Sinüzoidal PWM ile inverter tasarımı ve analizi

Başlatan karacabaris, 03 Nisan 2016, 16:23:38

karacabaris

Arkadaslar merhaba
Elektrik muhendisligi 3. sinif ogrencisiyim.Önümüzdeki çarşamba ya kadar yetistirmem gereken bi odev var.Odev olarak ,sececegimiz herhangi bir elektrikli aracin uc fazli motorunun plaka degerlerine ve aracin bataryasina gore cekecegi gucu ve akimi belirlememiz gerekiyor.Bataryayla motor arasinda 3 fazli igbt li bir inverter bulunmasi gerek ve bu inverter in tetiklemesi icin sinuzoidal pwm metodu kullanilmasi lazim.Fakat cikista istedigim RMS degerli bi akim elde etmek icin bu pwm sinyallerini ne sekilde tasarlayacagimi veya sekillendirecegimi bilemiyorum.Bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim; cunku internette bu spwm tasarimi hakkinda adamakilli kaynak bulamadim. Bu arada bu fiziksel olarak gerçeklenecek bir proje değil,sadece kağıt üzerinde veya çeşitli programlar kullanarak yapacağımız bir ödev.Ancak dediğim gibi kağıt üzerinde bu SPWM darbelerini nasıl şekillendireceğimi bilemedim.Bir üçgen dalgayla  üç sinüs  dalganın karşılaştırılarak SPWM elde edilebileceğini biliyorum,fakat karşılaştırıcıya girecek bu dalgaların genlikleri veya frekansları SPWM yi matematiksel olarak nasıl etkiliyor bilmek istiyorum. Ödevdeki asıl amacımız ise igbt lerin anahtarlama kayıplarını hesaplama ve buna bağlı olarak yapılacak olan termal analiz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın