina yazdigin F N yerleri ters faz balanslara gelecek bu durumda i3uz dogru belirtmis . Kolay gelsin

Yusuf usta

balans değil, BALAST. bobinlerin adı bu. ben de balans der oldum bu alışkanlıktan... ayrıca faz ve nötr bir prensiptir. yoksa ters düz olayı olmaz bu işte. nerede daha az çarpılma riski varsa -ki faz çarpar malumunuz, oradan kullanıcı en uzak nasıl tutulabiliyorsa öyle yapılır. aynen duylarda dış vidaya nötr verilmesi gibi bir olay...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

stk4221

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 27 Mayıs 2016, 21:40:07balans değil, BALAST. bobinlerin adı bu. ben de balans der oldum bu alışkanlıktan... ayrıca faz ve nötr bir prensiptir. yoksa ters düz olayı olmaz bu işte. nerede daha az çarpılma riski varsa -ki faz çarpar malumunuz, oradan kullanıcı en uzak nasıl tutulabiliyorsa öyle yapılır. aynen duylarda dış vidaya nötr verilmesi gibi bir olay...

aliskanlik olmus yusuf usta dogru diyorsun. Biz genelde fazi yalitma amacli vede geri donusu koruma amacli anahtara ve duy diplerine faz veriririz.

Mister No

Arkadaşlar bu sabah olayı çözdüm. Bağlantıyı arkadaşların da gösterdiği yere yaparak lambayı çalıştırdım. Yardımcı olan tüm dostlara teşekkür ediyorum.

Selamlar

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın