Dijital saat yapmam gerekiyor?

Başlatan sgorez1, 25 Mayıs 2016, 19:42:29

sgorez1

Sadece 555 entegresi,mantık kapıları ve jk flip floplar kullanarak saat dakika ve saniye sayan  elle buton yardımıyla ayarlanabilir şekilde dijital saat yapmam gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz ?

sgorez1

saniye 1 snden biraz daha uzun sürede artıyor 1Hz olarak ayarladım fakat 1 snden daha uzun bi sürede artıs gösteriyor ayrıca pratikte beslemeyi clockları nasıl yapmalıyım

mustafayilmaz

simulasyon mu, gerçekte uygulanacak bir devre mi?

sgorez1

gerçekte kullanılacak bir devre arayışlarım sonucu devreyi buldum isteyen olursa upload edip isis linkini atabilirim.74160 entegresiyle yapılmıs bir similasyon buldum tek işim onu gerçekte kullanılıcak bir devre haline getirmek 1hz bir kare dalgayı elde etmem gerek clock palseler için suan onunla uğraşıyorum yarın malzemeleri alıcam inşallah ordaya somut birşeyler çıkacak :)

stk4221

Dönem odevi heralde bu dunde ayni bir devre ile kapım calındı. Bakir plakete baski aldim baya bi teferruatliydi. Kolay gelsin
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

yolcu27

Alıntı yapılan: sgorez1 - 26 Mayıs 2016, 12:45:00gerçekte kullanılacak bir devre arayışlarım sonucu devreyi buldum isteyen olursa upload edip isis linkini atabilirim.74160 entegresiyle yapılmıs bir similasyon buldum tek işim onu gerçekte kullanılıcak bir devre haline getirmek 1hz bir kare dalgayı elde etmem gerek clock palseler için suan onunla uğraşıyorum yarın malzemeleri alıcam inşallah ordaya somut birşeyler çıkacak :)

Eger sapma olmuyorsa yapılabilir bir devre gibi duruyor uruyor . Sema ve çizim varsa elinizde paylasirsaniz sevinirim

sgorez1

epey bir sapma oluyor similasyonda onu nasıl düzeltebilirim

evet bu üniversite proje ödevi

sgorez1

saniye 1 snden biraz daha uzun sürede artıyor 1Hz olarak ayarladım fakat 1 snden daha uzun bi sürede artıs gösteriyor ayrıca pratikte beslemeyi clockları nasıl yapmalıyım

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın