havada saat devresi çizimi- propeller clock

Başlatan Yusuf usta, 13 Mart 2016, 23:31:09

Yusuf usta

uln2803 10 nolu ayağa artı voltaj verilecek mi tam anlamadım.
ayrıca devrede mc34064 ve hall effect sensor pozisyonları nasıl yerleşecek denemedim. yapacaklar varsa çizdim.

devre linki:
https://320volt.com/propeller-clock-havada-saat-uzaktan-kumandali-analog-dijital-mod/

ek dosyada ares çizimi ve pdf şema var
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

serkan_48

Uln 2803 transistor dizisi entegresine 10 nolu uca voltaj verilecek ayrica 9 nolu ucta gnd ya bagli olacak. Tesekkurler..

olc technics

uln2803 10 nolu ayağa artı voltaj verilecek mi tam anlamadım.
ayrıca devrede mc34064 ve hall effect sensor pozisyonları nasıl yerleşecek denemedim. yapacaklar varsa çizdim.

olc technics

Yusuf usta

Alıntı yapılan: olc technics - 14 Mart 2016, 00:43:43Ben yanlış alıntılamışım galiba yusuf usta'm :( . Affedersin.
affedilecek bir durum yok da, alıntıdan sonra yazacaklarını merak ettim, yazsaydın ya?

bu arada devrede 2803 entegrenin on numaralı ayağına artı voltaj için ledlerin artısına giden yolun önüne bir delik açıp üstten basitçe bir jumper tel köprü ile bu voltaj olayını halledebilirsiniz.
asıl sorun şu ki, bu vatandaş dönerken resetleme yapacak ya hani, hall effect sensör nasıl yerleştirilmeli ona kafa yoramadım. birileri buna kafa yorarsa çizimi ona göre değişip mükemmel haline getiririz. dirençleri smd yaparak dönüşte titreme olmasını engelleriz mesela.

olc technics

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 14 Mart 2016, 10:46:15affedilecek bir durum yok da, alıntıdan sonra yazacaklarını merak ettim, yazsaydın ya?

bu arada devrede 2803 entegrenin on numaralı ayağına artı voltaj için ledlerin artısına giden yolun önüne bir delik açıp üstten basitçe bir jumper tel köprü ile bu voltaj olayını halledebilirsiniz.
asıl sorun şu ki, bu vatandaş dönerken resetleme yapacak ya hani, hall effect sensör nasıl yerleştirilmeli ona kafa yoramadım. birileri buna kafa yorarsa çizimi ona göre değişip mükemmel haline getiririz. dirençleri smd yaparak dönüşte titreme olmasını engelleriz mesela.

Yazacağım "led ler endüktif yük değildir. Dolayısıyla 10 nolu pini (ortak diyot ucunu) kullanmaya gerek olmaz" dı.

Bir ileti yazayım dedim, ortalığı ne ettim.

ozgurece

Değerli Forum Arkadaşlarım Hazır bu konu açılmış iken bende bu konuda sizlerden bir çözüm önerisi bekliyorum. Aşağıda resimlerini paylaştığım +5V  ile usb veya 3 x AAA pil ile çalışan Havada yazı yazan bu cihazda 5 ayrı bölümde istediğimiz yazı, rakam ve sembolleri kullanabiliyoruz, tek tek tuşlayarak yazmak oldukça zaman alıyor ama gerçekten çokda güzel görünüyor. Sorunum şu şimdi 5 ayrı bölümede istediğimiz metinleri girdik arka arkaya sayfalara havada yazı OK, Ama eğer usb kablosunu PC den çıkartırsak veya içinde piller varken USB kablosunu PC ye takarsak Tüm kayıtlar siliniyor. USB ye devamlı takılı anahtar off kapalı konumda sorun yok veya piller içinde durduğu sürece sorun yok ama USB kablosu ile PC ye takınca tüm yazılar sıfırlanıyor. Ben kız arkadaşım için yapmıştım her dafasında yeniden tek tek yazmak gerekiyor bu soruna nasıl bir çözüm bulabiliriz. ?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: olc technics - 14 Mart 2016, 11:05:40Yazacağım "led ler endüktif yük değildir. Dolayısıyla 10 nolu pini (ortak diyot ucunu) kullanmaya gerek olmaz" dı.

Bir ileti yazayım dedim, ortalığı ne ettim.

zaten şemada boşta duruyordu. datasheet'e baktım on numara hiç de artı uca benzemiyordu. ama bazı şemalara baktım artı vermişler. ikilemde kaldım. böyle denemek lazım. olmadı o zaman artı voltaj vermek lazım diye düşünüyorum şimdi. voltaj verilen şema şudur:

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=O76Q[/img]

Yusuf usta

Alıntı yapılan: ozgurece - 14 Mart 2016, 13:57:29.............. +5V  ile usb veya 3 x AAA pil ile çalışan Havada yazı yazan bu cihazda 5 ayrı bölümde istediğimiz yazı, rakam ve sembolleri kullanabiliyoruz, ............... Ama eğer usb kablosunu PC den çıkartırsak veya içinde piller varken USB kablosunu PC ye takarsak Tüm kayıtlar siliniyor. USB ye devamlı takılı anahtar off kapalı konumda sorun yok veya piller içinde durduğu sürece sorun yok ama USB kablosu ile PC ye takınca tüm yazılar sıfırlanıyor. Ben kız arkadaşım için yapmıştım her dafasında yeniden tek tek yazmak gerekiyor bu soruna nasıl bir çözüm bulabiliriz. ?

yukarıya kısaltarak alıntıladığım sorun için fikrimi yazayım. devrenin buton kısmını görüyoruz, yazıyı üreten kısım yok resimde, eğer gözden kaçırmadıysam. epromunda yazıyı kalıcı olarak tutmuyorsa bu devre, yapacak bir şey yok demektir. Pilleri şarjlı kullanıp usb ile şarj edebiliyorsan, piller hiç çıkmayacağı için sanırım hafıza silinmez. pil bitse dahi hafızayı tutacak enerji kalır o durumda.

ya da devrede hafızayı besleyecek bir ayak bulabilirsen, oraya uzun ömürlü ekstra bir pil, örneğin cr2032 pil takılabilir...

ozgurece

Yusuf usta yardımınız için teşekkür ederim ,ben tekrar anlatayım içinde piller varken USB ye takınca da resetleniyor, Piller çıkartmassam ve usb ye takmassam sorun yok denedim aylarca kayıtlar kalıyor , Eprom acaba bu devre içinde olabilirmi ? Buton kartında M+ yazan yere bir pil bağlanır mı ?

Furkan KELEŞOĞLU

yusuf ustam hall efect sensörü cok hassas olduğu icin devreyi döndürecek motora yakın olması gerekiyor okuduğum sitelerden onu anladım şimdi devrenin montajını hall efect sensörü tarafından yaparsak calıştırdığımız zaman denge olmadığı icin yalpalanmaya başlayacak devre biz sensörü orta kısma alsak ve devreyide orta kısımdan dengeli olarak motora monte etsek ve sensörüde pcb üstüne değilde altına bakır yoldan smd şekilde lehimlesek nasıl olur ustam ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

yahu yusuf ustam bu devredeki atmelin işlemcisini hiç bir yerde bulamıyorum bildiğiniz bir site var mı ? bu işlemciyi satan ? izmitteki bütün elektronikcileri tek tek dolaştım bunu bulman cok zor dediler :D

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Furkan41 - 12 Nisan 2016, 18:27:04yahu yusuf ustam bu devredeki atmelin işlemcisini hiç bir yerde bulamıyorum bildiğiniz bir site var mı ? bu işlemciyi satan ? izmitteki bütün elektronikcileri tek tek dolaştım bunu bulman cok zor dediler :D

senin atmel pdf dosyası bu:
http://www.atmel.com/images/doc0839.pdf

eşdeğer olanı: AT89C2051 ( 8-bit Microcontroller with 2K Bytes Flash )

sipariş vereceğin yer:
http://www.direnc.net/AT89C2051-8-bit-Microcontroller-with-2K-Bytes-Flash-,PR-289.html

birinde programlanabilir flash yazıyor. araştır. eğer bu bir eksiklikse aynı siteden 8 bit pin sayısı aynı, veya daha yüksek Kb flash'a sahip başka bir atmel seç.

ayak pinleri aynı olduğunu kıyas etmen için pdf ise bu:
http://www.atmel.com/images/doc0368.pdf

kolay gelsin.

ozgurece

Aşağıda görülen bu ürünü :Ebay dan sipariş verdim , ürün bu gün geldi , USB bağlantısı yaparak küçük bir programla 400 kelime, gif, bmp,saat özelliklerini Havada yazdırabiliyoruz Harika bir cihaz. Dolayısı ile Sorunum artık çözüldü, yazdığım kelimeler her zaman kayıtlı kalıyor. Fiyatımı ? 15 TL Kargoda ücretsiz, Umarım sizlerde sorularınızı çözersiniz. Kolay Gelsin.. ;D

Yusuf usta

Sayın Özgürece,

Malumunuzdur ki, hesap makinesi de 5 lira ama elde yapmanın hem amacı hem öğretisi farklı.

Sizin satın aldığınız ve birçok benzer ürün, içinde hazır programlı ve geliştirilemez çipi ile minyatürize edilmiş olarak geliyor. sadece kullanabiliyor hatta buna ek olarak bozulursa çöpe de atılabiliyor gibi üstün işlevleri var...  :)

eh, bu konuda şemayı istek üzerine çizmiştim, ama tabii malzeme bulunamama durumu falan olunca, bu örnek 15 Liralık alışveriş arkadaşa moral vermiş olabilir. He Furkan ne dersin, moralin düzeldi mi?

Furkan KELEŞOĞLU

ah yusuf ustam ah bu meslek öğretmenlerim beni tansiyon hastası etti

dedimki hocam hazırı varmış alayım teslim edeyim diyorki olmaz kendin yapman lazım yoksa nerden not vercem sana dedi ( yani not kırmam lazım demek istiyor) :D

hem verdikleri projenin malzemeleri bulunurmu diye bakmamışlar kafalarına göre secip vermişler hemde birşey soruyorsun bildikleri yok . ilgilenmiyorlar.

şimdi projedeki işlemciyi buldum fakat smd tip neyseki buldum bunada şükür sipariş vericemm gelincede dip kılıfa oturtmak icin areste cizim yapıcam ona göre
Moraller 0 ustam 0 bitirdi beni hocalar :DDD ben sandım  amfi felan yaptırırlarda nerden gitti buldular bu projeyi anlamadımki

Furkan KELEŞOĞLU

Furkan KELEŞOĞLU

Furkan KELEŞOĞLU

bunu cizdim adapter olarak bugün deniyeceğim smd kılıfı dipe cevirmek icin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın