Led gerilim icin yardim lutfen

Başlatan drenish, 29 Nisan 2016, 18:22:13

drenish

Arkadaslar oncelikle yardimlariniz icin  simdiden cok tesekkur ediyorum, benim sorunum tam olarak su. Dizi ledlerden devre olusturucam elimdeki power supply 5 V 60 amper.  Internetten arastirdigim kadariyla dizi led icin gerekli akim 5 volt 0.2 amper. Ornegin  10 tane ledi paralel baglamam gerekirse her birinin onune kaclik direnc atmaliyim bunun hesabini nasl yapabilirim, internette baya arastirdim bulamadm,   ornegin v=i.r  5 volt dc olsa 0.2 amper icin 220 lik diren  kullaniyorz bunun hesabi boyle sanirim ama bide bu 5 volrun yaninda 60 amper var ki sanirim bu ledlerimi isinmasina ve patlamasna sebeb vericek, bu 5 volt gerilimin yanindaki 60 amper ne demek ve v=ir de nasl kullanabilirim. Bu konuda bi bilgim yok bunun hesabini nasl yapabilirim yardimlariniz icin  cok cok cok tesekkur ederim

Yusuf usta

Alıntı yapılan: drenish - 29 Nisan 2016, 18:22:13Arkadaslar oncelikle yardimlariniz icin  simdiden cok teşekkür ediyorum, benim sorunum tam olarak su. Dizi ledlerden devre olusturucam elimdeki power supply 5 V 60 amper.  Internetten arastirdigim kadariyla dizi led icin gerekli akim 5 volt 0.2 amper. Ornegin  10 tane ledi paralel baglamam gerekirse her birinin onune kaclik direnc atmaliyim bunun hesabini nasl yapabilirim, internette baya arastirdim bulamadm,  ornegin v=i.r  5 volt dc olsa 0.2 amper icin 220 lik diren  kullaniyorz bunun hesabi boyle sanirim ama bide bu 5 volrun yaninda 60 amper var ki sanirim bu ledlerimi isinmasina ve patlamasna sebeb vericek, bu 5 volt gerilimin yanindaki 60 amper ne demek ve v=ir de nasl kullanabilirim. Bu konuda bi bilgim yok bunun hesabini nasl yapabilirim yardimlariniz icin  cok cok cok teşekkür ederim
5v200mA led diyorsun power led mi kullanıyorsun? yoksa rastgele araştırma mı bu?
power'ın 60A olması şu demek, bu power'dan toplamda en çok 60Amper çekebilirsiniz. yoksa sen power'a 1 miliamper çeken yük de bağlasan fark etmez, o kadar çeker, fazlasını çekmez.

ledlerin senin 5volt ise gerçekten, herhangi bir şey kullanmana gerek yok. ama ledlerin 3v ise mesela akım değil gerilimi sınırlaman gerekir. o zaman direnç hesabına girersin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

merhaba drenish,
Öncelikle ledlerin akımını ve gerilimini iyi bilmelisin.
hangi renk, hangi standartta ledler.
Ben "dizi led" nedir bilmiyorum ama yukarıda dediğim unsurlara dikkat etmelisin.
Şurada işini kolaylaştırmak için bir hesaplayıcı bulunmakta. paralel bağlı ledler için en alttakini kullan:
https://320volt.com/led-calistirmak-icin-seri-direnc-hesaplari/

drenish

Ha yani 5 volt 60 amper demek devreye 60 amper vermiyo  demii ya kac gundur canim cok skliyodu  diyom 60 amper verirsem ledleri bozar tek bisi dicem Allah sevdiginize kavustrsn yaninizdaysada ayirmasn :)

seron

LEDlerin 5V olduğundan yüzde yüz eminsen seri dirence pek gerek yok gibi ama 10ohm seri atarsan daha iyi olur.
Adaptörün 60A yazdığında takılma. "En fazla 60Amper verebilirim" diyor. Daha ufak bir adaptör bile kulanabilirsin.
Aklıma takıldı şu ledlerin bir resmi yok mu link falan?

drenish

seron

Uzatıyorum ama yine sorayım: resimdekinin aynısı mı? emin misin?
Ben kaynak siteye baktım. Şayet gördüğüm o ise zaten ledlerin tutturulduğu şeffaf tüplerin içinde devre var gibi görünüyor; yani önlem almışlar sanki. Dolayısıyla sen ledleri hiç sökmeden kablonun ARTIsına seri bir 10Ohm-1Watt bağla bakalım.
Eğer:
Direnç çok ısınır, duman muman çıkarırsa,
ledler istediğin parlaklıkta yanmazsa devreden çıkar.

firma ledleri 5Vile çalışacak şekilde ayarlamış zaten. sen sadece 5V adaptöre bağlayacaksın o kadar. Ben sana 10Ohmu önlem olarak söylüyorum şart değil. alabileceğin bir elektronikçiye uzaksan doğrudan bağlayıp hızlıca çek. Umarım ledler patlamaz :D uzaktan anca bu kadar yardım oluyor...

drenish

Tesekkur ederim denicem zaten sadece o degil araya bide pic devre koyacam zaten hersey icin tesekkur ederim :)

mcan

sarı ve kırmızı ledler 1.9 ile 2.2 volt kadardır. mavi yeşil beyaz ise 3.0 3.4volt.

sarı kırmızı: 5 tane seri ve 180 ohm direnç
yeşil mavi beyaz: 3 seri ve 220 ohm direnç ile 12 volt ile sorunsuz çalışır.

ve her seri led grubu (3lü 5li) aynı akımı çeker. led 20mA ise 5 i 20mA .
12volt ile hem direnç sayın azalır hem adaptör gücün azalır.
led konusunda başka sorunuz olursa alabilirim  3 sene led üzerine çalışan reklamcıda çalıştım
kayan yazı led tabela vb

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın