YAMYAM'ların SOHBET bölgesi. II

Başlatan Mr_YAMYAM, 15 Nisan 2016, 21:01:07

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 17 Nisan 2016, 18:22:52Abi bendede bekleme diyor oldumu bu anlamadım senin ses kayıtların var alo tanju tanju diyor :D
Tamam mesele yok.
Sadece aynı anda aktif olmamışız.
Ben zaten senden ses gelmeyince tekrar ubuntuya geçtim.
Demekki sana göndermiş olduğum ses mesajları ulaşmış.

seron

Zello'yu ben geçen gün yükledim. Ama onur abinin maili unuttuğum için ekleyemedim. Denemek için bir iki ses denemesi yaptım, çalışıyor görünüyor. sadece uygun zamanda girmek gerekiyor. Bu arada dün settlers'le biraz daha uğraştım ama yine birşey anlamayıp eeeeh diyerek bıraktım.

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Nisan 2016, 18:28:59Tamam mesele yok.
Sadece aynı anda aktif olmamışız.
Ben zaten senden ses gelmeyince tekrar ubuntuya geçtim.
Demekki sana göndermiş olduğum ses mesajları ulaşmış.

Abi tanju kim yav :D bana tanju mu dedin :D

seron

Başka bir arkadaşını yokluyordur ya da ses deneme yapıyordur.

Bu arada iyi bir telsizcilik el kitabı var mı? şöyle askeri birşey. hani mors alfabesinden başlasın anlatmaya, kısaltılmış ulusararası kodlara kadar öğretsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: okinkurt - 17 Nisan 2016, 18:51:29Abi tanju kim yav :D bana tanju mu dedin :D
Zeki Alasya Metin Akpınar DELİLER 'i seyret sonra gel.

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 17 Nisan 2016, 18:56:42Başka bir arkadaşını yokluyordur ya da ses deneme yapıyordur.

Bu arada iyi bir telsizcilik el kitabı var mı? şöyle askeri birşey. hani mors alfabesinden başlasın anlatmaya, kısaltılmış ulusararası kodlara kadar öğretsin.

Bu arada abi sende ekle beni okinkurt nick ..

ozgurece

Yahu Arkadaşlar Kimse Yok ZELLO Elektronik Projeler Kanalında.. Ben mi Göremiyorum. ?Yoksa YAMYAM lar gizli modda mı açıklar. ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 17 Nisan 2016, 21:48:43Yahu Arkadaşlar Kimse Yok ZELLO Elektronik Projeler Kanalında.. Ben mi Göremiyorum. ?Yoksa YAMYAM lar gizli modda mı açıklar. ?
Yamyamlar ÇİL yavruları gibi dağınık durumdalar.
Bir türlü aynı zaman diliminde bir araya gelip zelloda buluşamıyorlar.

seron

Abi tam özel mesaj attım çıktın hep böyle yapıyosun >:(
görürsen gir de mesajına bak.

seron

Arkadaşlar şu dakika zellodayım(mesajımın saatine dikkat ediniz).
Bir kaç saat boyunca elektronik projeler kanalında olacağım.
Giriş yapan olursa 555 versin.

sayangku

hocam bırakın zelloyu melloyuda biraz destek cikin şu kardeşinize :) magnetomer bilgisi olan varmi benim konuya bi bakın :)
''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

seron

Alıntı yapılan: sayangku - 18 Nisan 2016, 00:22:35hocam bırakın zelloyu melloyuda biraz destek cikin şu kardeşinize :) magnetomer bilgisi olan varmi benim konuya bi bakın :)
Tamam :)
Bir kenara not aldık. Aramızda en bilgilimiz Mr_YAMYAM hocam. Eğer ilgilenmek isterse gayet de yardım edilebilir. Fakat ben şunu diyeyim: uğraşmakta olduğun alan bayaaaaaaa bir profesyonel bilgi gerektiriyor gibi geldi cahil olan bana. zira öyle elde yapımı falan pek zor. ciddi bir kaynağa ihtiyaç var. birkaç gün öncesinde de biraz makmıştım o başlığa ama hiç anlamadığımdan karışmadım.

Kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sayangku - 18 Nisan 2016, 00:22:35hocam bırakın zelloyu melloyuda biraz destek cikin şu kardeşinize :) magnetomer bilgisi olan varmi benim konuya bi bakın :)
O da ne acep.
Tıbbi bir konuya benziyor.
Linkini de buraya koyarsan bir ara bakarız.

Mr_YAMYAM

Zello'da @seron 'u dövüyorum. Çok zevkli oluyo :D
Tavsiye ederim siz de gelin.

seron

Onur abi ve sizler için pratik-hızlı dosya arama-bulma yazılımı search everything:
https://www.voidtools.com/
Bilgisayarınızda sayısız veri varsa ve bulmakta zorlanıyorsanız MUTLAKA TAVSİYE EDİLİR! süper hızlı ve küçük boyutlu, ÜCRETSİZ bir yazılım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Nisan 2016, 03:45:38Onur abi ve sizler için pratik-hızlı dosya arama-bulma yazılımı search everything:
https://www.voidtools.com/
Bilgisayarınızda sayısız veri varsa ve bulmakta zorlanıyorsanız MUTLAKA TAVSİYE EDİLİR! süper hızlı ve küçük boyutlu, ÜCRETSİZ bir yazılım.
Şunu biryerlere kaydedeyim de lazım olabilir.
NOT:
Sen daha horlamıyormusun :D

okinkurt

Arkadaş gene kimse yok bu zelloş da seron abide eklememiş telefon sapıklıgı yapıcaz sanki yaf  >:(  grubu buldum ordada kimse yok programıda anlamadı ben nasıl mesaj bırakıyoruz bunda ? yanlısıkla gruba mesaj bırakmıs olabilirim şimdiden kusura kalmayınız :D

Mr_YAMYAM

Zello'nun kullanılması belli koşullarda olur.
1 Arkadaşlar toplanın da ecik geyik muhabbeti yapalım denilebilir.
2 Bir arkadaşımız özel bir konuda bir diğer arkadaşla görüşmek isteyebilir.
Her iki durumda da kişilerle irtibata geçilerek ben zello'yu açıyorum denilerek hazır bulunulur.
Biz seronla muhabbet çevirirken sen ortalarda yoktun. Şimdi seni dövek mi :D

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Nisan 2016, 14:19:47Zello'nun kullanılması belli koşullarda olur.
1 Arkadaşlar toplanın da ecik geyik muhabbeti yapalım denilebilir.
2 Bir arkadaşımız özel bir konuda bir diğer arkadaşla görüşmek isteyebilir.
Her iki durumda da kişilerle irtibata geçilerek ben zello'yu açıyorum denilerek hazır bulunulur.
Biz seronla muhabbet çevirirken sen ortalarda yoktun. Şimdi seni dövek mi :D

Abi ara ara giriyorum kimsecikler denk gelmiyor senin ses kayıtları var temel dursun felan diyosun :D bu arada turkcell cok stabil hale geldi turkcelle geçmeyi düşünmeye başladım minumum 7 maximum 12 mb alıyor ama ille cihaz yan duracak 12 için yalnız abi pingi izledim kayıt ettim avrupa lokasyon birebir vodafone ile aynı sabahları 90 ping öğle vakti 110 aksam da 120 birebir aynı sanki aynı istasyondan geliyor.

Mr_YAMYAM

Sen PING'e taktın :D
Ping öncelikle senin donanım ile ilgilidir. Sonra hattın erişimi ile ilgilidir. Ping süresi anlık olarak bile değişebilir.

ozgurece

Onursal Hocam size telefonla ulaşamadım , sanıyorum sizin Hattınızda veya telefonunuzda sorun var, Çünkü çalıyor açılıyor kapanıyor. sonrada aradığınız kişiye ulaşılamıyor mesajı veriyor. ;D Benim Pc yi Kargoya verebildiniz mi ?  Yoksa Teste devammı ?  Canınız sağolsun Hocam..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 18 Nisan 2016, 16:22:55Onursal Hocam size telefonla ulaşamadım , sanıyorum sizin Hattınızda veya telefonunuzda sorun var, Çünkü çalıyor açılıyor kapanıyor. sonrada aradığınız kişiye ulaşılamıyor mesajı veriyor. ;D Benim Pc yi Kargoya verebildiniz mi ?  Yoksa Teste devammı ?  Canınız sağolsun Hocam..
Biraz önce numarası belli olmayan birisi aramıştı yoksa o senmiydin.
Numarası belli olmayanlara bakmıyorum.
PC hazır. Ben de kendimi hazır hissedersem kargoya verebilirim. Ama sen istiyorsan en kısa zamanda veririm.

seron

okingut ben bilgisayarı bi açıyorum bir kapatıyorum adamım. Ama zello hep açık. Şayet Elektronik Projeler kanalını eklersen adın listede görünür biz de seni kabul ederiz o zaman sorun yok...

Bu mesaj tarihinden itibaren bir kaç saat açık tutacağım bilginiz olsun.
Bu arada özgürecenin niki Özgür35 Olarak değilde ozgur35 olarak görünüyor. yanlış kişi mi ekledim acaba?

ozgurece

Seron Arkadaşımız konu hakkında bilgi istediği için Resimleri güncelledim.  SHC8535 ,Resimde kulaklık board ve Ana mainboard görüntüleri ve açıklamada Teknik bilgiler mevcuttur. Ben 1,5 yıldır kullanıyorum Mükemmel.

Akustik sistem kapalı
Mıknatıs tipi Neodimyum
Hassasiyet 100  dB
Hoparlör çapı 40  mm
Sinyal/gürültü oranı> 68  dB
Kanal ayırma> 30  dB
Frekans aralığı10 - 21.000  Hz

Pilot tonu frekansı 19 kHz
Efektif aralık 100  m
Modülasyon FM
Kanal sayısı 3
Taşıyıcı frekans aralığı 863,5 - 864,5 MHz

Güç kaynağı kulaklık 2,4 VDC
Güç kaynağı verici  AC/DC adaptörü 8 V/375 mA

Pil şarj göstergesi evet
Otomatik kapatma evet
Çalışma süresi  +/- 15 saat
Düşük pil seviyesi göstergesi  evet

Mr_YAMYAM

R100 e serii bir 220 ohm bağla iş tamamdır.

seron

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 18 Nisan 2016, 18:08:06okingut ben bilgisayarı bi açıyorum bir kapatıyorum adamım. Ama zello hep açık. Şayet Elektronik Projeler kanalını eklersen adın listede görünür biz de seni kabul ederiz o zaman sorun yok...

Bu mesaj tarihinden itibaren bir kaç saat açık tutacağım bilginiz olsun.
Bu arada özgürecenin niki Özgür35 Olarak değilde ozgur35 olarak görünüyor. yanlış kişi mi ekledim acaba?

Ben seni ekledimde oldumu bilmiyorum ..

seron

Onur abi sorunun nedeni bulunmuştur:
İşlemci soğutucusu işlemciye, ne kadar doğru takılırsa takılsın dokunmuyor,
işlemci aşırı ısınarak sistem kendi kendini korumaya alıyordu.
Hemmen bakkala gittim.
Bir adet enerji içeceği aldım.
Bunu bilgisayara döktüm.
.....Pardon benim kafa gitti... İçindekini içtim, dışındaki tenekeden kare şeklinde parça kesip yaprak halinde işlemcinin üzerine koyarak, soğutucuyu sıkıca monte ettim.
Şu an BIOSta beklemekte ve ellerinden öpmektedir. (demek ki neymiş; "macun şart değil"miş.)
BIOSta yazanlar(senin işlemci):

ADVANCED sekmesi:

Configure advanced CPU settings
---------------------------------------------
manufacturer: Intel
Brand string: Intel(R) Pentium(R) D CPU 3.00GHZ
Frequency: 3000Mhz
FSB speed: 800Mhz

Ratio Actual Value: 15
Microcode Updation:                 [enabled]
Max CPUID Value Limit:              [Disabled]
Execute disable function:          [Disabled]
Enhanced C1 control:                 [Auto]
CPU İnternal Thermal Control:    [Auto]
Intel (R) Speedstep(tm) tech.    [Enabled]

Ne yapayım?

ozgurece

Onursal Hocam Ebay dan şipariş verdiğim SPEAKER DOME DUST CAP lar bugün geldi, Eskiler oldukça yıpranmıştı , Yeniler nasıl olmuş ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Nisan 2016, 22:13:47Onur abi sorunun nedeni bulunmuştur:
İşlemci soğutucusu işlemciye, ne kadar doğru takılırsa takılsın dokunmuyor,
işlemci aşırı ısınarak sistem kendi kendini korumaya alıyordu.
Hemmen bakkala gittim.
Bir adet enerji içeceği aldım.
Bunu bilgisayara döktüm.
.....Pardon benim kafa gitti... İçindekini içtim, dışındaki tenekeden kare şeklinde parça kesip yaprak halinde işlemcinin üzerine koyarak, soğutucuyu sıkıca monte ettim.
Şu an BIOSta beklemekte ve ellerinden öpmektedir. (demek ki neymiş; "macun şart değil"miş.)
BIOSta yazanlar(senin işlemci):

ADVANCED sekmesi:

Configure advanced CPU settings
---------------------------------------------
manufacturer: Intel
Brand string: Intel(R) Pentium(R) D CPU 3.00GHZ
Frequency: 3000Mhz
FSB speed: 800Mhz

Ratio Actual Value: 15
Microcode Updation:                [enabled]
Max CPUID Value Limit:              [Disabled]
Execute disable function:          [Disabled]
Enhanced C1 control:                [Auto]
CPU İnternal Thermal Control:    [Auto]
Intel (R) Speedstep(tm) tech.    [Enabled]

Ne yapayım?
ÖYLE KOLA KUTUSU İLE OLMAZ BU İŞLER.
Efendice git bakkaldan diş macunu.. PARDON.. ısı macunu al. İşlemciyi ve soğutucuyu ilmine göre monte ederek tam oturt gayet gözel çalışır.

ET @ozgurece
Hoparlörler gayet şipirdek görünüyor.
Sesi nasıl bilmiyorum ama iyi ise zaten mesele yok.

seron

Macunu unut, başka yolu yok.
Bilgisayar BIOSda ve hala çalışıyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Nisan 2016, 23:33:23Macunu unut, başka yolu yok.
Bilgisayar BIOSda ve hala çalışıyor.
O zaman şunu yap.
Alüminyum folyo temin et. (Mutfakta vardır)
Takribi 2cm ye 2cm lik 5-10 kat olacak şekilde el sürmeden katlayabilmelisin. BUNUN İÇİN:
Alümünyum folyoyu 2cm eninde kes. Rulonun ebatı 30Cm civarıdır.
Sonra elinle lekelemeden bir metal bıçakla folyoyu 2 cm olarak katla. Toplamda 8-10 kat 2cm ye 2 cm olmalıdır.
Önce işlemciyi güzelce kolonya ile sil. Sonra soğutucuyu sil. Buralara el değmeden işlemci ile soğutucu arasına alüminyum folyoyu koy ve monte et.
DİKKAT:
Montajdan sonra folyo tam sıkışmazsa folyo kayıp devrelere zarar verebilir. Yapıştırıcı kullanılmaz. Isıyı tamamen yalıtır.

seron

Abi, inat olsun diye demiyorum.
Şu an soğutucuya elimle dokunuyorum. Ilık, yani birazcık sıcak. Bu da demek oluyor ki aradaki alü-kutu kola yaprağı ısıyı güzelcene emip hızlandırıcıya aktarıyor. yani "şimdilik" sorun yok gibi görünüyor.

Şayet sistem yüklenirde yüke girdiğinde sıkıntı çıkarırsa, haaa o zaman gidip macun alırım zaten folyoyle neyle olmaz.
Açıkçası dediğin şey için üşendiğimden dolayı ellemek istemiyorum.

ŞİMDİ:
Senin işlemci çalışıyor gibi görünüyor. Daha doğrusu biosa girdi. sisteme takacak harddisk olmadığından, tek yapabileceğim test, bir Ubuntu-Studio DVDsi takıp canlı oturum açarak bir iki yazılımı gıbızlatmak.

İşlemci konusunda yapacağım bu teste "he" diyor musun?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 18 Nisan 2016, 23:51:40Abi, inat olsun diye demiyorum.
Şu an soğutucuya elimle dokunuyorum. Ilık, yani birazcık sıcak. Bu da demek oluyor ki aradaki alü-kutu kola yaprağı ısıyı güzelcene emip hızlandırıcıya aktarıyor. yani "şimdilik" sorun yok gibi görünüyor.

Şayet sistem yüklenirde yüke girdiğinde sıkıntı çıkarırsa, haaa o zaman gidip macun alırım zaten folyoyle neyle olmaz.
Açıkçası dediğin şey için üşendiğimden dolayı ellemek istemiyorum.

ŞİMDİ:
Senin işlemci çalışıyor gibi görünüyor. Daha doğrusu biosa girdi. sisteme takacak harddisk olmadığından, tek yapabileceğim test, bir Ubuntu-Studio DVDsi takıp canlı oturum açarak bir iki yazılımı gıbızlatmak.

İşlemci konusunda yapacağım bu teste "he" diyor musun?
BIOS içerisinde bile işlemcide ısı varsa ecik şüpheli.
Ama yine de ubuntu studioyu kurup... pardon kurmadan test edebilirsin. Ama sistemde HDD yokken live çalışır mı bilmiyorum.

seron

Abi bilgin olsun:
Windows haricindeki hemen hemen her LİNUX işletim sistemi,
Harddisk olmadan çalışır.
Tabi bunların çalışabilmesi için LIVE özelliğinin olması şarttır. Sendeki Ubuntu studio ve bendeki NANE, Bu türden işletim sistemlerine girerler ve de harddisksiz çalışırlar.
Bu türden bir çalışma biçiminde sistem, kendisini RAM belleğe kaydederek buradan çalışır, gerekli gördüğünde DVDye başvurur.
PCLinucOS sisteminde "sistemi RAMa kur" sçeneği vardır.(O da bir LIVE çalışma metodu) böyle bir durumda Sistem tamamen rama kurulur ve DVDyi çıkarabilirsin.
Bu anlattıklarım bizzat denenmiştir.
Şimdi müsaden olursa bir süre yanıt yazamayabilirim; diğer bilgisayarla biraz uğraşayım...

Mr_YAMYAM

Tamam baarma da test edip hemen neticeyi bildir.
İşlemciye sistemden bakmayı unutma.
Çift çekirdek mi tek mi.

seron

İntel Pentium D 3Ghz TEK ÇEKİRDEK.
Boştayken işlemci kullanımı: yüzde 3 ila 7 arasında agresif eğriler çiziyor.
Boştayken RAM kullanımı: Yüzde 16 civarında ve sabit.
Sistem durumu Normal ve stabil görünüyor.
DVDden çalıştığı için yazılımların açılış süreleri uzuyor.
İşlemci ısı durumu: El yakmayacak kadar, ılıktan biraz fazla: Biraz sıcak. Tahmini rakam veremiyorum.

Bu değerleri sistem göslemecisinden okudum. internet bağlı olmadığı için sistem profiler and benchmark (hardinfo) yazılımı yok.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 19 Nisan 2016, 01:26:28İntel Pentium D 3Ghz TEK ÇEKİRDEK.
İşlemci ısı durumu: El yakmayacak kadar, ılıktan biraz fazla: Biraz sıcak. Tahmini rakam veremiyorum.

Bu değerleri sistem göslemecisinden okudum. internet bağlı olmadığı için sistem profiler and benchmark (hardinfo) yazılımı yok.
Sistem gözlemecisi işlemcinin çipirdeklerini göstermez.
Daha sonra bakarız.
DÜZELTME NOTU:
Sistem gözlemcisindeki işlemci yük çizgileri tek mi çift mi.
İki ayrı çizgi gidiyorsa çift çekirdektir. Tek çizgi ise tek çekirdektir.

seron

Çizgi adedine bakılırsa tek çekirdek var.
http://ark.intel.com/tr/products/27518/Intel-Pentium-D-Processor-930-4M-Cache-3_00-GHz-800-MHz-FSB
http://ark.intel.com/products/27517/Intel-Pentium-D-Processor-925-4M-Cache-3_00-GHz-800-MHz-FSB
verilen spesifikasyonlara göre bu işlemci çift çekirdekli. ama halk arasındaki inanca göre "sanal çift çekirdekli" bir işlemci.
Tabi toplumsal dedikodular beni ilgilendirmez.
Sen bana işlemci çalışıyor mu diye dene dememişmiydin? Denedim ve çalışıyor.
Şayet darılmazsan benim gönlüm Dual core 2,5Ghz olanda. 2M keş mevcut. Neden dersen daha yeni bir teknoloji.
Şayet daha evvel ortaya çıkan restart sorunu gerçekleşmezse, takıp kullanasım var; şayet tekrar ederse, bu defa elimdeki diğer Pentium D 3,4Ghz 4M keş 800fsb li olanı takar, onu kullanırım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 19 Nisan 2016, 01:45:12Çizgi adedine bakılırsa tek çekirdek var.
http://ark.intel.com/tr/products/27518/Intel-Pentium-D-Processor-930-4M-Cache-3_00-GHz-800-MHz-FSB
http://ark.intel.com/products/27517/Intel-Pentium-D-Processor-925-4M-Cache-3_00-GHz-800-MHz-FSB
verilen spesifikasyonlara göre bu işlemci çift çekirdekli. ama halk arasındaki inanca göre "sanal çift çekirdekli" bir işlemci.
Tabi toplumsal dedikodular beni ilgilendirmez.
Sen bana işlemci çalışıyor mu diye dene dememişmiydin? Denedim ve çalışıyor.
Şayet darılmazsan benim gönlüm Dual core 2,5Ghz olanda. 2M keş mevcut. Neden dersen daha yeni bir teknoloji.
Şayet daha evvel ortaya çıkan restart sorunu gerçekleşmezse, takıp kullanasım var; şayet tekrar ederse, bu defa elimdeki diğer Pentium D 3,4Ghz 4M keş 800fsb li olanı takar, onu kullanırım.
Bu herifin okuması yazması yok ki. Ne anlatayım.  >:(
Bak bakalım resme kaç çipirdekmiş.

seron

Yav öllöhöllöööö
Ben senin, "seron" adlı kullanıcının yazdıklarını dikkatle okumamanı yüzüne vuruyor muyum? ;D

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 19 Nisan 2016, 01:26:28İntel Pentium D 3Ghz TEK ÇEKİRDEK.

Bildiğim kadarı ile direk tek çekirdek değil pentium D ler wiki de ısı sorunundan bahsedilmiş buyrun :::::

Pentium D, Intel'in ilk çift çekirdekli işlemcisidir. Pentium D, Pentium 4'e göre daha yüksek performans sunan LGA775 platformunda çalışan bir işlemcidir.

Pentium D 8XX serisi 90 nm teknolojisi ile üretilmişken, yeni Pentium D 9XX serisi 65 nm teknolojisine sahiptir ve bu nedenle daha az enerji harcayarak daha yüksek performans verebilmektedir. Yerini Core 2 Duo işlemciye bırakmıştır. Pentium D'lerin en büyük sorunu ısıdır. 2006 yılından sonra Pentium D serisi işlemciler üretilmemektedir. Isınmasından dolayı overclock konusunda iyi değildir. Rakibi AMD Athlon X2'dir.

Pentium D işlemciler 945G, 945P, 955X, 975X, nForce4 Intel Edition ve VIA'nın bazı yongasetlerini kullanan anakartlarda çalışabilir. buraya kadar alıntıdır !

Burda yazılana göre 2 çekirdek benim bildiğime göre 1 tanesi sanal çekirdek olması gerek.

seron

Okinkurt yazdıklarını gördüm.
NOT ekliyorum: VERDİĞİM LİNKLER O İŞLEMCİNİN ŞEYSİ OLMAYABİLİR >>> PentiumD yazdım, ne çıkarsa rastgele link verdim. Sonradan öğrendiğim kadarıyla model no'su da önemliymiş.

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 19 Nisan 2016, 02:17:42Okinkurt yazdıklarını gördüm.
NOT ekliyorum: VERDİĞİM LİNKLER O İŞLEMCİNİN ŞEYSİ OLMAYABİLİR >>> PentiumD yazdım, ne çıkarsa rastgele link verdim. Sonradan öğrendiğim kadarıyla model no'su da önemliymiş.

Abi ben bu işlemci ile forumlarda çok muhatap oldum millet de merak edip konu açıyor sıkça tek mi çift mi diye benim bildiğim çift ancak çekirdeğin birisi tam performans diğeri sanal ve patates takılmakta yani genel olarak p4 lerden hallice bir seri gibi tabi yamyam usta daha detaylı biliyordur bu vatandaşı unutmadan bu seride ısı da ısı diyorlar soğutucuya dikkat etmende fayda var gibi :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 19 Nisan 2016, 02:14:39Yav öllöhöllöööö
Ben senin, "seron" adlı kullanıcının yazdıklarını dikkatle okumamanı yüzüne vuruyor muyum? ;D
Kafama link atıp ta halk arasında sanal çekirdekmiş dersen döverim bile.
Bak okingurt Çalıntı da yapsa doğruları yazmış.
Alıntı yapılan: okinkurt - 19 Nisan 2016, 02:15:01Bildiğim kadarı ile direk tek çekirdek değil pentium D ler wiki de ısı sorunundan bahsedilmiş buyrun :::::

Pentium D, Intel'in ilk çift çekirdekli işlemcisidir. Pentium D, Pentium 4'e göre daha yüksek performans sunan LGA775 platformunda çalışan bir işlemcidir.

Pentium D 8XX serisi 90 nm teknolojisi ile üretilmişken, yeni Pentium D 9XX serisi 65 nm teknolojisine sahiptir ve bu nedenle daha az enerji harcayarak daha yüksek performans verebilmektedir. Yerini Core 2 Duo işlemciye bırakmıştır. Pentium D'lerin en büyük sorunu ısıdır. 2006 yılından sonra Pentium D serisi işlemciler üretilmemektedir. Isınmasından dolayı overclock konusunda iyi değildir. Rakibi AMD Athlon X2'dir.

Pentium D işlemciler 945G, 945P, 955X, 975X, nForce4 Intel Edition ve VIA'nın bazı yongasetlerini kullanan anakartlarda çalışabilir. buraya kadar alıntıdır !
P4 lerin 32 bitlik çift çekirdek mimarisi 64 bit yönergeye çıkartılarak ilk çift çekirdek olarak piyasaya çıkmıştır.
Sanal çekirdek diye üflenen olay ise tek CACHE belleği iki adet 32 bit işleç üzerine paylaştırılarak yapılmış olan HT (Hyper Threading) teknolojisidir.
Yani sanal diye birşey yoktur. Orada iki adet işleç vardır ve iş yapmaktadırlar. Ama bizim sığırlar 32 bit ila 64 bit kavramı ile CACHE kavramlarını bilmedikleri için SANAL ÇEKİRDEK diyip üflemektedirler.
P-D serisinden sonra yonga teknolojisi geliştiği için güç tüketimi düşmüş ve böylece kırmık başına güç tüketimi azalmıştır. İşlemci ısısınd önemli bir faktör olan bu değişim ile daha fazla iş yapabilme yeteneği ortaya çıkmıştır.

seron

Abi tamam, dayak için teşekkürler... de...
Şimdi ben
-render
-mender
-bazı ağır gelecek işlemler
-video müzik işleme
-Medya kod dönüştürme (convert)
-Kdenlive-Openshot
-Linux tabanında bazı 3D FPS oyunların çevirilmesi.....
gibi işlemler yapmayı planlıyorum.
Yazları makinede ısı sorunu oluyor.
Şimdi bana hangisini öneriyorsun:
Senin Pent-D 3-4-800
Bendeki Pent 3,4-4-800
diğer Dual core 2,5-2-800
?

okinkurt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Nisan 2016, 02:32:54Kafama link atıp ta halk arasında sanal çekirdekmiş dersen döverim bile.
Bak okingurt Çalıntı da yapsa doğruları yazmış.P4 lerin 32 bitlik çift çekirdek mimarisi 64 bit yönergeye çıkartılarak ilk çift çekirdek olarak piyasaya çıkmıştır.
Sanal çekirdek diye üflenen olay ise tek CACHE belleği iki adet 32 bit işleç üzerine paylaştırılarak yapılmış olan HT (Hyper Threading) teknolojisidir.
Yani sanal diye birşey yoktur. Orada iki adet işleç vardır ve iş yapmaktadırlar. Ama bizim sığırlar 32 bit ila 64 bit kavramı ile CACHE kavramlarını bilmedikleri için SANAL ÇEKİRDEK diyip üflemektedirler.
P-D serisinden sonra yonga teknolojisi geliştiği için güç tüketimi düşmüş ve böylece kırmık başına güç tüketimi azalmıştır. İşlemci ısısınd önemli bir faktör olan bu değişim ile daha fazla iş yapabilme yeteneği ortaya çıkmıştır.

Abi şimdi döveceksin ama bu sanal çekirdek terimi genel olarak her mecrada kullanılmakta H-p İ7 ler mesela bildiğim kadarı ile 4 gerçek 4 sanal zaten bencmarklarda calısan sekiz kademe görmekteyim ben ancak genel kavramda işlemci 4 çekirdek gözükmekte bunun tam 32 ve 64 bit ile ne ilgisi var ? :Not bilmediğimden soruyom ha iddaa etmek için değil .

Alıntı yapılan: seron - 19 Nisan 2016, 02:38:19Abi tamam, dağayın için teşekkürler... de...
Şimdi ben
-render
-mender
-bazı ağır gelecek işlemler
-video müzik işleme
-Medya kod dönüştürme (convert)
-Kdenlive-Openshot
-Linux tabanında bazı 3D FPS oyunların çevirilmesi.....
gibi işlemler yapmayı planlıyorum.
Yazları makinede ısı sorunu oluyor.
Şimdi bana hangisini öneriyorsun:
Senin Pent-D 3-4-800
Bendeki Pent 3,4-4-800
diğer Dual core 2,5-2-800
?

Dayak yeme pahasına dual core derim ısınma diye bir olay yok dual core larda bende 2.7 ghz e5400 var stok fan 40 derece yükte tabi yamyam abi başka noktalara değinsede dual core un ölüsü yeter ben oyun bile çeviriyorum bununla ( soruya salça olmuş gibi oldum ama dayanamadım :D )

Mr_YAMYAM

DEĞİLDİR KARDEŞİM DEĞİLDİR  >:(
SANAL ÇEKİRDEK diye birşey olmaz.
Bir işlemcide 6 çekirdek varsa bu 6 çekirdektir. Sanal manal olmaz. DON HABER ağzı yapmayın kızarım. Herkesler öyle diyor diye sizler de öyle olmayın.

Alıntı Yapişlemci 4 çekirdek gözükmekte bunun tam 32 ve 64 bit ile ne ilgisi var ? :Not bilmediğimden soruyom ha iddaa etmek için değil .
SANAL denilen çekirdekler esasen CACHE belleği ortak kullanan HT mimarisidir. Temel olarak her çekirdek 32 bit mimarisine sahiptir. Yani 2 adet 32 bit çekirdek tek CACHE belleği kullanarak 32 bit işletim sistemlerinde ÇİFT İŞLEMCİ olarak çalışırlar.
Ama baara çıır anlattığım CACHE olayı nedir diye bilip anlamayanlar özgürece için almış olduğum 6MB CACHE işlemcinin ne anlama geldiğini bilmezler.
Bir de veriyolu hızı (BUS SPEED) hızlı iseortaya dehşet şeyler çıkacaktır.
Ama HT teknolojisine sahip 32 bitlik iki işlemciyi 64 bit mimarisinde kullanırsan çift çekirdek ortak iş yapacak ve tek bir çekirdek haline gelecektir.
Burada sanallık manallık yok.
İki tane kamyon var. Ama motorları ortak. Eğer yük 32 kilo ise yarım yarım iş yaparlar. yok 64 kilo yük varsa tek bir damper doldurulup tek bir motorla götürülür.

okinkurt

Don haber ağzı dersen bende sana kızarım  >:(  ben bilmediğimden soruyorum don haber deki ler gibi yapsam direk iddaa ederim yoh arkadaş bu illa böledir diye türk forumlarının ve editörlerinin çoğunda bu sekilde yorumlandığı için sormaktayım ben kırıldım bu konuda sorularım bitti merak ettiğim şeyler vardı sormıyacağım don haberci oluyoruz.

seron

Abi açıkçası benim hiçbir bilgim olmayınca birşey diyemiyorum ve de muallaktayım.
Bir işlemci içerisinde 2 adet işlemci devresi varsa iki işlemcilidir; değilse değildir.
sanal makine olur,
sanal işletim sistemi olur,
hatta bir zamanlar sanal bebek  :D  diye birşey çıkmıştı piyasada fazla tutunamadı, bunlar farklı bir durum...
yalnız nasıl sanal çift çekirdekli işlemci oluyor, onu anlayabilmiş değilim. ???

yalnız benim sorumun yanıtı gelmedi...