Basit Radyo Devresi

Başlatan ismailke, 02 Mart 2016, 10:09:33

ismailke

Merhaba arkadaşlar, ufak tefek elektronik devrelerle uğraşıyorum. Fm verici anfi vs yapıyorum ama şu an bir radyo yapmak istiyorum. Uzun süredir basit bir radyo devresi arayışı içerisindeyim. tda7000 i çok görüyorum ama ben daha basit daha ilkel birşey arıyorum. Elinizde varsa daha önce yaptığınız paylaşırsanız sevinirim.
Biryerde görüp  LM386 ile yaptığım anfi var onuda çıkışa bağlar güzel güzel dinlerim diye düşünüyorum.
Bu arada yasak ise kaldırabilirsiniz lm386 ile yaptığım anfinin kaynağı: http://www.sanalicerik.com/lm386-basit-anfi-devresi-yapimi-diy-amplifier/

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ismailke

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 02 Mart 2016, 12:27:08buraya tıklayınız...
Üstad bunu gördüm ama ilk mesajımda dediğim gibi bunlar biraz kompleks benim için daha basit bişeyler istiyorum. Tek transistörlü gibi.

ismailke

Biraz araştırdım bu devreleri buldum dişime göre, bf494 Türkiye de yok sanırım muadili varmıdır, yoksada ebay dan alabilirim. Sizce olurmu bunlardan basit bir radyo ?

seron

BF494ler yurtiçinde yoksa elektronikçilerde muadilleri vardır.
Bir ara ben de uğraşıyordum bunlarla ama bir türlü yapmak nasip olmamıştı.
Şayet FM radyo istiyorsan basit devrelerle o kadar kolay değil. bu nedenle yusuf ustanın verdiği devrelere bak bence. haa yine de çok basit olsun dersen, biraz beklersen senin için biraz araştırabilirim.

NOT1: Radyo alıc ve vericiler delikli pertinaksta düzgün çalışmaz veya hiç çalışmaya da bilir. baskı devre daha iyi olacaktır.
NOT2: yasadışı ya da site kurallarına aykırı birşey paylaşmadığın sürece silmeye gerek yok, bir şey öğrenmeye çalışıyorsun neden silinsin? :)

ismailke

Alıntı yapılan: seron - 02 Mart 2016, 17:07:11BF494ler yurtiçinde yoksa elektronikçilerde muadilleri vardır.
Bir ara ben de uğraşıyordum bunlarla ama bir türlü yapmak nasip olmamıştı.
Şayet FM radyo istiyorsan basit devrelerle o kadar kolay değil. bu nedenle yusuf ustanın verdiği devrelere bak bence. haa yine de çok basit olsun dersen, biraz beklersen senin için biraz araştırabilirim.

NOT1: Radyo alıc ve vericiler delikli pertinaksta düzgün çalışmaz veya hiç çalışmaya da bilir. baskı devre daha iyi olacaktır.
NOT2: yasadışı ya da site kurallarına aykırı birşey paylaşmadığın sürece silmeye gerek yok, bir şey öğrenmeye çalışıyorsun neden silinsin? :)
Eyvallah üstad, Yusuf ustanın önerdiği devreyi açıkcası yapmak isterim ama boyumu aşar şimdilik, ama dediğim gibi basit devreler ile başlarsam daha iyi olacak. BF494 üde ebay üzerinde buldum çok ucuzdu aldım ama muadilide varsa onuda alabilirim. Varsa elinizde basit devre onunlada uğraşmak isterim.
Daha önce delikli pertinaksa fm verici yaptım bobinli sorunsuz çalışıyor, oda cesaret verdi birazcık :D
TDA 1554 ve lm386 ile anfilerimde mevcut. :D

seron

ismail ne alakası var gibi olacak ama bize biraz kendinden bahset.
mesela teknik okulda okuyormusun/okudun mu? elektronikte ne seviyedesin?
eğer radyo devrelerini merak ediyorsan sana temelden başlatıp işi öğretecek dökümanlarım ve bildiğim yerler var(ama şimdi olmaz) mesela pilsiz radyo dediğimiz en temel aygıttan başlayıp işin teknik ayrıntılarını öğrenirsen kendi radyonu kendin bile yapabiirsin.
Şimdilik şuna bakadur. sipariş vermene gerek yoktu.
http://pencho.my.contact.bg/start/comp/one/one-transistor-radio.htm
Bu devrede bulamayacağın parça yok gibi. acemi olduğn için senin için tek sorun bobin. kaç tur olacak nereye nasıl sarılacak orası ingilizce anlatılmış.

ismailke

Alıntı yapılan: seron - 02 Mart 2016, 17:28:56ismail ne alakası var gibi olacak ama bize biraz kendinden bahset.
mesela teknik okulda okuyormusun/okudun mu? elektronikte ne seviyedesin?
eğer radyo devrelerini merak ediyorsan sana temelden başlatıp işi öğretecek dökümanlarım ve bildiğim yerler var(ama şimdi olmaz) mesela pilsiz radyo dediğimiz en temel aygıttan başlayıp işin teknik ayrıntılarını öğrenirsen kendi radyonu kendin bile yapabiirsin.
Şimdilik şuna bakadur. sipariş vermene gerek yoktu.
http://pencho.my.contact.bg/start/comp/one/one-transistor-radio.htm
Bu devrede bulamayacağın parça yok gibi. acemi olduğn için senin için tek sorun bobin. kaç tur olacak nereye nasıl sarılacak orası ingilizce anlatılmış.
Aslında elektronikçi değilim, çok farklı bir alanda mesleğim var. Ama küçüklükten itibaren çok merakım var. Arada bir böyle devreler yapıp duruyorum. Dediğim gibi daha önce 3-4 tane anfi yaptım devre şemasına bakarak, fm verici, vumetre vs. Çok karmaşık devreler yapmıyorum. Ama devreye baktığımda hangisi ne eleman biliyorum :D
Şu an bi fm vericim var bc547 ile yaptığım onunla takılıyorum. Birde Yusuf ustanın veridiği fm verici devresi var. Onada başlayacağım inşallah ama sanırım onu bakır levha üzerine değilde delikli üzerine yapıcam, bobinleride sararım artık :D
Verdiğin devre tan dişime göre aslında ama dediğin gibi bu bobin hangi kalınlıkda kaç sarım, bazı devrelerde işi  bilmediğim için yapamıyorum.Ferit çubuktan bahsediyor birde sanırım. Oda gözümde büyüyor açıkcası.

seron

Alıntı yapılan: ismailke - 02 Mart 2016, 17:37:33Ferit çubuktan bahsediyor birde sanırım. Oda gözümde büyüyor açıkcası.
İşte FM verici yapmak bu nedenle zor.
O yüzden pilli pilsiz çalışan basit kristal radyolar falan var. bunların bobin derdi daha az. Bunlarla başlarsan daha rahat edersin.
başlarsın derken, işin temelini öğrendin mi, ferrit çubuk kolay bulunur, bobini de sararsın. tabi ki bazı parçalar zor bulunuyor ama A.M. radyolar (yukarıda bahsettiğim kristal radyo vb) daha rahat yapılıyor. Ben unutmazsam yarın sana biraz döküman getireyim. örnek devreler de var. bir de şu amcam elektroniğe yeni başlayanlar için güzel anlatımlar ve yapılması kolay devreler veriyor:
http://www.talkingelectronics.com/te_interactive_index.html
solda gördüğün mavi linklerden siteyi incele, çok seveceksin. :)

ismailke

Alıntı yapılan: seron - 02 Mart 2016, 17:50:52İşte FM verici yapmak bu nedenle zor.
O yüzden pilli pilsiz çalışan basit kristal radyolar falan var. bunların bobin derdi daha az. Bunlarla başlarsan daha rahat edersin.
başlarsın derken, işin temelini öğrendin mi, ferrit çubuk kolay bulunur, bobini de sararsın. tabi ki bazı parçalar zor bulunuyor ama A.M. radyolar (yukarıda bahsettiğim kristal radyo vb) daha rahat yapılıyor. Ben unutmazsam yarın sana biraz döküman getireyim. örnek devreler de var. bir de şu amcam elektroniğe yeni başlayanlar için güzel anlatımlar ve yapılması kolay devreler veriyor:
http://www.talkingelectronics.com/te_interactive_index.html
solda gördüğün mavi linklerden siteyi incele, çok seveceksin. :)

Eyvallah üstad sağolasın :D

seron

ismail merhaba,
Kusura bakma, dün konuştuğumuz konu için bilgisayarımda arama yaptım ama maalesef "RADYO ALICISI" devreleri bulamadım. genellikle hep "radyo vericileri" depolamışım. yine de arada bir iki tane bilgi ve devre bulabildim. Aşağıdaki linkten indirebilirsin:

http://s3.dosya.tc/server8/zej4d1/Radyo_bilgiler.zip.html
Paket boyutu 3.3MB dir kotalı kullanıyorsan haberin olsun.

Kusura bakma ancak bu kadar yardımcı olabiliyorum, sözümde duramadım.
Google'da simple transistor FM radio circuit diye aratırsan birçok sonuca ulaşabilirsin.

direnç

bende  var satıyorum .. çok net çekiyor hemde 

ismailke

Alıntı yapılan: seron - 03 Mart 2016, 18:15:06ismail merhaba,
Kusura bakma, dün konuştuğumuz konu için bilgisayarımda arama yaptım ama maalesef "RADYO ALICISI" devreleri bulamadım. genellikle hep "radyo vericileri" depolamışım. yine de arada bir iki tane bilgi ve devre bulabildim. Aşağıdaki linkten indirebilirsin:

http://s3.dosya.tc/server8/zej4d1/Radyo_bilgiler.zip.html
Paket boyutu 3.3MB dir kotalı kullanıyorsan haberin olsun.

Kusura bakma ancak bu kadar yardımcı olabiliyorum, sözümde duramadım.
Google'da simple transistor FM radio circuit diye aratırsan birçok sonuca ulaşabilirsin.
Eyvallah üstad, söylemen bile yeterli benim için. Allah razı olsun

ismailke

Alıntı yapılan: direnç - 03 Mart 2016, 18:45:50bende  var satıyorum .. çok net çekiyor hemde 

Eyvallah sağolasın daha basit istiyorum ben.

Mr_YAMYAM

En basit radyo alıcısı, yarı iletkenlerin temeli olan DİYOT'lardır.
Bir anten ile alınan radyo dalgaları, diyot üzerinden toprağa akıtılır ve diyot üzerindeki gerilimler hassas bir kulaklıkla dinlenirse, en güçlü radyo istasyonu ağırlıklı olmak koşulu ile, antende belli bir gerilim indüklemesi yapan tüm radyoların dinlenilmesi demektir.
ÖN KOŞULLAR.
) Diyotun iletim gerilimi mümkün olduğunca düşük olmalıdır. Eskilerde CAM DİYOT olarak bilinen OA veya AA serisi diyotlar bu iş için idealdir.
2) Kullanılan kulaklık hassasiyeti son derece önemlidir. 10mV gibi gerilim değerlerini sese çevirebilen hassas ve yüksek empedanslı kulaklıklar gereklidir. Buna bir örnek eskiden kullanılan kırmızı ev telefonlarının kulaklığıdır.
Bu kulaklıkların iç empedansları 1Kohm dan yüksektir. Düşük empedanslı bir kulaklık kullanılırsa diyot uçlarındaki gerilimi kısa devre edecektir.
 3) Anten ve toprak.
İyi bir anten havadan gelen elektromanyetik dalgaları en yüksek şekilde gerilime çeviren antenlerdir. Bunun yegane kıstası ise anten dalga boyunun alınmak istenen frekansa uygun ölçülerde olmasıdır.
Keza toprak hattının da bu gerilimi sıfırlaması (Akıtması) gereklidir.

ismailke

Hassas kulaklık yerine preamfi koysak daha iyi olmazmı ?

Mr_YAMYAM

@seron
Şemayı yeniden çiz. Yanlış çizmişsin.
Diyodun bir ucu antene bağlı olacak diğer ucu da toprağa.
Diyodun her iki ucuna (Anten ve toprak uçları) kulaklık bağlanacak.
@ismailke
Kulaklığın sesini pre ampli ile yükseltebilirsin. Ancak bazı tasarım sorunları baş gösterecektir.
Pre ampli kullanmadan önce bir transformatör kullanırsan daha çabuk sonuç alırsın.
Transformatörün yüksek empedanslı sargısı diyoda bağlanacak, az empedanslı sargısı ise (Seconder) uygun bir kulaklığıa bağlanacaktır.
Buradaki kulaklık kavramı sizleri aldatmasın. Piyasada bulunan standart 32 ohm kulaklıkların hassasiyeti çok düşüktür. Elde edilen 10mV civarı gerilimi sese dönüştüremeyebilirler. Ancak bir mikrofon kapsülü yeterince hassastır ve bu kadar düşük bir gerilimle ses üretebilirler.

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 03 Mart 2016, 23:27:21Şuanda AM yayın yapan radyo var mı?
Sanırım TRT A.M. Yayın yapmayı durdurdu. Ancak arkadaşın şansı varsa bazı arap radyolarını, İran radyolarını falan dinleyebilir diye tahmin ediyorum.
Onur ağabey şunu yapmamı istiyor:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=OWRV[/img]

Mr_YAMYAM

Kafana göre neden diyota parelel trimer kondansatör bağladın.
Aklınca ayar mı yapacaksın :)

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Mart 2016, 18:04:49Kafana göre neden diyota parelel trimer kondansatör bağladın.
Aklınca ayar mı yapacaksın :)

Evet ;D 

ismailke

Alıntı yapılan: seron - 04 Mart 2016, 17:17:15Sanırım TRT A.M. Yayın yapmayı durdurdu. Ancak arkadaşın şansı varsa bazı arap radyolarını, İran radyolarını falan dinleyebilir diye tahmin ediyorum.
Onur ağabey şunu yapmamı istiyor:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=OWRV[/img]
Trimeri bobin ile paralel bağlayıp birleşen uçlarını diyota bağlanırsa ayar yapılabilir dimi üstad :D

seron

ismail, orada trimmer neden gereksiz:
zaten sinyal zayıf, olanı da kondansatör emecek.
ikincisi dinleyebileceğin A.M. rado istasyonu yok denecek kadar az. Biz burada o temel devreyi çizerek, radyonun temel mantığını konuşuyoruz.
sen, hobi amaçlı değil de, biraz da dinlemek amacıyla radyo yapmaya çalıştığın için bu devre olmaz aslen; sadece mantığı anlaman için bir deney o. zaten cam diyodu (germanyum diyot) bulman zor.

O halde senin yapacağın şey, başarısız denemelerle de olsa transistörlülere yönelmek olacaktır. Transistörlülerle de çok fazla istasyon dinleyemeyeceğini unutma. hayır ben her istasyonu dinlemek isterim diyorsan, baskı imkanların varsa yusuf ustanın verdiği devre biçilmez kaftan.
yok sadece hobi amaçlıdır, bir iki istasyon çeksin dersen, bobinle ferritle uğraşması zor olmakla beraber, transistörlü uygulamalara bakmalısın. çıkışına da daha önce bahsettiğin opamplı ampli devresini bağlar cısıl cısıl dinlersin.

olay kısaca böyle.

ismailke

Alıntı yapılan: seron - 04 Mart 2016, 19:54:56ismail, orada trimmer neden gereksiz:
zaten sinyal zayıf, olanı da kondansatör emecek.
ikincisi dinleyebileceğin A.M. rado istasyonu yok denecek kadar az. Biz burada o temel devreyi çizerek, radyonun temel mantığını konuşuyoruz.
sen, hobi amaçlı değil de, biraz da dinlemek amacıyla radyo yapmaya çalıştığın için bu devre olmaz aslen; sadece mantığı anlaman için bir deney o. zaten cam diyodu (germanyum diyot) bulman zor.

O halde senin yapacağın şey, başarısız denemelerle de olsa transistörlülere yönelmek olacaktır. Transistörlülerle de çok fazla istasyon dinleyemeyeceğini unutma. hayır ben her istasyonu dinlemek isterim diyorsan, baskı imkanların varsa yusuf ustanın verdiği devre biçilmez kaftan.
yok sadece hobi amaçlıdır, bir iki istasyon çeksin dersen, bobinle ferritle uğraşması zor olmakla beraber, transistörlü uygulamalara bakmalısın. çıkışına da daha önce bahsettiğin opamplı ampli devresini bağlar cısıl cısıl dinlersin.

olay kısaca böyle.
Valla üstad dediklerine katılıyorum aynen, ben daha çok ilkel olanları seviyorum. Ama eğer transistörlülerden birini yapıp alıştırabilirsem tda7000 ile olanı yapmaya çalışacağım. Bakır levha alıp baskı devreyi deneyeceğim . Umarım kötü sonular almam :D Benim anlamadığım vericiyi yapmak alıcıyısını yapmaktan daha kolay .

ismailke

Birde ilk olarak bu devreyi yapmayı planlıyorum. Daha basit geldi bana.

seron

Alıntı yapılan: ismailke - 04 Mart 2016, 19:58:20Valla üstad dediklerine katılıyorum aynen, ben daha çok ilkel olanları seviyorum. Ama eğer transistörlülerden birini yapıp alıştırabilirsem tda7000 ile olanı yapmaya çalışacağım. Bakır levha alıp baskı devreyi deneyeceğim . Umarım kötü sonular almam :D Benim anlamadığım vericiyi yapmak alıcıyısını yapmaktan daha kolay .
Yanılıyorsun, verici de bir yığın HASSASİYET sorunları içeriyor. devre temelde kolay ama, tank bobininin milimlik hatası frekansı birden değiştirip uçakların telsiz sistemine sızıntı yapabiliyor. ;D
prensip şu: bir ses kaynağını amplifike edip daha sonra modüle ediyor ve osilayon yapan bir tank devresine Deh! ediyorsun. ama tank devresi çok pis bir devredir hassastır. yukarıdaki uçak meselesi gibi.
alıcıda ise basitçe bir antene çarpan sinyalleri amplifike edip hoparlöre uyguluyorsun. sıkıntısı ise şu: hangi sinyali yakalayacağız? sayısız radyo istasyonu var :)  ;)

Ben de ilkel devreleri çok severim. transistörlü basit bir radyo yaparak ahşap kutulamayı çok isterdim. bu ahşap kutu nostaljik radyo tasarımına sahip olsa enfes olurdu.
https://www.youtube.com/watch?v=k2mvaL0KQRM

ismailke

Gerekten çok güzel bir radyo olmuş, tam olarak istediğim bu neredeyse, devreyi tamamladıktan sonra ahşahtan güzel bir kutu yapmayı düşünüyorum.Umarım yukarıdaki devre çalışır :D

Mr_YAMYAM

Eğer GM radyo uygunsa sana ZN414 entegresini öneririm.
Çıkışını PC hoparlörlerine bağlayıp gümbür gümbür dinleyebilirsin.
Entegre 3 bacaklı olup GM alıcılar için özel tasarlanmışlardır. Yani bir BC türü transistör gibi.
https://www.youtube.com/watch?v=GATVmLES0X8

https://en.wikipedia.org/wiki/ZN414

ismailke

Olabilir üstad neden olmasın. GM radyo tanımını tam anlayamadım ama :D

seron

zn414 uzun dalga (A.M.) radyo yapmak içindir. senin işini görmez :)
sana fm radyo lazım ;)

ismailke

Alıntı yapılan: seron - 04 Mart 2016, 21:08:01zn414 uzun dalga (A.M.) radyo yapmak içindir. senin işini görmez :)
sana fm radyo lazım ;)
Ben sanırım bf494 ü beklicem :d gelsin bi yapımına başlayım :D

seron

bence bf494ü beklemene gerek yok. burada dikkat etmen gereken unsur kullanacağın transistörün anahtarlama frekansıdır.
sana FM bandında 88-108Mhz yayınlara uygun anahtarlama yapabilecek transistör lazım.
senin transistörün özellikleri:
http://www.hestore.hu/files/BF494,495.pdf
bunu çinden getirtene kadar, 2n2222 heryerde bulunan bir transistör. patatesi bile işini görür:
https://www.fairchildsemi.com/datasheets/PN/PN2222A.pdf

ismailke

Alıntı yapılan: seron - 04 Mart 2016, 21:20:51bence bf494ü beklemene gerek yok. burada dikkat etmen gereken unsur kullanacağın transistörün anahtarlama frekansıdır.
sana FM bandında 88-108Mhz yayınlara uygun anahtarlama yapabilecek transistör lazım.
senin transistörün özellikleri:
bunu çinden getirtene kadar, 2n2222 heryerde bulunan bir transistör. patatesi bile işini görür:
https://www.fairchildsemi.com/datasheets/PN/PN2222A.pdf

Valla herkes bu işe seferber oldu gibi düşünüyorum, üzülüyorumda sizleri yoruyorum diye :d Peki 2n222 kullanıyım ama bunu devresi nasıl olur :D var ise şeması yarın başlayım hemn. elimde bc547 de var

seron

Burası elektroik sitesi olduğu için seferber olmak ya da olmamak diye bir durum yok. Bu konu benim de ilgimi çekiyor ben ondan yardım ediyorum.
sonra Mr_YAMYAM da bu işlerle ilgilenen bir ses uzmanıdır. Şu anda karışmadığına bakma için için beni dövmek istiyor kendisi :)
katılan diğer arkadaşların da rahatsız olduklarını hiç sanmıyorum...

meseleye gelince ilk verdiğin devrede değerlendireceksin 2N2222 yi. yani orada BF transistörlerin yerine geçecekler. ama bu durumda direnç değerlerin değişebilir ki, benim elektronik bilgim kıt olduğundan benden buraya kadar. ama şunu rahat söyliyeyim; bir transistörü bulamadığında adına MUADİL dediğimiz onun yerine geçen parçalardan kullanabiliyorsun.

senin çinden aldığın transistör ile 2N2222 nin Voltaj moltaj değerlerinin farklı olduğunu görebilirsin. o datasheetler senin için birer klavuz. audio transistör diye yazılmış dikkat edersen. seninkiler ise orta dalga transistör diye belirtilmiş. bu belli başlı değerler senin için handikap olarak görünüyor (hesap kitap işi). devreyi yaparsın, çalışmazsa değişiklik yapmak zorunda kalırız ya da çinli amcalarından gelecek olan transistörleri beklersin.

ben yapabileceğini düşünüyorum devre basit çünkü.

ismailke

Alıntı yapılan: seron - 04 Mart 2016, 21:33:20Burası elektroik sitesi olduğu için seferber olmak ya da olmamak diye bir durum yok. Bu konu benim de ilgimi çekiyor ben ondan yardım ediyorum.
sonra Mr_YAMYAM da bu işlerle ilgilenen bir ses uzmanıdır. Şu anda karışmadığına bakma için için beni dövmek istiyor kendisi :)
katılan diğer arkadaşların da rahatsız olduklarını hiç sanmıyorum...

meseleye gelince ilk verdiğin devrede değerlendireceksin 2N2222 yi. yani orada BF transistörlerin yerine geçecekler. ama bu durumda direnç değerlerin değişebilir ki, benim elektronik bilgim kıt olduğundan benden buraya kadar. ama şunu rahat söyliyeyim; bir transistörü bulamadığında adına MUADİL dediğimiz onun yerine geçen parçalardan kullanabiliyorsun.

senin çinden aldığın transistör ile 2N2222 nin Voltaj moltaj değerlerinin farklı olduğunu görebilirsin. o datasheetler senin için birer klavuz. audio transistör diye yazılmış dikkat edersen. seninkiler ise orta dalga transistör diye belirtilmiş. bu belli başlı değerler senin için handikap olarak görünüyor (hesap kitap işi). devreyi yaparsın, çalışmazsa değişiklik yapmak zorunda kalırız ya da çinli amcalarından gelecek olan transistörleri beklersin.

ben yapabileceğini düşünüyorum devre basit çünkü.
Elimdeki malzemeleri bakıyım hemen başlayacağım :D birtek trimer kondansatörüm eksik, onuda hallederim bir elektronikçiden, yapımına başladığımda direk paylaşacağım.
Eskiden hemen heryerde vardı tv tamircisi. Şimdi yok neredeyse, evin yakınlarında vardı bi bakıyım yarın ona.
Herkese çok teşekkür ederim. Yarın yaptığım fm vericinin bi videosunu koyayımda bi bakın. 100 mesafesi var ama ötesini ölçmedim daha. Anten sadece 10 cm ama bu arada, Devreyi paylaşıncada soracaklarım olacak.

serkan_48

Bazen bende yapmak istiyorum ama hep erteliyorum. Özellikle aşağıda eklediğim projeyi yapmak istiyorum.

Herhalde bundan daha basitini FM bandı için bulamazsınız.

Biliyormusunuz en çok etsiz kıyma seronun yorumunu bekliyorum.

Kaynak blogumuzda : https://320volt.com/en-basit-radyo-devresi/ :)  ;)  :D  ;D  >:(  :):(  :o  8)  ???  ::)  :P  :-[  :-X  :-\  :-*  O:)  :'(

seron

serkan o devreyi kaç milyon defa gördüm bilmiyorum. hatta sayfa olarak bilgisayarıma kopyalamıştım harddiskimde saklıyorum. sıkıntı şu ki: krista kulaklığı nereden bulacağız. sıkıntı2 şu ki o ayarlı kondansatör hiçir yerde satılmıyor.  :'(  :'(  :'(

seron

haa bir sıkıntı daha var camdiyot da piyasada bulunmuyor...

serkan_48

al sana kondansatör

http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=752869

yukarıdaki projelerde kullanılan diyot farklı bir diyot mu ?

Birde kristal kulaklık nedir ilk defa duyuyorum birde nerede yazıyor baktım ama göremedim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ismailke - 04 Mart 2016, 21:02:04Olabilir üstad neden olmasın. GM radyo tanımını tam anlayamadım ama :D
GM= Genlik Modülasyonlu demektir.
Yani Uzun dalga orta dalga ve kısa dalga radyo bandlarını ifade eder.
Özetle:
FM yayınları dinlemek istemiyorsan, yanında yörende (100Km ye kadar) uzun dalga veya orta dalga radyo istasyonu varsa ZN 414 ile rahatlıkla dinleyebilirsin.
ZN 414 ün çıkışına LM386 gibi küçük bir de çıkış katı (ampli) yaparsan küçük bir hoparlörü çalıştırabilirsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 04 Mart 2016, 23:05:35serkan o devreyi kaç milyon defa gördüm bilmiyorum. hatta sayfa olarak bilgisayarıma kopyalamıştım harddiskimde saklıyorum. sıkıntı şu ki: krista kulaklığı nereden bulacağız. sıkıntı2 şu ki o ayarlı kondansatör hiçir yerde satılmıyor.  :'(  :'(  :'(
Kulaklık yerine mikrofon kapsülü kullan. İlla kulaklık kullanacağım dersen hurdacıları gez. Eski kırmızı telefon bulursan 5 TL ye alabilirsin. Pazarlığını yap ve telefonun kulağını çevirerek aç ve içindeki kulaklığı al parasını ver :D
Eğer eski radyo hurdaları bulabilirsen içerisinde o VARYABIL kondansatörden mutlaka vardır.

seron

Alıntı yapılan: serkan_48 - 04 Mart 2016, 23:14:00al sana kondansatör

http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=752869

yukarıdaki projelerde kullanılan diyot farklı bir diyot mu ?

Birde kristal kulaklık nedir ilk defa duyuyorum birde nerede yazıyor baktım ama göremedim.
serkan 3-5tllik şey için uzakta getirtmeye üşeniyorum. antalyada o kondansatörden bulamadım elektronikçilerde.
o projede kullanılan diyot germanyum diyot olup en son elektromarkete sorduğumda "germanyum diyot tarih oldu!" diye sert yanıt verdi p....

kristal kulaklığın ne olduğunu bilmemekle beraber ömrümde hiç görmedim. yalnız haklısın orada eski zaman telefonlarından çıkma yamyam ağabeyin bahsettiği tipten bir kulaklık ya da mikrofon kullanılmış.

yamyam ağabey, öyle eski bir telefon bulsam, antika niyetine siler temizler, bir kenara koyarım :) Olanlar antikacılarda yüksek fiyata satılıyor buralarda. Zaten antalyada hurdacı yok; var da, hurda inşaat demiri, içi boşaltılmış ev eşyaları satıyorlar başka birşey pek yok.

serkan_48

Uzaklık nedirki 50 kr luk malzeme için Çinden buraya ücretsiz getiriyorlar. Evet germanyum diyot eski bir diyottur bulunuyormu hiç araştırmadım illaki vardır bir yerlerde.

seron

ABD, Avrupa ve Çin'de o diyottan var. Ama ülkemiz baya ilerlemiş ki "tarih oldu" deniyor. >:(
Hal böyle olunca benim isteğim çoktan geçti. Bilgisayarımda bir hevesle biriktirdiğim devreler kaldı işte...
Sohbet bölgesine gelsene, vaktin olunca tabii.

ismailke

Merhaba arkadaşlar, bf494 geldi ve devreyi board üzerine yaptım. elimde lm 386 olmadığı için  kırmızı daire ile çizdiğim yerlerden sesi aldım ve basit hoparlörler vardır pc lere taktığımız onun ucuna taktım. Ancak son seste bile iananılmaz dşük bir se verdi ve sadece california  diye bir radyo istasyonunu çaldı. Önce birileri ingilizce konuştu konuştu sonra eski ingilizce parçalardan biri başladı.

Şekildeki veriye göre
L1 bobini sarımı nasıl olmalı. 4 tur ama iç çapı nedir ?
Sesi doğru yerden mi aldım ?
bf494 ayaklarını şekil üzerinde gösterebimeniz mümkünmü.
Birde transistör bacaklarını öçltüğümde 0,65 v gibi bir gerilim var normalmi.
Zaten devreye 5 volt veriyorum, 22 k lık dirençten sonra 0,65 v oluyor.

seron

Merhaba,
Öncelikle kolay gelsin. Elektronik konusunda iyi değilim.
Yalnız biraz katılmak istedim.

Ses yükseltecini kullanmadığınız için sesin inanılmaz düşük çıkması normaldir.
Devre yapısının son derece basit olması dolayısıyla da sınırlı bazı istasyonları çekmesi yine normaldir.
Sonra tranzistorun bacaklarını sormuşsunuz. Bilmeden devreyi nasıl kurdunuz? :D
Şurada tranzistorun hangi bacağının ne olduğu ve özellikleri ayrıntılı verilmiş.
birçok bjt tranzistorun aksine, bunda bacak yapısının farklı olduğu görülüyor( 1 nolu bacak beyz, ortadaki emitör, en alttaki[3] kollektör)
tank bobininin çapı devreyi bulduğunuz yerdeki makalede açıklamalarda yazıyor olmalı. Eğer gavurca ise linkini verin çevirmeye çalışalım. genellikle 4mmÇap olur o ölçü FM radyolarda.

ismailke

İlgi ve cevap için teşekkürler öncelikle. Sarım ve bacakları kontrol edeceğim tekrardan.

seron

Düzeltme:
Tank bobini hakkında verdiğim değer yanlış olabilir.
Devreyi nereden bulduysan tekrar bakmanı öneririm. İşin o kısmı tranzistordan daha hassas. bobinin en ufak yamulması frekansı hooop alır oradan oraya zıplatır. o yüzden elinde birkaç örnek tank bobini hazırla. sonra yanlış olmasın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın