HDD Yarısı "RAW" yarısı "NFTS" biçimine geçti.[ÇÖZÜM ARANIYOR.]

Başlatan ApoAtes, 29 Nisan 2016, 16:41:14

ApoAtes

Selamun aleyküm, başlıktada belirttiğim gibi elimde bir HDD var ve bunun yarısı RAW yarısı NFTS biçimine geçti. İçerisinde kurtarmam gereken resimler vs. var. Bu HDD laptop üzerinde kullanıyordum sorun çıkınca servise verdim ama bozulmuş deyip yenisini taktılar. Resimleri vs. kurtaramazmıyız dedim 150TL fiyat istediler. 500GB lık samsung HDD'dir. Sorunum ile ilgili bir kaç görseli aşağıda paylaşıyorum. Bilgisi olan, önceden yaşamış olan varsa çözüm hakkında yardımcı olabilir mi? Google da çok aradım forumlarda vs. yazılan ne varsa denedim ancak bir sonuç alabilmiş değilim. DiskInternals Partition Recovery adlı bir program önermişler ancak burada benim HDD gözükmüyor...

seron

Aleykümesselam.

Bahsettiğin sorundan @Mr_YAMYAM anlıyor.
Ama yarısı RAW yarısı NTFS olan arızayı da ilk defa gördüm. :)
Eğer yanlış yazmamışsan, 150TLye(yüzelli lira) kurtaracaklarsa ucuzmuş. Yazım yanlışı yaptıysan yani 1500TL ise, normal, daha fazla isterlerse pahalı.

O diskin sağını solunu kurcalama biraz bekle. Birazdan iletişime geçmeye çalışırız.

ApoAtes

Alıntı yapılan: seron - 29 Nisan 2016, 16:48:34Aleykümesselam.

Bahsettiğin sorundan @Mr_YAMYAM anlıyor.
Ama yarısı RAW yarısı NTFS olan arızayı da ilk defa gördüm. :)
Eğer yanlış yazmamışsan, 150TLye(yüzelli lira) kurtaracaklarsa ucuzmuş. Yazım yanlışı yaptıysan yani 1500TL ise, normal, daha fazla isterlerse pahalı.

O diskin sağını solunu kurcalama biraz bekle. Birazdan iletişime geçmeye çalışırız.
Valla abi beklemedeyim :) Ciddi misin sen ya fiyatın ucuzluk konusunda  :o  Hatıra sayılabilecek resimler olduğundan ötürü kurtarmam gerekiyor mutlaka umarım bir çözüm bulabiliriz  :-\

Yusuf usta

raw olan kısmın verilerini kurtarman için sana önereceğim program nette yok. sana mail olarak atarım istersen. 4Mb boyutunda bir program. vereceğim serial numarayı paylaşmayacağına söz vermen gerekir. İkincisi de, diskten alacağın verileri kayıpsız olarak kopyalaman için başka bir disk bağlaman gerekir. aynı diske veri kurtarıp kopyalayamazsın. disk üzerine veri işleme yazma yapma. ama format atabilirsin. format atman verilere zarar vermez. zarar vermez derken kurtarma programı için bu sorun olmaz anlamında.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Abi istersen özelden telefonla vb görüşün. Burada sorun olmasın :)
Alıntı yapılan: ApoAtes - 29 Nisan 2016, 16:59:21Valla abi beklemedeyim :) Ciddi misin sen ya fiyatın ucuzluk konusunda  :o  Hatıra sayılabilecek resimler olduğundan ötürü kurtarmam gerekiyor mutlaka umarım bir çözüm bulabiliriz  :-\
150TL çok ucuz ciddiyim. Çünkü vei kurtaran firmalar en son1500TLye falan yapıyorlardı. tabi verinin miktarı da çok önemli.
Yamyam abi başlığı görmedi sanırım. Ama görürse o da yardımcı olur. Sen bilirsin Yusuf ustanın önerisini de deneyebilirsin.

Şayet o harddiski kullanmaya devam edersen ya da kurtarılacak veriler için aynı diski gösterirsen, kurtarılacak verilerin üzerine yazdırırsın ve de verilerin güme gider. O uyarıya dikkat et, boşuna söylemiyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 29 Nisan 2016, 16:41:14Selamun aleyküm, başlıktada belirttiğim gibi elimde bir HDD var ve bunun yarısı RAW yarısı NFTS biçimine geçti. İçerisinde kurtarmam gereken resimler vs. var. Bu HDD laptop üzerinde kullanıyordum sorun çıkınca servise verdim ama bozulmuş deyip yenisini taktılar. Resimleri vs. kurtaramazmıyız dedim 150TL fiyat istediler. 500GB lık samsung HDD'dir. Sorunum ile ilgili bir kaç görseli aşağıda paylaşıyorum. Bilgisi olan, önceden yaşamış olan varsa çözüm hakkında yardımcı olabilir mi? Google da çok aradım forumlarda vs. yazılan ne varsa denedim ancak bir sonuç alabilmiş değilim. DiskInternals Partition Recovery adlı bir program önermişler ancak burada benim HDD gözükmüyor...

Uygulanmış yöntemler yanlış olmuş ise veri kurtarabilmek neredeyse inkansız hale bile gelmiş olabilir.
Bir HDD'in RAW hale gelmesi içerisindeki MFT (Master File Table) bölümünün silinmesi anlamına gelmektedir. Bu tablo disk içerisinde ne tür veri akışlarının olduğunu, nerelere nasıl şekilde kaydedildiğini bildirmektedir.
Eğer HDD üzerinde fazla oynama yapmamışsan iki şey önerebilirim.
1 recuva.
https://www.piriform.com/recuva
Ücretli ya da ücretsiz kullanabileceğin bu programı ben daha önce test etmiştim. Resimler konusunda oldukça tatminkar neticeler almıştım. Gerekirse lisans ücretini de ödeyebilirsin.
2 Linux üzerinde az da olsa tecrüben var ise GParted adlı yazılımla veri kurtarmayı deneyebilirsin.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 29 Nisan 2016, 16:59:42raw olan kısmın verilerini kurtarman için sana önereceğim program nette yok. sana mail olarak atarım istersen. 4Mb boyutunda bir program. vereceğim serial numarayı paylaşmayacağına söz vermen gerekir. İkincisi de, diskten alacağın verileri kayıpsız olarak kopyalaman için başka bir disk bağlaman gerekir. aynı diske veri kurtarıp kopyalayamazsın. disk üzerine veri işleme yazma yapma. ama format atabilirsin. format atman verilere zarar vermez. zarar vermez derken kurtarma programı için bu sorun olmaz anlamında.
Anladım @Yusuf usta , daha disk üzerinde hiç bir oynama yapmadım. Özelden yazıyorum şimdi Yusuf usta.
Alıntı yapılan: seron - 29 Nisan 2016, 17:18:44Abi istersen özelden telefonla vb görüşün. Burada sorun olmasın :) 150TL çok ucuz ciddiyim. Çünkü vei kurtaran firmalar en son1500TLye falan yapıyorlardı. tabi verinin miktarı da çok önemli.
Yamyam abi başlığı görmedi sanırım. Ama görürse o da yardımcı olur. Sen bilirsin Yusuf ustanın önerisini de deneyebilirsin.

Şayet o harddiski kullanmaya devam edersen ya da kurtarılacak veriler için aynı diski gösterirsen, kurtarılacak verilerin üzerine yazdırırsın ve de verilerin güme gider. O uyarıya dikkat et, boşuna söylemiyor.
Yok abi verileri kurtardıktan sonra HDD yi daha fazla kullanacağımı sanmıyorum. Şuanda kullandığım 1TB'lık var onunla devam ederim. Verileri kopyalamayı da direk oraya yaptıracağım zaten.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Nisan 2016, 17:19:21Uygulanmış yöntemler yanlış olmuş ise veri kurtarabilmek neredeyse inkansız hale bile gelmiş olabilir.
Bir HDD'in RAW hale gelmesi içerisindeki MFT (Master File Table) bölümünün silinmesi anlamına gelmektedir. Bu tablo disk içerisinde ne tür veri akışlarının olduğunu, nerelere nasıl şekilde kaydedildiğini bildirmektedir.
Eğer HDD üzerinde fazla oynama yapmamışsan iki şey önerebilirim.
1 recuva.
https://www.piriform.com/recuva
Ücretli ya da ücretsiz kullanabileceğin bu programı ben daha önce test etmiştim. Resimler konusunda oldukça tatminkar neticeler almıştım. Gerekirse lisans ücretini de ödeyebilirsin.
2 Linux üzerinde az da olsa tecrüben var ise GParted adlı yazılımla veri kurtarmayı deneyebilirsin.

@Mr_YAMYAM Ben hdd üzerinde hiçbir işlem yapmadım. Eğer verdiğim serviste yapmamışsa umarım kurtarabiliriz :) Linux hakkında en ufak bir bilgim bile yok ama recuva ve @Yusuf usta nın yollayacağı programa bir bakacağım çok teşekkürler şimdiden olsa da olmasa da  :)

kifvet

RAW dosya sisteminden elbette dosya kurtarılabilir.Lakin bu harddiskin durumuna bağlı.Bu harddiskin disk yönetiminde nasıl göründüğünü görmem lazım ama.

seron

Alıntı yapılan: kifvet - 29 Nisan 2016, 22:44:23RAW dosya sisteminden elbette dosya kurtarılabilir.Lakin bu harddiskin durumuna bağlı.Bu harddiskin disk yönetiminde nasıl göründüğünü görmem lazım ama.
Ben bu konuyla çok ilgileniyorum, açıklayabilir misin?

kifvet

Alıntı yapılan: seron - 29 Nisan 2016, 22:46:28Ben bu konuyla çok ilgileniyorum, açıklayabilir misin?
RAW dosya sistemi görünmesinin bir sebebi dosya sisteminin açıklandığı belirli sektörlerdeki verilerin zarar görmesidir.Lakin içindeki dizin ve dosyalar zarar görmemiştir.Sadece dosya sisteminin açıklandığı bölgede zarar vardır.WinHEX gibi bir programla hex biçiminde HDDyi açarsan HDDnin dolu olduğunu görebilirsin.

seron

Evet buraya kadar biiyorum ama windows ortamında disk yöneticisinden bunu nasıl anlayacaksın?

kifvet

Resimleri nedense bilgisayardan görememiştim.Şimdi telden bakınca gördüm,Bu arada her zaman karşılaştığım gibi bilgisayarcılar seni birazcık uğraştırmiş.o hdd gayet sağlam ve dokunulmamis görünüyor.
@seron
disk yönetimini hddnın durumunu anlamak için kullanıyorum veri kurtarmak için değil.bak sadece disk yönetiminden görerek bilgisayarcılarin bile nasıl bir tutumda bulunduklarını görmek mümkün.
Kurtarılabilecegi doğrudur.Ama bu yöntemi bazı sebeplerden ötürü paylaşmayacagim.

Yusuf usta

birisi diyor ki:

CheckDrive programını tavsiye ederim. ChkDsk işime yaramadı. DiskInternals Partition Recovery içini göstermesine rağmen hatayı düzeltmedi. CheckDrive ise 16-17 saat gibi bir süre içerisinde 2 TB lık diski taradı ve sonunda hatayı düzeltti.

ben kendi raw diskimi disk hata düzelticiden(windows kendi sorun gidericisi var ya disk seçeneklerinde, hatta bazen disk için açmaya kalkınca tara ve düzelt seçeneği çıkıyor hani) düzelttiğim de oldu. bir kez de raw olan diski formatladım sonra veri kurtarma programı ile kurtardım. sıkıntı olmadı yine.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ApoAtes

Hala hiç birşey yapabilmiş değilim  :-[  CheckDrive programını deneyeceğim şimdi birde...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın