pic16f877a ile analog saat nasıl yapılır?

Başlatan zeynel93, 19 Nisan 2016, 02:25:06

zeynel93

arkadaşlar pic16f877a ile analog saat yapmam gerek. Fakat saniye göstermek için 60 adet ayrı çıkış kontrol etmem gerekiyor. o kadar da çıkış olmadığı için haliyle çaresiz kaldım. araştırırken 4094 entegresiyle çıkışın arttırıldığını keşfettim ama o entegre de nasıl kullanılır bilmiyorum. yardımcı olabilecek varsa büyük sevaba girer. şimdiden teşekkürler

seron

zeynel kardeş bak şimdi,

Öncelikle söyliyeyim bu konudan hiç anlamıyorum; o yüzden yardımım ancak bu kadar.
Sonra 320Volt anasayfamızda dediğine benzer bir uygulama var ama şimdi onu bulamadım. Ama bilgisayarımda depoluyordum, senin için buldum.
Şayet zip dosyası işine yarıyorsa indir bir bak. Yok olmadıysa başka bir arkadaşımız yardımcı olsun.
Kolay gelsin :)

zeynel93

Alıntı yapılan: seron - 19 Nisan 2016, 02:31:58zeynel kardeş bak şimdi,

Öncelikle söyliyeyim bu konudan hiç anlamıyorum; o yüzden yardımım ancak bu kadar.
Sonra 320Volt anasayfamızda dediğine benzer bir uygulama var ama şimdi onu bulamadım. Ama bilgisayarımda depoluyordum, senin için buldum.
Şayet zip dosyası işine yarıyorsa indir bir bak. Yok olmadıysa başka bir arkadaşımız yardımcı olsun.
Kolay gelsin :)
Kardeş çok sağol yardımın için ama tam olarak böyle değil. benim bunu pic16877a ile yapmam gerek. fakat onda da o kadar çıkış pini yok. aslına bakarsan bana 4094 ün çalışma mantığı lazım. ama yine de verdiğin dosyalardan işime yarayan oldu. Allah razı olsun çok teşekkürler :)

seron

zeynel93

i3uz

4015 ile yap 8 tane kullancaksın en son çıkışışı yani 60 olduğundaki çıkışı resete ver tekrar baştan başlar

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

zeynel93

Alıntı yapılan: i3uz - 19 Nisan 2016, 10:41:294015 ile yap 8 tane kullancaksın en son çıkışışı yani 60 olduğundaki çıkışı resete ver tekrar baştan başlar

usta çok iyi anlatmışsın çok teşekkürler fakat şöyle bi sıkıntı var. burda ki ledler sürekli yanık kalıyor. benim için ikinci yandığında ilki pasif duruma geçsin. bunlar sürekli aktif halde kalıyor. resetten siyali verdiğimde hepsi birden pasif hale geçiyor. öyle bi entegre var mı acaba sıralı aktif edip bir öncekini pasif hale getiren?

i3uz

4017lerle yapıcaksın ozaman forumda varmış konu sen eklersin

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,580.0.html?PHPSESSID=33f59ae573e5c78aeded962fec72fcd9

Alıntı yapılan: subram - 06 Mayıs 2010, 09:35:13selam

4017 entegresini birbirine ekleyerek çıkış sayısını arttırabilirsin

resimdeki devre işini görür herhalde. devre 4017 nin dışında 7408 entegresi kullanımış. bir adet 7408 entegresi ile 5 adet 4017 yi bağlayabilirsin. 4017 nin 8 çıkışı kullanıldığı için 5*8=40 adet yürüyen led  :D

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yusuf usta

@zeynel93
bahsettiğin saatten ben yaptım. fakat 876 entegre kullandım.

bulursam şemayı yüklerim birazdan. sen sadece bahsettiğin ledlerin olduğu kısmı kullanırsın.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

sadece şema resmine ulaşabiliyorum şu an. fakat fazlasıyla sana yeter. @zeynel93
entegreleri 60 led çıkış verecek şekil nasıl bağlayacağın, referans sinyalini nereden alıp reset nasıl bağlayacağın hakkında birebir sana fikir veriyor. her yanan led tek yanıp bir önceki sönüyor. tabii biz ilk açılışta animasyon verdik tam tur dönüyordu ama bu işlemciden yapılan bir animasyon. şekilde üşenilmiş çzilmeye sanırım sen ledleri 60 yapana kadar peş peşe entegre koyacaksın bağlantıları aynı zaten. en son 60 numaralı ledin sinyalini entegreye döneceksin...

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

zeynel93

Alıntı yapılan: i3uz - 19 Nisan 2016, 15:45:474017lerle yapıcaksın ozaman forumda varmış konu sen eklersin

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,580.0.html?PHPSESSID=33f59ae573e5c78aeded962fec72fcd9

usta emeğin için teşekkürler ama bugün hoca ile konuştum onlar olmaz diyor. benden 74hc595 entegresiyle kontrol etmemi istedi. 8 tane 74hc595 ile saniye 8 tanesiyle dakika 8 tanesiyle de saat olmak üzere toplamda 24 adet 74hc595 ile yapmamı istiyor. bunların kontrolünü ise 16f877a ile gerçekleştirmemi istiyor. öyle yani :-\

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın