El Çırpması İle Çalışan Devre ve Timer Devresi

Başlatan by_muryum, 17 Nisan 2016, 00:24:46

by_muryum

rölelerden ses gelmiyor hocam. zamanlayıcı devrede bile röle sesi duymuyorum. neden oldu ki böyle

Yusuf usta

Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 17:10:36rölelerden ses gelmiyor hocam. zamanlayıcı devrede bile röle sesi duymuyorum. neden oldu ki böyle
eklediğin rölelerin bağlantısını devreden ayır bak. yine ses geliyor mu gelmiyor mu?
ses yine de gelmiyorsa, timer için kullandığın pil bitik ve güç yetmiyor olabilir mi acaba? deneme yanılmalarda çok pil harcandı çünkü.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

i3uz

sadece zamanlayıcıyı tek röle ile dene. belki transistör bozulmuş olabilir. bu devrede her türlü aksaklık olabilir. bağlantılar çok dikkat edilmeli hepsi bir komut gibi çalışıyor dolasıyla karmaşıklıga çok musait ..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yusuf usta

by_muryum

Hocam bütün bağlantıları söktüm röleler çalışıyor. ortak uca kırmızı diğer iki uçtan öten nc diğeri n0 dı di mi. bir de bobinuçlarına pil değdirdim click sesini duydum. yani röle tetikleniyor hepsi çalışıyor ama bağlanrıları yapınca çalıştıramadım. butonla tetiklenmedi diğer yöne neden acaba ?:(

bu arada pil yerine güç kaynağı bağladım aynı.. led ışığı yanıyor basınca butona bi süre sonra sönüyor çalışıyor gibi timer.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 17:25:33Hocam bütün bağlantıları söktüm röleler çalışıyor. ortak uca kırmızı diğer iki uçtan öten nc diğeri n0 dı di mi. bir de bobinuçlarına pil değdirdim click sesini duydum. yani röle tetikleniyor hepsi çalışıyor ama bağlanrıları yapınca çalıştıramadım. butonla tetiklenmedi diğer yöne neden acaba ?:(

bu arada pil yerine güç kaynağı bağladım aynı.. led ışığı yanıyor basınca butona bi süre sonra sönüyor çalışıyor gibi timer.
röle sayısı üç olunca pilin gücü yetmiyordur o zaman.
daha güçlü bir kaynak bulmanız gerekir.

şöyle yapalım. timer devresini at kenara.
bu iki röle bağladınız ya hani, onların kablosuna direkt pil değdirip deneyin. motor bir yöne dönerken, swiçlere basmanıza gerek yok, pil ile röleleri çektirdiğiniz zaman yönü değişmiyorsa eğer, dediğimi yapın. nc ucundan verdiğiniz elektriği aynı rölenin no ucuna aktarın. diğer rölede de aynı işlemi tekrarlayıp no ucundan nc ucuna aktarın. ve sonucunu bize yazın.

by_muryum

zamanlayıcı devre çalışmıyor hocam klemenslerin 1 numarasına enerji 2ye motoru ve motorun diğer ucunu - verdim çalışmadı ama 2 ve 3 nolular çalıştı butona bassamda basmasamda 2 ve 3 nolu klemensler hep dönüyoe. devredeki röle mi gitti ki hocam

by_muryum

Yok hocam timer çalışıyor pilden olabilir bir güç kaynağını rölelere ve timera dağıtamam mı

0 dan 15va kadar ayarlı bir güç kaynağım var 15v yetmez mi

Yusuf usta

by_muryum

hocam devreyi çıkarttım pili bobinlere değdirdim ses geliyo ama terse dönmedi. pilin + ve -sini ters değdirdim bobinlere yine ses var dönüş yönü aydı. sonra birinci rölede verdiğim +yı n0 iken ncye 2.rölede de nc iken n0 verdim bobinlere pili iki yönlüde denedim ama röleler çekiyor ama aynı yöne dönüyor..

Yusuf usta

Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 17:52:41hocam devreyi çıkarttım pili bobinlere değdirdim ses geliyo ama terse dönmedi. pilin + ve -sini ters değdirdim bobinlere yine ses var dönüş yönü aydı. sonra birinci rölede verdiğim +yı n0 iken ncye 2.rölede de nc iken n0 verdim bobinlere pili iki yönlüde denedim ama röleler çekiyor ama aynı yöne dönüyor..

bağlantılarını bu şekilde yenile hocam. elektrik uçları aynı. yalnız sw bağlantıları çizimde üst üste gelmesin diye öyle yaptım. bir röleden nc'den aldığını ötekinin no ucuna sw ile götürüyoruz. diğeri de tam tersi,
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=PR3Y[/img]

by_muryum

motor hiç dönmüyor hocampil ile bobin uçları tetiklediğimde ses geldi bi ara motor zıpladı ama dönmedi

Yusuf usta

Yusuf usta

çok mesaj olmasın diye düzenleme yazıyorum ama görülen o ki sayfa yenilemeyince görünmüyor. bu nedenle attım son resmi. nc ve no uçlara dikkat.

by_muryum

oldu hocam. nc n0ları ters yapmışım. şimdi devreyi katıyorum röle uçlarına.

Yusuf usta

hadi bakalım hocam. başardık sonunda. :)
umarım pilin gücü yeter rölelere.

by_muryum

yok hocam güç kaynağını veriyorumhem rölelere hem devrelere bi problem olmaz di mi? ses devresini nasıl ekleyeceğim şimdi hocam

Yusuf usta

Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 18:16:14yok hocam güç kaynağını veriyorumhem rölelere hem devrelere bi problem olmaz di mi? ses devresini nasıl ekleyeceğim şimdi hocam

problem olmaz. enerjiyi ters bağlamamaya gayret edin yeter. ses devresi çıkışına bağlayacağınız röleye diyot koyun unutmayın. ve sakın diyotu ters koymayın transistör anında gider.

Yusuf usta

Yusuf usta

çizmeyip tarif edeyim hocam,

şimdi a ve b uçlarına bağladığınız rölenin üzerinden iki kablo çıkarın. çıkarın derken com ucundan, ortak ucundan ve no ucundan çıkarın. kablonun herhangi birini, butonun herhangi bir ucuna bağlayın.

buraya kadar bir yapın kafanız karışmadan. devamını yazayım.

Yusuf usta

butonun diğer boşta kalan ucundan bir kablo çıkarın ve rölenin de çıkardığınız kablolardan arta kalanını alın.  timer üzerindeki rölenin 2 ve 3 yazan uçlarına bağlayın. hangisi 3'e, hangisi 2'ye önemli değil.

kontrol edin:
"timer" üzerinde kablo bağladığınız uçlar normalde kısa devre olacak. ses devresindeki  rölede ise normalde açık devre olan uçlar kullanılacak.

Yusuf usta

by_muryum

bunu anlamadım :(

bağlantı bu şekilde galiba ama kontrol etmem gereken  bölümde kafam karıştı :)

Yusuf usta

sayın hocam size çizim yaptım. a ve uçlarını sadece röleye bağlayın. sonra unutun o uçları. siz yine kablo almışsınız oradan. butonun bir ucunu direkt bağlamanız gereken röle timer değil, ses çıkışındaki röle. açık açık sırayla yazıyorum. sıraya uyup okuyun lütfen. ayrıca swiçler kısmında voltaj verdiğiniz yer de yanlış. bakın yukarı şemaya ben öyle mi vermişim elektriği motor kısmına.

by_muryum

tamam anladım hocam birazdan deneyip sonucu yazacağım. Büyük bir sabırla bana katlandığınız için tekrar teşekkür ederim :)

Yusuf usta

swiç kısmını düzeltin. o şekilde elektrik verirseniz akü kısadevre olur. umarım çizim hatasıdır ve doğru bağlamışsınızdır. çalıştı dediniz çünkü.

by_muryum

Hocam devre çalışıyor ses yaptığımızda bir yönde zaman bitince ters yönde dönüyor swichlerde çalışıyor. Yalnız microfona ses yapınca timer aktif oluyor ve trimpotttan ne kadar ayarlasamda timer çalışmasına rağmen motor 3-4sn falan dönyor bu neden olabilir sizce? timer bitince sürekli ters yönde dönüyor ama

Yusuf usta

Alıntı yapılan: by_muryum - 02 Mayıs 2016, 19:36:55Hocam devre çalışıyor ses yaptığımızda bir yönde zaman bitince ters yönde dönüyor swichlerde çalışıyor. Yalnız microfona ses yapınca timer aktif oluyor ve trimpotttan ne kadar ayarlasamda timer çalışmasına rağmen motor 3-4sn falan dönyor bu neden olabilir sizce? timer bitince sürekli ters yönde dönüyor ama
mikrofona ses yaptıkça timer'ı yine başa mı alıyor demek istiyorsunuz?
timer bitnce ters yöne tabii ki sürekli dönmeli,. swiç basılınca durmuyor mu?

by_muryum

Hayır hocam. Mikrofana ses verdiğimizde motor sadece 3-4 sn ileriye dönüyor ama timer devresindeki led diyot zamanın tamamlanmasına kadar(10-15sn daha) yanıyor sonra led söndüğünde motor ters yöne sürekli durmadan dönüyor.  Timer çalışırken sesle tekrar tekrar tetiklenmiyor onad problem yok.  İleri yönde çok az dönüyor ve duruyor timer akif olmasına rağmen

Yusuf usta

öyle bir şey olmaz ki. timer aktif olduğu halde, röle çekiliyor olduğu halde bir süre sonra motor durmaz ki? bunun için elektrik kesiliyor olması gerekir. elektrik kesilmesi için ya swiç basılmalı, ya da röle kontağı bozuk olmalı. başka nasıl kesilsin?  başka bir sıkıntı vardır göremediğiniz.

by_muryum

inceleyeceğim hocam. acaba timer devresinde kondansatörde problem olabilir mi.  trimpot mu yoksa?

Hocam birde bu mikrofonu plaketten çıkartıp kabloyla uzattım bunda bir problem olur mu aradaki kablonun uzun olması

Timerı komple çıkarttım çıkışındaki 1 ve 2 nolu uçlaı denediğimde problem yok led sönene dek süper çalışıyor rölelerle nedense soruın çıktı bakalım breadboarda kurup deneyeceğim temasızlık mı oluyor acaba

by_muryum

Hocam lehimlemeleri sapasağlam herşeyi düzenli bir şekilde yaptım sadece ses devresinin bağlantılarını yapmadım. yine butona bastığımda aynı problem oluyor. Motor 4-5 sn dönüyor duruyor. ama timer devam ediyor. 15 sn falan sonrada röle çekiyor motor ters yöne dönüyor. neden duruyor bu motor hocam sadece timerda 1-2 nolu klemens uçlarına bağladığımda böyle durma yapmıyor. acaba bu röleler akımın hepsini geçiremiyor mu. ama 12 vluklar. bi fikir verin hocam bu şekilde kullanamam ki bunu :( timer tek başına normal 2 röle girince işin içine motor duruyor. güç kaynağına bağlı hem timer hemde röleler.

düzenleme

hocam bu tona bastım ve özlçü aletiyle baktım motor durduğunda motora gelen gerilim 12den aniden 0 oluyor neden sizce? ölçü aletiyle timerda başka ölçmemi istediğiniz bir yer var mı

by_muryum

Yusuf hocam dün bi ara timer devresinden ses geldi pufff diye ve timer devresi çalışmıyor ne yanmış olabilir kondansatör mü transistörler mi? Yanan elemanları değiştirmeliyim

Yusuf usta

timer'da görülen o ki röleleri taşıyamayan transistör elveda demiş. transistörü değişmen gerekir muhtemelen o yanmıştır. bc 547 değiştir de, hocam diğer eklediğin röleler için takviye olsun diye aynı transistörden 3 tane paralel bağla. o devre zaten emanet çalışır, tek transistörle yapmış adamlar.
siz 3 transistör paralel bağlamayı unutmayın aynı yere. daha güçlü olur. demek ki 3-4 saniyede transistör ısınıyordu o yüzden dönüp duruyordu.

by_muryum

hocam elimde başka devrelerden arta kalan 2 adet BC548B ve BC337 var bunlar olur mu?ben ölçeyim bakalım transistötü önce

Yusuf usta

by_muryum

hocam bu transstöelerin bc548leri bağladım çalıştı devre ama röle çalışmadı öyle olunca timerdaki röleyi söktüm yeni röle taktım derken alttaki yollar kalktı şimdi çalışmıyor problem nerede onuda bulamıyorum. Moralim çok bozuldu yapamayacağım artık yine eski verdiğiniz toggle swichlere stop swichler ekleyerek yapacağım napalım sağlık olsun. Bana çok yardımcı oldunuz gerçekten. İnanılmaz özveri ve sabırla sorularımı cevapladınız. Her şey için çok teşekkürler.

Bu arada yeni bir sorum olacak forumda :)

by_muryum

Hocam timerı atsak kenara zaten çalışmıyor :)

Ses devresiyle rölelerle ve stop swichlerle bu olayı yapamazmıyızz? Sesi duyduğunda ileri motor. swichde dur yeniden seste geri tekrar alttaki swichte dur  bu şekilde sadece ses devresi iş görmez mi röle yardımıyla?

by_muryum

Yususf usta ben timerı tamir ettim. Bu timer ve ses devresini birbirine bağlayıp sadece ses yaptığımızda timerın trimpottan ayarladağımız kadar motoru döndürmesini istiyorum. Bağlantısını gösterebilir misin? Devrelere zarar vermeyeyim tekrar :) Otomatik beşik projesine bağlayacağız. Inga sesiyle çalışacak ve bir süre sonra duracak. Peki bebek devamlı ınga ınga ınga diye ağladığında hep başa sarmalı di mi hocam?  Son olarak timer devresinde tek transistör var bağlayayım mı yanına 548den

by_muryum

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=P5NY[/img]

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=8LGU[/img]

Arkadaşlar bu iki devreyi birleştirmeliyim. Ses geldiğinde timer çalışacak ve bir motor tek yönde dönecek. Beşik projemizde kullanacağız. Bunun yanında her bebek ağlama sesinde timer sıfırlanıp başamı sarmalı sizce?

i3uz

Böyle dene bakalım. NC NO senin rölelerde hangisi oldugu bilmiyorum.. nc  ve no  dogru şekilde bağla..

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum

Hemen deniyorum. Hocam A ve B uçlarına diyot bağlıyoruz dimi?

seron

by_muryum

Hocam ses devresi ile timer devresini aynı güç kaynağından beslesem problem olur mu?

seron

Zannemem. İkisi de aynı voltajla çalışıyorsa, sorun olmaz.
Ama deneme yanılma yoluyla sonuca daha sağlıklı ulaşırsın.
Bir dene bakalım.

by_muryum

Herşeyi doğru bağladım ama motor ses yapmadan çalışıyor. Rölede 1-2 sn aralıklarla aç kapa yapıyo

by_muryum

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=VDK4[/img]

Yusuf ustanın verdiği bu devreyi tek röleli denedim bugün. Çalışıyor ama motor az dönüyor duruyor. Timerı yalnız çalıştırdığımda 45 sn dönüyorsa ses+timer bağlantısından sonra 7-8 sn dönüyor. Bu arada ses ve timerı aynı güç kaynağından besliyorum atıyorum 9v tan 12v çıkardığımda motor dönüş süresi azda olsa artıyor. Ben anlamadım bu motorun az dönmesini

i3uz

sebebi şu timer devresinin beslemesini ile motor aynı güç kaynagına bağladığımız için. butona bastıgında motor kısadevreye yakın oluyor. dolasıyla timer devre analog sistem olduğu için kondansatör dolmuyor.  motorun güçünü başka yerden vermemiz gerekiyor sorun bu
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

by_muryum

Verelim gücünü başka yerden hocam. Başka adaptörde kullanalım. Peki naısıl başka yerden vereceğiz bağlantısı nasıl olacak?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın