Crt tv ile osiloskop yapımı hakkında yardıma ihtiyacım var.

Başlatan whyliving, 28 Nisan 2010, 20:57:40

whyliving

Merhaba arkadaşlar [:)].

winampa olan tepkisi

sinüs egrisine tepkisi

yukarda görüldügü gibi bişeyler yapmaya çalıştım.

elimdeki siyah beyaz 10 cm civarı ekranı olan tv av moduna aldım ve tv  nin horizantal sargı (görüntüde yatay görünmesinin nedeni sargıları saat yönüne dogru  90 derece  döndürdüm) girişlerine tda 2030 (5w lık trafo ile ) ile pc ses cıkışını bagladım. şarkılara ve 10 khz e kadar tepkisi güzel.

bana gerekli olan bilmiyorum böyle bir devre varmı 1 mhz lik (yada 200 khz de olur) sinyali tüpün gösterebilecegi mertebelere çekebilecegimiz bir devre yapılabilir mi ?  ve bu sistemi nasıl geliştirebiliriz ?  ölçmek değilde en azından destekleyebilecegi sınıra kadar çekebilmek 200khz lik sinyali görüntüleyebilmek .  smps devrelerinde  osiloskop mutlaka gerekli oluyor.yardımlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyorum

mhoca

Ayarlanabilir bir osilatör ile yatay osilatörü süreceksiniz. Ayrıca bir v/f çevirici ile de düşey osilatörü süreceksiniz. Girişe bir bölücü devre yapmalısınız. Yatayı süreceğiniz osilatör time bas osilatörünüz olacaktır. Gerkir ise devrelerde yardımcı olabilirim. Ancak yatay ve düşey devrelerini bilmem gerekir. Varsa şemasını göndermeniz gerekir. İyi çalışmalar.

whyliving

hocam ilginiz için teşekkürlerimi sunarım . devrelerin şemaları mevcut değil. ama isterseniz çıkarabilirim. yenisini yapmak daha kolay olursa öylede olabilir. 
ayarlana bilir osilatör nasıl olmalı ?
v/f cevirici hakkında hiç bir bilgim yok.

biraz daha yardımcı olursanız . inanın yapmayı cok istiyorum. 100 khz mertebelerine ulaşabilirsek cok makbule geçer. saygılarımı sunarım.

mhoca

mhoca

whyliving

hocam inceledim.  horizantal ı göndermiş oldugunuz devre ile genişbant lı bir ampli ile sürecegim.  devre üzerinde hesaplamaları araştırıp ögrenirim.

vertical saptırmayı ise ölçmek istedigimiz kaynagı mı baglamalıyız onu anlayamamdım. yoksa ilk mesaj daki gibi ayarlanabilir bi osilatör ile mi sürmeliliyiz. yoksa kalibrasyon içinmi öyle  açıkladınız ? \"Alttaki devre ikinci devrenin voltaj girişine bağlanır \" olarak belirtmişsiniz bu noktayı anlayamadım. ikinci devre ayarlanabilir osilotor mü olacak ?

teşekkürlerimi sunarım

mhoca

Potansiyometre ile ayarlanabilir bir time osilatörüdür. Potansiyometre - kırmızı - çizgi ile bağlanılacağı nokta gösterilmiştir. Sadece osilatör hızı için 100pf ile 1microfarat arası bir kapasite komitatörle -5. ayaktan şaseye- değiştirilerek çeşitli frekanslarda ölçüm zamanı gerçekleştirilebilir. İyi çalışmalar.

mhoca

Devreler çıkış katları hariç çok uygun. Hatta benim önerdiğim devrelerdende uygun. Ancak BF257 bobin sürecek akımı karşılayamaz. Ayrıca sürüş mantığı levhaya uygun. Hoparlör sürer gibi bir devre yapmalısınız. Ayrıca 165V\'luk gerilim gerekmez.  Dışarıda olmasam çıkış transistörlerini size uygun halde çizebilirdim. Gerekir ise bir yada ikigün içinde yapabilirim. İyi çalışmalar.

whyliving

hocam zaman sorun degil .a araştırmalarıma rahmen yüksek frekans yükselticiler bulamadım. var ama pek de emin olamadım. mesela 10 watt lık fm yükseltec düşündüm. onlarda malzeme zor bulunuyor ve pahalı malzemeler . tam emin olmadan yapmak istemedim. siz çizerseniz inanın cok makbule geçer. birde diger arkadaşlar içinde bu tip uygulamalar geçerli olablir mi ? mesela böyle bir tv yi alıp kendileri üzernde modifiye yaptıktan sonra , güzel sonuçlara ulaşabilirler mi ?   

mhoca

whyliving

mhoca

mhoca

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın