El Çırpması İle Çalışan Devre ve Timer Devresi

Başlatan by_muryum, 17 Nisan 2016, 00:24:46

i3uz

Bu şekil bağla bakalım. sadece timer devresiyle motor çalıştıralım. motora harici 12v ver devreye başka yerden voltaj ver.. sonra butona bas bak bakalım.

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

NC ve NOlar ters gösterilmiş olabilir. Şayet o şekilde olmazsa, aradaki siyah kabloyu değiştirerek deneyebilir:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=7B3G[/img]

by_muryum

ikiside olmuyor motor daha ses tetiklenemeden habire dönüyor. Ama timer tetikleniyor. röle olayı olmuyor.:SS

i3uz

vallahi yapacak bişey yok..zor bi devre değil yüzde yüz çalışması lazım dediğim şekilde..bişeyleri yanlış yapıyorsun.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

O İstiklal marşımızla igili devreyi çözeceğim diye ebem ağladı, sonradan bir de baktım karar değişmiş, otomatik beşik olmuş.
"Ondan basit ne var?" dedim bir de ben denedim. Hemi de tek röle ile.

by_muryum,
emicem gel bağıyım buraya :)
Şunu bir dener misiniz:

Açıklama:
Devre, sesi duyunca ikinci devrenin butonuna basıp çekecek şekilde ayarlıdır.
Nasıl çalışır:
sesi duyan ses devresi "Ahan da yettim" diye basacak ceryanı > zaman ayarlı devrenin anahtarına.
Anahtar durur mu, edepsiz, röle kontağının belli bir süre konumunu değiştirecek şekilde bobinleri indükleyecek.
İndüksiyonu alan röle "yandım anaaaaam!" diye yaygarayı basarken,
motor vızıl vızıl dönerek beşiği gacırık gucuruk sallayacak. (artık motor yerine ninni söyleyen devre bağlarsın, annesinin sesi kaydedilmiş mp3çalar bağlarsın orasını bilmem. AHA! ticari bir fikir de çıktı ortaya! Keşke yazmasaydım ;D  ;)  )
bir süre bobini indükleyen düdük... pardon, kondansatörlü tranzistored efektif timer constant relay devresi, kesecek ceryanı, kesecek ceryanı...
sonra ne olacak? beşik bebek bir daha ağlayana kadar duracak, ama tetikte bekleyecek.

-resimdeki 1K ile ledi iptal edelim ki, buton ayaklarını az da olsa kısadevre etmesin.

-buton kullanmayalım; zaten ses devresi buton yerine geçecek, bir de butonu yanlış mı bağladık acep diye düşünülmesin. zira o butonun bir yönü var, yanlış bağlanırsa daimi kısadevredir.

-1000uF kondansatör 2200uF olarak değiştirilebilir.

-Mikrofon, kaliteli değil. Duyarlı değil tırt bir mikrofon. ben kullandım onlardan. onun tip ebat olarak aynısının önü siyah süngerli olanları çok daha duyarlı oluyor, kalite artacaktır ;)

-Mikrofonun artısı eksisi vardır. ters bağlarsanız sıkıntı. tersi düzü nasıl bunun?
ayaklardan birisi, ince bir bağlantıyla madeni kapsüle kısadevre. hah orası eksi. Hiçbir yere temas etmeyen bacak ise artı

-sağdaki devre ile motor, gücünü aynı aküden alabilir; sıkıntı yok. Ancak sağ ve soldaki devreler ortak güç kaynağı kullanırlarsa ne olur, orasını bilemem. deneyip görmek lazım.

Eğer devre çalışırsa, ne ala.
E hala çalışmazsa... Yav başka projeye geçeriz? başka devre mi kalmadı? :) Ben çekilirim aradan.

Haydi bakalım...
NOT: devre daha sesi duymadan motor devamlı çalışıyorsa mor gablonun yerini alttaki röle ucuyla değiştiriver.

i3uz

Arkadaşın kurmak istediği sistemde 3 sıkıntı var.

*röle ağırlıklı devre olduğu için arkadaşın kullandığı röle kontak uclarınını tayın edememek.(kendi ölçüp uygun uca bağlamalı)
*timer devresi motor bağlayınca zaman kısalması.( Analog devreler kondansatör şarj süresi ile zaman süreyi ayarladığı için motor ilk       iletime geçtiğinde devrenin voltajı 12vdan 4 ile 6 volt arasına düştüğü için kondansatör şarjını beslenemiyor.dolasıyla süre kısalıyor)
*ses devresi kararlı değill ( kapalı olmayan mekanlarda ses yüzünden bogulma yaşaması, hassasıyet ayarı yapılmalı)

Arkadaş ilk iş olarak timer devresiyle motoru sürmeli. ama çalıştıramadı . bunu çalıştırsın ondan sonra ilerleme yapalım..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Doğru olabilir çünkü motor ilk iletime geçtiğinde yüksek akım çekince zaman ayarlı devrenin sapıtmasına neden olabilir. kondansatörü kısmen deşarj ederek stabilliğini etkiler. tabi biz burada nasıl bir motor kullanılacağını da bilmiyoruz.
şayet durum bu ise daha güçlü bir güç kaynağı gerekiyor (akü gibi) veya güç kaynaklarını ayırmamız gerekiyor demektir. nasıl biliyorsa öyle yapsın. dediğin gibi şu röle kontaklarını doğru bağlayamazsa sonucun başarısız olması çok normal.
benim gösterdiğim devrede tek röle olunca fazla karmaşanın kısmi olarak önüne geçmiş olduk. böylece devreyi daha kolay kuracak tek artısı o.

by_muryum

Arkadaşlar işin içinden çıkamayınca okulumuza yakın bir okuldaki elektronik öğretmenine durumu arz ettim. Bakıyor inşallah haftaya devreyi alacağım. Çok sağolun yardımınız için. Hele yaz tatili olsun elektroniği, devre elemanlarını çok iyi tanımaya çalışacağım. sonra pic, arduino falan ölmez sağ kalırsak sizin başınızı ağrıtmaya devam edeceğim. Hele şu fuarımızı hayırlısıyla güzel bir şekilde atlatalım. Çok ama çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Sayenizde çok ufak ayrıntılar hakkında bile bilgi sahibi oldum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın