Dot matrix pic işlemcili saatte titreme sorunu

Başlatan serkan_48, 04 Mart 2016, 21:15:11

serkan_48

Değerli arkadaşlar merhabalar.

Devrenin malzemelerini aldım. Picli saat entegresi sıcaklık sensörü v.s. elemanları bir board üzerine kurdum. Devre kısmını hazırladım.

ikinci olarak bir projeboard uzerine 1 adet 8x8 led matrix ile 74HC595 i yerleştirdim. Gerekli bağlantıları yapıp en azından çalıştırabilecekmiyim diye denemek istedim. Çünkü led matrix ekranı yapmak beni baya uğraştıracak. Öncelikle görüntü almayı becereyim sonra boardı yaparım diye düşündüm. İlk denememde çalıştırdım.

Ancak ,

Ekranda görüntü almayı başarabilsemde şöyle bir sorun var. Aşağıyada ekleyeceğim videoda şu şekilde titremeler oluyor.

Özellikle hareketli görüntü mesela ekranda saat görünür iken titremeler oluyor. Videoda dikkat ederseniz dot matrixin üst pinlerine bağlı kabloya düşen ışık şiddetini izlerseniz belli şekilde titreme görünüyor.

Şimdi burada benmi bir hata yapıyorum da bu titreme oluşuyor yoksa bu devrede bu şekilde titreme normal mi? Bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Devre aşağıdaki devredir. Video resmin altıdadır.

https://www.youtube.com/embed/qe5g4aOcTNA

serkan_48

Tarama frekansını nasıl yükseltirim ? Yazılımı ben yazmadım yazılımdamı değişklik yapmam lazım yoksa işlemciye bağlı kristalimi yoksa her ikisinimi ?

Flatron

Alıntı yapılan: serkan_48 - 05 Mart 2016, 11:15:25Tarama frekansını nasıl yükseltirim ? Yazılımı ben yazmadım yazılımdamı değişklik yapmam lazım yoksa işlemciye bağlı kristalimi yoksa her ikisinimi ?
Hangi dille yazılmış , Pic Basic veya protonsa belki yardımım olabilir Serkan

serkan_48

Sayın Flatron ,

Yazılım pic basic pro ile yazılmış. hex kodu ile pbp yazılım kaynak kodunu aşağıya ekleyeceğim.

serkan_48

Flatron

Serkan
dropbox şifremi hatırlayamadım
Kodubiraz değiştirdim.
dosyayı(hexi) nereye yükleyeyim

serkan_48

Sayın Flatron,

Kodu aldım. Şimdi simüle ettim birazdan donanıma yükleyip testini yapacağım. İlginiz için teşekkür edrim.

Bu arada yazılımından anlamasamda ne tür sorunlar gördünüz ve düzelttiniz öğrenmek isterim.

Teşekkürler.

Flatron

Rica ederim
Program fena değil güzel yazılmış ,GOSUB larıda güzel kullanmış.
Ben sadece karakterlerin display de görünme süresini azalttım birde tarama ile ilgili olduğunu sandığım
bir döngünün süresini azalttım.Ama tabi işe yaramamışta olabilir
Aslında kod biraz daha incelenirse daha kesn cözüm bulunur.Yarin bir ara daha uzun incelerim

Flatron

yeni hali burada
http://dosya.co/rdtnyt43iv2g/MATRIX2.rar.html

sıcaklık sensörde çok zaman harcıyor onu kapattım
birde 8mhz lik MCU yerine bunun 20 Mhz liğide vardı sanırım onu kullanırsanız çok daha hızlanır
(tabi kodda biraz değişiklik gerekir)

serkan_48

Alıntı yapılan: Flatron - 06 Mart 2016, 09:53:12yeni hali burada
http://dosya.co/rdtnyt43iv2g/MATRIX2.rar.html

sıcaklık sensörde çok zaman harcıyor onu kapattım
birde 8mhz lik MCU yerine bunun 20 Mhz liğide vardı sanırım onu kullanırsanız çok daha hızlanır
(tabi kodda biraz değişiklik gerekir)

Şimdi yeni hex kodunu deneyeceğim. Sonucu birazdan haberdar ederim.

serkan_48

Elimdeki işlemci PIC16F876A - I/SP internetten araştırdım 20 mhz lik olan işlemci diye biliyorum.

Şu an 8 mhz kristal takılı.

Son gönderdiğiniz MATRX2.HEX kodunuda denedim ama hala titreme var ve döngüde sıcaklıkta görünüyor.

İşin ilginci bu devre

a-) Saat ( saat dakika ve saniye )
b-) Tarih ( gün ay ve yıl )
c-) Sıcaklık

Gösteriyor. Titreme sadece saat görünürken oluyor. Sanırım bu süreçte sıcaklığı okuyabilmek için DS18B20 entegresine soruyor ve cevap bekliyor. Bu süreçte ekranda titreme oluyor.

Acaba çalışma frekansını 20 mhz e alsak sorun çözülür mü ? yada sıcaklık okuma ile ilgili kodu farklı bir şekildemi yazmak lazım. Mesela saat bilgisi ekranda görünürken saniye işliyor ve arkada sıcaklığı okumaya çalışıyor. Peki ekranda Tarih bilgisini gösterirken sıcaklık bilgisini okusada tarihten yani ekranda hiçbir işlem yapmaz iken sıcaklık bilgisini alıp sonrasında sıcaklığı gösterse nasıl olur? Yazılım bilgim olsa daha teknik yazabileceğim ama malesef yok. Aşağıda işlemcimin adı var.

Flatron

@serkan_48
Hocam şu anda çok acil bir işim olduğu için  koda bakamıyorum.
Ama PIC 20 Mhz ise osilatörün 20 mhz e ayarlanması lazım
Ben ' işareti ile gosub ISI_AL  ı kapatmıştım ancak başka bir Isı alma döngüsü daha var demekki
onu tekrar araştırıp bakılmalı
Elimdeki işi yarine yetiştirmek zorunda olduğumdan kusura bakmayın
eğer 1-2 gün içinde çözülemezse tekrar ilgilenirim
Kolay gelsin

serkan_48

Sorun degil allah kolaylik versin bu kadar yardım etmeniz bile yeterlu tesekkurler.

Mr_YAMYAM

@serkan_48
PIC lerden anlamam ama şemayı ilştirebilirsen ben de bakmak isterim.
Belki tasarım olarak yardımım olur.

serkan_48

Şemayı aşağıda görebilirsin değerli abicim. Sende bir incele bakalım. Sorun kesinlikle besleme ile alakalı değil çünkü batarya ile DC voltajla besliyorum. Bu sorun işleme esnasında oluyor.

Mr_YAMYAM

Ne yazık ki benim ISIS açamadı.
Sanırım seninkisi 8 versiyonu.
En azından bir ekran görüntüsü koyabilirmisin. JPEG olsun :)

serkan_48

Yukarıdaki zaten ekran görüntüsü isis dosyasınıda ekleyeyim hemen

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın