AR-391 Arzum çay makinesi arızası

Başlatan ozgurece, 01 Mayıs 2016, 22:14:40

ozgurece

Elimde birçok hurda Board var ama ben bunların aynısını bulamadım, En iyisi Uygun bir zaman da Elektronik Pasajdan Temin eder AR-391 in board ına lehimlerim, inşallah bu defa çalışır.  :-[

i3uz

biri 5v iiçin kullanılan kondansatör. diğer 12v besleme için kullanılan. değerleride 275v olduğu için yüksek gerilim geldiğinde bozulmaları lazım.. şöyle yapabilirsin aslında temiz olan kondansatör yerine takıp diğerini takmadan sistem bozuk şekliyle aynı duruyorsa demek bozukdur diyecem ama bunla beraber paralel dirençlere yük biner başka yeri bozarız. neyse en iyisi yenilerini takıp şüpheyi ortadan  kaldırmak
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

ozgurece

kondansatörleri değiştirdim ama malesef sonuç aynı ,yanlız dikkatimi çeken bir nokta var on- Of tuşuna basınca röle sesi geliyor yani röle çekiyor, dijital panel çalışıyor , ama ısıtma , (Alt ısıtıcıda) diğer üstteki rezistans ısıtma yapıyor. Biraz daha uğraşacağım , sonra karşı cadde de teknik servis var , oraya götürürüm.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 21 Mayıs 2016, 15:49:08kondansatörleri değiştirdim ama malesef sonuç aynı ,yanlız dikkatimi çeken bir nokta var on- Of tuşuna basınca röle sesi geliyor yani röle çekiyor, dijital panel çalışıyor , ama ısıtma , (Alt ısıtıcıda) diğer üstteki rezistans ısıtma yapıyor. Biraz daha uğraşacağım , sonra karşı cadde de teknik servis var , oraya götürürüm.
Devrede 2 adet röle olması lazım.
Komut verildiğinde bu iki rölenin de komutlara göre çalışması lazımdır. Rölelerden birisi çalışmıyorsa rezistansa elektrik vermiyor olabilir.

ozgurece

Yahu Arkadaşlar Neden söylemediniz Ben hep kart üzerinde yoğunlaştım , Eski kondansatörleri yeniden yerine taktım uğraşıp dururken Meğerse sorun kontak pimlerdeymiş , ortadaki pin ısıtıcıya temas etmiyormuş, onu biraz yukarı kaldırınca cihaz tıkır tıkır çalışmaya başladı, Eh artık çayımızı içebiliriz. Yardımcı olan tüm Forum Arkadaşlarıma Teşekkür Ederim.

Mr_YAMYAM

ramazank

Benim makinemde bugünlerde arızalandı. On off tuşuna bastığımda ışığı yanıyor. Fakat işlem başlamıyor. Sonrasında makineyi söküp, devre elemanlarını kontrol ettim. Görsel olarak sorun yoktu.
    Röleleride tek tek akım verip kontrol ettim sağlamdı. Sonrasında tekrar makineyi toplayıp, denedim ne hikmete çalıştı.
Birkaç gün sonra aynı sorun tekrar oluştur. ne yapcağımı bilemedim.

Kazasker

Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

taydin

Elektrik sayacı döndürücüsü ...

aliihsan25

arkadaşlar ben bu sorununuzu şimdi gördüm halen elinizde ise yardımcı olabilirim.

gülcü

Evet arkadaşlar AR-391 Arzum çay makinesini servise götürdüm hiç bakmadan kart istememiz ve değiştirmemiz gerekiyor dedi. ben kendim çözmek istiyorum yardımlarınızı bekliyorum.

atakanbey

ozguece kardesim gerçi sizin olay 2016 da olmus ama elektronik kart aynı iki gun önce akrabamin karaca cayfie bozuldu elektrik yok triac baktım sağlam ama yine de yenisiyle değiştirdim ama yine çalışmadı burda sigortadan bahsetmişsiniz sigortanin nerede olduğunu goremedim 47om luk bir direnç var diyotlar sağlam sizin fikriniz almak istiyorum hic voltaj yok yani sigirta atmis gibi

seron

Hocam ozgurece uzun süredir uğramıyor. Yazıyı tam okuduysanız sonunda arızanın kontaklarda olduğunu bulmuştu o gün. Tam kaynatma haznesinin tabana oturduğu yere dikkat edin bu arıza çok sık oluşuyor kontaklarda hafif eğilme aşınma olunca tamamlamıyor. Sigortayı sormuşsunuz Hemen AC girişine yakın olur. Kart üzerinde Fuse yazısı olabilir. Ya da tam kontaklar dediğimiz terminal noktalarının orada bir yerde de olabilir.

gmg

Konu çok güzel detaylı olmuş ama tarih çok önceymiş :/
Aynı makinenin karaca çayfie versiyonu bozuldu benim de, ekranın ışığı yanıyor ama görüntü gelmiyor, devre elemanlarını burda da yazan bilgiler doğrultusunda kontrol etmeye çalıştım. Zener diyotların bazılarında her iki yolda da değer okudum. Onları değiştirmeyi deneyeceğim, acaba şuraya da bakmalısın diyeceğiniz bir yer olur mu diye sizlere de sormak istedim.
Bozulma kısmı şöyle oldu;
Ben kendi evimde bir çok şeyi esp8266 ile uzaktan kontrol kurdum, çayfie içinde yapmıştım, bir gün deli dürttü :D 5v beslemesini ayrı bir adaptör devresi ile veriyordum, onu da karttan alayım istedim, bağlantıyı yaparken elimdeki multimetre bozukmuş yanlış bir yere dokunma sonucu, hem esp8266 kısmı yandı, hem de çayfie bozuldu, herhangi bir yanık - patlama vb görünmüyor. Ölçümlerde de şimdiye kadar sadece zener diyotlarda böyle bir durumla karşılaştım

Ruzgarbey

Mrblar arkadaşlar,sizlere bi sorum olucaktı,bu arzum ar391 den bendede var, on/off tusundan kapattığımız halde kaynatmaya devam ediyor,sevise götürdüm kontrol etmiş kart arızası dedi,kart tamir olur mu yada sizce sorun karttamıdır

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın