Büyük iddia. (Donanım sorunları hk.)

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Nisan 2016, 18:59:50

Mr_YAMYAM

Seron arkadaşımız kendi bilgisayarında linux tarafında USB birimlerinde sıkıntı olduğunu ama windows tabanında herhangi bir sorun görülmediğini belirtmiştir.
Bu cihetle ortaya atmış olduğu iddia şudur.
Alıntı yapılan: seron - 01 Nisan 2016, 22:20:08Şimdi de şunu iddia ediyorum:
anakart sorunlu(imalattan).
Şimdi flaşlar da sorunlu.(USB portlar linux uyumlu değil)
Benim iddialarım ise şunlardır.
Windows tabanında sorunsuz çalışan bir donanım linux tarafında kolay kolay sorun çıkartmaz. Kullanılan linux sürümü USB3:0 arabirimlerine (Anakart kaynakları) destek veriyorsa, bu olay sistem kurulumu (Yapılandırılması) ile ilgilidir.

seron

Önce kurulmuş olan sistem çalıştırılacak,
ilgili flaşbellek hem Linux tarafında, hem de windows tarafında bağlanarak sorun anlaşılacaktır.

Daha sonra,
-başka bir harddisk bu sisteme takılacak,
-kasadaki harddisk sökülerek atıl bırakılacaktır.
-kurulum bu diske internetsiz gerçekleştirilecek,
sonuçlar buraya aktarılacaktır.

yapılan deneyler baştan sona, videoya çekilecek ve buradan paylaşılacaktır.
videoda ister istemez kesilecek yerler olacaktır; uzun sürmemesi için.
seron, çektiği bu videoda hiçbir hile kullanmayacaktır.

Kurulum isosunun SHA-Cheksum değerleri ve harddiskin sorunlu olup olmadığı da paylaşılacaktır.
Ben oyumu kendime veriyorum. :)
DÜZELTME-İLAVE:
Anakart, Linux tabanında tam uyumlu çalışmamakta olduğunu iddia ediyorum. yani flaşı bir görse, 10 görmüyor gibi birşey...

Mr_YAMYAM

Alıntı YapAnakart, Linux tabanında tam uyumlu çalışmamakta olduğunu iddia ediyorum. yani flaşı bir görse, 10 görmüyor gibi birşey...
Pazardan domates almıyorsun :D
10 kilo domatesin 9 kilosu çürükmüş diyemezsin :D
Ya USB portları tam temas etmiyordur, ya da sistem yapılandırman yanlıştır.
Ben de burada vermiş olduğun bilgilere istinaden diyorum ki.
Temas etmeyen bir USB portu bellidir. Temassızlık sorunu USB slotundan olabileceği gibi, flash belleğin kontaklarından da kaynaklanabilir. Bu olay donanım arızasıdır ve giderilmesi tamamen kişilere özgüdür.
Sistem doğru yapılandırılmış ise bellek takılınca belleği bir DEPOLAMA BİRİMİ olarak görür ve gereğini yapar. Ama sen diyorsun ki:
Formatlayıp sisteme tanıttığım USB bellekler önce normal oluyor. Yeniden taktığımda sistem donanımı görmüyor.
USB bellekler bir nevi harddisklerdir. Linux tabanında görülüp görülmemesi sistem bağdaştırıcıları ile ilgilidir. Bir sistem yapılandırılmasında harddisk yapılandırılması yanlış yapılmışsa TAKILIP ÇIKARTILABİLEN HDD'ler de yanlış çalışabilir.

seron

dur dur bekle.
USBler mi temas etmiyor Linux mu temas etmiyor anlayacağız. birkaç gün sabırlı ol. :D
çekimlere ve de testlere başladım.
KORK BENDEN! ;D
inşallah yançizip yenilmemek için bir bahane uydurmazsın. O:)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 02 Nisan 2016, 20:03:58dur dur bekle.
USBler mi temas etmiyor Linux mu temas etmiyor anlayacağız. birkaç gün sabırlı ol. :D
çekimlere ve de testlere başladım.
KORK BENDEN! ;D
inşallah yançizip yenilmemek için bir bahane uydurmazsın. O:)
Ben öyle birşey yapmam.
En nihyetinde emin olmak için atlarım oraya gelirim. Herhangi bir linux sürümünü kurarım senin PC ye. Senin dediğin gibi gıbızlanıyorsa sen haklısındır. Benim dediğim gibi olursa PC yi kafana atar dönerim :D

Diğer arkadaşlar da fikir beyan edebilirler.

seron

Ben kendime oy vermiştim ama kaybolmuş... neyse.
Bir sorun var.
Yazdırılmış bir DVD'nin çeksumunu nasıl kontrol ediyoruz?
belgelerimdeki ISOnun çeksumu sorun değil de, ya yazdırırken sorun oluştuysa? onu nasıl anlayacağız?
daha doğrusu bir isoyu DVDye yazdırdıktan sonra, çeksum yapabiliyor muyuz? ben yapamadım.
---
Eline başka iso alıp gelme! >:(
İddiamızın konusu
FLAŞLARIN GÖRÜNMEMESİnin nedeni:
- DİSKİN YANLIŞ YAPILANDIRILMASI MI?
yoksa
- KURULU SÜRÜMÜN SÜRÜCÜ-DONANIM UYUMSUZLUĞU SORUNU MU?
ekstradan test edilecek sürümler, bize sadece, hangi sürümün çekirdeğinde gelen sürücüler daha uyumlu diye fikir verecektir. konumuz bu değil.
konumuz flaşbelleğin bağlanamamasının, harddiskin nasıl biçimlendirildiği ile alakalı olup olmaması.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 02 Nisan 2016, 21:13:02Ben kendime oy vermiştim ama kaybolmuş... neyse.
Bir sorun var.
Yazdırılmış bir DVD'nin çeksumunu nasıl kontrol ediyoruz?
belgelerimdeki ISOnun çeksumu sorun değil de, ya yazdırırken sorun oluştuysa? onu nasıl anlayacağız?
daha doğrusu bir isoyu DVDye yazdırdıktan sonra, çeksum yapabiliyor muyuz? ben yapamadım.
---
Eline başka iso alıp gelme! >:(
İddiamızın konusu
FLAŞLARIN GÖRÜNMEMESİnin nedeni:
- DİSKİN YANLIŞ YAPILANDIRILMASI MI?
yoksa
- KURULU SÜRÜMÜN SÜRÜCÜ-DONANIM UYUMSUZLUĞU SORUNU MU?
ekstradan test edilecek sürümler, bize sadece, hangi sürümün çekirdeğinde gelen sürücüler daha uyumlu diye fikir verecektir. konumuz bu değil.
konumuz flaşbelleğin bağlanamamasının, harddiskin nasıl biçimlendirildiği ile alakalı olup olmaması.
Al işte şimdiden yan çizmeler başladı :D
Sen USB bellekten sistemi install et, hemde defalarca.
Bu USB belleğe senin önceki yapılandırmaların kaydedilsin. Sonra bana dön de ki sistem yapılandırması veya elimdeki linux sürümü.
İDDİANI YENİDEN OKU VE GEL KARŞIMA.
Alıntı YapAlıntı yapılan: seron öö Dün 22:20:08

Şimdi de şunu iddia ediyorum:
    anakart sorunlu(imalattan).
    Şimdi flaşlar da sorunlu.(USB portlar linux uyumlu değil)
Şimdi yei icatlar çıkartma.
Ama ben oraya gelince herhangi bir linux sürümünü senin sisteme yükleyip te USB ler çalışırsa o zaman söyleyemezsin
ANAKARTIN LİNUX UYUMU YOK diye :D
Zaten anakartın sorunlu olmadığını şimdiden yemiş durumdasın :D
Çünkü windows tabanında çalışıyormuş :D

Mr_YAMYAM

Bir kullanıcımız her ikisi de kaybeder seçeneğini işaretlemiş :D
Bu arkadaşı merak ediyorum. Bilinçli bir şekilde bizlerin bilmediği bir teknik izahı varsa ellerinden öperim.

seron

Sistemi DVD'den kurarken çekilmiş videolar tarafımdan oluştutulmaktadır.(şu an çekim sürüyor)
o zaman usbden mi install ediyorum, DVDden mi, orasını göreceğiz.
inanmazsan gel burada dene. hem de hemen gelebilirsin beklerim. ama elimdeki isoyu kullanacaksın.
elimdeki isonun md5 çeksum kontrolünü yaptım sıkıntı yok.

"her ikisi de kaybeder" sorununa birşey diyemem. herkes kendince haklı görüldüğü üzere. 
biliyorsa tezini koysun, bir bakarız. dost düşman herkes davetlidir.
ben kurulum "sonrasında usb flaş bellek sistem tarafından görülmeyecek" diyorum. isteyen istediğine oy verebilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 02 Nisan 2016, 23:19:44Sistemi DVD'den kurarken çekilmiş videolar tarafımdan oluştutulmaktadır.(şu an çekim sürüyor)
o zaman usbden mi install ediyorum, DVDden mi, orasını göreceğiz.
inanmazsan gel burada dene. hem de hemen gelebilirsin beklerim. ama elimdeki isoyu kullanacaksın.
elimdeki isonun md5 çeksum kontrolünü yaptım sıkıntı yok.

"her ikisi de kaybeder" sorununa birşey diyemem. herkes kendince haklı görüldüğü üzere. 
biliyorsa tezini koysun, bir bakarız. dost düşman herkes davetlidir.
ben kurulum "sonrasında usb flaş bellek sistem tarafından görülmeyecek" diyorum. isteyen istediğine oy verebilir.
Şunu da aydınlatalım.
Sen bozuk USB leri takarsan sistem tabiiki görmeyebilir.
Ben burada şunu söylüyorum.
Windows tarafında sorunsuz tanınan USB bellekler (Ki öyle demiştin) Linux tarafında tanınmıyor. Format atsan bile çıkartıp takınca geri bozuluyor.
Burada esas konumuz linux tarafında anakartın USB arabirimlerini tanımadığı ve takılan bellekleri bozduğu şeklinde idi.
HATIRLA.
Ubuntu forumunda da bu konuya benzer bir konuda konu açmıştın. Ben de orada disk dizilimleri hakkında konferans vermiştim.
Her ne kadar lafı çevirip, arıza senin disk yapılandırmandadır dediğime gelse de, bu iddiam verilen bilgiler doğrultusundaki iddialarımdır. Sen orada başka birşeyleri de yanlış yapıyorsan bu benim sorumluluğumda değildir.
Ben burada tüm iyi niyetimle sana yardımcı olmaya çalışıyor ve sistemi kurarken yapmış olabileceğin hatalardan bahsediyorum.
Orada olmam lazım ki, kesin olarak şunları yanlış yapıyorsun, şunu yaparsan böyle olur diyebileyim.

seron

abi,
ben senin iyi niyetli olduğunu biliyorum
ancak, yazdığım yazıları tam okumuyorsun ya da dikkatsiz okuyor yad aunutuyorsun.
usb3lerin görünür olmasına sonradan ayıkmıştın. halbuki hep dedim.
bu iddia bence çok güzel olacak. önemli olan kazanan taraf değil.
şayet haklı çıkarsan HİYAAAOOOOOWWWWWW diye şaşıracağım.
ama kazanırsam seni yermiyeceğim.

usbler bozuk değil.
usb yuvaları bozuk değil.
harddisk bozuk değil. (yapılandırması hatalı o ayrı)

bunu ancak yanımda bulunursan anlayabilirsin.
ben video çekerek elden geldiğince sana konuyu izah edeceğim ve sorunun
disk yapısından
usb yuvalarından
usbbelleklerin oksit moksitli olduğundan vb olmadığını ispat edeceğim.

eğer arızanın nedeni olarak başka bir sorunla karşılaşırsak,
yani;
ne disk yapılandırmasından ne de anakart-sürücü uyumsuzluğu (linux bu anakartı sevmedi) durumundan
iddia kendi kendine çökecek, ikiside kaybeder diyen şahıs kazanacaktır.
kurulum yapılacak disk, gıvırtmaya başladığı için başka bir diski feda edebilirim. bu nedenle bu test olayı uzayabilir.
ben şeffaf olmak adına herşeyi kaydediyorum sen merak etme.....

okinkurt

Ben 2side kaybeder e oy verdim de bitek ben vermişim kendimi yalnız hissettim :D

Mr_YAMYAM

@seron
Yahu aklıma geldi. Yoksa sen LVM disk bölümlendirmesi kullanarak mı diski bölümlüyorsun :D
Bir de şunu sorayım.
Bu anakarta daha önce hiç linux kurmuşmuydun. Kurmuşsan hep böyle mi oldu.

seron

abi diski sil be linux ykle diyorum.
o LVM kutucuğu, ileride linux kurulu alanın genişletilebilmesi imkanı verir, biliyorum O KUTUYU BOŞ BIRAKIYORUM.
Şunu itiraf olarak söyliyeyim.
ben hayatımda ilk defa diski sil ve linux yükle seçeneğini kullanmaya çalışıyorum, daha önce denememiştim.
lakin olmuyor. sistem donuyor ve disk de biraz sıcak geldi.

daha önce tabiki bu sisteme linux kurdum.
yani windowsun yanına "başka bir şey" seçeneğini kulanarak "aha da buraya kur" diye partisyonu göstererek kurdum.
aynı DVD ile kurdum
şu an usbleri görmeyen kurulum bu makinede kurulmuş ve usb sorunu haricinde sorunsuz çalışıyor gibi görünmektedir.
ilk defa böyle bir dertle karşılaştım.
sohbet bölgesinden yazışalım da burası dolmasın oraya resim koydum.

seron

Arkadaşlar,
@Mr_YAMYAM ile olan,
sen haklısın ben haklıyım iddiasının sonucu belli olmuştur.

Daha evvel belirttiğim videolar iptal edilmiş, sadece sonucu gösteren tek bir video çekilmiştir.
hile yapılmamıştır.

SONUÇ:

WINNER IS
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=UES4[/img]
ispat videosu  yarın eklenecektir.

okinkurt yandın adamım! ;D
bir daha onur abiye ikisi de kaybeder diye oy verir misin hah, buyur işte ;D

seron

Ayrıca,
söz vermiş olduğum üzere:
1- kendisine ve uygun görürse eşine bu yaz antalyanın meşhur ve kaliteli bir kebapçısından urfa kebabı, üzerine böcüklü çay ısmarlayacağım.
2- Kendisinden özür diliyorum, ben haksızım, boşu boşuna uğraştırdım. Kendisi bu konuda haklıydı.
3- Bundan sonra kendisinin hık dediği şeye mık demeye tövbe!  ;D   o ne derse o olur...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 04 Nisan 2016, 03:13:06okinkurt yandın adamım! ;D
Okin'e niye gızıyon ki. O yanlız gezer bir GURT işte. İşi gücü oyun olup, video indiren bir yanlız GURT.
Vatandaş efendice içinden geçenler doğrultusunda oyunu kullandı.

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 04 Nisan 2016, 03:13:06Arkadaşlar,
@Mr_YAMYAM ile olan,
sen haklısın ben haklıyım iddiasının sonucu belli olmuştur.

Daha evvel belirttiğim videolar iptal edilmiş, sadece sonucu gösteren tek bir video çekilmiştir.
hile yapılmamıştır.

SONUÇ:

WINNER IS
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=UES4[/img]
ispat videosu  yarın eklenecektir.

okinkurt yandın adamım! ;D

seron

Okinkurt, yamyam kazandı diye dert etmiş ağlıyor ;D
Okinkurt, yamyam kazandı diye dert etmiş ağlıyor ;D
Video dosya TC vasıtasıyla ZİP olarak eklenmiştir.
dosya boyutu 16MB.
http://www.dosya.tc/server7/g3w0pu/Onur_abi_kazandi.zip.html

Mr_YAMYAM

O kadar yazdık çizdik.
SİSTEM YAPILANDIRILMASI dedik ve buradan görmüş olduğumuz kadarıyla yardımcı olmaya çalıştık.
Acaba okuyucular ve @seron  birşeyler anlayabildi mi ?
Yoksa SERON artık sizinle işim bitti diyerek diğer forumlara mı tüyecek :D

seron

Diğe forumlara tüymem ama diğer(!) forumda ders niteliğinde bir not ekledim o konuya.

sen konuyu toparlayacak şekilde konu anlatımı için kaynak hazırlamaya başla.
sildim dediğin ama aslında silmediğin( ;)  ) o belgeleri arşivden çıkar ve tamamla. sildiysen yeniden başlayıp güzelcene konu oluştur da biz de öğrenelim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 04 Nisan 2016, 17:12:50Diğe forumlara tüymem ama diğer(!) forumda ders niteliğinde bir not ekledim o konuya.

sildim dediğin ama aslında silmediğin( ;)  ) o belgeleri arşivden çıkar ve tamamla. sildiysen yeniden başlayıp güzelcene konu oluştur da biz de öğrenelim.
İyi de bir HDD konusu bile sayfalar dolusu veri ve anlatım gerektirir.
Hadi silmiş olduğum verileri yeniden oluştursam bile konuyu toparlamak o kadar da kolay olmayacaktır.

seron

nefes ala ala, dinlene dinlene, acele yok, bir ayda iki ayda...
eline bir kurşun kalem ve bir simit kağıdı alıyorsun, şemalar çiziyorsun plan yapıyorsun neyi nasıl anlatacağım diye...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 04 Nisan 2016, 17:12:50Diğe forumlara tüymem ama diğer(!) forumda ders niteliğinde bir not ekledim o konuya.

Teknik açıklamalı resimler.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2016, 23:06:04Teşekkür ederim.
Önemli olan anlamandır.
Daha da önemlisi ise NE ANLADIĞINDIR.
''Disk disktir formatla gitsin'' diyorsan gözüme görünme sakın.

seron

Demiyorum abi, demiyorum.

Anlamadığım yerler var ama, uygun bir zamanda anlatırsın.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 10 Nisan 2016, 23:23:24Anlamadığım yerler var ama, uygun bir zamanda anlatırsın.
Anlamadığın yerleri bilimsel olarak sorabilirsen gayet sade ve herkesin anlayabileceği bir dille anlatmaya çalışırım.
Ancak soruyu sorarken mantıksız ve tekniğine uygun olarak sormuyorsan sadece anlatamam, senin de olayı anlayabilmen için extra çaba göstermem gerekir ki, ''AABİ BENİ ANLAMIYORSUN'' gibi ibareler kullanabilirsin.
ÖRNEK
''aabi benim kablo koptu ne yapayım.'' Bu bir soru değildir.
''aabi benim HDD'in IDE kablosu koptu ne yapabilirim'' Nispeten anlaşılır ve önerilerde bulunabilinir bir sorudur.
''aabi benim HDD'nin  IDE kablosu anakart konnektörünün dibinden koptu ne yapabilirim'' Arızaya karşı kesin teşhiş bellidir ve direk öneri(ler) sunulabilir.

seron

Şimdilik senden biraz dinlenmeni rica ediyorum. bir-iki gün foruma/forumlara girmeyip biraz gez.
Dediklerimi unutma.
Geri döndüğünde bakarız.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın