YAMYAM'ların SOHBET bölgesi. II

Başlatan Mr_YAMYAM, 15 Nisan 2016, 21:01:07

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ağustos 2016, 16:51:35Önce araştırma yapmalıyım.
Uzun süredir PC toplama araştırması yapmıyordum. Sen bir konu başlığı aç ki okuyanlar da bilgilensin.
Bazı bileşenler kişisel tercih olacağı için bunları sisteme dahil etme. Esas sistem anakart, işlemci, RAM ve ekran kartı olmalıdır.
Diğer bileşenler için ayrılan bütçeyi hesapla ve kalan bütçeyi konu içerisinde belirt.
Şu unsurlar dikkatlice gözden geçirilmelidir.
DDR3 teknolojisi ne kazandırır ne kaybettirir. DDR4 için fazlaca harcama yapmak doğru mu?
Bütçeye uygun işlemcinin band genişliği ne kadardır. Anakart ve ekran kartı bu band genişliğini sağlayabiliyormu ?
Uygun fiyattaki ekran kartları ile sistem ne denli sağlıklı olabilecektir. Günümüzdeki ekran kartları ele alındığında ne yazık ki kayda değer bir ürün bulunmamaktadır. Ekran kartı unsuru için beklenilmezmi?

Abi ekran kartlarının fiyatlarını öyle bir ayarlamışlar ki nvidianın en düşük kartını seçtiğinde anakart çipseti olarak h110 ve b150 arasında kalıyorsun. Fiyat ucu ucuna denk geliyor.
RX 470 i incele abi. Nvidianın önceki 900 serisinden GTX 970 ile aynı gibiler. 1000 tl altında, bence çok fazla alıcısı olacak bir karttır.

1080P monitörü olan, oyunları, grafik ayarlarını yüksek kaliteye aldığın halde 50-60 fps arasında oynatabilen bir kart kendileri :) Güç tüketimi de azaldı dolayısıyla eskisi gibi ısınmıyor da.

DDR4 Almak zorunlu gibi birşey artık. Sonuçta uzun ömürlü olması koşuluyla toplanıyor sistem.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ağustos 2016, 02:35:24ET'siz @seron
Sana acımaya başladım.
NANE ile ilk ciddi render olay'ım hüsranla sonuçlandı. OGM yi yıllardır kullandığım halde senin nanede %59 video encoding e geldiğinde kilitlenip sistemi soba gibi çalıştırıyordu.
Halbuki aynı işlemleri ben çift çekirdekli diğer PC ler 1-2 saatte yapabiliyordum. Daha önceleri benim dizüstünde core2 duo T5450 1.7GHz işlemci ile bağıra bağıra da olsa tıkır tıkır yapmış idim.
Bir codek hatası diyerek aklıma glen kodek paketlerini yükledim. Bu işlem 1 saat gibi sürdü :D
O kadar cebelleştikten sonra sistem biraz toparlandı. Nispeten Div-x AVI kodlamalarında sorunsuz çalışmaya başladı. Bu sefer de ekran kartı devreden çıkmaya başladı.
Hani senin bahsetmiş olduğun tüm o arızaların benzerleri de benim başıma geldi.
UBUNTU STUDIO da böyle sorunlar olmuyordu. Tek yapman gereken kurulumda bazı paketleri yüklemendir. O da bir saat gibi kısa sürede bitiyor. (Güncellemeler dahil) Kurulumdan sonra hiç becelleşmeden tıkır tıkır işleri hallediyor, sistemi çökertebilmek için gıcıklıklar yaptığım halde çökertemiyordum. Ama ses kartım ile ilgili uyumsuzluklarından dolayı senin naneyi test etmeye karar vermiştim.
PCI-EXP arabirimli olan bu kartı devreden çıkartıp aynı ses kartının PCI olanını takarsam yeniden U.S ya geçeceğim. Vaziyet öyle görünüyor.
Anakartım ve diğer sistemler tam uyumlu olduğu için şunları gözlemledim.
BIOS içeisinden FAN ayarını SLIENT yaptığımda sistem boşta iken gayet normal çalışıyor. Herhangi bir uygulamayı tıkladığım anda bile fan bir anlık hızlı çalışıp sonra yavaşlıyor. Sanki nane her tıklamada işlemciyi zorluyor gibi. (Aslında hoşuma gitmedi de değil  ;D  )
Ama XP de hiçbir sorun görülmüyor. Ancak video işlerimi linux tabanında yaptığım için mecburen bir linux kullanmak durumundayım.
Senin kasıntılı dediğin render işlemleri U.S da yağ gibi oluyor. P4 işlemci ile çalışırken haliyle ecik ısı oluyordu. Dolayısı ile kışın bunu avantaj olarak kullanıyordum. Halbuki nanede 4 çekirdekli extreme işlemci bile guduruyo.
KISACA.
P4 ile US kullanarak yaptığım işlemleri nane ile extreme işlemci ile yapamıyorsak senin windowsta test et demen normaldir. Çünkü alışmış olduğun işletim sistemi ne yazık ki iş yapmaya müsait değil.

Abi afedersin ama,...
koyulaştırdığım yerlere dikkat ederek açıklar mısın lütfen ben süzme cahalım.
Özetle benim linuz iyi seninki kötü demişsin. Sorunları da ayrıntısı ile yazmışsın.
Bana mantıklı gelmiyor. Neden oluyor peki bunlar? US'u >> NANE'den üstün kılan şey ne?

Mr_YAMYAM

DDR4 e girdiğin anda soket 2011 e girmek zorundasın. Üstelik anakartın da her modelinden performans almayı bekleme. (Bizim @okinkurt  bilir) Ben hala DDR2 kullanıyorum.
2011 soket bir anakart ve işlemci bulabiliyorsan sistemin uzun ömürlü olacağına garanti verilebilir. Ama 1151 veya 1150 soketlerde band genişliğini tam elde edemezsin. Edebilmen için anakartların 500TL veya üzeri olması gerekiyor.
Ekran kartları söylediğim üzere ciddi bir sorun. En ideal 970 256 bit gibi bir ekran kartı tercih etsen bile fiyatı 1000TL civarında çıkıyor. Bir alt sekment olan 960 lar ise 128 bit ve fiyat aralığı 800TL ler civarında.
Yani çok kazancın olmuyor.
Önermiş olduğun RX470 i literatürde bulamadım. Ancak farklı firmaları incelediğimde fiyat farkının da oldukça yüksek olduğunu gördüm.
Bir üst segment olan RX480 ile 970 i kıyasladığımda 970 in çok iyi olduğunu gördüm.
http://www.hwcompare.com/30698/geforce-gtx-970-vs-radeon-rx-480/
Eğer 3D oyunlar oynanılacaksa bazı değerler önemlidir. (Pixel fillrate)
http://www.vatanbilgisayar.com/msi-gtx970-gaming-4g-gddr5-4gb-256bit-nvidia-geforce-dx12-ekran-karti.html
Fiyat farkı gözetildiğinde ise teknik değerler doğrultusunda alınabilecek bir karttır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 29 Ağustos 2016, 17:23:00Abi afedersin ama,...
koyulaştırdığım yerlere dikkat ederek açıklar mısın lütfen ben süzme cahalım.
Özetle benim linuz iyi seninki kötü demişsin. Sorunları da ayrıntısı ile yazmışsın.
Bana mantıklı gelmiyor. Neden oluyor peki bunlar? US'u >> NANE'den üstün kılan şey ne?
Bunu sana yıllardır anlatamıyorum etsiz @seron
İYİ DİNLE.
Kör topal da olsa P4 lü bir PC ile render işlemi yapıyorum. US ile.
Zaman biraz uzun, işlemci ısısı fazla da olsa sonuçta böyle bir işi yapabilmekteyim. Sonuçta 10TL bile etmeyen bir işlemci.
Ama sen diyorsun ki NANE ile test yapma kasıntılanıyor. windows ile yap.
Ben windows kullanmak istemiyorum ben linux kullanıp kendi kriterlerime göre çevrim yapmak istiyorum.
Senin dediğin gibi de sistemimi sorunsuz kullanmak istiyorum.
İşlmcim üst seviye, PC bileşenlerim üst seviye sen bana diyorsun ki windows kullan.
ANLAŞAMIYORUZ.

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ağustos 2016, 17:29:52DDR4 e girdiğin anda soket 2011 e girmek zorundasın. Üstelik anakartın da her modelinden performans almayı bekleme. (Bizim @okinkurt  bilir) Ben hala DDR2 kullanıyorum.
2011 soket bir anakart ve işlemci bulabiliyorsan sistemin uzun ömürlü olacağına garanti verilebilir. Ama 1151 veya 1150 soketlerde band genişliğini tam elde edemezsin. Edebilmen için anakartların 500TL veya üzeri olması gerekiyor.
Ekran kartları söylediğim üzere ciddi bir sorun. En ideal 970 256 bit gibi bir ekran kartı tercih etsen bile fiyatı 1000TL civarında çıkıyor. Bir alt sekment olan 960 lar ise 128 bit ve fiyat aralığı 800TL ler civarında.
Yani çok kazancın olmuyor.
Önermiş olduğun RX470 i literatürde bulamadım. Ancak farklı firmaları incelediğimde fiyat farkının da oldukça yüksek olduğunu gördüm.
Bir üst segment olan RX480 ile 970 i kıyasladığımda 970 in çok iyi olduğunu gördüm.
http://www.hwcompare.com/30698/geforce-gtx-970-vs-radeon-rx-480/
Eğer 3D oyunlar oynanılacaksa bazı değerler önemlidir. (Pixel fillrate)
http://www.vatanbilgisayar.com/msi-gtx970-gaming-4g-gddr5-4gb-256bit-nvidia-geforce-dx12-ekran-karti.html
Fiyat farkı gözetildiğinde ise teknik değerler doğrultusunda alınabilecek bir karttır.

Ekran kartının neden eski serisini tercih ediyorsun ? Neden 1000 serisi varken 900 serisi ?
2011 bacaklı anakart ve işlemci zaten 3000 TL.

seron

Peki abi kızma.
O halde ben de sana şunu söylemek istiyorum.
Windows tarafında -daha evvel de dediğim gibi- RENDER-MENDER işlerini Linuxdakinden daha hızlı yapabilirsin.
Renderde kullandığın bir yazılım vardı senin, adı aklıma gelmedi, ufak bir basit video editörü ücretsiz-açıkkaynak (kemal sunalın sakar şakirini gösteriyordun hani). Hah onun windows setup hali de var. onu kur.

Bir adet K-Lite codec pack 9kusur mega olanından kur.

Bir adet de Format factory kur.

Şimdi ister sadece Format Factory ile, ister o istediğin video editörü ile renderini, upscalling'ini yap.

Süre tut. Hangisinde daha az kasıntı ve ısınma ile, ne kadar sürede oluyor.

Hangisinde görüntü kalitesi temiz ve daha güzel.

Linux ile karşılaştır.
Hatice..pardon netice:
Windows Linuxu 13'e katlar. dene de gör.
Hah aklıma geldi avidemux avidemux. bana göre saçma bir program.
-----------
herşey bir yana,
Benim sorduğum asıl soru o değldi, sen anlamadın.
Yaptığın testler göstermiş ki Benim NANE sınıtfa kalmış, senin US ne işler başarmış...

Tamam da niye ve nasıl? Neticede ikiside ubuntu kökenli linux. kodekler aynı. imkanlar, yazılımlar aynı?

O önerdiğin US'u ben aynı bilgisayarda 2 ay denedim.
Gerek film kaydı (exporting) gerekse film çevirimi (encoding/converting) benim NANE ile süreler hemen hemen eşit idi. yani neticede bekliyordum. Ben bilgisayar ne kadar ısınıyor ona bakmam. Ben işimi görüyor mu ona bakarım.

Senin US neden NANEden üstün? Sendeki Ubuntu kısıtlı ialeveleri ve belli başlı kodekler benim sürümde de var; sadece ismini değiştirip bu sürüme göre yeniden derlemişler: MİNT META CODECS olmuş.

Olay nedir? Ben bilmediğimden soruyorum. Mantıksız geliyor, çünkü senin sürümle yaptığım testler de tatminkar değildi ve dahası senin sürümde tıkladığım programlar benim sürüme göre iki-üç kat daha geç açılıyordu. Ondan diyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 29 Ağustos 2016, 17:47:09Ekran kartının neden eski serisini tercih ediyorsun ? Neden 1000 serisi varken 900 serisi ?
2011 bacaklı anakart ve işlemci zaten 3000 TL.
Yeni teknoloji her zaman iyi olacak diye kaide yoktur.
Yenilerden en üst modelleri toplasan bile uyum sorunlarından dolayı birkaç sene içerisinde sistemin çöp olabilir.
1000 seriisinin uygun fiyatlı seçeneği.
http://www.vatanbilgisayar.com/evga-gtx-1070-ftw-8gb-gddr5-256bit-acx-3-0-nvidia-ekran-karti.html
1070 seriisi de hemüz literatürlere girmemiş olduğu için 970 ler ile kıyaslama şansı yoktur. İkisi de aynı segment kartlar olduğu için tek fark versiyon farkı olacaktır.
2 katı fiyat vermeye değer mi sence ?  ;D

ET'siz @seron
U.S ile nane sürümleri aynı diyebiliyorsan zaten tartışamayız.
Alıntı YapTamam da niye ve nasıl? Neticede ikiside ubuntu kökenli linux. kodekler aynı. imkanlar, yazılımlar aynı?
Çekirdek yapılarını inceleyebilecek kadar bilgin varsa incelemeni öneririm.
Ben nane sürümlerini 2008 den bu yana test ediyorum. Evet kötü bir işletim sistemi değildir. İnternet ve ofis uygulamaları için idealdir o kadar.
Ben profesyonelim. Bazı uygulamaları yaparken bazı incelikler ararım.
LEM senin nane bile benim ana hoparlörlerin yerini değiştirmiş sol kanal sağda, sağ kanal solda çıkıyor. Hoparlörleri ters bağlamışım dyerek girişleri değiştirmiş idim XP ye geçince bir de gördüm ki burada da terslenmiş. Demekki benim önceki yapılandırmam doğru imiş.
Haa unutmadan.
Benim windows altında da render veya benzer uygulamalarım bulunmaktadır. Buna rağmen windows kullan deme.
FENA HALDE DÖVERİM >:(

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ağustos 2016, 18:03:54Yeni teknoloji her zaman iyi olacak diye kaide yoktur.
Yenilerden en üst modelleri toplasan bile uyum sorunlarından dolayı birkaç sene içerisinde sistemin çöp olabilir.
1000 seriisinin uygun fiyatlı seçeneği.
http://www.vatanbilgisayar.com/evga-gtx-1070-ftw-8gb-gddr5-256bit-acx-3-0-nvidia-ekran-karti.html
1070 seriisi de hemüz literatürlere girmemiş olduğu için 970 ler ile kıyaslama şansı yoktur. İkisi de aynı segment kartlar olduğu için tek fark versiyon farkı olacaktır.
2 katı fiyat vermeye değer mi sence ?  ;D

Uygun fiyatlı GTX 1060 var sen GTX 1070 i örnek gösteriyorsun. AMD tarafında da RX 470 var sen RX 480 diyorsun.
Abi uyumdan kastının ne olduğunu anlayacağımız şekilde açıklasan bizler de anlasak artık :)

Güncel olmayan parçaları seçmek uzun vadede mantıklı bir yatırım olmayacağı kanısındayım ben hala. Uyum durumunu açıklasan belki fikrim değişebilir.
Ekran kartında sadece Pixell Fillrate değerlerine bakarak karar veriyorsun anladığım kadarıyla. Ekran kartının memory ve core hızları hiç mi önemli değil?
GTX 1070 in tam performansını almak için 144 Hz bir monitör alman lazım. Kart her halukarda 60+ FPS veriyor.
2K- 60 Hz veya FHD- 144 HZ denklemini kurman lazım. Eee tabi bunlar da bayağı para.

4000 TL ile uzun ömürlü oyun sistemini hala toplamadın abi. Beklemedeyim hala.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 29 Ağustos 2016, 18:13:01Uygun fiyatlı GTX 1060 var sen GTX 1070 i örnek gösteriyorsun. AMD tarafında da RX 470 var sen RX 480 diyorsun.
Abi uyumdan kastının ne olduğunu anlayacağımız şekilde açıklasan bizler de anlasak artık :)

Güncel olmayan parçaları seçmek uzun vadede mantıklı bir yatırım olmayacağı kanısındayım ben hala. Uyum durumunu açıklasan belki fikrim değişebilir.
Ekran kartında sadece Pixell Fillrate değerlerine bakarak karar veriyorsun anladığım kadarıyla. Ekran kartının memory ve core hızları hiç mi önemli değil?
GTX 1070 in tam performansını almak için 144 Hz bir monitör alman lazım. Kart her halukarda 60+ FPS veriyor.
2K- 60 Hz veya FHD- 144 HZ denklemini kurman lazım. Eee tabi bunlar da bayağı para.

4000 TL ile uzun ömürlü oyun sistemini hala toplamadın abi. Beklemedeyim hala.
RX 470 literatüre girmemiş henüz. Ben piyasada yok demedim.
Kıyaslama yapabilmek için mecburen bir üst segment olan RX480 i gösterdim.
SÖYLEDİKLERİMİ İYİ OKU  >:(
470 serisi ile 970 serisi aynı segment ürünlerdir. Bir firmanın üretimi diğerinden daha iyidir kötüdür o ayrı bir durumdur. Ancak RX470 ile GTX970 i kıyaslayabilmek için teknik verilerini görebilmek zorundayız.
970 kıyaslama seçeneklerinde bulunmasına rağmen RX470 seçeneklere girmemiş. Nasıl kıyaslama yapabileceğiz.
Amaç oyun olduğuna göre ve 3D oyunlar sözkonusu olacağına göre AA değerinin tek kriteri olan PIXEL FILLRATE değerini emin olarak görebilmeliyiz.
Aksi takdirde ezbere al şu kartı keyfine bak demek olmaz.

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ağustos 2016, 18:19:42RX 470 literatüre girmemiş henüz. Ben piyasada yok demedim.
Kıyaslama yapabilmek için mecburen bir üst segment olan RX480 i gösterdim.
SÖYLEDİKLERİMİ İYİ OKU  >:(
470 serisi ile 970 serisi aynı segment ürünlerdir. Bir firmanın üretimi diğerinden daha iyidir kötüdür o ayrı bir durumdur. Ancak RX470 ile GTX970 i kıyaslayabilmek için teknik verilerini görebilmek zorundayız.
970 kıyaslama seçeneklerinde bulunmasına rağmen RX470 seçeneklere girmemiş. Nasıl kıyaslama yapabileceğiz.
Amaç oyun olduğuna göre ve 3D oyunlar sözkonusu olacağına göre AA değerinin tek kriteri olan PIXEL FILLRATE değerini emin olarak görebilmeliyiz.
Aksi takdirde ezbere al şu kartı keyfine bak demek olmaz.

4000 TL ile uzun ömürlü oyun sistemi toplanmıyor o zaman. Arkadaşa söyleyeyim vatan bilgisayarda toplatsın madem. Ordaki çalışanlar ilgilensinler.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 29 Ağustos 2016, 18:31:354000 TL ile uzun ömürlü oyun sistemi toplanmıyor o zaman. Arkadaşa söyleyeyim vatan bilgisayarda toplatsın madem. Ordaki çalışanlar ilgilensinler.
Oradakiler ilgilenmezler.
Oradakiler sadece KAR amacı güderler ve kendilerine en fazla KAR bırakan ürünleri satabilmek için çalışırlar.

Teknik değerleri bilen de pek yoktur. (Benim gözlemlerim.

İLAVE BİLGİ.
Bir ekran kartında ne GPU hızı ne de girişteki RAM miktarı önemlidir.
Bunların önemi ancak özel uygulamalarda belirtilmelidir.
Oyun amaçlı bir ekran kartının AA düzeltmesinin tek kriteri pixel doldurma değeridir. Bu değer neye göre belirlenir?
Ana kriterimiz ekrandır ve belli başlı pixellerden oluşmaktadır. Ekran kartımız ekranımıza renk ve pixel değerleri göndermektedir. (Ki çizim yapsın)
HESAPLAMA.
Ekranımız 1920X1080P HD olsun.
Toplam pixel miktarı için 1920X1080=2073600Pixel Sadece tek resim (siyah beyaz) için anlık pixel değeridir.
3 ayrı renk olduğuna göre 2073600X3=6220800Pixel eder. (Teknik açıklama 3 ayrı renk için gereken pixel değeri.)
temel olarak ekrana çizeceğimiz pixel miktarı AA (Anti Aliasing) olarak tanımlanmaktadır. Saniyede 60 kare resim işlemek zorunda olduğumuz için (Monitör 60Hz tir ve bu değer mecburidir)
6220800X60=373248000 adet noktayı gerçek anlamda saniyede ekranda çizebilmeliyiz. Bu da tam anlamıyla 373Mpixel etmektedir. Hangi ekran kartında bu kadar pixel doldurabilme yeteneği bulunur. Hiç birisinde :D
Ancak oyunlar sadece pixel doldurma özelliği ile oynanmamaktadır. Pixel doldurma özelliği 3D efektler ve AA için gereklidir.  halde kaba bir hesapla şunu söyleyebiliriz.
Ekranda gösterilen ana resim üzerinde ne kadar çizim yapmamız gerekli olacaktır. Bunu kimseler bilemez. Oyunun temel motorundaki reel resim çözünürlüğü, kullanıcıya bağlı AA seçenekleri, ve derinlik ve detay işlemleri hesaba katıldığında bir resmin reel olarak HD ekranda 50Mpixel fillrate değeri ideal kabul edilmektedir.
Günümüzde bu ve bunun üstü pixel doldurma özelliği bulunan kartlar üst segment olarak gösterilirler.
Çünkü ideal ve konvesiyonel ekran çözünürlüğümüz 1920X1080Pdir.Eğer bir üst ekran çözünürlüğü olan 4K yı hesaplayacak olursak ne denli çıkmaza girdiğimizi görürürüz. Ama buna rağmen bir alt ekran çözünürlüğü olan 768P ye indiğimizde göreceğiz ki çoğu orta seviye ekran kartları bile bu değerleri rahatlıkla karşılayabilmektedir.

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ağustos 2016, 18:42:30Oradakiler ilgilenmezler.
Oradakiler sadece KAR amacı güderler ve kendilerine en fazla KAR bırakan ürünleri satabilmek için çalışırlar.

Teknik değerleri bilen de pek yoktur. (Benim gözlemlerim.

İLAVE BİLGİ.
Bir ekran kartında ne GPU hızı ne de girişteki RAM miktarı önemlidir.
Bunların önemi ancak özel uygulamalarda belirtilmelidir.
Oyun amaçlı bir ekran kartının AA düzeltmesinin tek kriteri pixel doldurma değeridir. Bu değer neye göre belirlenir?
Ana kriterimiz ekrandır ve belli başlı pixellerden oluşmaktadır. Ekran kartımız ekranımıza renk ve pixel değerleri göndermektedir. (Ki çizim yapsın)
HESAPLAMA.
Ekranımız 1920X1080P HD olsun.
Toplam pixel miktarı için 1920X1080=2073600Pixel Sadece tek resim (siyah beyaz) için anlık pixel değeridir.
3 ayrı renk olduğuna göre 2073600X3=6220800Pixel eder. (Teknik açıklama 3 ayrı renk için gereken pixel değeri.)
temel olarak ekrana çizeceğimiz pixel miktarı AA (Anti Aliasing) olarak tanımlanmaktadır. Saniyede 60 kare resim işlemek zorunda olduğumuz için (Monitör 60Hz tir ve bu değer mecburidir)
6220800X60=373248000 adet noktayı gerçek anlamda saniyede ekranda çizebilmeliyiz. Bu da tam anlamıyla 373Mpixel etmektedir. Hangi ekran kartında bu kadar pixel doldurabilme yeteneği bulunur. Hiç birisinde :D
Ancak oyunlar sadece pixel doldurma özelliği ile oynanmamaktadır. Pixel doldurma özelliği 3D efektler ve AA için gereklidir.  halde kaba bir hesapla şunu söyleyebiliriz.
Ekranda gösterilen ana resim üzerinde ne kadar çizim yapmamız gerekli olacaktır. Bunu kimseler bilemez. Oyunun temel motorundaki reel resim çözünürlüğü, kullanıcıya bağlı AA seçenekleri, ve derinlik ve detay işlemleri hesaba katıldığında bir resmin reel olarak HD ekranda 50Mpixel fillrate değeri ideal kabul edilmektedir.
Günümüzde bu ve bunun üstü pixel doldurma özelliği bulunan kartlar üst segment olarak gösterilirler.
Çünkü ideal ve konvesiyonel ekran çözünürlüğümüz 1920X1080Pdir.Eğer bir üst ekran çözünürlüğü olan 4K yı hesaplayacak olursak ne denli çıkmaza girdiğimizi görürürüz. Ama buna rağmen bir alt ekran çözünürlüğü olan 768P ye indiğimizde göreceğiz ki çoğu orta seviye ekran kartları bile bu değerleri rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Bunları bana zaten anlatmıştın Antalya'ya geldiğinde. Onu geçtim Skype ile konuşurken de konuşmuştuk bunları.
İletilerimin en başından beri yazdığım ve hala cevabı gelmeyen bir soruyu tekrar yazıyorum.
Belli bir bütçe var ve o bütçe dahilinde bilgisayar toplanacak.
Senin görüşlerin doğrultusunda gidersek 5000 TL bütçeyi geçeceğiz. Sistemi alacak olan arkadaş bu bütçeyi karşılayamayacağı için bu kadar üst segment parçaları konuşmanın ne anlamı kalıyor ?
Hala bu bütçeye yönelik bir bilgisayar toplayamadık. Yeni konu açıp orada derdimi anlatsam yine toplayamicaz sanırım :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 29 Ağustos 2016, 18:49:16Bunları bana zaten anlatmıştın Antalya'ya geldiğinde. Onu geçtim Skype ile konuşurken de konuşmuştuk bunları.
İletilerimin en başından beri yazdığım ve hala cevabı gelmeyen bir soruyu tekrar yazıyorum.
Belli bir bütçe var ve o bütçe dahilinde bilgisayar toplanacak.
Senin görüşlerin doğrultusunda gidersek 5000 TL bütçeyi geçeceğiz. Sistemi alacak olan arkadaş bu bütçeyi karşılayamayacağı için bu kadar üst segment parçaları konuşmanın ne anlamı kalıyor ?
Hala bu bütçeye yönelik bir bilgisayar toplayamadık. Yeni konu açıp orada derdimi anlatsam yine toplayamicaz sanırım :D
Ben de sana dedim ki bir konu aç.
Oraya önerilerle gelelim ve tartışalım. Bütçeye göre en uygun seçeneği belirleyelim.
Yahu bir konu açmak bu kadar mı zor. Ben senin için o kadar pencere açmıştım ki önerilerimi sunup tartışabilelim.
Ama nerdee. Baktım oralı değilsin bende tüm sekmelerimi kapattım.
Hatta senin için özel RAM bile bulmuş idim. artık ara ki yeniden bulabilelim.

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ağustos 2016, 18:55:38Ben de sana dedim ki bir konu aç.
Oraya önerilerle gelelim ve tartışalım. Bütçeye göre en uygun seçeneği belirleyelim.
Yahu bir konu açmak bu kadar mı zor. Ben senin için o kadar pencere açmıştım ki önerilerimi sunup tartışabilelim.
Ama nerdee. Baktım oralı değilsin bende tüm sekmelerimi kapattım.
Hatta senin için özel RAM bile bulmuş idim. artık ara ki yeniden bulabilelim.

Abi madem bir sürü sekme açtın, bana onları gösterseydin keşke. Ben pc dizmeni bekliyorum gelmeyince haliyle de mesaj atıyorum sürekli.
Tek konu başlık açmaksa açayım abi. Ama sen de topladığın bilgisayarı konuya atıcaksın :) Söz mü :D

YunusGür

Konuyu açtım herkese hayırlı olsun.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7279.msg59041.html#info_59041

Yamyam abi senden bu sistem hakkında da yorum istiyorum. Nedenleri ile konuşabiliriz. Ahan da o sistem:
https://www.technopat.net/2016/03/30/9000-tl-bilgisayar-toplama-rehberi/

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 29 Ağustos 2016, 19:06:10Yamyam abi senden bu sistem hakkında da yorum istiyorum. Nedenleri ile konuşabiliriz. Ahan da o sistem:
https://www.technopat.net/2016/03/30/9000-tl-bilgisayar-toplama-rehberi/
Günümüzde 3000$ lık PC ler uzun süre idare edebilecek PClerdir.
Buna karşın değişen teknoloji ile bazı parçaların değişimi gerekebilmektedir.
En önemli parçalar ise temel parçalardır. Bunlara örnek PSU, Monitör, klavye ve kasa gibi bileşenlerdir.
Bu bileşenler ileriye yönelik alınabilirse yeni bir PC için fazla masraf edilemden toplanabilir.
Linkteki RAM için gereksiz para verilmiş. 4GB üzeri RAM bir PC de pek gerekli değildir. Ama günümüzde daha düşük modüller bulunmadığı için 8GB tercih edilecektir.
Sistem konfigürasyonuna göre DUAL RAM desteği için en azından 2 RAM modülü kullanılması şarttır. 8GB tek modül RAM kullanmak 2 adet 4GB RAM kullanmaktan daha kötüdür.
Sistemde en ideal bileşen işlemcidir.

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ağustos 2016, 19:51:57Günümüzde 3000$ lık PC ler uzun süre idare edebilecek PClerdir.
Buna karşın değişen teknoloji ile bazı parçaların değişimi gerekebilmektedir.
En önemli parçalar ise temel parçalardır. Bunlara örnek PSU, Monitör, klavye ve kasa gibi bileşenlerdir.
Bu bileşenler ileriye yönelik alınabilirse yeni bir PC için fazla masraf edilemden toplanabilir.
Linkteki RAM için gereksiz para verilmiş. 4GB üzeri RAM bir PC de pek gerekli değildir. Ama günümüzde daha düşük modüller bulunmadığı için 8GB tercih edilecektir.
Sistem konfigürasyonuna göre DUAL RAM desteği için en azından 2 RAM modülü kullanılması şarttır. 8GB tek modül RAM kullanmak 2 adet 4GB RAM kullanmaktan daha kötüdür.
Sistemde en ideal bileşen işlemcidir.

Abi 8 GB ram kullanan oyunlar var piyasada nasıl 4 GB ram yeterli olabiliyor gerçekten anlamadım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 29 Ağustos 2016, 19:59:44Abi 8 GB ram kullanan oyunlar var piyasada nasıl 4 GB ram yeterli olabiliyor gerçekten anlamadım.
İşlemci veriyolları, anakart veriyolları ve SATA bağdaştırıcı gibi veriyolları tıkanırsa o oyun da 8GB RAM kullanabilir.
Getir o oyunu bana o oyuna göre bir konfigürasyon yapayım bak bakalım 3GB RAM dan fazla yiyor mu.
1GB ta işletim sistemine ayır oldu 4GB.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Ağustos 2016, 18:03:54ET'siz @seron
U.S ile nane sürümleri aynı diyebiliyorsan zaten tartışamayız.Çekirdek yapılarını inceleyebilecek kadar bilgin varsa incelemeni öneririm.
Ben nane sürümlerini 2008 den bu yana test ediyorum. Evet kötü bir işletim sistemi değildir. İnternet ve ofis uygulamaları için idealdir o kadar.
Ben profesyonelim. Bazı uygulamaları yaparken bazı incelikler ararım.
LEM senin nane bile benim ana hoparlörlerin yerini değiştirmiş sol kanal sağda, sağ kanal solda çıkıyor. Hoparlörleri ters bağlamışım dyerek girişleri değiştirmiş idim XP ye geçince bir de gördüm ki burada da terslenmiş. Demekki benim önceki yapılandırmam doğru imiş.
Haa unutmadan.
Benim windows altında da render veya benzer uygulamalarım bulunmaktadır. Buna rağmen windows kullan deme.
FENA HALDE DÖVERİM >:(
Hala bana istediğim bilgiyi anlatmamışsın. US > Why > NANE?

"Çekirdek yapılarını inceleyebilecek kadar bilgin varsa incelemeni öneririm."
Bu önerini mantıksız buluyorum. ben nasıl çekirdek inceleyeyim? ;D  Sen inceleyebiliyormusun ki? :D  ???  ::)  ;D

Haaaa!
Bak bana şunu dersen anlarım:
"Lan şabalak seron, 12.04'de kullanılan 2,X'li kernel, ubuntu studioya eklenen bazı eklentiler ve düzgün konfigürasyonlarla desteklenince, doğal olarak senin 3,X kernel sürümlü NANE'nden daha sorunsuz ve hızlı çalışıyor."
Ama onu da demiyorsun.
Bunu demiyorsun.
Şunu demiyorsun, eee? telepati yoluyla mı ne demek istediğini anlayacağım :D

Mr_YAMYAM

Cahal civelek @seron
Benim çekirdek yapısını inceleyip teknik açıklama getirebilme şansım ve bilgim var mı? Yok tabii ki.
Ben de sıradan bir yamyamım.
Ama sana şunu söylüyorum anlamıyorsun.
Yıllardır UBUNTU STUDIO'yu test ediyorum. Öyle stabil bir çekirdek yapısı var ki P4 ten beri tıkır tıkır çalışıyor.
BU NE DEMEKTİR:?
Benim testlerimde çekirdek yapılarından dolayı en ideal olarak US görülüyor.
Üstelik sana bir zamanlar bazı şeyleri de söylemiştim.
Hani demiştin de dosya yöneticisi natilusmudur nedir. Ben de birkaç dosya yöneticisi yükleyip ayrı ayrı çalıştırmış idim. Hatırlarsan.
Bu bir örnek olsa da US da herhangi bir uygulama sorunsuz çalışıyor diye sana defalarca söyledim.
Hatta birkaç sene önce bizim ET'li @YunusGür 'ün kötü PC sine U.S kurmuştuk ta o bile sıyırmış idi  ;D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Ağustos 2016, 01:14:52Cahal civelek @seron
Yıllardır UBUNTU STUDIO'yu test ediyorum. Öyle stabil bir çekirdek yapısı var ki P4 ten beri tıkır tıkır çalışıyor.
BU NE DEMEKTİR:?
Benim testlerimde çekirdek yapılarından dolayı en ideal olarak US görülüyor.

Tamam da, ben nerede yanlış yaptım da, bahsettiğin verimi alamadım?
Çünkü arada kaydadeğer bir fark görememiştim. (bilimsel testlere dayanarak söylemiyorum ama yavaş idi.)
Yav neyse tamam.
Eski bilgisayarımdaki NANE'yi gerekirse siler, yerine US 12.04 - 32bit kurarım.
Ammmaaaa... eğer ki en ufak bir gıcıklığa rastlarsam,
"Yamyam ağabey, kusura bakma ama yanılıyorsun" ya da en azından "ben tatmin olmadım"  derim.
-çıkmak zorundayım-

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 30 Ağustos 2016, 01:31:03Tamam da, ben nerede yanlış yaptım da, bahsettiğin verimi alamadım?
Çünkü arada kaydadeğer bir fark görememiştim. (bilimsel testlere dayanarak söylemiyorum ama yavaş idi.)
Yav neyse tamam.
Eski bilgisayarımdaki NANE'yi gerekirse siler, yerine US 12.04 - 32bit kurarım.
Ammmaaaa... eğer ki en ufak bir gıcıklığa rastlarsam,
"Yamyam ağabey, kusura bakma ama yanılıyorsun" ya da en azından "ben tatmin olmadım"  derim.
-çıkmak zorundayım-
Şavalak şaban :D
Ben sana aylardır ne diyorum. US a alışırsan sana göstere göstere sorunları hallederiz. Bir mevzuuda takıntın olursa bana çatabilir aabi bu niye böyle oldu diyebilirsin.
US nun bazı uygulamalarda yavaş gibi görünmesi normaldir. Çünkü senin naneden daha fazla veri yüklenilmektedir. Bunu dert edersen zaten olmaz.
Bendeki kötü PC ile US 15-20 sn de açılıyor ama iş bilgisayarımda sadece 5-10sn sürüyor.
Dert değil 2 dakika da olsa beklerim.